Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Scanner foto care o face pe nebunu'

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Am împrumutat de la cineva un scanner foto (scanează doar filme standard şi microfilme) "Nikon" Coolscan LS-1000, produs circa 1996-1998. Aparatul funcţioneşte, no problem, dar are damblalele. De exemplu i-am pus negative alb-negru şi mi le face la rezoluţie mică, de parcă i-aş fi dat 600 d.p.i., nu 2.700. 2 diapozitive mi-au ieşit decent, un al 3-lea tot aşa, parcă e făcut la rezoluţie mică. Filmele alb-negru sunt din alea de generaţie nouă... să-i placă doar din alea vechi, cu bromură de argint? Eu i-am dat şi color, şi slide. Rezoluţie are, căci dacă vă veţi uita în link veţi vedea că pozele postate au ieşit destul de bine: https://forum.softpe...ia/page__st__18

Şi în imaginea asta făcută cu un aparat foto compact se văd ceva detalii (alte filme nu au ieşit aşa de bine).
De notat că acest scanner are L.E.D.-uri, nu e cu lampă!

Attached File  Automotorul Malaxa 78-787 detaliu, in Gara Iasi (circa 2004).jpg   431.4K   31 downloads


Însă dia color şi alb-negru nou (l-am scanat ca şi film color) uite cum ies... Ah, voalul ăla din poză e de la film, nu are de-aface cu scannerul. Poza e inversată...

Attached File  Scan-171124-0006.jpg   403.01K   32 downloads Attached File  Gara (noua) din Constanta circa 1966.jpg   438.84K   28 downloads


Ca şi soft folosesc "VueScan". Mi-au dat cei de "Nikon" softul lui original, dar are 2 extensii ciudate şi trebuie să văd cum îl deschid.
Înainte de a îmi zice cineva că ce fac cu vechitura asta, să se intereseze cam cât costă un scanner foto dedicat.

Edited by djl, 24 November 2017 - 11:15.


#2
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Pentru imagine inversata (in oglinda), foloseste in VueScan comanda flip orizontally, sau pune cum trebuie filmul in holder (cu stratul de gelatina in pozitia buna).

Pentru a nu scana si suportul filmului si pentru ca focalizarea sa se faca pe gelatina, nu pe zgarieturile de pe baza filmului, este bine sa asezi emulsia catre senzorul scannerului, chiar daca va iesi oglindit (vei folosi flip orizontally la editare).

Softul proprietar pentru acest scanner este Nikon Scan 1.6.3 si lucreaza in Win95, 98, NT. Ce Win ai folosit? Cum ai conectat scannerul la calculator?

Senzorul are lungimea (axa Ox) de 24,3 mm si contine cca 106 pixeli/mm, deci rezolutia optica este 2700 dpi, cum zic ei.
Acum, depinde cum ai setat, cum intelege VueScan sa comunice cu scannerul, sistemul de operare etc.

Ar fi interesant sa instalezi pe Win98, sa vezi cum scaneaza, sa recunoasca toate maruntisurile. Ti-a dat si CD cu driver, soft?



Dintre cele trei poze puse de tine, doar cea alb-negru este facuta cu scannerul de care vorbesti (scan 171124-0006, 1826x1200, 2,19MP). Celelalta doua doar produc confuzie in pastarea ta.

Edited by Anca12, 24 November 2017 - 12:45.


#3
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Nu, nu mi-a dat. L-a luat cineva de la altcineva şi acel altcineva nu a luat şi C.D.-ul. Din câte am văzut pe net driverul e şi pe 2000, deci ar merge pe XP.
Computer cu 98 nu am deocamdată şi mai trebuie să setez şi placa S.C.S.I. la 98. Nu prea ştiu cum s-o fac.
L-am conectat la o placă SCSI printr-un cablu Centronics 50 (cum are scannerul) - DB50.
Am pus filmul pe ambele părţi şi rezultatul e acelaşi.
Softul primit de la "Nikon" are terminaţiile .sit.hqx  Să vedem cum ce îl desfac.

Edited by djl, 24 November 2017 - 12:33.


#4
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postdjl, on 24 noiembrie 2017 - 12:31, said:

Softul primit de la "Nikon" are terminaţiile .sit.hqx  Să vedem cum ce îl desfac.

Il desfaci degeaba. 99% alea-s drivere de Mac.

#5
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am cerut driver pentru <<Windows>>. Am să-l desfac să vedem ce-i poate pielea.

#6
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Daca imaginile de pe filmul pe care doresti sa-l scanezi sunt similare calitativ cu primele trei din postul #1, fara ironie te sfatuiesc sa arunci filmul la gunoi, fara sa-l mai scanezi.

#7
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Cea cu automotorul din seria 78-700 e de pe un film făcut cu un aparat compact, aşa că nu are cine ştie ce calitate.
Restul de 2 sunt exemple de scanări ieşite prost. Însă pe link-ul dat ai să vezi că scannerul poate scoate şi imagini bune. Întrebarea: de ce unele filme de calitate ies bine şi altele prost, mai ales când e vorba de acelaşi model de film!

#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Eu cred ca trebuie sa iasa sharp, doar daca ai pinhole si scanezi cu nokia 3510 iese cum iese.
https://forum.softpe...837521-pinhole/

Am avut si eu compact pe film, era misto, sharp. Iar slr-ul e atat de sharp cat e optica si filmul (grainul).
https://forum.softpe...m/page__st__108

Edited by crokodilu, 24 November 2017 - 17:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate