Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recuperare casete video 8mm si 16 mm

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
tom20034

tom20034

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.10.2011
Buna.
De-a lungul vremii am strans multe casete video de 8 mm si 16 mm. Cu ceva timp in urma ambele camere de filmat s-au defectat si nu mai am cu ce sa vizionez casetele. Ma gindesc sa le transfer in calculator. Daca e cineva atat de amabil incat sa imi dea niste sfaturi ar fi perfect. Cred ca una din solutii ar fi sa gasesc camere de filmat pe care sa le folosesc la transferul in calculator.
Multumesc anticipat pentru ajutor.

#2
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008
Camera cu iesire video.<<cablu din ala cu mufa galbena>>Placa video pe calculator cu captare.

Uite ma pui e ganduri, ca la laptop nu mai am placa video cu intrare de captare! :(

#3
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Care-s alea de 16 m.m.?   :huh:  De 8 m.m. ştiu, dar toate casetele video analogice non 8-m.m. care au circulat pe la noi (afară de U-Matic) au bandă de 12,7 m.m. Casete video analogice: V.H.S. (inclusiv V.H.S.-C. şi S.-V.H.S. şi S.-V.H.S.-C.), Betamax, Betecam.
Pe 16 m.m. e peliculă de filmat.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

 andreibb, on 23 noiembrie 2017 - 23:12, said:

Camera cu iesire video.<<cablu din ala cu mufa galbena>>Placa video pe calculator cu captare.

Uite ma pui e ganduri, ca la laptop nu mai am placa video cu intrare de captare! Posted Image
Placa vdeo cu intrare de captare? Exista asa ceva? Pu e un link, ca eu nu am auzit asa ceva.

#5
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil a dorit să zică placă de captură...

#6
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Exista pe vremuri celebrele vivo de la ATI si nVidia. TV Tunerele mai puteau fi folosite pentru captare la un moment dat. Sau placi de achizitie dedicate interne si extene.

#7
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Dar mai 1 să vedem ce fel de casete video are. Că a zis că nici camerele nu-i mai funcţionează.

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Alea aveau iesire video. Nu intrare.

#9
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Ai nevoie in primul rand de o placa de captura, se gaseste pe usb - rca si e destul de ieftina, pana in 100 de lei. Apoi ai nevoie de camera video sau un adapter si un video. Daca ai casete putine, mai bine le duci la un centru, ca iesi mai ieftin. Daca au fost filmate pe LP sau alte formate, atunci nu o sa mearga foarte bine pe alta camera/video si cred ca ar fi mai bine sa repari camera.

Attached Files



#10
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,729
  • Înscris: 01.10.2002
Cel mai simplu, daca ai un receiver, activezi sunetul prin HDMI spre TV (in mod normal functia e dezactivata si se transmite doar spre difuzoare).
http://faq.yamaha.co...k__u/5792/6475/
Dupa care conectezi camera video sau video playerul la receiver, si faci inregistrarile prin iesirea HDMI. Scapi de costul unei placi de captura.
Teoretic, daca ai un TV mai nou cu HDMI cu Audio Return Channel, ai putea sa conectezi camera sau playerul la una dintre intrarile analogice, Euroscart sau RCA, si sa obtii sunet si video la iesirea HDMI, dar asta depinde specific de modul de implementare al functiei in TV. S-ar putea sa trimita strict doar sunet, dar merita incercat.

Edited by Wotan, 24 November 2017 - 00:34.


#11
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Nu stiu la ce se refera Wotan, ce e ala receiver de care zici ?

#12
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 25.01.2002

 dorin_2k, on 23 noiembrie 2017 - 23:35, said:

Alea aveau iesire video. Nu intrare.


ba aveau si intrare. VIVO e un acronim de la VIDEO IN VIDEO OUT

am avut pe vremuri o placa video club 3d radeon 1800 gto cu care puteam face captura video.

LE

respectiva intrare era doar de tipul AV in (nu si tuner tv)

dar ATI a avut la un moment dat  chiar si placi video cu tuner tv , asa-numita serie ATI All-In-Wonder. -  am salivat o vreme la una...

Edited by tEo, 24 November 2017 - 07:50.


#13
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
@initiator,
Acelasi lucru isi dorea si un amic, sa salveze continutul casetelor pe dvd. I-am cumparat de pe olx o placa de captura pe usb, avea si cd cu softul adecvat. Se gaseste si acum, pretul este de 32-100 lei. Eu am cumparat de acolo anul trecut in vara cu 40 lei.
Link:
https://www.olx.ro/e...float_price:asc
Atentie la setari, eu nu am nimerit din prima incercare setarile bune, nu aveam sunet. Adevarat e ca ma si grabeam, omul imi sufla in ceafa, mai ca imi dadea peste mana de bucuros ce era...
Depinde si de calitatea casetelor video, cum le-ai pastrat, etc. Personal, desi nu sunt expert in asa ceva, recomand salvarea pe dvd.

Edited by altuser09, 24 November 2017 - 07:57.


#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Titlul nu este potrivit, credeam ca au patit ceva in mod special dar din cite spune initiatorul doar a murit playerul. Dupa cum s-a spus, se pot transfera pe alt suport cu un player+interfata adecvata. Cred ca exista si servicii contra cost care fac asta desi probabil varianta "suna un prieten" s-ar putea sa fie mai potrivita.

#15
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,729
  • Înscris: 01.10.2002

 logy, on 24 noiembrie 2017 - 02:01, said:

Nu stiu la ce se refera Wotan, ce e ala receiver de care zici ?
Niste exemple: https://www.avstore....?sort=price_asc

#16
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005

Quote

Wotan
Desi nu am nici cea mai mica idee ce face receiverul ala si mi lene sa citesc, dar in mare am vazut ca e vorba doar pentru sunet, si nu cred ca poate sa transfere casetele pe calculator cu asa ceva. Apoi e foarte scump, 1100 lei cel mai ieftin, cel mai scump ajunge la 10.000 lei.

#17
tom20034

tom20034

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.10.2011

 f300, on 24 noiembrie 2017 - 09:06, said:

Titlul nu este potrivit, credeam ca au patit ceva in mod special dar din cite spune initiatorul doar a murit playerul. Dupa cum s-a spus, se pot transfera pe alt suport cu un player+interfata adecvata. Cred ca exista si servicii contra cost care fac asta desi probabil varianta "suna un prieten" s-ar putea sa fie mai potrivita.
Din cele ce stiti cat costa recuperarea unei casete (am vreo 10)?

#18
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
E cam 10-25 Lei per oră de înregistrare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate