Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Vecini ignoranti cu copil invatat sa calareasca cal de lemn pe parchet la ora 4 dimineata!

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#1
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
De aproximativ 7 luni tolerez nesimtirea crasa a unor oameni care se considera parinti. Si-au invatat plodul sa calareasca un cal de lemn pe un parchet situat in sufrageria lor, foarte aproape de peretele comun care ne despart privirile, dar care nu diminueaza poluarea fonica. In primele luni, greseala mea a fost sa ignor acest fenomen pentru ca nu l-am considerat deranjant, dura foarte putin, se desfasura pe parcursul zilei. Dar in ultimele luni, aceasta joaca invatata a ajuns sa dureze cate 5 ore in timpul saptamanii in fiecare seara si 15 ore in week-end. Nesimtirea, ignoranta si sfidarea lor depaseste orice limita, avand in vedere ca am discutat cu acesti oameni aceste animale de grajd in nenumarate randuri, orice discutie cu ei fiind inutila, tratand subiectul cu indiferenta, ba chiar ma luau la misto, spunandu-mi sa ma mut sau sa chem politia. Motivul evocat de ei ori de cate ori le reprosez ca ma deranjeaza este acelasi: ca au copil. Nesimtirea lor a ajuns acum la un alt nivel, invatand copilul sa arunce cu obiecte in peretele comun si tatal copilului sa mimeze sirena politiei in timp ce asculta muzica pentru copii la maxim si sa rada in hohote. Toate acestea fiind auzite prin perete! De curand, au ajuns sa isi puna plodul sa calareasca acel cal de lemn pe parchet in fiecare dimineata de la ora 4! Cum poti fi rezonabil cu aceste specimene umane ajunse sa traiasca la comun si sa-si trateze vecinii cu o mare lipsa de respect?

Edited by zyppster, 24 November 2017 - 07:30.


#2
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Pai ti-au recomandat sa chemi politia,
De ce nu o faci?

#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Eu zic ca oamenii au totusi un dezvoltat simt al umorului ... iar tu esti un pic cam rautacios / ranchiunos ... traiul la "comun" isi are inconvenientele lui ... si sunt oameni permanent deranjabili.
Rabdare

#4
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
ce sa faca politia, sa le dea o amenda, sa plece si ei sa continue?

#5
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

 zyppster, on 24 noiembrie 2017 - 07:29, said:

Cum poti fi rezonabil cu aceste specimene umane ajunse sa traiasca la comun si sa-si trateze vecinii cu o mare lipsa de respect?
Asta se intampla cu taranii mutati la oras... se cred la curte.... fac galagie, aduc toate dihaniile prin casa, stau toata ziua in fata usii scarii si barfesc... intr-un cuvant... niste idioti. N-a avut ce face Ceausescu sa-i mute de la sat la oras ... de la curte la bloc.... si acum si-au adus si copii la oras iar aia sunt mai retarzi ca parintii puindu-se mai departe si scotand specimene ca retardu ala de copil care rade cand face taso ca sirena politiei frecand calu ala toata ziua la gradu lui de retard mintal ca altceva mai bun nu este capabil sa faca... nu-l duce capul decat sa freece calu ala. Trebuia sa-i lase dracu la sat pe camp sa faca galagie ca prostii toata ziua, nu sa-i aciueze prin orase cu industrializarea lui si sa-ti faca zile fripte astfel de retarzi

 zyppster, on 24 noiembrie 2017 - 07:35, said:

ce sa faca politia, sa le dea o amenda, sa plece si ei sa continue?
Este vorba de un copil, amenda nu le da ca acel copil nu are discernamant, iar parintii in casa lor NUMAI daca vor pot sa puna sub calu ala din lemn un covor de cauciuc sa amortizeze sunetele. Da'... ce sa le ceri unor retarzi? din 2 retarzi de parinti nu poti sa-i ceri copilului sa fie geniu... ce face masa si taso o sa faca si el... rade ca prostul si face galagie

Edited by arbuneaionut, 24 November 2017 - 07:46.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,275
  • Înscris: 01.12.2001
Varsta copilului? Nu cred ca la ora 4 e treaz

#7
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 Tarzy, on 24 noiembrie 2017 - 07:34, said:

Eu zic ca oamenii au totusi un dezvoltat simt al umorului ... iar tu esti un pic cam rautacios / ranchiunos ... traiul la "comun" isi are inconvenientele lui ... si sunt oameni permanent deranjabili.
Rabdare
Raspuns de om nepatit!

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009
Depui reclamatie in scris la sectia de politie de care apartii cu domiciliul. Poate reusesti sa-l convingi sa faca acelasi lucru pe vecinul care locuieste sub aceste specimene, cu siguranta il deranjeaza si pe el cu galagia.

#9
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Sa vezi cand o sa vada copilul spiderman si o sa se dea cu calutul direct pe perete :))

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 zyppster, on 24 noiembrie 2017 - 07:29, said:

Nesimtirea, ignoranta si sfidarea lor depaseste orice limita, avand in vedere ca am discutat cu acesti oameni aceste animale de grajd in nenumarate randuri, orice discutie cu ei fiind inutila, tratand subiectul cu indiferenta, ba chiar ma luau la misto, spunandu-mi sa ma mut sau sa chem politia. Motivul evocat de ei ori de cate ori le reprosez ca ma deranjeaza este acelasi: ca au copil. Nesimtirea lor a ajuns acum la un alt nivel, invatand copilul sa arunce cu obiecte in peretele comun si tatal copilului sa mimeze sirena politiei in timp ce asculta muzica pentru copii la maxim si sa rada in hohote. Toate acestea fiind auzite prin perete! De curand, au ajuns sa isi puna plodul sa calareasca acel cal de lemn pe parchet in fiecare dimineata de la ora 4! Cum poti fi rezonabil cu aceste specimene umane ajunse sa traiasca la comun si sa-si trateze vecinii cu o mare lipsa de respect?

Am si eu unii in apartamentul de deasupra - copilul lor in varsta de 2-3 ani nu taraie frecvent obicte pe podea dar alearga intensiv prin casa tropaind pe parchet si se aude ca drk.. Am invatat sa fiu tolerant cu astfel de crosuri prin casa, dar dupa ora 0.00, daca se intampla, le bat in tzeava (uneori isi spala tzoalele la masina la 1 noaptea iar copilul nu doarme ci Go Forest, go! prin casa).

N-ai ce sa le faci... Si daca vine Politia, vor arata cu degetul spre ala micu...

Cauta o pereche de casti bune, din alea de nu mai auzi nimic exterior, apoi fa un playlist pe Youtube si invata sa dormi pe spate...

Edited by althea, 24 November 2017 - 09:49.


#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 zyppster, on 24 noiembrie 2017 - 07:29, said:

De curand, au ajuns sa isi puna plodul sa calareasca acel cal de lemn pe parchet in fiecare dimineata de la ora 4!
Nu cred că-și trezesc copchilu' la 4 doar ca să te sâcâie pe tine... altfel, înțeleg prin ce treci. Am avut și  eu vecini de-ăștia și doar cu poliția i-am liniștit.
- nu cu copil mic, melomani.

Edited by althea, 24 November 2017 - 07:45.


#12
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Eu avem unul deasupra care la 1 noaptea sarea intruna din pat jos si alerga ca un apucat trezindu-ma, atitudinea parintilor era aceeasi, "e copil".

#13
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 Tarzy, on 24 noiembrie 2017 - 07:34, said:

Eu zic ca oamenii au totusi un dezvoltat simt al umorului...
Probabil nu știi ce-i ăla.
Pentru cei mulți îi o chestie care nu deranjează și obligatoriu nu-i băgat pe gât forțat.
Că poate fi de autobază, de aia.

 Tarzy, on 24 noiembrie 2017 - 07:34, said:

...Rabdare

 zyppster, on 24 noiembrie 2017 - 07:29, said:

De aproximativ 7 luni tolerez...
Tarzy, matale pe bord îți apar distanțele în parseci?
Întreb asta fiindcă celor mulți ne apar în Km, chiar și sutele de metri ne apar.

@zyppster:
Poliție, apoi te gândești serios să te muți.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Tarzy, on 24 noiembrie 2017 - 07:34, said:

Eu zic ca oamenii au totusi un dezvoltat simt al umorului ... iar tu esti un pic cam rautacios / ranchiunos ... traiul la "comun" isi are inconvenientele lui ... si sunt oameni permanent deranjabili.
Rabdare

Raspuns de om care nu stie ce vorbeste... Rabdare pana cand?  Inca 4-5 ani pana pleaca copilul la scoala sau ce?

 althea, on 24 noiembrie 2017 - 07:44, said:

Nu cred că-și trezesc copchilu' la 4 doar ca să te sâcâie pe tine... altfel, înțeleg prin ce treci. Am avut și  eu vecini de-ăștia și doar cu poliția i-am liniștit.

Cu siguranta nu-si trezesc plodul si ii dau o misiune de indeplinit langa perete ci, ei insisi, e tzarani prosti, nu au servici si au treaba noaptea prin casa - gatesc, spala, isi povestesc viata, rad ca prostii, etc. Si atunci, coopilul cum sa doarma, daca toata lumea e activa?

#15
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008

 dorin_2k, on 24 noiembrie 2017 - 07:40, said:

Varsta copilului? Nu cred ca la ora 4 e treaz
Copilul cred ca are in jur de 2 sau 3 ani. Cred ca isi culca copilul pe timpul zilei si seara, dupa seria de calarit, presupun ca il adorm si se trezeste in timpul noptii. Inca ceva de mentionat este ca uneori isi lasa copilul nesupravegheat in sufrageria lor si ei se odihnesc departe de zgomot.

#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Foloseste-te de imaginatie, idei subliminale, cand vezi copilul afara in trecere ii spui ca acel cal musca, se transforma in balaur, daca il calareste va fi urat si nu va mai putea fugi dupa minge etc. Nu ataci pe nimeni din familie , doar basme , copilul spune mai devreme sau mai tarziu totul si daca se ajunge la ceva o iei pe gluma . Oricum daca prinde frica de acel obiect va deveni o chestie inutila prin casa . Mai poti sa-i faci o poza la cal , sa-l pui pe olx cu numarul vecinului, va fi sunat pana il arunca el , nu este obligatoriu acel cal, poti pune oricare dar sa ai numarul lui de telefon si o adresa de mail fictiva , specifici "sunati numai dupa ora 23.00" )
Alte idei : cauti gandaci de bucatarie , 10-20 bucatio si cand deschide usa si nu e atent ii pasezi , se poate si pe conducte din subsol , devine o bucurie , va fi liniste...

Edited by ldpe, 24 November 2017 - 07:56.


#17
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Fa-ti si tu un cal mai mare si pune-l mai aproape de peretele lor. Cand vezi ca este liniste la ei apuca-te de galopat. Desigur, tipa cat poti de tare "iiihhaaaaaaa". . .ca in filme.

Imbina echitatia cu un joc de squash. Stii sa joci squash? Eu zic ca este momentul ideal sa inveti. Foloseste-te de peretele comun.

Edited by AwkwardMe, 24 November 2017 - 07:55.


#18
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 ldpe, on 24 noiembrie 2017 - 07:53, said:

Foloseste-te de imaginatie, idei subliminale, cand vezi copilul afara in trecere ii spui ca acel cal musca, se transforma in balaur, daca il calareste va fi urat si nu va mai putea fugi dupa minge etc. Nu ataci pe nimeni din familie , doar basme , copilul spune mai devreme sau mai tarziu totul si daca se ajunge la ceva o iei pe gluma . Oricum daca prinde frica de acel obiect va deveni o chestie inutila prin casa . Mai poti sa-i faci o poza la cal , sa-l pui pe olx cu numarul vecinului, va fi sunat pana il arunca el , nu este obligatoriu acel cal, poti pune oricare dar sa ai numarul lui de telefon si o adresa de mail fictiva , specifici "sunati numai dupa ora 23.00" )
Haios! Ce sa faci altceva, ca asasinatele nu sunt legale.Posted Image

Edited by altnume, 24 November 2017 - 07:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate