Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Dacă ați avea mintea de acum v-ar plăcea să vă întoarceți la școală/liceu/facultate?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Eu nu am fost deloc prost nici la 20 de ani cum nici nu m-a desteptat brusc acu' la 40. Cu mintea mea de acu probabil as fi facut aceleasi lucru si acu' 20 de ani la prima facultate. Dar Djl cred ca vrea sa spuna ca daca avand cunostintele din 2017 putea face mai multe lucruri acu' 20. Desigur, dupa cum acu' 10000 de ani ai fi devenit instantaneu samanul tribului stiind chestii din viitor..

Edited by Kokoshmare, 24 November 2017 - 16:01.


#38
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postalfa_alfa, on 24 noiembrie 2017 - 15:03, said:

„Tu făcui”? Sau „făcuși”?
Numai Esca te poate învăța să conjugi la perfect simplu. ;)

#39
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
Nu!

#40
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Nu. Vremurile respective si-au avut farmecul lor, vorbind de scoala/liceu. Facultate poti face oricand.

Unii mai nefericiti, care n-au facut scoala/liceu la timp, fac acum, la seral. Nu cred ca e ceva misto, dupa o varsta ai o multime de alte griji.

Edited by Geth, 24 November 2017 - 16:24.


#41
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
@ Kokosh : dacă mă puneai pe la 18 ani să fac un comentariu literar, şanse mici s-o fac. Pe la 25 aveam şanse s-o fac.
Anumite chestii din matematică le-aş înţelege mai uşor azi comparativ cu acum 15 ani.

#42
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Ah, mi-a scapat aia cu "intineritul". Dar tot nu. Cred ca am prins vremuri mai misto. Anii '90. Atunci era LIBERTATE.

#43
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
e interesant cum ne agatam de bucati din trecut in timp ce asteptam cuminti viitorul. e de inteles, plimbandu-te prin viitor esti doar un strain, trecutul e acasa.

cuvantul grecesc "nostos" e pentru intoarcere. "algos" inseamna suferinta. probabil ca nostalgia e o dorinta.
dorinta asta, a nostalgiei, apare doar in momente grele, neplacute. eh, mai exista un moment, chiar special.

pentru cei mai multi fericirea tineretii e o iluzie. desi impregnat devreme, idealul lipsit de adevar i-a nefericit pe multi, iar acum, la fiecare contact cu realitatea, tinerii ies vineti si dezorientati. toate cartile citite, toate conversatiile cu cei mai in varsta care se uita la trecut prin ceata, totul pare sa fie o conspiratie, o pregatire pentru o viata ireala. sa fie o selectie naturala? artificiala?

cand eram copii si stateam ascunsi prin boscheti, printre altele, vorbeam despre cum am vrea sa murim. am ajuns toti la aceeasi concluzie; ne-ar placea sa murim in timp ce f.utem, chiar daca niciunul din noi nu f.utuse nimic pana atunci. acum, cand niciunul din noi nu mai e copil, ne gandim mai mult cum sa nu murim. chiar daca sunt pregatiti, cei mai multi prefera sa fie singuri, acasa in pat, atunci cand se intampla. astia si-au f.utut vietile.

eu tanjesc dupa locurile in care nu am fost, oamenii si momentele pe care nu le-am trait, dar...da, o amintire e mai vie si mai puternica decat cunoasterea.

astia suntem, in fiecare seara ne intindem in groapa amintirilor. eu imi amintesc ca am fost fericit, am uitat restul.

Edited by morenno, 24 November 2017 - 16:45.


#44
noone2v1

noone2v1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 31.03.2016
Daca ai retrai anii 90 cu mintea de acum probabil te-ai strica de cap. Toate amintirile frumoase de atunci s-ar reduce la mici momente despartite intre ele de luni sau ani de zile de lipsuri si frustrari.
N-as vrea sa mai retraiesc niciun moment din trecut, vreau sa ramana doar amintiri frumoase si atat.

#45
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008

View Postdjl, on 24 noiembrie 2017 - 13:31, said:

Să zicem că printr-o minune v-aţi putea întineri. Dacă aţi avea mintea de acum v-ar plăcea să vă întoareceţi la şcoală/liceu/facultate?
Eu posibil, dar la mine ar mai fi nevoie de o minune: teleportarea în trecut. Nu mi-ar plăcea să fac şcoala (oricare) în vemurile actuale, Motivul: un dispoztitiv foarte stresant deţinut de multe persoane.

Iti dai seama..
Si acum ma dau cu capul de pereti cand imi aduc aminte ce nerabdator eram sa cresc Posted Image

Edited by vlad1102, 24 November 2017 - 18:12.


#46
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

View Postdjl, on 24 noiembrie 2017 - 16:18, said:

@ Kokosh : dacă mă puneai pe la 18 ani să fac un comentariu literar, șanse mici s-o fac. Pe la 25 aveam șanse s-o fac.
Anumite chestii din matematică le-aș Ăźnțelege mai ușor azi comparativ cu acum 15 ani.
Doar CREZI asta, ma indoiesc ca te-ai autotestat.
Ia fa-ti un astfel de test, poate sa reiei subiectele de la bac din ultimii ani dar FA-LE si pe urma compara cu grila de corectare.

#47
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View Postceanu1980, on 24 noiembrie 2017 - 14:47, said:

da toti facura facultate p-acilea,numa io nu?
stai linistit, nu esti singur, iar altii degeaba au facultati daca nu le au pe cele mintale .. eu neavind nici, nici .. ;)
dar am scoala de dansuri si de bune maniere :D

#48
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postmorenno, on 24 noiembrie 2017 - 16:31, said:

plimbandu-te prin viitor esti doar un strain
Inca nu s-a inventat masina timpului. Si nici nu e obligatoriu sa fii strain in viitor.

View Postmorenno, on 24 noiembrie 2017 - 16:31, said:

dorinta asta, a nostalgiei, apare doar in momente grele, neplacute.
Asa-ti apare tie? Bizar, foarte bizar.

View Postmorenno, on 24 noiembrie 2017 - 16:31, said:

pentru cei mai multi fericirea tineretii e o iluzie
Fericirea nu are cum sa fie o iluzie. E o stare de bine, pe care o ai sau nu o ai.

View Postmorenno, on 24 noiembrie 2017 - 16:31, said:

idealul lipsit de adevar
Idealul nu poate avea atributul de adevar sau minciuna, caci e doar o dorinta imaginara.

View Postmorenno, on 24 noiembrie 2017 - 16:31, said:

tinerii ies vineti si dezorientati.
Nu stiu cat esti de tanar, dar da, esti foarte dezorientat.

#49
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004

View PostKokoshmare, on 24 noiembrie 2017 - 18:49, said:

Doar CREZI asta, ma indoiesc ca te-ai autotestat.
Ia fa-ti un astfel de test, poate sa reiei subiectele de la bac din ultimii ani dar FA-LE si pe urma compara cu grila de corectare.

Matematica din liceu nu o prea mai ţin minte... dar la capacitate, cu aia pe care o mai ţin minte m-aş fi scos de 5-6. Probabil dacă aş relua un an formulele, m-aş scoate de 7-8.

#50
Raiden

Raiden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 03.08.2006
DA. Acum am si minte si bani, as tufe tot ce prind ca la timpul lor nu prea aveam mijloace Posted Image

Edited by Raiden, 24 November 2017 - 19:31.


#51
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Ma rpg as vrea sa ma intineresc .. sa mai am 5 erectii pe zi .... INSA la scoala? Cu minte4a (informatiile) de acum? De exmnplu sa ascult o p;rofa zicanmd "dintotdeauna Apusil a fost mai dezvoltat fara sa o intreb cum rata Lindra sau Berlinu cadn Ahile si Hectr homeric se luptau sub zidurile Ilionului?!  Sa nu ma a[uc sa ecplic ce cred eu despre Caragiale contemporunu nost? Si iti dai seama ce nashpa ar fi ptr profesori?

Ma rpg faculatea da ...ca ar fi utila

#52
truematters

truematters

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 25.11.2017

View Postdjl, on 24 noiembrie 2017 - 13:31, said:

Să zicem că printr-o minune v-aţi putea întineri. Dacă aţi avea mintea de acum v-ar plăcea să vă întoareceţi la şcoală/liceu/facultate?
Eu posibil, dar la mine ar mai fi nevoie de o minune: teleportarea în trecut. Nu mi-ar plăcea să fac şcoala (oricare) în vemurile actuale, Motivul: un dispoztitiv foarte stresant deţinut de multe persoane.

Desigur!




1. As chiuli de la toate orele pentru inceput in clasele V-VIII si in anii de liceu. Veneam doar la materiile importante strict pentru prezentari de teme si teste anuntate.   Nu e obligatoriu sa ai nota 10 la purtare apoi si sa ai prezenta. Nu-ti face nimeni statuie pentru asta! Ma pisam apoi pe Literatura, desen, religie, muzica, istorie, latina, sociologie, filosofie si alte discipline inutile.
2. Cum am avut acces la net de prin 2005, as fi stat acasa sa invat limbaj de  programare si sa invat cum se proiecteaza jocurile.
3. N-as mai fi tocit ca papagalul si daca nu veneam la ore, aveam mai mult timp sa ma pregatesc.   Ma imprieteneam cu un coleg sau o colega sa-mi transmita temele importante prin telefon.
4. Pe baietii care si-au batut joc de mine nu-i mai param la diriginta, mergeam direct la politie sau faceam greva personala prin care militam pentru demnitate si respect pentru orice elev si nu mai veneam la scoala. N-as mai fi fost asa de afectat de bullying. Sau il bateam pe taica'miu la cap sa ma  inscrie  la box, la fotbal si la fitness.
5. Nu mergeam la liceu socio-uman...asta clar, ci la profil de mate-info.....probabil tot la acelasi colegiu.
6. Nu m-as indragosti de fata creata si sexy in liceu care lucra ca animatoare la Bellagio.....care m-a bagat serios in depresie.
7. Nu ma inscriam la facultatea de istorie. Ma inscriam  la POLI, la cibernetica si calculatoare.
8. Daca era sa ajung la istorie,   o evitam pe fata aceea rusoaica si roscata de bani-gata care provenea din familie de ambasadori......care din nou, mi-a mancat zilele.  
9. As fi fost mai putin disperat dupa fete in anii de facultate si veneam mai rar la cursuri pentru a ma pregati mai bine in particular.
10. As fi invatat de acasa cum sa comunic mai bine  cu colegii de facultate si de liceu macar.....ca aia din gimnaziu erau relativ idioti (cu toate ca azi s-au mai cizelat la varsta lor cand s-au vazut ca nu pot lucra decat la shaormerie sau sa duca cu carca)

Edited by truematters, 26 November 2017 - 10:58.


#53
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
@djl. Da repede pe tvr2, film romanesc coproductie ,   cu o multime de actori romani care nu mai sunt.  Nu stiu titlul,  cu niste sonde de petrol care ard.

#54
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Cuibul salamandrelor era..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate