Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Dilema despre kit memorii RAM

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Buna seara,
Detin un kit 2x2 gb DDR2  Corsair XMS2 DHX 800Mhz 4-4-4-12 / 2.1V si intentionez sa mai adaug un kit de 2x2 GB insa de la alt producator,in speta,
A -Data(ad2800e002gu) extrem edition DDR2 800+  CL4-4-4-12 T voltage 1.9-2.1V.
Credeti ca o sa fie probleme de compatibilitate?

Mai am varianta de a imperechea tot cu un kit corsair dar cu latenta CL5,ar fi problema?
MOBO Gigabyte P35-S3G  suporta 8GB ram.


Multumesc!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,552
  • Înscris: 07.02.2003
Daca si celalalt kit are XMS nu ar fi probleme, ala e profil intel de clock-ing pentru ram.
Placa cu P35 e cam veche si nu cred ca e testata in asemenea conditii, teoretic trebuie sa mearga... practic e de vazut.

Edited by andreic, 23 November 2017 - 22:07.


#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@adycoke2, nu conteaza daca sunt acelasi brand sau nu toate modulele RAM.
Cel mai mult conteaza sa aiba exact aceleasi specificatii (voltaj, Latenta, Frecventa, chipu-uri etc.) !

Asadar, kit-urile 2x2 gb DDR2  Corsair XMS2 DHX 800Mhz 4-4-4-12 / 2.1V si 2x2 GB A -Data(ad2800e002gu) extrem edition DDR2 800+  CL4-4-4-12 T voltage 1.9-2.1V vor fi 100% compatibile pe placa de baza.

Plus de asta, atat A-Data cat si Corsair se regasesc pe lista placii de baza de compatibilitate:
http://www.gigabyte....-10#support-doc
http://download.giga..._ga-p35-s3g.pdf

#4
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Va multumesc!

Plus de asta, atat A-Data cat si Corsair se regasesc pe lista placii de baza de compatibilitate:
Se regasesc in lista de producatori acceptati, dar nu si cu module de 2GB ca in cazul de fata,cu toate astea eu folosesc acel kit Corsair de ani de zile fara probleme!

#5
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Postandreic, on 23 noiembrie 2017 - 22:06, said:

Daca si celalalt kit are XMP nu ar fi probleme, ala e profil intel de clock-ing pentru ram.
Placa cu P35 e cam veche si nu cred ca e testata in asemenea conditii, teoretic trebuie sa mearga... practic e de vazut.
Fixed. XMS este model Corsair, XMP inseamna eXtreme Memory Profile.

#6
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008
pe pagina producatorului ar trebui sa fie o lista cu compatibile.
iti zic sa te duci acolo pt ca eu am facut greseala sa iau ceva care se pupa la tot, dar nu a mers. si raspunsul e-mag-azinului a fost "nu e ini lista de memorii compatibile" :(

PS ia online. merge, bine, nu, retur

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
'Ai de mine, iar discutia asta !!! Posted Image
Nu, nu trebuie NEAPARAT si OBLIGATORIU sa aiba EXACT acelasi producator/caracteristici.
Da, o sa spuna @super8 ca daca ai un chipset mai pretentios nu merge si bla bl abla....
95% merge in orice conditii.
Tocmai am asamblat 2 calculatoare vechi rau, Athlon 64 / Pentium 4 - DDR1 ambele, placi de baza  ASUS A7V8X-MX SE / ASUS P4P800-VM
Primul a mers cu 2 memorii, 1 Gb + 512 Mb, 2 firme diferite, CL3 ambele, 400 MHz, altceva nu stau sa vad, alte caracteristici.
Al doilea a mers cu 4 memorii, 1 Gb + 2 x 512 Mb + 1 x 256 Mb, 3 firme diferite, au mers la 266 MHz (din cauza ultimei, cea mai mica), habar am ce caracteristici au.
Acum merge cu 3 memorii, la 400 MHz, fara ultima, oricum era mica si scadea si viteza.
Au mers in MemTest cel putin 30 de minute, fiecare combinatie, fara nici o problema.
Deci, placile alea de baza au chipset sensibil sau nu ?!
Le-am nimerit eu taman pe alea bune ?
Sau asa merg toate, 95% OK ?!?!?!

Am mai raspuns si pe la alt topic, acolo am dat si vreo 3 linkuri, gasite repejos si usor, nu cautate speciale, care sustina aceasta chestiune.
Cine are chef, sa le caute.

Edited by buyonevideo, 24 November 2017 - 10:52.


#8
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
A mers perfect,
Multumesc!

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postbuyonevideo, on 24 noiembrie 2017 - 10:50, said:

Nu, nu trebuie NEAPARAT si OBLIGATORIU sa aiba EXACT acelasi producator/caracteristici.
Daca vrei sa ai cea mai mare viteza suportata de memoria Ram, a procesorului si a altor componente trebuie sa pui "NEAPARAT si OBLIGATORIU sa aiba EXACT acelasi producator/caracteristici".
Altfel vor rula la o viteza mai mica decat suporta procesorul si placa de baza.

E ca si cand ai avea un autoturism ce poate atinge viteza maxima 200 Km/h dar esti limitat de drumul ce permite rularea cu maxim 45-50 Km/h deoarece......
...nu ai pus "NEAPARAT si OBLIGATORIU sa aiba EXACT acelasi producator/caracteristici" memorii RAM.


p.s.:
si nu am spus niciiodata ca nu va functiona deloc daca pui module Ram cu diferite specificatii si branduri !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate