Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Nintendo Wii stricat

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Kelso90

Kelso90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.09.2017
Am primit un Nintendo Wii din SUA si din greseala a fost bagat in priza fara transformator si evident ca nu mai functioneaza...se mai poate face ceva sau e gata?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mergi cu el la un service sau electronist. Ce am putea spune asa REMOTE ? S-a ars ceva clar...

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Daca ai noroc, s-a dus doar sursa de alimentare, daca s-a mai dus si alceva, posibil sa fie de aruncat..

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ai incercat sa il resetezi ? :P

#5
Kelso90

Kelso90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.09.2017
Pai am tot fost cu el si toti zic ca nu fac asa ceva...luna ma duc undeva unde se pare ca ar face, dar intreabam sa stiu daca merita sau nu, ma gandeam ca poate are ceva siguranta sau ceva de genul asta.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
Nu-i de mirare ca nu se baga nimeni sa-l repare daca tu speri ca "are o siguranta", cand acolo e mult de munca si rezultatul nu e garantat.

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Cum adica "din greseala"?
Cum adica "fara transformator" ? Fara transformator adaptor de la 220V la 110V ? Detaliaza oleaca. In general sursele pentru astfel de jucarii sunt facute sa functioneze si la 110V si la 220V fara nici o adaptare.
In schimb daca jucaria a primit 220V direct, la revedere. Poti sa il arunci.

Edited by tehnics, 24 November 2017 - 15:37.


#8
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Se repara !

#9
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Eu nu pot sa imi explic ce fel ai bagat in priza fara transformator. Nu stiu daca cei care au raspuns inaintea mea au vazut un Wii, eu am acasa si nu reusesc sa il bag in priza fara transformatorul lui, nu pot sa fac improvizatii si nu pot sa gresesc sa introduc gresit cablurile.
Am facut o poza cu partea posterioara si se vede ca nu ai cum.
Attached File  IMG_20171124.jpg   377.92K   21 downloads
Fiecare mufa are o catare, nu ai cum sa intoduci altceva sau invers

Edited by amami, 24 November 2017 - 16:56.


#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Cred ca se refera la transformator adaptor 220V - 110V
SUA este pe 110V si daca il bagi in priza in EU fara transformator adaptor...se duce sursa cel putin.

#11
Kelso90

Kelso90

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.09.2017

 tehnics, on 24 noiembrie 2017 - 17:04, said:

Cred ca se refera la transformator adaptor 220V - 110V
SUA este pe 110V si daca il bagi in priza in EU fara transformator adaptor...se duce sursa cel putin.
Da, el avea adaptor pentru priza, dar nu si convertor din ala sau cum ii zice si au venit in vizita nepoti mei si consola era in camera unde au dormit ei, nici macar nu am despachetat-o, au avut ei grija...au bagat-o in priza, a puscat putin, s-a stins televizorul (nu s-a stricat) si cam asta e....

#12
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

 tehnics, on 24 noiembrie 2017 - 15:35, said:

Cum adica "din greseala"?
Cum adica "fara transformator" ? Fara transformator adaptor de la 220V la 110V ? Detaliaza oleaca. In general sursele pentru astfel de jucarii sunt facute sa functioneze si la 110V si la 220V fara nici o adaptare.
In schimb daca jucaria a primit 220V direct, la revedere. Poti sa il arunci.
Poate i s-a ars doar sursa care de obicei are si protectie, asa ca i s-a ars doar protectia si trebuie inlocuit fuzibilul de supratensiune din sursa.

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
DIn pacate cred ca sursa s-a dus. In astfel de cazuri sunt sanse minime sa fie doar o banala sigurata....daca a picat siguranta principala de la priza cam nasol.
Parerea mea e sa cauti pe net sursa de alimentare care se potriveste la 220V. Astfel vei avea o sursa buna de alimentare si plus de asta nu te mai chinui sa o repari pe cea veche care oricum va costa mai mult decat face.

Edited by tehnics, 24 November 2017 - 23:27.


#14
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 Kelso90, on 24 noiembrie 2017 - 14:38, said:

...se mai poate face ceva sau e gata?
Inspira, expira ... cel mai probabil s-a ars doar alimentatorul (desi exista o sansa sa se fi dus si unitatea). Wii vine cu alimentator dedicat pentru piata de utilizare. Este unul din putinele gadgeturi care nu suporta tensiune universala la intrare (desi alimentatorul este in comutatie). Oricum, el scoate 12V la 2A.

Cel mai bine vorbeste cu un prieten care are un pistol de lipit si un aparat de masura, taie cablul alimentatorului (cel cu mufa care intra in wii) si grefeaza-l pe un alimentator clasic (de HDD extern de exemplu) care scoate 12V si cel putin 2A. Vezi sa nu incurci polaritatea. ... problema rezolvata.

Edited by ro_explorer, 25 November 2017 - 14:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate