Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Ați avut pager?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Ați avut pager? Dacă da, când, cât timp l-ați folosit, cum ați făcut rost de el, ce marcă era, la ce provider erați abonați?

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Au fost intr-o perioada niste pagere de la Coca-Cola. Nu am inteles niciodata cum au functionat si daca puteau functiona in Romania. Ma gandesc ca a fost o chestie de marketing, atata tot pentru ca nu am auzit pe nimeni sa il fi folosit. Desi mi se parea o chestie super tare la vremea aceea.

#3
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Da. Demult, de la Coca Cola....nu l-am folosit.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Da, a fost o nebunie cu pagerul Coca-Cola.

Acum pare ceva incredibil de tampit, dar pe vremuri sunai de pe fix, erai taxat cu suma X (suprataxa) si trimiteai un pager (mesaj sms).

Adesea mesajul era: "sun-o urgent pe mama"

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Prin ce ani era nebunia ? Eu nu tin minte sa le fi prins Posted Image

#6
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Gen 2000-2002 daca nu ma insel.

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
1998-2000. Cam aşa. Îl luai cu 60.000 sau 70.000 Lei dacă adunai nu ştiu câte etichete.

#8
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
În 2000 am avut primul mobil. Un Sagem destul de micuț pentru vremurile alea. Cum să mă uit după un pager? :)

#9
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Aproape toti cunoscuti au avut pager de la coca cola, dar nu l-a folosit nimeni. Nici macar nu stiam ce era, numai ca vedeam prin filme :)

#10
Einstein_Albert

Einstein_Albert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 08.10.2017
Pager nu am avut si nici nu i-am inteles vreodata utilitatea.

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Păi şi atunci de vi-l mai luaţi?  :mellow:

#12
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Mijlocul anilor '90 (la noi), au "murit" la aparitia telefoniei GSM.
Habar n-am de cele de la CC, pomenite mai sus, eu am avut de la CNM (Comunicatii Nationale Mobile), si nu se platea suprataxa pt apel / mesaj... doar apelul normal, spre fix.  Plateai, in schimb, abonament lunar pt pager.  Erau pagere numerice, la care puteai trimite doar nr de telefon la care sa sune (abonament mai ieftin, 8 sau 12 $, nu mai retin) si pagere alfanumerice, la care puteai trimite si mesaje  (abonament mai scump, 12 sau 20 $).
Nu mai retin nici achizitia cum se facea, cumparai aparatul la inceput, era cu rata inclusa in abonament... chiar nu mai stiu.
Cred ca mai am vreo doua printr-un sertar.   Posted Image

Utilitatea... era cea a actualului SMS.  Pe vremea aia era doar telefonia NMT, cu niste preturi prohibitive, pagerul chiar era o alternativa ca sa poti fi gasit oricand si oriunde.  Si / sau sa primesti diverse informatii / vesti.

Edited by Barboso, 24 November 2017 - 00:24.


#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cel mai mult (pana la aparitia nebuniei cu CocaCola) s-au folosit prin companii - si erau atat numerice (pe care trimiteai un cod/numar - de obicei numarul de telefon pe care doreai sa fii sunat), cat si alfanumerice (cum era cel de la CocaCola). Habar nu am daca au fost si retele private (cum sunt/erau prin vest prin spitale, de exemplu).

Cele de la CocaCola erau in regim prepaid (fara abonament), s-au folosit si nu prea, dar macar te puteai abona - nu retin exact cum/conditiile - la niste informatii pe care le primeai pe el.

 Barboso, on 24 noiembrie 2017 - 00:19, said:

Nu mai retin nici achizitia cum se face, cumparai aparatul, era cu rata inclusa in abonament, chiar nu mai stiu.
Tin minte ca am vazut subventionate, la un cost (initial) derizoriu, de cativa dolari.

P.S. Cel de la Coca Cola era un Philips, model Two Can / 2Can daca nu ma insel.

Edited by dexterash, 24 November 2017 - 00:28.


#14
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Pagerul era practic singura metoda de pe vremea aia prin care putea sa iti transmita ma-ta "nu uita sa iei paine". Erau " jmekere" ca nah, nu oricine le avea, deci nici eu :) dar vazusi la un nene care il purta la prins la cureaua de la borseta prinsa la brau. Desigur ca imi doream si eu, cu timpul mi-am luat si eu o borseta din aia :))

#15
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Eu inca mai am la serviciu pagere, nostalgicule dupa trecut.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Pagerele din cate stiu au aparut la noi inaintea telefoniei mobile analog NMT... ce a fost prin 98 cu coca cola a fost si ceva marketing dar ele sunt o tehnologie mai veche si practica in anumite situatii. In SUA au mare succes pentru ca acolo angajatorul nu sta sa plateasca telefoane la angajati, ii dau mesaj si gata, ala se descurca sa sune la firma pe banii lui.

Pagerul parctic este un sistem de radiopachet... la noi se folosesc in VHF si din cate stiu sunt in continuare operationale. In Bucuresti nu mai stiu firma (radioltel parca) frecventa era activa acu 2 ani cand am verificat ultima data, parca 153.975MHz banda ingusta, carrier foarte puternic, probabil 2KW la emisie si radiopachete de pager periodice modulate aparent FM se puteau auzi. 2 emitatoare sincronizate, unul in nord prin zona mea si unul cica ar fi prin sud.
Pagerele nu erau criptate, exista programe pe PC de decodat pagere prin placa de sunet. Alea Coca Cola mergeau pe 153.850, o alta firma probabil, nu se mai transmite acolo nimic.

Edited by andreic, 24 November 2017 - 01:19.


#17
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 djl, on 23 noiembrie 2017 - 23:57, said:

Aţi avut pager? Dacă da, când, cât timp l-aţi folosit, cum aţi făcut rost de el, ce marcă era, la ce provider eraţi abonaţi?
Ai uitat ceva! sa raspunzi tu primul la intrebari!
Eu am avut pager, insa nu-mi aduc aminte daca l-am folosit sau il tineam la curea doar sa ma uit la ceas (parca avea asa ceva) in rest nu mai tin minte nimic, parca sa zic ca era rosu si cam atat.
Djl pe cand si un subiect despre  tamagochi ?

Edited by stlk, 24 November 2017 - 00:52.


#18
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Mici eu. Aparusera telefoanele mobile si deja imi doream asa ceva, desi nu-mi puteam permite :P Pager n-am avut si nici nu mi-am dorit. Avea o colega din facultate, ii mai trimitea mesaje prietenul :(

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate