Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema termosemineu peleti Hosseven Lily

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Mobid

Mobid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.11.2017
Salut.

Am un termosemineu Hosseven Lily pe peleti care de la un timp a dezvoltat urmatoarea problema: Regulatorul de tiraj (ventilatorul) merge la putere maxima, sau aproape de puterea maxima in timpul functionarii. Inainte, puterea era modulata in functie de stare: La aprindere un pic mai tare, apoi in timpul arderii foarte incet, astfel incat flacara sa fie vie si sanatoasa (nu stiu daca are un analizor de ardere tip senzor oxigen pe evacuare, dar flacara arata ok). Acum, ventilatorul fiind la maxim cam tot timpul, toata caldura se duce pe cos... flacara e scurta si suflata cu putere, cateodata e chiar in pericol de stingere...

Ati mai patit asa ceva? Aveti vreo idee ce senzor / modulator ar putea fi de vina? Nu gasesc nici un manual de servis si nu am incredere in reprezentantii lor, sunt niste snapani, as vrea sa o repar singur.

Merci!

#2
rfene

rfene

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.06.2016

 Mobid, on 24 noiembrie 2017 - 11:22, said:

Salut.

Am un termosemineu Hosseven Lily pe peleti care de la un timp a dezvoltat urmatoarea problema: Regulatorul de tiraj (ventilatorul) merge la putere maxima, sau aproape de puterea maxima in timpul functionarii. Inainte, puterea era modulata in functie de stare: La aprindere un pic mai tare, apoi in timpul arderii foarte incet, astfel incat flacara sa fie vie si sanatoasa (nu stiu daca are un analizor de ardere tip senzor oxigen pe evacuare, dar flacara arata ok). Acum, ventilatorul fiind la maxim cam tot timpul, toata caldura se duce pe cos... flacara e scurta si suflata cu putere, cateodata e chiar in pericol de stingere...

Ati mai patit asa ceva? Aveti vreo idee ce senzor / modulator ar putea fi de vina? Nu gasesc nici un manual de servis si nu am incredere in reprezentantii lor, sunt niste snapani, as vrea sa o repar singur.

Merci!
Nu cred ca are nimic electronic defect, ci pur si simplu e o problema de depuneri reziduuri si filtrare.
Cauta filtre, etc.
Doar imi dau cu parerea, eu am o centrala de 100 kw si daca schimb peleti/rumegus/lemn/carbune (ca poate de toate) automat trebuie sa improspatez filtrele si sa curat depuneri calaminate de pe serpentina.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate