Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Bitdefender Box 2 fabricat in Romania!

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

Quote

“Am visat la acest lucru, de ce să nu putem face în România acest lucru. Este şi o ambiţie personală să arătăm că putem face lucruri de top aici”, a spus Florin Talpeş.



Quote

Bitdefender, compania românească de tehnologie cu cea mai puternică expansiune internaţională, a transferat din China la o fabrică din Satu Mare producţia celei de-a doua generaţii a Bitdefender BOX, un dispozitiv care odată integrat în reţeaua de comunicaţii dintr-o gospodărie oferă protecţie împotriva aplicaţiilor periculoase ce vizează dispozitivele conectate la internet, a declarat Florin Talpeş, CEO al producătorului de soluţii de securitate IT în cadrul unei întâlniri cu media.
Mai multe detalii, imagini, video, gasiti la Sursa

Nu pot sa spun decat BRAVO! Posted Image

Edited by stlk, 24 November 2017 - 01:55.


#2
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Au toata admiratia mea pentru decizia luata, avand in vedere contextul la care este supusa Romania in acest moment privind investitiile, cat si manipularea referitoare la transferul contributiilor.

#3
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
Bitdefender? Cea mai proasta solutie antivirus care exista. Este foarte prietenoasa cu virusii, nu recunoaste nimic. Il am la serviciu, cu licenta, de cativa ani. Am venit de multe ori cu stick-ul virusat, doar doar misca si el ceva, dar el nimic. Actualizat la zi. In afara de faptul ca ingreuneaza sistemul de operare si ca mananca resurse la greu n-am observat niciun beneficiu de pe urma lui. Avast-ul free este net superior oricarei solutii Bitdefender.

#4
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Bombalurina, on 24 noiembrie 2017 - 03:07, said:

Bitdefender? Cea mai proasta solutie antivirus care exista. Este foarte prietenoasa cu virusii, nu recunoaste nimic. Il am la serviciu, cu licenta, de cativa ani. Am venit de multe ori cu stick-ul virusat, doar doar misca si el ceva, dar el nimic. Actualizat la zi. In afara de faptul ca ingreuneaza sistemul de operare si ca mananca resurse la greu n-am observat niciun beneficiu de pe urma lui. Avast-ul free este net superior oricarei solutii Bitdefender.
Bitdefender BOX este hardware (nu software) produs in fabrica!  despre asta era stirea, nu despre antivirusul software din Pc-uri,telefoane etc ci de ala la cutie! Posted Image




[ https://www.bitdefender.com/assets/images/box_v2/box2.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 24 November 2017 - 03:52.


#5
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
La fel de "bun".

Nu stiu cine, cu capul pe umeri poate avea incredere intr-un produs romanesc. In bitdefender? Trebuie sa ai creierul congelat ca sa folosesti asa ceva.

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
Cred ca astia mizeaza totul pe lozinca "produs romanesc", ca produsele lor nu prea sunt bune de altceva...

#7
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Am citit o comparatie dintre multe boxuri din astea. Concluzia era ca ideea e buna, implementarea la toate inca lasa de dorit si ca la ora actuala nu isi merita banii. Dintre solutiile testate, varianta Bitdefender a iesit destul de bine, insa nu neaparat ieftina. Insa mai bine si mai ieftin iesi daca te folosesti de un Arduino sau Raspberry si iti implementezi propria solutie exact dupa nevoile de la fata locului.

P.S.: Practic toate aceste minuni sunt niste minicalculatoare cu ceva embedded linux si cu un antivirus/antimalware/anti...etc. Acasa n-ai nevoie de asa ceva si intr-o firma m-as baza mai degraba pe un server bine configurat. Insa pana la urma un produs bun e unul care se vinde bine,

Edited by alalaltu, 24 November 2017 - 07:16.


#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
"sita care cerne virusii" este tot un program antivirus. S-a specificat asta in mesajul anterior.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
1. Frumos ca s-au mutat in Romania, dupa ce au avut probleme in China.
China e un El-Dorado, dar cu mari probleme de comunicare si executie.

2. Produsul e destul de scump, pt un "glorified router/firewall".
Pana la urma este un firewall software, pe un hw minimal, care poate fi util pe viitor (pe asta se si bazeaza).
Probabil ruleaza un mic LINUX. Sunt curioasa daca e ARM.

https://www.bitdefender.com/box/faq/

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Garantat este ARM. Bravo lor si bun daca chiar reusesc sa faca o afacere din asta (eu sincer nu vad cum decit prin capusare/contracte cu statul dar sa nu fiu killjoy, e ok sa avem tehnologia si sa facem asta pina la urma indiferent de context).

#11
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
ARM Cortex-A9

#12
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 f300, on 24 noiembrie 2017 - 09:22, said:

Garantat este ARM. Bravo lor si bun daca chiar reusesc sa faca o afacere din asta (eu sincer nu vad cum decit prin capusare/contracte cu statul dar sa nu fiu killjoy, e ok sa avem tehnologia si sa facem asta pina la urma indiferent de context).

The S in IoT stands for Security. Dacă e în stare să oprească un ransomware înainte să îți infecteze becurile inteligente, televizoarele inteligente, masinile de spălat inteligente, yala inteligentă de la casă, etc e posibil să aibă un viitor strălucit.

Edited by tavitu, 24 November 2017 - 09:48.


#13
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011
,,Am visat la acest lucru, de ce să nu putem face în România acest lucru. Este și o ambiție personală să arătăm că putem face lucruri de top aici”, a spus Florin Talpeș. El a insistat asupra faptului că echipamentul este integral proiectat de Bitdefender și că nu este vorba de un kit de componente care sunt asamblate sub sigla firmei.

Asa arata linia de asamblare ?!

Attached Files



#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Jucaria se vinde doar in US (!). Din cate am citit pe net prima versiune se punea intr-un port de la router si incerca sa filtreze pachetele care treceau prin el.
Asta noua e pe post de router.

Problema e ca degeaba ai box-ul - mai trebuie combinat si cu o suita Bitdefender pe PC - e conectat la licenta ei - ai licenat - esti protejat, nu ai, nu mai primeste update-uri.

Eu ma intreb cand au de gand sa o ofere si la noi ?

#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
Cred ca o sa vedem anuntand cu alai cat de curand: "Acum, produsul romanesc disponibil si in Romania"...

Edited by laffin, 24 November 2017 - 12:28.


#16
Sir_Vasile

Sir_Vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 24.11.2017

 Bombalurina, on 24 noiembrie 2017 - 04:03, said:

Nu stiu cine, cu capul pe umeri poate avea incredere intr-un produs romanesc. In bitdefender?
Microsoft. Posted Image

#17
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 Bombalurina, on 24 noiembrie 2017 - 04:03, said:

Trebuie sa ai creierul congelat ca sa folosesti asa ceva.
Eu am creierul congelat ... folosesc Bitdefender pe toate pc-urile cu windows din casa si pana acum nu am avut nici o problema cu malware sau virusi (licenta reinnoita de ani de zile).
Mi-a tipat de cateva ori la situri dubioase si la stick-uri ale prietenilor deci ceva treaba face. O fi ce l mai bun? nu stiu .... dar face treaba si e un produs romanesc .. si asa cum sunt bucuros cand vad ca Dacia incepe sa aiba un nume internatiional, la fel simt si pentru Bitdefender. Produsele romanesti pot fi competitive, totul e sa se vrea.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

 Bombalurina, on 24 noiembrie 2017 - 04:03, said:

Nu stiu cine, cu capul pe umeri poate avea incredere intr-un produs romanesc. In bitdefender? Trebuie sa ai creierul congelat ca sa folosesti asa ceva.

SIgur ca da, poti gandi la rece. Si daca gandesti la rece in mod cert vei alege Bitdefender comparativ cu orice exista pe piata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate