Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Razboiul atomic - cum sa supravietuiesti

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#19
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Eu cred că copilașii ăștia care se îndoiesc de ce poate fi după un război nuclear, au citit doar despre jucării ca la Hiroshima și Nagasaki. În 1961 s-a "demonstrat" Bomba țarului, iar de atunci au trecut peste 55 de ani. Oare cum or fi arsenalele alea despre care se spune că pot distruge de sute de ori tot ce există pe Terra?

#20
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

 grrrrr, on 24 noiembrie 2017 - 13:12, said:

Probabil, dar fericitii vor muri primii.

 ursamajor, on 24 noiembrie 2017 - 13:32, said:

Ideea este ca radiatia te omoara mai tarziu. Suflul unui bombe atomice moderne, temperatura degajata, vor transforma solul in stanca.

#21
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Deci pana acum karax si Bogotta vor sa aiba o discutie pe tema asta. Posted Image
Stiu ca sunt filme, jocuri care au dezbatut acest subiect. Eu as dori sa avem aici ideile noastre, sa raspundem la intrebarea: ce as face eu in cazul in care scenariul respectiv se intampla?

 karax, on 24 noiembrie 2017 - 13:27, said:

Ca atare nu cred ca la oras va supravietui cineva prea mult timp dupa razboi. Si chiar daca te bagi in buncar sunt cateva probleme:
1 este subsolul ermetic?
2 ai luat hrana apa si medicamente? pentru cat timp?
3 cum comunici cu restul lumii ca sa stii cand sa iesi sa nu te lovesti iar de radiatii? Desi asta s-ar rezolva cu instructiuni la subsol.
4 cati incap in buncar?
E clar ca in marile orase sansele de supravietuire sunt mici. In scenariu, presupunem ca esti in vacanta sau ca stai intr-un oras mai retras ferit de explozia nucleara.

#22
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Te muti pe alta planeta , daca vrei sa supravietuiesti .

#23
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 Bursul, on 24 noiembrie 2017 - 13:36, said:

E clar ca in marile orase sansele de supravietuire sunt mici. In scenariu, presupunem ca esti in vacanta sau ca stai intr-un oras mai retras ferit de explozia nucleara.
Cei mai norocoși vor fi cei din marile orașe/zonele imediat afectate. Scapă rapid. Ceilalți vor agoniza pentru scurt sau ceva mai lung timp, dar vor avea aceeași soartă.
Scenariul ăsta ipotetic are șanse să se transforme în realitate când vor reuși diverse grupări de-astea numite teroriste să pună mâna pe tehnologie. Atunci va fi "frumos". Atunci scenariul tău poate avea un "Va urma". Dar în cazul unui război va fi cazul doar de "The End".

Edited by ursamajor, 24 November 2017 - 13:48.


#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

 Bursul, on 24 noiembrie 2017 - 12:55, said:

Va propun o discutie pur teoretica despre supravietuirea unui razboi atomic. Nu vreau sa vin eu cu ideile mele, nici sa dau copy paste de pe un alt site. Vreau sa discutam si sa strangem ideile noastre in acest topic. Fiecare e liber sa-si aduca aportul la aceasta discutie atat timp cat nu troleaza si sper ca moderatorii sa tina in frau aceste manifestari.
Solutia este in Fallout 3, 4 Posted Image

Edited by andreic, 24 November 2017 - 13:52.


#25
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006
O analiza pertinenta dar nu pentru Romania !
Noi nu ne descurcam cu traiul zilnic . De unde organizare in cazul evenimentelor deosebite ?

#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Bursul, on 24 noiembrie 2017 - 13:36, said:

Deci pana acum karax si Bogotta vor sa aiba o discutie pe tema asta. Posted Image
Stiu ca sunt filme, jocuri care au dezbatut acest subiect. Eu as dori sa avem aici ideile noastre, sa raspundem la intrebarea: ce as face eu in cazul in care scenariul respectiv se intampla?


E clar ca in marile orase sansele de supravietuire sunt mici. In scenariu, presupunem ca esti in vacanta sau ca stai intr-un oras mai retras ferit de explozia nucleara.
In cazul asta trebuie sa luam in considerare iarna nucleara. Si cat de departe de fapt esti de locul exploziilor. Acolo depinde ce ai la indemana , daca esti prins nepregatit sa zicem in o barca sau ceva , pana ajungi la casa de vacanta , pana gasesti chestiile de protectie anti radiatii dureaza etc etc. Presupunand ca ar exista un guvern care vrea sa investeasca in protectii dinainte atunci in zone izolate si daca ai pus mana pe protectii, mancare , apa si alte cateva chestii esti ca si salvat. Ce e important e reorganizarea de dupa. Abia atunci incepe greul. Cine e la conducere? Conform carui plan se desfasoara lucrurile? Ce e de facut si in ce ordine? Ce economie va fi? Cum facem rost de alimente , apa , spatiu de dormit , conditii (ca sa zicem ca mai vine si iarna reala sau vara cu calduri de 40 grade) pentru perioada ce va urma? Dar pe termen lung? CIne unde o sa mai lucreze si cu ce aparate masini daca sunt distruse? Cum decontaminam zonele largi? Ce ne facem daca incepe dupa un rabooi conventional cu trupele ramase pe pamant?

PS mersi pentru apreciere esti printre putinii care face asta la adresa mea.

Alta intrebare ar mai fi (principala intrebare printre alte cateva) : ce economie vom avea si cum vom masura totul? Care vor fi salariile, preturile, schimburile? Vor aparea fenomene de inflatii si alte alea? S-a facut vreo cercetare pe tema asta?

#27
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
scurt si la obiect ..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ue8hC5qqMt4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

Quote

Acolo depinde ce ai la indemana , daca esti prins nepregatit sa zicem in o barca sau ceva

De asta e important scenariu. Sunt oameni care de la cel mai mic semnal de alarma isi fac provizii, cum sunt americanii. Eu nu mi-as face provizii, deci in discutia noastra eu as pleca de la premiza ca nu am un loc unde sa ma duc in aceste situatii. Stand intr-un oras mare si supravietuind exploziei, nu mai am cum sa merg acasa.
Poate unii din voi isi fac provizii, atunci ar trebui sa va ganditi unde le faceti? Acasa in oras unde pica bomba sau in alta parte?

#29
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017

 Bingo, on 24 noiembrie 2017 - 13:53, said:

O analiza pertinenta dar nu pentru Romania !
Din contra, aici nu cade nimic , fura astia ferul in timp ce zboara , nimic nu mai atinge pamantul.

#30
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Se duce treaba pe şapcă  daca se ajunge la nucleare & shit.

Chiar daca stai intr-o zona in care nu au ajuns radiatiile (aka "la ţară"), se formeaza nori radioactivi pe care-i poarta vantu', poate fix deasupra satului.
In secunda doi infrastructura ii la pamant, in secunda trei haos.

Cele mai mari sanse le au comunitatile relativ mici, bine organizate si foarte bine aprovizionate. Ai nevoie de oameni inarmati care stiu sa lupte, medici, oameni priceputi pe partea tehnica. Hrana + apa + medicamente + munitie.

Stiti emisiunile alea cu supravietuirea in cazu' apocalipsei & shit? Persoane diferite, abordari diferite, marea majoritate absolut cretini. Cei cu sanse reale erau cei care si-au transformat proprietatea in fortarete, sau genu' boschetar prin paduri care cunostea foarte bine plantele, putea sa supravietuiasca gasind hrana si apa, facea alcool pentru baut si dezinfectat si niste antibiotice primitive.

#31
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 karax, on 24 noiembrie 2017 - 13:27, said:

Eu imi propun sa discut serios pe topicul asta.
Bun hai sa revizuim umpic scenariul. Cu siguranta inca de la prima bomba atomica guvernele si institutiile si-au pus problema ce se intampla in caz de razboi atomic.
In primul rand cred ca supravietuitori ar exista. Nu degeaba exista buncare si subsoluri construite in care sa adaposteasca persoane. Problema care se pune e cum ajungi acolo in cele cateva minute pana vin bombele? Pentru ca vorbim intai de orase care vor fi lovite direct. In acest caz depinde de catre cine vom fi atacati. Daca e de catre rusia sau iran principalele amenintari din zona , nu avem la dispozitie mai mult de 5 minute. Timp in care nu poti sa iei nici macar sacosa dupa tine si sa mai si cobori la subsol la bloc. Nu mai zic in cazul institutiilor , scolilor etc etc in care aglomeratia ar fi prea mare ca sa reusesti in timp util evacuarea. Ca atare nu cred ca la oras va supravietui cineva prea mult timp dupa razboi. Si chiar daca te bagi in buncar sunt cateva probleme:
1 este subsolul ermetic?
2 ai luat hrana apa si medicamente? pentru cat timp?
3 cum comunici cu restul lumii ca sa stii cand sa iesi sa nu te lovesti iar de radiatii? Desi asta s-ar rezolva cu instructiuni la subsol.
4 cati incap in buncar?
Cel mai bun lucru de facut ar fi asigurarea cladirilor ca rezista la soc in asa fel incat macar aia care sunt in afara epicentrului exploziei (1-2 km) sa stie ca sunt in siguranta. Pnetru asta geamurile trebuie sa fie ermetice, intrarile sa poata fi ermetice, lipsa fisurilor si crapaturilor care ar permite sa intre material radioactiv, apa potabila izolata de surse de radiatie etc etc.
De acolo in fiecare bloc un aparat destinat comunicatiilor special facut pentru situatia asta. Plus medicamente anti radiatii in fiecare bloc.
de asemenea statul ar trebui sa achizitioneze cantitati importante de turba , o iarba cu proprietati antiradioactive care s-a folosit si in cazul cernobil. Evident inutila in cazul in care doza e prea mare.
La tara situatia ar fi mai buna pentru ca acolo nu ar fi tinta principala a bombardamentului insa se pune problema dotarilor cu mijloace de protectie , echipamente , buncare, si alte chestii.
In rest un plan de interventie a armatei si a unor institutii post bombardament. Care sa contina in ordine: dezintoxicare a strazilor , aerului si cladirilor care au ramas. Cautarea de supravietuitori pe strazi si buncare si interventia cu utilaj pentru buncarele acoperite de resturi. Tratarea ranitilor , imprastierea de hrana si apa, luate masuri pentru a se preveni focare de infectie astea facute simultan. Intervenitie cu utilaje pentru daramaturi si gasirea celor cativa supravietuitori de sub ele, Alimentarea cu sisteme ad hoc de incalzire si iluminare, comunicare etc etc. Riposta daca mai ramane vreo forta militara in picioare.


Auzi am si eu o intrebare : sa zicem ca esti bogat si vrei sa supravietuiesti insa te apuci de semnat niste contracte ca trebuie sa te intalnesti cu partenerii de afaceri la restaurant. In cat timp crezi ca ajungi la buncar caci sa cari bucnarul dupa tine nu se pune problema? Sau stai toata viata in castel si nu iesi de acolo de frica sa nu iti cada bomba si sa te prinda departe de buncar?
Dar cine a zis ca toti care au bani trebuie sa supravietuiasca...sunt doar cativa care stiu cand se va intampla.

 karax, on 24 noiembrie 2017 - 13:29, said:


Nu s-ar putea face ceva pentru protejare gen barele de control de la centrale? Alea cu neutroni care absorb radiatiile? Poate o emisie de neutroni ar rezolva problema.
Nu stiu....

#32
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Bursul, on 24 noiembrie 2017 - 14:06, said:

De asta e important scenariu. Sunt oameni care de la cel mai mic semnal de alarma isi fac provizii, cum sunt americanii. Eu nu mi-as face provizii, deci in discutia noastra eu as pleca de la premiza ca nu am un loc unde sa ma duc in aceste situatii. Stand intr-un oras mare si supravietuind exploziei, nu mai am cum sa merg acasa.
Poate unii din voi isi fac provizii, atunci ar trebui sa va ganditi unde le faceti? Acasa in oras unde pica bomba sau in alta parte?
Bun se pune problema aici de securitatea alimentelor. Una la mana ca furturi vor fi peste tot. Insa in primul rand e vorba de conditiile de pastrare a alimentelor. Spre exemplu marile fabrici de alimente sunt pregatite in caz de atac nuclear? Si cum transporti alimentele spre zonele iradiate in asa fel incat sa nu se contamineze? Cati bani ar costa toate operatiunile de pregatire si cat ar costa in timpul si dupa atacul nuclear(foarte important)? Ce te faci ca pana decontaminezi zonele populatia trebuie sa manance si atunci n-are cum sa astepte 4-5 zile pana decontaminezi complet insa n-ai nici cum sa le dai mancare in plin aer contaminat? Ar trebui facute corturi de urgenta sau ceva ca in filmele americane , cu zone de decontaminare ca la sasurile navetelor spatiale pentru decompresie.
In zone izolate e simplu , nu a ajuns nici o radiatie , atunci mananci ce e in frigider sau ce apuci de unde apuci , iti faci bagajul strangi  cat mai multa mancare si apa +lucruri trebuincioase si te izolezi cel putin cateva saptamani pana trece criza de moment. Stai cu arma sau toporu langa tine si nu te arati nimanui. Apoi cauti aparate de comunicare dupa ce au trecut acele cateva saptamani si cauti constant pe cineva in viata. Daca e posibil un ghid despre cum sa iti faci rost de mancare in cazul in care esti prea izolat sau ai ramas fara mancare apa.
Ai vazut filmul "i am legend"? Ei bine cam asa te descurci.

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Avand in vedere ca vorbim de scenariu, stabilim ca lumea isi face provizii, adica dupa razboi, magazinele si depozitele sunt goale sau poti sa le gasesti apoi pe raft dupa ce s-au mai linistit lucururile, adica dupa 1-2 zile dupa atac?

#34
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
dintre toate animalele omul e cel mai prost si imbecil animal.

E singurul animal care construieste arme/bombe care mai de care mai chimice sa omoare alti oameni, si nu putini.

La orice alt animal sau vietate nu exista acest comportament

In cazul unui atac nuclar  sansele de supravietuire a speciei umane pe termen lung sunt nule

#35
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 ursamajor, on 24 noiembrie 2017 - 12:59, said:

Prima bombă atomică aruncată va însemna sfârșitul civilizației umane. Dacă e să supraviețuiască cineva, vor supraviețui cei care trăiesc sălbatic și-acum. Asta în eventualitatea că scapă celelalte consecințe unui război nuclear: iarnă nucleară, radiații etc.

PS: ce drăguți indivizii ăștia care aruncă fitilele: scriu chestiunea apoi dau unsubscribe.
Ei, nici chiar asa; depinde cine o lanseaza catre cine. Se pot formula scenarii de razboi regional in care o putere nucleara uzeaza de arma impotriva uneia care nu are bombe nucleare. Ex. Israelul are doctrina Samson, in caz de infrangere iminenta de catre arabi vor folosi armele nucleare;momentan nicio tara araba nu detine arme nucleare pentru a retalia. Alt exemplu Coreea de Nord foloseste arme nucleare, va fi rasa de pe fata pamantului, sigur, Coreea de sud, Japonia, cateva baze din Pacific ale SUA vor fi afectate, dar nu va fi "sfarsitul civilizatiei"

#36
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 Bursul, on 24 noiembrie 2017 - 14:35, said:

Avand in vedere ca vorbim de scenariu, stabilim ca lumea isi face provizii, adica dupa razboi, magazinele si depozitele sunt goale sau poti sa le gasesti apoi pe raft dupa ce s-au mai linistit lucururile, adica dupa 1-2 zile dupa atac?
Avand in vedere ca suflul exploziei se simte si pana la 15-20 km distanta (asta in cazul bombelor mai vechi caci cele noi naiba stie cat e distanta) cel mai probabil toate vitrinele vor fi sparte si va putea sa intre oricine. Drept urmare daca nu se pune planul de urgenta (statul ar trebui sa aiba unul ) in aplicare in cateva ore maxim , vitrinele vor fi goale si va fi haos pe strazi. A se vedea war of the worlds sau the earthquake (un film vechi insa care a exprimat cel mai bine situatiile de urgenta) despre cum se gestioneaza pericolele pe strazi si lipsurile in caz de dezastru.
Evident exista magazine cu sticla securizata sau gratii. In astea se va intra mai greu insa oamenii vor folosi in disperare orice sa taie gratiile de la flexuri pana la buldozere sau orice e functionabil. Avand in vedere emp-ul bombelor comunicatiile vor fi la pamant probabil de aceea armata sau mai degraba o institutie creata separat ar trebui sa aiba mijloace de comunicatii protejate si puse la pastrare pentru a nu fi afectate. + toate instrumentele de verificare , imbracaminte sigura (costume ) si tot ce trebuie pentru fiecare echipa. Cam ca in men in black cand chemau aia cate o echipa de urgenta pentru a curata o strada dupa un incident cu extraterestrii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate