Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Aži avut pager?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Canada si am vazut si la vecini

#74
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Pager avea un coleg de liceu in toamna lui 1995, si mai avea un prieten de familie prin vara lui 1996, insa sunam undeva la centrala..si spuneam ce mesaj sa ii transmita, asta ca eu nu aveam, sunam de la telefonul fix romtelecom analog, centrala ii dadea mesajul.

Nu stiu cum era de la pager la pager, poate acolo mergea sa dai asa zis sms-uri, insa mai exact cum era ? Plateai un abonament fix si dadeai cate vroiai oricui avea pager, sau plateai si abo dar si per sms (mesaj) ?!
Si daca da, as dori niste preturi mai exacte sa am asa o idee cam cum era, salariu mediu net in 1995-1996 era cam de 100 dolari, deci in perioada spusa de mine, nu dupa 96.

Si inca ceva, cand a aparut prima data posibilitatea de a folosi telefonia mobila ? In ce an ? Auzisem ca inainte de martie 1997 cand aparuse GSM, sau poate am inteles gresit.

#75
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
De pe coperta 3 a nr. 8 al revistei "Show time" scoasă de/pentru * "Hollywood music and film", "Comunicaţii Naţionale Mobile"). Mă îndoiesc că la pagere confidenţialitatea comunicaţiei, din moment ce intervenea şi operatorul uman.

Posted Image

Posted Image

* Revista era editată de "TrasGlobal Publishing", o divizie a "TransGlobal Media". Adresa redacţiei: Cal. Floreasca nr.167 bis. Tipar S.C. "România Azi" S.A.

#76
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013
Eu am avut de la munca, in vremuri imemoriale, mi-am adus aminte de ele, ca ne-au stricat viata, cand imi era lumea mai draga piuiau, nu imi aduc aminte ce provider avea, nu are problema mea, si aparatul cred ca era un Motorola, mai tarziu ne-au luat pagerele si ne-au dat statii, comunicarea a devenit mai eficienta

Edited by sammydo, 14 September 2021 - 12:57.


#77
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Și totuși mai există piețe pentru ele, ba chiar cererea este în ușoară creștere. https://www.futurema...-systems-market

Ba chiar se mai vând și în România https://telinfinity.ro/produs/pagere/

#78
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Totuşi, în anul 2024, care ar fi avantajele unui pager comparativ cu un telefon inteligent?

#79
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022
Pai la doctori pur si simplu le trimite o alertć cand e vreo problema. Daca s-au invatat cu sistemul asta, e mai simplu decat sa-i sune sau sa le dea un sms.

#80
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Avantajul major e că pager-ul nu emite, doar recepționează. Dacă ești pe lângă aparate sensibile, poate conta.

#81
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Da, deşi ăsta poate fi un dezavantaj uneori.
Însă în România nu ştiu a le mai folosi cineva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate