Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

CCR: Nu exista conflict intre Guvern si DNA in cazul anchetei Belina / DNA poate ancheta hotarari de guvern

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#1
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013
Eu cred ca dupa toate criticile venite din toate partile, societate civila, asociatii de magistrati, parteneri occidentali,  lui Dorneanu incepe sa-i fie teama sa mai tina fatis cu ciorditorii si a respins cererrea lui Tariceanu.

Quote

Curtea Constitutionala a Romaniei (CCR) a respins joi cererea presedintelui Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, si a constatat ca nu exista conflict juridic intre Guvern si DNA ca urmare a cercetarii privind legalitatea hotararilor Executivului prin care parti din insula Belina si bratul Pavel au trecut din proprietatea statului in cea a judetului Teleorman, anunta Agerpres.
http://www.hotnews.r...ancheta-oug.htm

Asadar DNA poate ancheta hotarari de guvern.  CCR contrazicand astfel "expertul" Tudorel Toader, avocatul lui Dragnea.  

Daca CCR il lasa din brate pe Dragnea, inseamna ca miroase urat pentru baronul de Teleorman.

Edited by zardato, 24 November 2017 - 08:42.


#2
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,687
  • Înscris: 13.10.2003
Nu cred ca CCR il lasa din brate pe Dragnea. Pur si simplu nimeni nu e deasupra legii constitutional vorbind, ministri sunt tot niste functionari chit ca au rang inalt, daca masurile luate de ei nu pot sa fie cercetate de catre justitie se deschide o cutie a pandorei, guvernantii pot sa-si faca de cap ,,legal''.

#3
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,281
  • Înscris: 16.08.2016
Sunt șanse ca zardato sa aibă dreptate. CCR putea sa amâne pana în ianuarie sau pana când PSD ul schimba legile justiției.

#4
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
sa nu-ti placa pesedeaua cand se faulteaza singura. Acel moment in care faci asa de mari tampenii incat nici colegii de partid nu mai vor sa te salveze..

Edited by vanitty, 24 November 2017 - 09:01.


#5
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
Era logica decizia,dna acuza incalcari ale legii.

#6
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Acuza acuza da trebuie sa le si dovedeasca... oricum n-a contestat nimeni in contencios hotararile alea...

#7
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Probabil a observat si CCR-ul ca adevaratul conflict e intre Dragnea si libertate, nu intre Guvern si DNA.

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
[ http://www.petreanu.ro/wp-content/uploads/2017/10/171003_DRAGNEA_ICCJ_004_INQUAM_Photos_Octav_Ganea-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Cadoul lui Mos Craciun pentru Romania!
[ https://www.oradesibiu.ro/wp-content/uploads/2017/10/catuse-dragnea-750x430.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Kroghy, 24 November 2017 - 09:46.


#9
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014

View PostHamdoulillah, on 24 noiembrie 2017 - 09:11, said:

... oricum n-a contestat nimeni in contencios hotararile alea...

Cele doua hotarari de guvern sunt acte administrative individuale care pot fi contestate si in fata altor instante, nu numai in fata instantei de contencios administrativ.

Decizia CCR nr. 267/2014: "16. În continuare, Curtea reține că reforma legislației procedurale și noua orientare a Codului de procedură civilă s-au reflectat și în materia contenciosului administrativ, astfel că, prin art. 54 pct. 1 din Legea nr. 76/2012, legiuitorul a revenit la soluția tradițională utilizată în materia excepției de nelegalitate, renunțând la competența exclusivă a instanței de contencios administrativ și acordând plenitudine de jurisdicție instanței învestite cu soluționarea litigiului în fond, indiferent de gradul și specializarea acesteia.”

#10
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
Aici i-a faultat rău molicianu cu sesizarea ccr că 2doze nu a vrut să o facă.
Dar decizia e cea normală. Era si culmea să fie altfel, sa poti fura nestingherit cu HG.


#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Se creea un precedent periculos dacă aprobau cererea. După asta prindeau curaj tot mai multe instituţii să ceară şi ele imunitate.

Edited by mihaicozac, 24 November 2017 - 11:03.


#12
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Eu zic ca e doar un joc de glezne ,va imbatati cu apa rece ,  fac incalzirea pt lovitura finala , cu legea de schimbare a justitiei.
Nu cred ca a vazut cineva cinste si omenie pe fata lui Dorneanu , cititi  decizia cu ordonanta 13 si luat la cunostinta cum se distruge o democratie.

#13
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View Postzardato, on 24 noiembrie 2017 - 08:41, said:

Eu cred ca dupa toate criticile venite din toate partile, societate civila, asociatii de magistrati, parteneri occidentali,  lui Dorneanu incepe sa-i fie teama sa mai tina fatis cu ciorditorii si a respins cererrea lui Tariceanu.


http://www.hotnews.r...ancheta-oug.htm

Asadar DNA poate ancheta hotarari de guvern.  CCR contrazicand astfel "expertul" Tudorel Toader, avocatul lui Dragnea.  

Daca CCR il lasa din brate pe Dragnea, inseamna ca miroase urat pentru baronul de Teleorman.

Posted Image Posted ImagePosted Image
Imi pare rau ca trebuie sa va stric ziua, da'  in dosarul Belina instrumentat de denea, dragnea nu apare.
Ca sa nu mai zic ca acu' e buna CCR.

#14
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Postactive95, on 24 noiembrie 2017 - 17:18, said:


Posted Image Posted ImagePosted Image
Imi pare rau ca trebuie sa va stric ziua, da'  in dosarul Belina instrumentat de denea, dragnea nu apare.
Ca sa nu mai zic ca acu' e buna CCR.
pai auzi ca cica e "buna" da de frica :) nu-s de ce le-ar fi frica ;) oricum bine-a zis tudor toader, fost membru CCR, s-asteptam motivarea :)

#15
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003

View Postactive95, on 24 noiembrie 2017 - 17:18, said:

Imi pare rau ca trebuie sa va stric ziua, da'  in dosarul Belina instrumentat de denea, dragnea nu apare.

Nu trebuie sa apara. Dar pe baza rezultatelor anchetei, se poate disjunge un nou dosar, stai linistit.

CCR e destul de consistenta in politica pe care o duce, inclina cu psd unde se poate, dar daca ar calca in gropi ar insemna sa isi invalideze puterea. Motiv pentru care nu am fost niciodata de acord cu atacurile unuia ca Guran la adresa CCR si am si scris aici inca de la OUG 13 ca am incredere in Dorneanu. Pana acum nu mi-a inselat asteptarile. Vom trai si vom vedea.

#16
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
CCR are 9 judecatori.
Dorneanu este doar unul dintre ei.


#17
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Altul e Morar, fostul procuror DNA, alta este Livia Stanciu, fosta sefa a ICCJ si partenera de nadejde a DNA.

#18
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Posttomaso, on 24 noiembrie 2017 - 18:43, said:

CCR are 9 judecatori.
Dorneanu este doar unul dintre ei.
Cel putin 5 au legaturi directe cu statul pararel  creat de Dracknea  , iar restul de 4 nu mai conteaza.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate