Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Dacă ați avea mintea de acum v-ar plăcea să vă întoarceți la școală/liceu/facultate?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
truematters

truematters

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.11.2017
Inca ceva as mai face:
imi bateam parintii la cap atunci cand s-au imprumutat la banca sa investeasca banii in emigrare in Canada......am avut ocazia asta prin 2005-2006 si imi pare rau ca i-au cheltuit pe excursii, mancare, electronice, renovari si alte nimicuri.

#56
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Eh, electronicele nu sunt chiar nimicuri. Mai bine sa iau electronice care sa-mi faca viata frumoasa si pe care sa le folosesc ani in sir, decat sa am copii si sa le iau jucarii de care se plictisesc in 2 saptamani. De fapt si cand eram mic ma atrageau mai mult electronicele decat jucariile.

#57
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Nu in mod special. M-as intoarce in perioada copilariei daca as putea, dar singurele lucruri care nu imi plac la viata de acum sunt stresul si lipsa de timp si din cate tin minte aveam suficiente de-astea si in liceu/ scoala, dar fara sa am toate lucrurile faine pe care le am acum. Deci nu vad care e afacerea.

#58
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Stresul e mai putin decat in scoala/facultate, dar mi-ar place sa nu fie deloc, am terminat facultatea in 2008, masterat pana in 2010, stress 0 pana in 2014, fapt ce mi-a creeat o dependenta si un sevraj teribil din 2014 incoace, ce m-as pensiona, ce as castiga la Loto, ce as orice ca sa nu mai muncesc, sa nu-mi mai zica nimeni ca nu am facut aia sau nu am facut bine aia, sa ma trezesc cand vreau. Chiar daca nu dau cu sapa si nu lucrez in 3 schimburi, dar am o sete exagerata de libertate. Astea 2 saptamani de lucru pana la Sarbatori mi se par o vesnicie.

Scoala OK, era pentru cultura generala, ca e nasol sa fii analfabet, agramat sau incult, dar se termina dupa X ani, insa munca se termina mult prea tarziu, la varste pe care nici nu prea le mai apucam.

Edited by Neaceasca85, 06 December 2017 - 02:46.


#59
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Mie nu mi-ar placea.

#60
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Pot spune ca nu mi-a placut copilaria, de la 18 ani in sus a devenit interesant. Din ce in ce mai interesant, cu punctul culminant atins in 2012-2013-fix viata pe care mi-am dorit-o, apoi s-a mai stricat marita.

#61
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017
Clar.

Aș schimba și atitudinea mea cu privire la educație, și atitudinea mea față de profesori.
Unii meritau mai mulți respect, dar alții meritau să li se zică direct și tare în față anumite chestii, când făceau pe zmeii cu tine și voiau să te intimideze.
Sunt anumite linii care nu trebuie trecute, nici măcar ca și profesor.
Iar dacă copilul meu ar veni acasă într-o zi și mi-ar zice că i-a zis câteva profului când ăla i-a zis chestii precum ”Nu vei ajunge nimic în viitor....”, nu m-ar deranja să fiu chemat la școală pentru asta.
Să-și lase fiecare frustrat bullshit-urile acasă, că școala nu este locul în care să-ți descarci tu gunoiul din capul tău.

În rest, legat de educație, investeam mai mult timpul în educație, nu în regurgitarea unor materiale.

Edited by AL_DRAGON, 06 December 2017 - 08:17.


#62
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostNeaceasca85, on 27 noiembrie 2017 - 01:33, said:

Eh, electronicele nu sunt chiar nimicuri. Mai bine sa iau electronice care sa-mi faca viata frumoasa si pe care sa le folosesc ani in sir, decat sa am copii si sa le iau jucarii de care se plictisesc in 2 saptamani. De fapt si cand eram mic ma atrageau mai mult electronicele decat jucariile.
tot jucarii sunt...

View Postedy_wheazel, on 06 decembrie 2017 - 03:25, said:

Mie nu mi-ar placea.
cu mintea de acum si posibilitatile de atunci...
nu lua in calcul cat de grea ti s-a parut copilaria... si nici acumularile financiare de acum...
pur si simplu cu informatiile de acum, gradul de maturitate actual si toate "golaniile" acumulate, va fi funy...

#63
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View Postarg, on 06 decembrie 2017 - 09:18, said:

cu mintea de acum si posibilitatile de atunci...
nu lua in calcul cat de grea ti s-a parut copilaria... si nici acumularile financiare de acum...
pur si simplu cu informatiile de acum, gradul de maturitate actual si toate "golaniile" acumulate, va fi funy...

Pai, cu informatiile de acum eram bogat, in primul rand. Asta fara sa ma decid la nu stiu-ce-facultate sa ma inscriu.
In al doilea rand fufeam tot ce prindeam pana ziceam ca nu-mi mai trebuie...iar ma oftic cat de idiot eram..Posted Image

#64
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
important e sa f ce trebuie nu tot....

#65
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Truematters, de ce iti pare rau ca ti-ai trait momentul ?
Nu se rezuma totul in a pleca in Canada ! Ai dat banii pe placere si n-a fost rau deloc, e mai bine sa traiesti momentul decat viitorul, ce faceai ? Plecai in Canada si munceai in prostie acolo departe de prieteni, familie si ce rezolvai ?
Si nu mai profitai de prezent asa cum ai facut.

Eu cu mintea de acuma nu m-as mai intoarce la scoala ca eram satul de invatat si de facut teme dupa scoala.
Tot oamenii cand vin de la servici fac ce vor, noi elevii munceam cam dublu, nu era deloc OK, nu stiu ce tot regreta copilaria multi.
Ca viata e mai frumoasa acum cand nu ai probleme, ne bucuram mai mult de viata ca atunci, dupa munca stam linistiti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate