Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ultima problema a natiunii: O negresa poarta Ie

* - - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
270 replies to this topic

#1
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004
In ultima vreme se tot discuta de corectitudinea politica. Iata insa ce scandal s-a iscat pe internet:

Un clip cu o femeie de culoare care poartă ie a scos tot ce-i mai rău din rasismul românilor

[ https://video-images.vice.com/articles/5a1545f3dff43d2768d63921/lede/1511344166409-Screen-Shot-2017-11-22-at-114623-1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

În mod normal, nici eu nu mă omor după corectitudinea politică dusă în extreme, dar în cazul ăsta, povestea e cu totul alta. Tipa de culoare din clip nu este imaginea României, așa cum cred toți. Este doar o un filmuleț care promovează portul național dincolo de hotare și încearcă să arate că ia noastră stă bine pe oricine.
Una din reactiile care a dus la scoaterea clipului:
[ https://video-images.vice.com/_uncategorized/1511343801750-ie-purtata-doar-de-romance.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Pareri?
Mi se pare totusi o reactie exagerata sa scoti clipul si sa te scuzi pentru asa ceva.

#2
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Iesi din casa sa vezi cat de rasisti sint cei care ii aperi cu obstinatie, sau pentru altceva.....  Posted Image

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Idioţi... ăia care au sărit cu "naţionalismul". Dacă o negresă (pare a fi mai degrabă mulatră) poartă ia înseamnă că mai sunt persoane care apreciază România.

#4
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,620
  • Înscris: 15.01.2017

 Cris007, on 23 noiembrie 2017 - 22:56, said:



Pareri?
Mi se pare totusi o reactie exagerata sa scoti clipul si sa te scuzi pentru asa ceva.




Idioți, e plina lumea de ei,

Dar si unora dintre voi va place sa puneți laturile in ventilator.

#5
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,075
  • Înscris: 04.03.2014
Nu-s expert in porturi populare, dar dupa ce va dati seama ca ia aia ii romaneasca?:) sunt cam la fel pana la urali, incluzand Ucraina si Belarus, probbil chiar si la sud de Dunara.

#6
sinful

sinful

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 28.02.2016
Nu e vorba de rasism, eu de ex daca m-as imbraca in samurai sau in haine traditionale africane as fi considerat fara probleme outsider, lucru absolut corect, cultura mea n-are nicio legatura cu a lor, nu ma supar, nu plang, nu ii consider rasisti.

Evident, in mintea neo-marxista acea domnisoara reprezinta cultura/folclorul roman si daca nu esti de acord devii hitler.

Un lucru nu intelegeti voi astia obsedati de multiculturalism, cu cat impingeti agenda mai tare, cu atat scarbiti mai mult. Dragostea cu sila nu merge, e cam viol, si voi ati "violat" suficient Europa, incat sa apara ba Brexit, ba Trump, ba miscari nationaliste in Ungaria, Polonia samd.

Edited by sinful, 23 November 2017 - 23:13.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Frumoasa romanca !

#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005
Bun, inteleg ca romanii nu vrem sa adoptam valorile altor popoare sau sa fim obligati sa facem asta.

Dar cand ALTII adopta valorile noastre (deh, chiar prin port), care e problema?

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
chiar e nevoie de un topic pentru parerea unui cretin? e seceta de subiecte?
nu de alta, dar la cati cretini sunt prin tara asta, epuizam hardurile softpediei.

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 djl, on 23 noiembrie 2017 - 22:59, said:

Dacă o negresă (pare a fi mai degrabă mulatră) poartă ia înseamnă că mai sunt persoane care apreciază România.

Ai de setat luminozitatea si gamma la monitor.
Zahar are ceva ciocolata, dar lapte n-are clar.

Edited by loock, 23 November 2017 - 23:16.


#11
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

 sinful, on 23 noiembrie 2017 - 23:05, said:

Nu e vorba de rasism
Ey nu mai spune!
Nătângii care au lăsat reacţii de genul "numai româncele de sânge au dreptul să poarte îmbrăcămintea populară", "o cioară poartă ia, insultă România", este rasism pur.

 sinful, on 23 noiembrie 2017 - 23:05, said:

eu de ex daca m-as imbraca in samurai sau in haine traditionale africane
Faptul că se îmbracă în haine tradiţionale româneşti nu înseamnă că tipa se pretinde româncă. :facepalm:

#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
@ loock : Eu am judecat după trăsăturile faciale.

Edited by djl, 23 November 2017 - 23:18.


#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Daca era o ti-ganca de-a noastra nu mai aveau ce comenta "haterii" ca ne fura altii "valorile", doar o injurau si gata ...

Edited by utopium, 23 November 2017 - 23:19.


#14
sinful

sinful

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 28.02.2016

 Mi_Rebelle, on 23 noiembrie 2017 - 23:17, said:

Ey nu mai spune!
Nătângii care au lăsat reacţii de genul "numai româncele de sânge au dreptul să poarte îmbrăcămintea populară", "o cioară poartă ia, insultă România", este rasism pur.


Nu ma intereseaza ce au spus cativa prosti, asta nu e parerea generala.

#15
Mi_Rebelle

Mi_Rebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 11.02.2017

 Cris007, on 23 noiembrie 2017 - 22:56, said:

In ultima vreme se tot discuta de corectitudinea politica. Iata insa ce scandal s-a iscat pe internet:
Nicio legătură cu corectitudinea politică, ci cu ”însuşirea culturală”. Pune-te la punct cu noţiunile.

 sinful, on 23 noiembrie 2017 - 23:19, said:

Nu ma intereseaza ce au spus cativa prosti, asta nu e parerea generala.
Ah, deci tu cunoşti părerea generală? Ai realizat sondaj de opinie?

Românii ar trebui să fie bucuroşi că există indivizi din alte culturi care încearcă să-i imite. :lol:

#16
sinful

sinful

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 28.02.2016

 Mi_Rebelle, on 23 noiembrie 2017 - 23:17, said:

Faptul că se îmbracă în haine tradiţionale româneşti nu înseamnă că tipa se pretinde româncă. Posted Image

Nu am zis ca se pretinde romanca, nici n-ar avea de ce, ea a fost platita sa poarte un articol vestimentar, nici nu cred ca realizeaza unde e Romania pe harta. Nu ea este problema, cei care vor sa impinga diversitatea etnica folosindu-se de ea sunt.

Edited by sinful, 23 November 2017 - 23:24.


#17
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Posted Image Foarte frumos! sa vezi romanasii care fac galagie ca strainii imbraca ia romaneasca autentica cusuta manual insa ei poarta ii din India si China cusute de masinarii!

Edited by stlk, 23 November 2017 - 23:28.


#18
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

 Cris007, on 23 noiembrie 2017 - 22:56, said:

În mod normal, nici eu nu mă omor după corectitudinea politică dusă în extreme, dar în cazul ăsta, povestea e cu totul alta. Tipa de culoare din clip nu este imaginea României, așa cum cred toți. Este doar o un filmuleț care promovează portul național dincolo de hotare și încearcă să arate că ia noastră stă bine pe oricine.

"O expoziție găzduită de ICR Londra a vrut să arate că portul românesc depășește limitele rasismului."

Era nevoie de un filmulet ca sa arate ca niste haine stau bine pe oricine? Si cum vine asta cu haine care... depasesc limitele rasismului? Huh?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate