Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

ce-au ajuns jocurile...

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 Sir_Vasile, on 24 noiembrie 2017 - 13:12, said:

SSD-urile sunt mult mai scumpe decat atunci cand un joc de 16GB il putea determina usor pe @shmu sa deschida un topic asemanator. Macar atunci puteai indesa patru astfel de jocuri pe un SSD de 128GB. Acum abia ai loc de unul.
pai... cam asa ceva... cand am vazut ca 120 nu mai e suficient pentru 2-3 jocuri, mi-am luat 512 Posted Image

nu-mi place loading screen... vreau joc nu pauze dese... sa-l instalez pe hdd (fie el si WD black) ar fi criminal.

@ro_explorer - nu e nici o problema. pur si simplu am ramas putin uimit ca de la jocuri de 30-40Gb si placa mea video (GTX 970) era suficienta pe ultra, am ajuns aproape instant la joc de 100Gb si placa video insuficienta pe ultra. Posted Image

bine... poate si din cauza ca am facut upgrade la rezolutie (ultrawide)... Posted Image

Edited by shmu, 24 November 2017 - 13:22.


#20
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 SpeedDemon, on 24 noiembrie 2017 - 11:36, said:

Forza Motorsport 7 are 95 GB.

Jocurile de Spectrum aveau 48 KB.

#21
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 shmu, on 24 noiembrie 2017 - 13:20, said:

bine... poate si din cauza ca am facut upgrade la rezolutie (ultrawide)... Posted Image
poate?

Eu joc in 2560x1440 si ma gandesc serios ca in martie 2018 (sau cand naiba o sa se lanseze) sa imi cumpar un GTX 1180 caco 1080-ul curent nu e in stare sa duca 144Hz cu setari/detalii pe care eu le consider decente.

Edited by ro_explorer, 24 November 2017 - 13:36.


#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
nu au legatura cu performantele ci doar cu "greselile" din soft pentru optimizare si componente performante (scumpe)...

#23
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 ro_explorer, on 24 noiembrie 2017 - 13:36, said:

Eu joc in 2560x1440 si ma gandesc serios ca in martie 2018 (sau cand naiba o sa se lanseze) sa imi cumpar un GTX 1180 caco 1080-ul curent nu e in stare sa duca 144Hz cu setari/detalii pe care eu le consider decente.
eu am "doar" 2560x1080.... nu e mare diferenta fata de 1920x1200 cat aveam inainte... "doar" 20%

#24
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007

 Ion_de_la_Raion, on 24 noiembrie 2017 - 13:27, said:


Jocurile de Spectrum aveau 48 KB.
Si luau tot atat timp pentru instalare...

#25
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
@shmu e ok , stai linistit e doar nvidia , e traditie sa uite de seria veche de placi video cand are modele noi pe piata , uite numa cum gtx970 e depasit de rx480 in jocurile noi , in timp ce jocurile din ani trecuti erau cam egale , pur si simplu nvidia nu mai face optimizare pentru seria 9XX , la fel sa intamplat si cu seria 7XX, plus sa nu mai zicem ca tot mai multe jocuri gandite sa faca $$ dar optimizare de toata jena sunt lansate recent.

#26
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
n-am zis ca imi merge rau... m-a uimit faptu ca acum cerinta este 8 GB Vram

PS: are vro 3 ani placa video (mai exact 3 ani si o luna)... nu a fost top si totusi se descurca ok pe o rezolutie maricica si un joc nou nout pe veri high. sunt multumit

#27
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Pune si tu un nzxt g12+un AIO pe ea si arunca o galeata de OC , ca prinzi gtx980+ ca perfromanta Posted Image , si da chestia cu VRAM e tare naspa , nu poti sa zici ca vai doamne textura e mult mai buna la jocurile noi.

Edited by antrax_beta23, 24 November 2017 - 18:03.


#28
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
am mai jucat acum si am bagat si Fraps sa vad ce si cum

pe very high am 40-50fps ceea ce sunt de ajuns, nu ma incurca cu nimic

pe ultra am 30 fps si nici acolo nu ar fi prea rau, parca parca ma deranjeaza, dar problema e ca nu am vazut mare diferenta intre very high si ultra la texturi si cele, mai ales cand ma misc.

#29
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
E bine ca nu te deranjeaza , eu cum am monitorul de 144hz se simnte diferenta intre 144 si 60 , dar nu ma deranjeaza dar se simnte ca nu mai e la fel de fluid , in schimb de cobor sub 50 deja pentru mine e horror , poate de ce m-am invatat cu refresh mare , eu joc in general jocuri gen Hots , WoW , CS GO , jocuri ce prind 144fps lejer :P

#30
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,491
  • Înscris: 13.06.2004
De vreo 14 ani încoace gamerii au trebuit să aibă computere mai dotate...

#31
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 ro_explorer, on 24 noiembrie 2017 - 13:16, said:

Si totusi pretul unui gaming PC mai high-end asa a ramas neschimbat de vreo 15 ani, daca nu ma insel ... tot vreo 2000 usd/eur dadeai si atunci si acum pe un agregat din asta de pierdut timpul si distrus viata sociala. Deci sincer va spun, nu inteleg unde e problema.
Problema e ca jocurile evolueaza din ce in ce mai repede,si esti nevoit sa faci un upgrade tot din 2 in 2 ani

#32
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Pai upgrade-ul e upgrade. La upgrade nu mai dai 2K euro ...
Eu unul vad problema asa: faci un efort si iti iei top of the line cand cumperi initial computerul pentru gaming. Asta inseamna cel mai tare procesor de pe piata (pentru gaming) chiar daca e prea puternic pentru vremea lui, cum ar fi in zilele noastre, un 8700K, si cea mai tare placa video posibila, azi gtx 1080Ti. In plus, poti plusa la RAM .. daca minimul recomandat este 8 si normalul este 16GB, ia-ti 32 ...  In felul asta, ai hardware top of the line si, peste 1-2-3 ani, cand incepi sa simti nevoia de mai mult, cel mai probabil vei avea nevoie sa schimbi doar placa video.

O placa grafica de top azi, se va vinde inca la preturi bune pe piata SH in 2 ani de zile, asadar, upgrade-ul nu o sa coste decat 400 euro la fiecare 2 ani, presupunand ca vinzi placa veche.
Cam la a treia placa video probabil ca se va simti si nevoia unui noi procesor si placa de baza .... deci la fiecare 6 ani probabil ca upgrade-ul o sa duca spre 1000 euro, poate un pic extra, ceea ce in contabilitatea mea inseamna ca merita.

La urma urmei nu cumperi un computer ci investesti in propria distractie. Vrei locuri bune la teatru, dai niste bani extra ... asa a fost mereu si asa va fi cata vreme dinamica sociala terestra este condusa de forte economice.

Edited by ro_explorer, 14 January 2018 - 16:34.


#33
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai... nu-i neaparat benefic sa sari la procesor asa mult...

sistemu mi l-am facut in 2013 cu I5. anu asta am facut upgrade aproape moca la I7 K (am gasit pe OLX o oferta f buna la un kit si mi-am scos banii de pe placa de baza si memorie + procu vechi).

la ram nush daca are sens 32. mi-am luat in 2013 16g si 4 ani mai tarziu nici nu da semne ca s-ar umple (am ajuns pe la 10-11gb cel mai mult)

la placa video, posibil sa iesi putin mai ok daca iti iei top of the line. dar asta ar insemna un pret aproape dublu fata de ceva f decent. spre ex 970-u m-a tinut 3 ani + si inca ar fi tinut daca nu faceam upgrade la monitor.

cred ca "sweet spot" sunt produsele fix sub top of the line, gen I5 si ..70 (intel si nvidia). sigur duc 3-4 ani si apoi poti face upgrade la procesor aproape moca (gen 300 lei fara invarteli) si la placa video cu ~1000 lei (evident dupa revanzarea cele vechi). nu vad de ce ai baga 600+ lei in procesor din prima in loc sa bagi 300 peste 3 ani, sau de ce ai da ~1500 lei in plus pe placa video in loc sa dai 1000 peste 3 ani.

Edited by shmu, 15 January 2018 - 17:21.


#34
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Asa e .... "sweet spot" ca "bang for the buck" sunt produsele imediat sub top, dar, iarasi, vorbim de cat esti dispus sa dai pentru propria distractie.
Eu de exemplu, imi cumpar ORICE tine de electronice in rate fara dobanda pe 1 an (chiar daca am cash la momentul respectiv). In felul asta nu ma arde la buzunar si pot mereu sa plusez la produs fara sa ma arda rau in momentul achizitiei.

Vorbind de RAM, eu am luat 32 si nu folosesc activ mai mult de 12-13 din ce am observat (cu exceptia cand bag vreo 4-5 RAW-uri in lightroom pentru procesare, caz in care RAM.ul se umple foarte repede)... asadar mi-am permis sa imi fac ram-disk cu o parte din ram (8GB), unde stochez cache-ul de la browsere si ce mai tine de fisiere temporare mapabile. In plus, am alocat inca 8GB pentru disk-cache la discul mecanic ... si se vede clar in utilizare. Deci excesul de ram se poate realoca dinamic daca e nevoie..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate