Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Razboiul atomic - cum sa supravietuiesti

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#37
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostBursul, on 24 noiembrie 2017 - 14:35, said:

Avand in vedere ca vorbim de scenariu, stabilim ca lumea isi face provizii, adica dupa razboi, magazinele si depozitele sunt goale sau poti sa le gasesti apoi pe raft dupa ce s-au mai linistit lucururile, adica dupa 1-2 zile dupa atac?

La americani se bucura de un real succes alimentele conservate cu termen foarte mare de valabilitate.
De asemenea, si la noi exista depozite imense de hrana sub forma de fulgi, gen cartofi, fasole, etc... Textura si gustu' sunt asemanatoare cu adezivu' pentru gresie, da' cred ca atunci asta nu ar fi o problema.

#38
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postedy_wheazel, on 24 noiembrie 2017 - 16:34, said:



La americani se bucura de un real succes alimentele conservate cu termen foarte mare de valabilitate.
De asemenea, si la noi exista depozite imense de hrana sub forma de fulgi, gen cartofi, fasole, etc... Textura si gustu' sunt asemanatoare cu adezivu' pentru gresie, da' cred ca atunci asta nu ar fi o problema.
Unde sunt depozitele astea?
Cred ca formularea corecta este:existau candva
Ca din cate am auzit au vandut astia si rezervele de hrana care le aveam incaz de razboi...si altele nu au mai cumparat

Edited by I2O, 24 November 2017 - 16:40.


#39
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postccdsah, on 24 noiembrie 2017 - 16:27, said:

Ei, nici chiar asa; depinde cine o lanseaza catre cine. Se pot formula scenarii de razboi regional in care o putere nucleara uzeaza de arma impotriva uneia care nu are bombe nucleare. Ex. Israelul are doctrina Samson, in caz de infrangere iminenta de catre arabi vor folosi armele nucleare;momentan nicio tara araba nu detine arme nucleare pentru a retalia. Alt exemplu Coreea de Nord foloseste arme nucleare, va fi rasa de pe fata pamantului, sigur, Coreea de sud, Japonia, cateva baze din Pacific ale SUA vor fi afectate, dar nu va fi "sfarsitul civilizatiei"
In practica exista doua doctrine : first strike use si non first strike use. Mai sunt si altele dar astea sunt principalele.
https://en.wikipedia..._nuclear_strike

#40
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostI2O, on 24 noiembrie 2017 - 16:39, said:

Unde sunt depozitele astea?
Cred ca formularea corecta este:existau candva
Ca din cate am auzit au vandut astia si rezervele de hrana care le aveam incaz de razboi...si altele nu au mai cumparat

Prin 2000 existau sigur, alimentele mai vechi erau inlocuite cu altele mai noi, cele vechi erau date unitatilor militare.

#41
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postldpe, on 24 noiembrie 2017 - 13:20, said:

Albert Einstein ”Dacă aş fi ştiu că nemţii nu vor reuşi să producă o bombă atomică, nu aş fi ridicat un deget” - el a crezut pana in ultima clipa ca germania este cu un pas inainte ...
Nu, nu exista nimic dupa un cataclism nuclear ! doar trebuie sa te uiti la perioada de injumatatire a uraniului si vezi ca nu au sanse cateva zeci/sute de generatii, sau cel putin ce se va intampla nu se mai poate numi viata .
Pe dracu.
La Hiroshima se traieste bine-mersi si n-au 3 capete sau asa.
La Cernobal animalele se poarta foarte bine.

View Postursamajor, on 24 noiembrie 2017 - 13:32, said:

Oare cum or fi arsenalele alea despre care se spune că pot distruge de sute de ori tot ce există pe Terra?
Inventii comuniste.
Propaganda comunista sa prefere vesticii sa se predea comunistilor mai degraba decat sa distruga planeta.

Edited by grrrrr, 24 November 2017 - 16:53.


#42
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postgrrrrr, on 24 noiembrie 2017 - 16:55, said:

Pe dracu.
La Hiroshima se traieste bine-mersi si n-au 3 capete sau asa.
La Cernobal animalele se poarta foarte bine.


Cred ca nu iti dai seama ce inseamna dezintegrarea nucleului in cazul unei bombe fata de reactia oarecum controlata a  miezului de la cernobil. Pe scurt miezul de la centrala nucleara inca arde!!!

Eu as propune la cernobil construirea de jur imprejur a unor injectoare de neutroni sau ceva care sa opreasca reactia.

Edited by karax, 24 November 2017 - 16:58.


#43
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postr_murphy, on 24 noiembrie 2017 - 14:04, said:

scurt si la obiect ..
Si imbecil.
Nu e posibil un asemenea scenariu.

Si ca sa terminam cu tampeniile:
https://www.lonewolf...lear-war-myths-

#44
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
si te-ai gandit sa pui link catre tampenia suprema, nu ? Posted Image
preppersii pulii - o categorie antisociala care abia asteapta sa vina doomsdayu' ..sa aiba convingerea ca nu au trait si adunat cacaturi degeaba. si ca "when shit hits the fan" ei vor fi  deasupra tutoror ... chiar daca acum pe timp de pace ei sunt niste nulitati. yea right

sa dai ca sursa site-urile astora e ca si cand ai cita din arsenie boca la o dezbatere despre existenta lui dzeu :)

#45
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Sunt o gramada de documentare pe youtube...
Asta e unul din ele!
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iAg4NYVZH7I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View Postgrrrrr, on 24 noiembrie 2017 - 17:11, said:

Si imbecil.
iti multumesc pentru apreciere!

#47
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Io am vazut in filme ca radiatiile astea de la bombe iti dau superputeri.

#48
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
"Regardless, nuclear weapons were a central part of the Soviet Union’s strategy to conquer all of Western Europe. As War Is Boring has pointed out, on the Northern front alone, “Warsaw Pact plans called for 189 nuclear weapons: 177 missiles and 12 bombs ranging in yield from five kilotons—roughly a quarter the size of the bomb dropped on Hiroshima—to 500 kilotons.” Additional nuclear weapons would have been used in the Central and Southern fronts as well."

“A full nuclear SIOP strike launched on a preemptive basis would have delivered over 3,200 nuclear weapons to 1,060 targets in the Soviet Union, China, and allied countries in Asia and Europe.”

http://nationalinter...ly-19263?page=2



Nu "zeci de bombe", ci "mii de bombe" - nici Rusia nici SUA nu planuiesc pentru un "schimb limitat" , cu cateva zeci de bombe. Si-ar turna tot arsenalul in cap din prima zi - spre cifra magica de 3000, care-i cam de cat e nevoie sa se scoata una pe alta din functiune.

Cred ca premiza unui schimb "limitat" este foarte gresita, pentru ca nu-i logica si nu are baze in realitate. Asta e de alfel si motivul pentur care numai Rusia si SUA pot purta un razboi nuclear iar celelalte state nucleare nu pot Posted Image

Supravietuirea tine numai de noroc si de distanta la care te afli de un oras important/o tinta strategica. Iarna nucleara poate sau nu poate fi o realitate, in primul caz sansele sa supravietuiesti scazand dramatic.

Edited by vlad1102, 24 November 2017 - 17:47.


#49
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Razboi nuclear nu va fi niciodata!Sunt cateva cazuri documentate in care atunci cand s-au incercat cateva teste cu rachete nucleare au intervenit prietenii nostri cu ochi mari(care oficial nu exista)  si au "sabotat"/anulat (ziceti-i cum vreti) lansarea.Trebuie sa fii prea "incuiat" ca sa nu crezi zeci de marturii!
Dar mai mult ca sigur va fi o epidemie ! Si asta o prevad in maxim 10 ani. Deja pamantul e suprapopulat si resursele fac fata cu greu ,asta ca sa nu mai spunem ca unele resurse sunt pe terimate!Problema in acest scenariu e ca va fi mult mai rau ca in cazul unui razboi nuclear.
In cazul unui razboi nuclear mai pot exista zone neafectate ,dar in cazul unei epidemii,daca virusul va fi aeropurtat,nu prea va mai exista nici un loc sigur pe toata planeta!
O sa fie un virus creat in laborator si vor fi vaccinati doar cei care trebuie.

Edited by george_eu25, 24 November 2017 - 17:54.


#50
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postr_murphy, on 24 noiembrie 2017 - 17:36, said:

iti multumesc pentru apreciere!
Cu placere.
Ideea e ca m-am saturat de toti prapastiosii care vad numai nimicire totala.
Nu va fi asa.
Scapa cine se pregateste sau cine e macar oleaca mai prudent.

View Postvlad1102, on 24 noiembrie 2017 - 17:43, said:

Nu "zeci de bombe", ci "mii de bombe" - nici Rusia nici SUA nu planuiesc pentru un "schimb limitat" , cu cateva zeci de bombe. Si-ar turna tot arsenalul in cap din prima zi - spre cifra magica de 3000, care-i cam de cat e nevoie sa se scoata una pe alta din functiune.

Sincer io dupa ce m-am documentat despre cum merge REALMENTE lumea asta ma cam indoiesc ca s-au facut CU ADEVARAT toate armele alea.
Sa nu uitam ca
- peste tot conduc cam tot aia, mai mult sau mai putin, dar nicaieri nu lipsesc complet, ei sau influenta lor
- vor sa aiba ei pamantul, deci ce interes ar avea sa-l prajeasca?
Prin urmare luptele intre oricine sunt de fapt lupte intre mafiile ''lor''.
Prin urmare razboiul n-ar putea fi veci unul total.

Prin urmare nu e o sansa mare ca si bombele alea zeci de mii sa fie, in cea mai mare parte, cam ca autostrazile lui Dragnea?
Repet, poti starpi exact ce populatie vrei, cu virusul care trebuie.

Edited by grrrrr, 24 November 2017 - 18:05.


#51
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007

View Postgrrrrr, on 24 noiembrie 2017 - 17:54, said:

Scapa cine se pregateste sau cine e macar oleaca mai prudent.

intelighentzia voastra, daca-ti plezneste tiribomba aia deasupra capului, chiar si la 5000m (exagerez ca sa-ti mai dau o sansa, desi ele sunt programate sa detoneze mult mai jos), mai scapi? ce prudentza, ce pregatire te salveaza?
ti-as dori un nor radioactiv, dar mi-e mila de cei care te inconjoara, ei nu sunt de vina cu nimic pentru ca-ti sunt in preajma si din pacate norul nu actioneaza punctual.

#52
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postgrrrrr, on 24 noiembrie 2017 - 18:00, said:

- vor sa aiba ei pamantul, deci ce interes ar avea sa-l prajeasca?

Sincer, nu cred ca rusii voiau sa colonizeze America, sau invers.

#53
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postalx42, on 24 noiembrie 2017 - 17:26, said:

si te-ai gandit sa pui link catre tampenia suprema, nu ? Posted Image
preppersii pulii - o categorie antisociala care abia asteapta sa vina doomsdayu' ..sa aiba convingerea ca nu au trait si adunat cacaturi degeaba. si ca "when shit hits the fan" ei vor fi  deasupra tutoror ... chiar daca acum pe timp de pace ei sunt niste nulitati. yea right

sa dai ca sursa site-urile astora e ca si cand ai cita din arsenie boca la o dezbatere despre existenta lui dzeu Posted Image
Fie ca nu crezi in posibilitatea razboiului, sau nu crezi ca i s-ar putea supravietui, oricum nu prea ai ce discuta pe aici.
Am dat prima chestie care mi-a cazut sub tasta, dar dupa ce m-am asigurat - poate oleaca superficial, dar nu la modul esential - ca in mare CORESPUNDE cu un text pe care l-am vazut mai demult si care fusese scris de niste EXPERTI MILITARI.
Atata doar ca ala nu-mi mai amintesc pe unde naiba e.

View Postr_murphy, on 24 noiembrie 2017 - 18:01, said:

intelighentzia voastra, daca-ti plezneste tiribomba aia deasupra capului, chiar si la 5000m (exagerez ca sa-ti mai dau o sansa, desi ele sunt programate sa detoneze mult mai jos), mai scapi? ce prudentza, ce pregatire te salveaza?
Nu vorbesc de aia din epicentru, Banana Joe.
Vorbesc de aia care traiesc la distanta rezonabila de o eventuala tinta dar refuza orice prudenta pe principiul ca oricum n-ar scapa.
Fals.

PS Imbecil/emotional era filmul. Cei care-l iau de bun is doar naivi.;)

Edited by grrrrr, 24 November 2017 - 18:06.


#54
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postr_murphy, on 24 noiembrie 2017 - 18:01, said:

intelighentzia voastra, daca-ti plezneste tiribomba aia deasupra capului, chiar si la 5000m (exagerez ca sa-ti mai dau o sansa, desi ele sunt programate sa detoneze mult mai jos), mai scapi? ce prudentza, ce pregatire te salveaza?
ti-as dori un nor radioactiv, dar mi-e mila de cei care te inconjoara, ei nu sunt de vina cu nimic pentru ca-ti sunt in preajma si din pacate norul nu actioneaza punctual.
Impropriu spus nor radioactivi. Particulele alpha in sine nu sunt radioactive. E vorba mai degraba de fotonii eliberati la dezintegrare care creeaza o reactie in lant in aer. Care odata cu distanta are o densitate din ce in ce mai mica. Probabil cea mai sigura cale de a neutraliza radiatiile ar fi un gaz greu de ionizat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate