Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

criterii pentru căști de telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Pe ce criterii trebuie să te bazezi când vrei să cumperi niște căști de telefon bune?
Am înțeles că căștile bune sunt de la câteva sute de lei. Dar aș vrea să știu mai exact care ar fi diferențele dintre niște căști de calitate, cu bass cu tot ce trebuie și niște căști slăbuțe de vreo 15 lei.
Dar legat de boxe?
Mulțumesc anticipat de răspuns(uri)!

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Depinde si de telefon, si de calitatea sunetului dorita, si de calitatea materialului.

Da, castile bune incep cam de la 200 de lei.
Dar trebuie sa le si bagi in telefon serios.

#3
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 Lex404, on 24 noiembrie 2017 - 13:45, said:

Depinde si de telefon, si de calitatea sunetului dorita, si de calitatea materialului.

Da, castile bune incep cam de la 200 de lei.
Dar trebuie sa le si bagi in telefon serios.
Telefonul ăsta e ok? https://www.gsmarena...ote_4x-8580.php
Sau ce trebuie să aibă la partea de sunet un 'telefon serios'?

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
De care casti? "Dopuri" + cu fir normal? Eu recomand xiaomi, nu la preturile (si fake-urile) din magazinele romanesti ci de la niste chinezi (si nu luati la intimplare ci niste magazine vag cunoscute gen Gearbest/Banggood). Citiva euro ceva foarte bun, 15 euro ceva de top daca prinzi la oferta.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Nu stiu despre xiaomi, dar nu am auzit de rau.
Trebuie sa aiba un DAC calumea. Bine, telefoanele cam duc lipsa de asta inclusiv iPhone (cel mai bun DAC a fost pe 3gs apoi au cam dat-o la fund).

Daca vrei muzica iti recomand un device separat, dedicat pentru asta. Gen http://www.sony.com....n/nw-a40-series

Depinde si ce fel de casti vrei. In ear, over ear, etc.
Unele cu BT in special au DAC incorporat, dar nu sunt ieftine. Aveam de la sony un device BT cu jack pentru casti, il foloseam cu Denon.

#6
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 f300, on 24 noiembrie 2017 - 13:52, said:

De care casti? "Dopuri" + cu fir normal? Eu recomand xiaomi, nu la preturile (si fake-urile) din magazinele romanesti ci de la niste chinezi (si nu luati la intimplare ci niste magazine vag cunoscute gen Gearbest/Banggood). Citiva euro ceva foarte bun, 15 euro ceva de top daca prinzi la oferta.
Dar de câte tipuri există (căștile)? :-?

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 dannyetlv, on 24 noiembrie 2017 - 13:55, said:

Dar de câte tipuri există (căștile)? :-?

Asa din memorie ca sa nu te trimit la diferite linkuri ... alea care sint ca niste chiftele mici pe urechi, alea care sint ca cupe in care iti intra urechea, alea care sint oarecum ca cele dopuri in partea care iti intra in urechi dar au o banda rigida care-ti vine peste cap... Fiecare poate sa fie cu sau fara fir, eventual inchise sau deschise (adica izoleaza sa nu fata de exterior), unele mai au alte chestii extra precum noise canceling....

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da' de cate culori ?

On topic:

Sunt doua criterii:

Criteriul "cat te duce buzunaru" adica iei ce iti permiti si dupa aia spui la toti ca alea sunt cele mai bune de pe piata... chiar daca ai dat 36 de lei si se aud mono, cu distorsiuni....

si criteriul "vreau ceva dă calitate" si te duci si iei ceva gen Sennheiser sau Yamaha sau Audio Technica sau Marshall si nu conteaza banu'

"Am înțeles că căștile bune"

Acum e voie cu căști la grădi ?

Edited by exceswater, 24 November 2017 - 14:16.


#9
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
am dat 30 lei pe niste casti in-ear, acum 4 ani, sunt in stare perfecta si acum, se aude asa de tare la ele ca trebuie sa ascult mereu la volumul setat pe 1!  de curand am primit cadou niste casti tot in-ear dar de o calitate mai proasta, inclusiv protectia de plastic s-a rupt, si ce sa spun de nivelul volumului? trebuie date la maxim doar ca sa auzi la un nivel satisfacator.

#10
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 zyppster, on 24 noiembrie 2017 - 14:23, said:

am dat 30 lei pe niste casti in-ear, acum 4 ani, sunt in stare perfecta si acum, se aude asa de tare la ele ca trebuie sa ascult mereu la volumul setat pe 1!  de curand am primit cadou niste casti tot in-ear dar de o calitate mai proasta, inclusiv protectia de plastic s-a rupt, si ce sa spun de nivelul volumului? trebuie date la maxim doar ca sa auzi la un nivel satisfacator.
Care căști mai exact? Mă refer la cele de care ai scris că ai dat 30 lei.

 exceswater, on 24 noiembrie 2017 - 14:07, said:

Da' de cate culori ?

On topic:

Sunt doua criterii:

Criteriul "cat te duce buzunaru" adica iei ce iti permiti si dupa aia spui la toti ca alea sunt cele mai bune de pe piata... chiar daca ai dat 36 de lei si se aud mono, cu distorsiuni....

si criteriul "vreau ceva dă calitate" si te duci si iei ceva gen Sennheiser sau Yamaha sau Audio Technica sau Marshall si nu conteaza banu'

"Am înțeles că căștile bune"

Acum e voie cu căști la grădi ?
Eh, mai greșește omul.
Dar ce au atât de special acele firme de care ai scris?

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Primul criteriu e tipul de muzică. Asculți operă sau metale grele? Funcție de asta ai o serie de căști.
Al doilea criteriu e buzunarul. Iei ce a rezultat din primul criteriu și vezi ce-ți permiți dintre ele.
Te duci în magazin, probezi, cumperi.

#12
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 radunic, on 24 noiembrie 2017 - 14:49, said:

Primul criteriu e tipul de muzică. Asculți operă sau metale grele? Funcție de asta ai o serie de căști.
Al doilea criteriu e buzunarul. Iei ce a rezultat din primul criteriu și vezi ce-ți permiți dintre ele.
Te duci în magazin, probezi, cumperi.
Nu operă..electronică, trap, dubstep. Mai pe scurt urăsc melodiile lente, îmi plac cele mai 'active'.

#13
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Eu deocamdata am niste casti in ear panasonic, am dat 28 de lei pe ele la altex acum 2 luni. Se aud destul de bine pentru pretul lor. Inainte am avut niste sony pe care am dat vreo 37 de lei. Au picat dupa ~8 luni. Mai bune sunt astea de la panasonic, stau perfect in urechi si au si bass-ul mai puternic.

#14
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008

 dannyetlv, on 24 noiembrie 2017 - 14:43, said:

Care căști mai exact? Mă refer la cele de care ai scris că ai dat 30 lei.
casti In-ear HP.

#15
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
Eu zic sa mai strang niste bani si sa-ti iei niste casti adevarate.
Daca ai zis ca vrei bass ia-ti niste in-ear de la bose, marshall, sony sau beats. Cam astia stau bine pe bass, cel putin din experientele mele
Am vazut ca si Xiaomi au ceva casti piston parca, dar nu le-am testat si nu stiu ce sa zic de ele

Edited by utopias, 25 November 2017 - 12:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate