Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Comenzi SUA - pret transport?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Ăștia din vamă sunt atenți cu produsele pe care chinezii le declară ”gift ” și nu prea pun botu” când le desigilează și văd ! Eu prefer să mă înțeleg dinainte cu chinezul să-mi declare o sumă de max. 11$ la care nu plătesc TVA, eventual refurbished pentru produsul care-l comand și care depășește această sumă cu transport inclus, astfel în ultimele luni am comandat lucruri de peste 40$ valoare, unele din ele, pe care le-am primit direct acasă ! Posted Image În majoritatea țărilor din UE pragul maxim la care statul nu te taxează cu TVA este de 22€ , la noi pragul a rămas de 10€, bătut în cuie de 27 de ani și nemernicii n-au de gând să-l mărească prea curând, că deh ! în primul rând se măresc pensiile speciale la trântori, apoi ”populărimea băștinașă” trebuie să aștepte mult și bine un cadou mărunt de la șleahta de tâlhari din fruntea țării ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 24 November 2017 - 11:54.


#20
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015
Oameni buni, sunteti total pe langa subiect.

Am facut aceasta postare sa aflu de la cineva care stie SIGUR (care a primit colete din SUA) despre metodele de livrare si costurile acestora.
Nu discutii aiurea si sfaturi despre China.

eBay-ul era doar un exemplu, poate fi orice alt site sau chiar vreun pachet primit de la o ruda, un prieten...

Am specificat clar ca ma intereseaza pentru colete mici, maxim 1 kg si nu foarte voluminoase.

Mi-e greu sa cred totusi ca $40 e cel mai mic pret pentru transport.

Deci va rog, postati doar daca stiti exact, nu ma ajuta cu nimic presupunerile.

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
S-au postat exact preturile, de pe site-ul oficial usps (United Stated Postal Service). Vrei o varianta sa le pui cu 1 euro/kg cu autocarul? Nu exista.

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 f300, on 24 noiembrie 2017 - 14:25, said:

Vrei o varianta sa le pui cu 1 euro/kg cu autocarul? Nu exista.
Exista, dar nu pentru ce vrea el.
Sunt companii care fac transporturi de colete intre SUA si RO, cu preturi de cca. 1.85 USD/Lb.

ex:http://www.transporturi-sua.ro/tarife.htm

Edited by pasilla, 24 November 2017 - 15:53.


#23
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015
Cateva produse RANDOM cu preturi de transport acceptabile. Deci se poate?

Spoiler


#24
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
pentru ca incap intr-un plic :)

din sua cumperi produse care nu se gasesc aici, scumpe si mici ca volum.
de exemplu anumite modele de camere cu infrarosu.
nu mousi si carduri de memorie, chestii care le gasesti si la magazinu din fata blocului

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 pepsi80, on 24 noiembrie 2017 - 16:51, said:

Cateva produse RANDOM cu preturi de transport acceptabile. Deci se poate?
Se poate, daca expeditorul are contract cu USPS, sau asa vrea el. Ti-am scris  asta in postul #3.

Eu am cumparat din SUA un motor electric de vreo 20 kg cu 50 USD, transport gratuit (tot prin ebay). Probabil vanzatorul si-a luat teapa, dar treaba lui.

#26
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015

 alx42, on 24 noiembrie 2017 - 17:00, said:

pentru ca incap intr-un plic :)
din sua cumperi produse care nu se gasesc aici, scumpe si mici ca volum.
de exemplu anumite modele de camere cu infrarosu.
nu mousi si carduri de memorie, chestii care le gasesti si la magazinu din fata blocului

Omule, am zis RANDOM!!! E logic ca nu comand asa ceva tocmai din state. Am dat niste exemple, cu niste produse mici cum am specificat CLAR in prima postare. E chiar atat de greu?

Postati sa va aflati in treaba... mai creste numarul de postari, ca daca nu le ai e bai...

#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 pepsi80, on 24 noiembrie 2017 - 16:51, said:

Cateva produse RANDOM cu preturi de transport acceptabile. Deci se poate?

Acceptabile din ce punct de vedere? 13$ transport la un card de 16GB care nu face el 13$?

#28
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015

 f300, on 24 noiembrie 2017 - 19:33, said:


Acceptabile din ce punct de vedere? 13$ transport la un card de 16GB care nu face el 13$?

Vorbeam de transport aici, nu de cat valoreaza produsul, nu?
Am pus 7 exemple acolo unde pretul transportului este sub 100 lei la toate, numai cardul l-ai vazut?

 f300, on 23 noiembrie 2017 - 18:51, said:

Tinind cont ca pina si la dimensiuni de ordinul unui cd numai transportul din US e 33.95 (vezi mai sus)....

 Hider141, on 23 noiembrie 2017 - 13:18, said:

...
Si da, atat e transportul pentru produse din SUA...

Deci cum e pana la urma?

Edited by pepsi80, 24 November 2017 - 19:56.


#29
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Am comandat camera de bord de 80$ cu transport gratis din China. China stie cum sa foloseasca portitele sistemului vamal care au fost create ca sa poata ajunge pachete si il lumea a treia asa ca transportul din China e neglijabil comparativ cu USA.

#30
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015

 filipxxx, on 30 noiembrie 2017 - 09:31, said:

Am comandat camera de bord de 80$ cu transport gratis din China. China stie cum sa foloseasca portitele sistemului vamal care au fost create ca sa poata ajunge pachete si il lumea a treia asa ca transportul din China e neglijabil comparativ cu USA.

Și ce legătură are asta cu ce am întrebat eu?

#31
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Are legatura ca daca nu vrei sa cumperi produse farmaceutice sau ceva hand-made in USA, pentru noi romanii nu are nici o logica sa faci online shopping din USA. Tot ce ai pus tu in exemplu exista in China cu transport gratis, iar carti mai deosebite in engleza se gasesc pe diverse librarii anonime la preturi mai mult dect decente. Altfel ar mai fi posibilitatea sa iti deschizi casuta postala acolo si sa iti livrezi ce comanzi loco apoi sa se livreze ca pachet normal in Ro. Rascoleste un pic Goagel referitor la casuta postala in USA.

#32
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015

 filipxxx, on 30 noiembrie 2017 - 20:28, said:

Are legatura ca daca nu vrei sa cumperi produse farmaceutice sau ceva hand-made in USA, pentru noi romanii nu are nici o logica sa faci online shopping din USA. Tot ce ai pus tu in exemplu exista in China cu transport gratis, iar carti mai deosebite in engleza se gasesc pe diverse librarii anonime la preturi mai mult dect decente. Altfel ar mai fi posibilitatea sa iti deschizi casuta postala acolo si sa iti livrezi ce comanzi loco apoi sa se livreze ca pachet normal in Ro. Rascoleste un pic Goagel referitor la casuta postala in USA.

Nu cred că trebuie să dau nimănui explicații referitor la ce cumpăr eu. Că văd că tot insiști și vrei foarte tare să afli ce vreau să comand din SUA.
Tot insistați cu exemplele pe care le-am dat. Văd că pentru unii e foarte greu.
AM PUS ACELE EXEMPLE (aiurea) SĂ SE VADĂ MĂRIMEA/GREUTATEA APROXIMATIVĂ ȘI PREȚURILE (acceptabile) DE TRANSPORT că unii de pe aici susțineau sus și tare că transportul e de la $40 în sus.
Am zis de nu știu câte ori, NU MĂ INTERESEAZĂ ABSOLUT DELOC CHINA. Știu foarte bine ce vând chinezii, ce găsesc și ce NU găsesc la ei.

 Viorelsolar, on 01 decembrie 2017 - 00:11, said:

Mai ai un pic și ne ei la bătaie ! parcă am fi proștii tăi să stăm drepți ca la armată !
E a doua ta postare aici total off topic.
Ai venit să-mi spui de șmecheriile pe care le faci tu cu chinezii și cum fentezi taxele, la o postare unde eu întreb strict de SUA.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate