Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Cum fac sa vand o masina adusa din Germania?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
oviradoi

oviradoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.02.2007
Ma aflu in urmatoarea situatie:

Sora mea este plecata in Germania. Acolo, a cumparat o masina, a folosit-o o perioada si acum a adus-o in Romania si vrea sa o vanda aici.
Eu ma voi ocupa de gasirea de cumparator si de vanzarea masinii.

Masina este inscrisa in Germania pe numele ei, si are numere negre de Germania si asigurare facuta in Germania.
Sora a facut procura pe numele meu care imi da dreptul sa fac toate demersurile necesare vanzarii masinii. De asemenea, am un contract de vanzare-cumparare in alb semnat de sora mea.

Intrebarea mea este ce procedura trebuie sa urmez atunci cand voi gasi un cumparator?

Din cate am inteles, cumparatorul poate sa isi scoata numere rosii si sa isi faca asigurare pe numele lui, iar eu pot lua numerele vechi de Germania sa le trimit surorii mele ca sa poata sa radieze masina de acolo.

Ce alte acte mi-ar mai trebui si ce alte lucruri ar trebui sa fac ca sa pot sa vand masina?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă ai procură nu mai e nevoie de contractul semnat de soră pentru că semnezi tu în numele ei.

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In principiu astea.

Legat de numere, am vazut stive de numere straine (in principal germane) la inmatriculari puse deoparte pentru distrugere  (stiu ca, legal, numerele sunt trimise in tara de origine, dar am vazut ca erau indoite la o presa).

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,300
  • Înscris: 02.02.2006

 Pololica, on 24 noiembrie 2017 - 12:59, said:

Legat de numere, am vazut stive de numere straine (in principal germane) la inmatriculari puse deoparte pentru distrugere  (stiu ca, legal, numerele sunt trimise in tara de origine, dar am vazut ca erau indoite la o presa).
Nu cumva depinde de tipul de număr? Poate alea permanente (de care e vorba aici) trebuie trimise înapoi, mașina nefiind încă radiată. Și poate ce ai văzut tu sunt numere temporare pentru export, cu valabilitate limitată. Nu știu, zic și eu. :)

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu stiu ce numere erau, nu stiu sa fac diferenta intre numere temporare si permanente :) Erau destule cu negru. Pana acum cativa ani erau si al noi numere de leasing (alea cu data pe partea dreapta, opus tarii).

#6
oviradoi

oviradoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.02.2007
Din cate am inteles de la o cunostinta, procedeul ar fi:
1. Fac contract de vanzare-cumparare pentru cumparator.
2. Cumparatorul isi scoate numere rosii si isi face RCA pe numele lui. El poate sa circule timp de 3 luni cu aceste numere, timp in care trebuie sa isi faca RAR si sa isi scoata numere negre.
3. Eu trimit in Germania la sora mea numerele vechi, brief-ul mare si brief-ul mic, pentru ca ea sa poata radia masina de acolo.
4. Sora mea trimite inapoi brieful mare, si eu i-l dau inapoi cumparatorului. El va avea nevoie de brief-ul mare atunci cand isi scoate numere negre.

@Pololica, am citit articolul de pe blogul autovit. Acolo ei spun ca daca masina a fost adusa pe roti, atunci cel care a adus-o trebuie sa o inmatriculeze provizoriu ca sa poata scoate certificat fiscal. In cazul meu, masina este inmatriculata pe numele surorii, dar in Germania, nu Romania. Mai nou am vazut ca nu mai trebuie certificat fiscal, ci trebuie pusa o viza de la primarie pe contractul de vanzare-cumparare. Avand procura, pot sa iau acea viza in numele surorii? Sau cum ar trebui sa fac?

#7
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,300
  • Înscris: 02.02.2006

 Pololica, on 24 noiembrie 2017 - 17:11, said:

Nu stiu ce numere erau, nu stiu sa fac diferenta intre numere temporare si permanente Posted Image Erau destule cu negru.
Cam cum erau ale noastre de leasing, așa sunt ale lor de export:
[ https://www.germanplates.com/media/catalog/product/cache/1/image/512x512/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/e/u/eurozoll3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ceva de genul, nu m-am uitat la detalii.
@oviradoi: Procura te ajuta sa faci tu treaba de umblat. Nu mai sunt la actualitate, dar mie, anul trecut, nu mia mai fost ceruta identificarea la RAR, desi pana pe 15.07 era necesară (eu cumparand-o pe 23.07, toti mi-au zis ca trebuie identificare, si apoi înmatriculare). Ma rog, de identificare n-@am scăpat. Mi-a fost făcută la omologarea GPL. Daca ai drum la primărie, intreaba acolo (eventual la un birou de acte auto). Sigur sunt actualizati.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate