Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Sistem cu Ryzen, freeze

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
244 replies to this topic

#235
Sir_Vasile

Sir_Vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 24.11.2017

View Postmartian_693, on 02 decembrie 2017 - 20:46, said:

Ryzen e peste intel momentan.
Vazut de la tine, de pe Marte, asa o fi.
1. Daca i7-8xxx lupta de la egal la egal cu r7 1800X in randari si encodari, de ce as alege AMD cand stiu bine ca majoritatea aplicatiilor  nu stiu de mai mult de 4-5 nuclee si un i7 da de pamant cu el?
Atentie, la pret de achizitie mult mai mic!!!
2. Pana vor apare aplicatiile domestice si jocurile care sa stie de 12-16 fire, un admirator amede nu poate face altceva decat sa-si numere nucleele (nucleele procesorului, da!) si sa vibreze admirand scorurile din CineBench. Cand vor apare aceste aplicatii (dracu stie cand, nu sunt semne) ryzenul actual e fier vechi.
3. Cumperi ryzen, cumperi prototipuri! Fitsoase pana la Cel de sus daca nu pui langa ele componente premium. Intelistul cumpara procesor aflat la 7-a si a 8-a generatie, superstabil si ultraoptimizat "pă sistem".
3. In ciuda eforturilor disperate, deseori tragi-comice, de a-si justifica excesul de fire de executie tactate la viteza calului mort, imensa majoritate a guracascahomeuser posesori de amede isi omoara timpul cu jocuri, muvi si net. Se bucura amedistul ca ii sta procesorul in 30% in jocuri (fraierii aia cu intel au 70%) fara sa aibe habar ca doua treimi din procesor doarme pe el, nefolosit, si chiar o sa aibe mari probleme cand troaca lui ajunge la 70%, adica firele folosite au ajuns la limita iar cele nefolosite dau bine doar la impresia artistica.
4. Vrei jocuri, cumperi intel. Vrei randari, cumperi AMD (valabil doar pentru 7th, caci 8th a eliminat decalajul)
5. Intel si-a trimis la inaintare doar cativa ostasi din armata a 8-a, dotati doar cu care de lupta Z370 si deja a facut prapad in preturile amedeului. Imagineaza-ti ce va fi la anul, cand restul ostirii isi va face aparitia pe front. Nu te mai intreb "de ce", pentru ca e greu sa scoti un fan din ale lui.

View Postrobert8197, on 02 decembrie 2017 - 22:23, said:

Cred ca a sarit voltajul la 1,36 de la 1,21V , ca era pe auto, are ceva?
Nu prea e in regula. Nu au radiatoare si nici producatorul nu garanteaza ca pot lucra la 1.35. Le cam duci peste limita.

View Postandreic, on 02 decembrie 2017 - 18:58, said:

E bine, e cam ca un I7 bun (6 core), i5-ul meu gen 4/5 da 7000.
Mai bine il intrebi cati "carbuni" a bagat in procesor, ca par multi de nu i-a aratat. Robert are acelasi procesor si scor mult mai mic, dar omul a testat la frecventele default. Posted Image

Edited by Sir_Vasile, 02 December 2017 - 23:02.


#236
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostSir_Vasile, on 02 decembrie 2017 - 22:59, said:

Mai bine il intrebi cati "carbuni" a bagat in procesor, ca par multi de nu i-a aratat. Robert are acelasi procesor si scor mult mai mic, dar omul a testat la frecventele default. Posted Image
Nu stiu, daca a bagat e de rau, pentru comparatii trebuie sa fie stock.

#237
Sir_Vasile

Sir_Vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 24.11.2017

View Postandreic, on 02 decembrie 2017 - 23:06, said:

Nu stiu, daca a bagat e de rau, pentru comparatii trebuie sa fie stock.
https://forum.softpe...tach_id=1980343

11k la Robert, cu procesorul stock. Departe de cei 14+k, semn ca domnul s-a cuplat la centrala de la Cernavoda pentru a duce procesorul dincolo de limite. Pentru sedinta foto, evident.

View Postrobert8197, on 02 decembrie 2017 - 16:43, said:

3dmark nu iau, ca imi ia placa video foc Posted Image)
Instaleaza MSI Afterburner si creaza un profil pe fan mai agresiv. Scad temperaturile, creste zgomotul, caci nimic nu este gratuit pe lumea aceasta.
Daca vrei optimizare, cu impact puternic asupra consumului, si, indirect, asupra temperaturilor, discutam pe privat (daca mai apuc). Am asa ceva si se poate potrivi, in mare, si tie.

View Postrobert8197, on 02 decembrie 2017 - 16:43, said:

Nu trebuia sa intre in turbo procesorul cand e 100%? adica el lucra la 3,3 , parca avea turbo de 3,6
Atinge 3.6 doar pe un singur nucleu. Daca le ingheti pe toate acolo, posibil sa iti sara coolerul de pe el. Sunt in primul an cu seria aceasta si siliciul mai de mana a doua e folosit la proacele cu frecvente mici default. Cele mai reusite sunt folosite la 1800x si 1600x, pentru ca acestea au boost la limita maxima de oc al ryzenului.

Edited by Sir_Vasile, 02 December 2017 - 23:28.


#238
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Am avut un laptop cu i5 6300hq (deci quad) +950m  https://www.pcgarage...-freedos-black/
in Camtasia reuseam sa tin 5 clipuri, fara sa am lag.

Cu ryzen 1600+gtx 1060 tin 6 clipuri fara lag

Deci nu e mare branza amd-ul asta

Ceva de genu

Attached Files

  • Attached File  amd.png   1.54MB   9 downloads

Edited by robert8197, 02 December 2017 - 23:34.


#239
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View PostAwkwardMe, on 02 decembrie 2017 - 21:12, said:

Depinde, fiecare are nevoi diferite. (si mai ales, buget diferit)

intel si ryzen is la acelasi pret. ryzen mai scump cu 5 10 euro...

View Postrobert8197, on 02 decembrie 2017 - 23:32, said:

Am avut un laptop cu i5 6300hq (deci quad) +950m  https://www.pcgarage...-freedos-black/
in Camtasia reuseam sa tin 5 clipuri, fara sa am lag.

Cu ryzen 1600+gtx 1060 tin 6 clipuri fara lag

Deci nu e mare branza amd-ul asta

Ceva de genu
1600 sau 1600x?

nu vad de ce ORICINE nu ar lua X ul... indiferent de pret. alea fara X nici nu le iau in calcul.

sa ne intelegem... ryzen 3 , toate ryzen fara X , TOATE intel fara K is niste idiotenii. nici nu ar trebuii sa le vanda. le vand soar pt bugete reduse deci nu is pt performanta , au valoare 0.

ori iei ceva serios , ori mai bine nu.

#240
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
Nea Vasile, fanboy much? Baleiez intre ryzen 5 (1600) si 7600k. Dar daca sunt multi "intelisti" subiectivi ca si tine, cred ca zic pas intelului.

CoffeeLake nu e departe ca pret, dar z370 e scump si greu de gasit si nu e future proof pt ca intel va schimba (inca o data) socket-ul in mai putin de 2 ani.
Daca iau 7600k, e deja depasit inainte sa-l montez. Deci update-uri bios cucu, basca peste 1-2 ani parca vezi ca si microsoft nu o sa mai suporte cpu mai vechi. Bonus doar 4 core-uri, dar agitate ca dracu la 4.5+ Ghz. Bonus 2, daca vreau sa am temperaturi sub 80 grade la 4.5 load, trebuie delid deci cucu garantie si alti bani in plus (am experienta unui 3570k).
Ryzen 1600 e inca tanar, mai are bug-uri si bios-uri apar constant, deci suport activ. Am4 ramane pana in 2020, deci macar upgrade path activ. Poate nu future proof, dar macar stabil.
Ram bun trebuie pe oricare platforma, minim 3000Mhz, deci costul e aproape sau mai mult decat procesorul.
Treaba cu aplicatiile care nu suporta multe fire cred ca nu ai inteles-o prea bine:
1. software se dezvolta permanent, optimizarile sunt la ordinea zilei.
2. Chiar si CoffeeLake vine cu extra core-uri si thread-uri (datorita ryzen, altfel nea intel ne mai tinea 10 ani cu dual core ht i3 vezi ultimele 2-3 generatii) deci se stimuleaza punctul 1, deci sigur vor conta nr de core-uri in cel mult cateva luni.

L.e. De cand am computer am avut intel si am fost multumit. Dar in ultimii ani, datorita faptului ca amd nu a mai fost un competitor pe masura, intel s-a cam pus pe o ureche si a lasat-o mai moale cu procesoarele. N-am facut upgrade de la 3570k de multi ani (ultimul update al placii de baza, un z77, a fost in 2013) pt ca nu aveam optiuni, nu am observat imbunatatiri masurabile. Asa ca, pana peste cel putin 3-4 ani, cand poate tabara albastra se opreste din balbaielile pe care le-a inceput anul asta, s-ar putea sa-mi iau cpu din tabara rosie.

Edited by onzaueb, 03 December 2017 - 02:04.


#241
Sir_Vasile

Sir_Vasile

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 24.11.2017

View Postonzaueb, on 03 decembrie 2017 - 01:54, said:

Nea Vasile, fanboy much? Baleiez intre ryzen 5 (1600) si 7600k. Dar daca sunt multi "intelisti" subiectivi ca si tine, cred ca zic pas intelului.
Alt gigel de forum cu apelative.
Nu baleia, cumpara... 8400.
La restul nu comentez decat ca esti prin rauri-ramuri cu asa-zisele argumente, dar ai dreptate daca esti dintre cei care vor sa tina 10 ani de aceeasi placa de baza.
PS. Placile Z370 nu sunt greu de gasit, ba chiar sunt la supraoferta. Bani sa ai.Cred ca confunzi cu penuria de procesoare (rezolvata intre timp), deci esti foarte bine informat.
PPS. Deci nu ai gasit varianta intel de upgrade, dar ai gasit la amd. Cul! Ti-a soptit cineva ca ryzenul 2.0 va fi o bestie? Caci daca nu este, ti-ai luat tzeapa, prietene.
PPPS. Esti ultramegahyperoptimist cu optimizare softului pentru nucleele multe si marunte din ziua de azi. Luni? LOL!
PPPPS. Mitul cu RAM-ul de minim 3000 e demontat de revieweri. Nici chiar la Ryzen nu e chiar cine stie ce boost (spor intre 0 si maxim 6% cu salt de la 2666 la ultrascumpul 3200). Acelasi boost il ai si la intel dar cu salt de 1000 MHz (daca iti permite palarie ram de 3400-3600). Chipseturile B si H nici macar nu ofera posibilitate de oc la ram si n-am auzit de sinucideri printre posesori.
PPPPPS. Balbaieli?! Care balbaieli? Seria 8 este pentru cei care trag de randari si encodari. Pentru joace, chiar si cei cu Haswell pot sta linistiti o vreme.
Porcaria asta cu sporul oferit cu pipeta, venita de la niste "rosii" inciudati pe succesul i-urilor, chiar imi starneste rasul.
a) de ce sa ofere spor masiv de la generatie la generatie cand concurenta doarme pe ea? Sa-si puna retailerii in cap ca raman pe stoc cu vechiturile?
b ) chiar nu ai fi inciudat, macar putin, daca iti cumperi acum procesor si peste juma' de an vine intelul cu o noua generatie, atat de performanta incat il arunca la fiare vechi pe ala al tau?
Sporul oferit cu pipetas are avantajele lui certe, in special pentru cei care vor sa tina de un procesor cat tin de un frigider,

Edited by Sir_Vasile, 03 December 2017 - 05:07.


#242
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013

View Postmartian_693, on 03 decembrie 2017 - 01:22, said:

nu vad de ce ORICINE nu ar lua X ul... indiferent de pret. alea fara X nici nu le iau in calcul.
Pai, non x-ul este mai ieftin cu ~ 300 de lei. Si vine cu cooler inclus. O perioada am folosit si eu cooler-ul. Este decent, dar pentru overclock mai maricel este necesar un alt cooler.
Odata cumparat alt cooler, poate fi adus la aceeasi performanta ca un 1600x. . .sau aproape aceeasi performanta, in functie de noroc.

Quote

Dar daca sunt multi "intelisti" subiectivi ca si tine, cred ca zic pas intelului.
Nu trebuie sa te lasi influentat de el. Ia ce este mai bine pentru tine.

In lipsa unei moderari adecvate este treaba noastra sa facem curat in comunitate. Nu mai muscati momelile aruncate de "you-know-who". El asta isi doreste. . .lasati-l sa vorbeasca singurel.

#243
onzaueb

onzaueb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 18.06.2007
"Porcaria asta cu sporul oferit cu pipeta, venita de la niste "rosii" inciudati pe succesul i-urilor, chiar imi starneste rasul."
"Sporul oferit cu pipetas are avantajele lui certe, in special pentru cei care vor sa tina de un procesor cat tin de un frigider,"
Deci sporul cu pipeta e ciuda amd-ului sau un avantaj (avantaj pt cine, ca nu e pt consumator)?  Si nu mi se pare porcarie, vreau un upgrade, nu o cutie noua si un nou label in task manager!

Am avut si am vrut intel, la amd chiar nu am putut trece, dar sa ai un spor de performanta (real, nu ce scrie pe brosura producatorului) de doar 15-25%% in cativa ani e ciudatenie.
Mi-ar parea bine sa aduca intel acel procesor care sa spulbere tot ce are amd. Dar anul asta a adus doar coffee lake, cu un plus de core-uri dupa 10 ani de dual/quad core. Dar asta e problema, ca spulbera si tot ce are intel pe partea de enthusiast, x299 si ce-o sa fie pe coffee-lake-x. Deci le da la gioale tuturor care si-au luat procesor in ultimele 6-12 luni. Si n-ar fi o mare problema daca n-ar schimba si compatibilitatile socket-ului. Cum o face cu z370 care o sa tina doar maxim 2 ani, dupa ce i-au taiat macaroana z270-ului la mai putin de 9 luni de la lansare. De ce? Le e teama de competitie? Au vreun as in maneca dar nu-l dau pana nu au cu cine sa "joace"? Pai asta nu e o strategie ok, sa tii consumatorii captivi in aceeasi bula de 14nm (din 2014!!!), cu upgrade-uri de sub 5-10% (sky vs kaby).
Pt mine cu ivy bridge adevaratul salt o sa fie ddr4, ca cpu-ul pare sa nu fie mult mai bun. Sper doar sa nu fie nevoie iar de delid.
Anyway, daca vreau minim un 6-core overclock-abil care sa satureze un gtx1060 fara sa ma coste un salariu minim pe economie, mb cu suport de oc pt ddr4, m.2 (nvme) si pret accesibil...

De curiozitate, ce cpu/mb/ddr4 ai si cand le-ai upgradat ultima data?

#244
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Eu l-am luat pt editări video, dar nu am cu ce sa compar procesul, pt ca pana acum am folosit un g1630 cu 10 GB ram

Dacă e cineva cu Intel și Adobe Premiere pro sau Camtasia, putem face 1 test

#245
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
acest topic a ajuns de toata jena, nu mai hraniti trolii. lasatii in treaba lor acolo. numai topic de depanare nu mai e asta. initiator, pt a nu mai lungi povestea aici fara nici o finalitate dar cu offtopic si trolat la greu, fa un topic cu exact ce ai nevoie, fie de achizitie, ori de depanare daca mai simti nevoia. multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate