Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce m-a creat Dumnezeu?Ca sa sufar?

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
127 replies to this topic

#19
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015

 danzi23, on 22 noiembrie 2017 - 21:03, said:

Dumnezeu e mort.
Nu e deloc mort, el e alaturi de noi intotodeauna la fel cum a fost si de regele Daniel atunci cand l-a salvat din cusca cu lei, vede tot de acolo sus si ii pedepseste pe cei care fac rele. Iar promisiunea lui intotdeauna o sa ramana  si anume cei care lupta in numele lui YHWH si a Imparatului nostru Isus Hristoss o sa beneficieze de castigul suprem.

Edited by doxan, 22 November 2017 - 21:45.


#20
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

barbosa said:


Depinde ce alege fiecare pentru el. Ce ai ales tu putem sa vedem cu totii in fiecare zi. De 3 ani stai si iti plangi de mila si nu misti un deget sa iesi din situatia in care esti.

TigerAtlantic si isi plange de mila de 3 ani?

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 TruculMagic, on 22 noiembrie 2017 - 20:56, said:

Intreaba-ti parintii de ce te-au conceput Posted Image

Nu le-a dat 'mnezeu bani de prezervative, spermicide, diafragma, contraceptive, pilula de a doua zi, vasectomie, intrerupere de sarcina, ceai de musetel, etc.

Dar stai ca nu-i bine, ca daca le dadea, atunci nu mai aveau liberul arbitru...
Deci  era treaba lor si asta...
Sau sa te stranga de gat sa nu te mai chinui...
Dar pt. asta mergeau la puscarie, si nu au anticipat ca acum se da drumul la criminali pe starda ca nu mai sunt bani si locuri sa-i tina inchisi...
Viata e complexa, decizii, decizii, decizii, libetul arbitru...
Desigur unele vin si random, dar asta demonstreaza ca e pe bune treaba.
Libertatea si liberul arbitru presupun si existenta lucrurilor natural-incontrolabile, random, fie ele negative, fie ele pozitive.

Edited by loock, 22 November 2017 - 21:36.


#22
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Inițiator zi mersi cã doar suferi..pe mine m a pus si sã muncesc..pffoai de capu meu..

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 AlynutzTigerAtlantic, on 22 noiembrie 2017 - 20:48, said:

De ce ne-a creat Dumnezeu?Ca sa suferim?De ce m-a creat pe mine ?Ca sa sufar de depresie ,anxietate ,fobie sociala si nici cu tratament sa nu imi fie bine?De ce permite Dumnezeu suferinta?De ce altora le este bine si altora nu?De ce Dumnezeu alege asta si ingaduie asta?

Da.. initial, cand eram mai tanar aveam si eu astfel de dileme. "De ce ne-a creat Dumnezeu? Ca sa ce?"...
Ulterior, am crezut ca depresia, la omul sanatos fizic e o greseala de soft, nu de hard, o eroare in codul genetic.
Dupa ce am mai studiat mi-am dat seama ca.. asta e jocul.. sa incerci sa mergi inainte, afundandu-te in propria mocirla... Asa e cantecul...

#24
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 Steetch, on 22 noiembrie 2017 - 21:24, said:


TigerAtlantic si isi plange de mila de 3 ani?

Probabil si-a facut contul intr-o zi cu soare.

#25
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 doxan, on 22 noiembrie 2017 - 21:23, said:

Nu e deloc mort, el e alaturi de noi intotodeauna la fel cum a fost si de regele David atunci cand l-a salvat din cusca cu lei, vede tot de acolo sus si ii pedepseste pe cei care fac rele. Iar promisiunea lui intotdeauna o sa ramana  si anume cei care lupta in numele lui YHWH si a Imparatului nostru Isus Hristoss o sa beneficieze de castigul suprem.
Daniel .

 Steetch, on 22 noiembrie 2017 - 21:24, said:

TigerAtlantic si isi plange de mila de 3 ani?
Daca n-are cine sa-l consilieze  saracul isi plange de mila de ani de zile. Nu stie sa sufere pentru altii.

Edited by pacopaco1967, 22 November 2017 - 21:47.


#26
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 AlynutzTigerAtlantic, on 22 noiembrie 2017 - 20:48, said:

De ce ne-a creat Dumnezeu?Ca sa suferim?De ce m-a creat pe mine ?Ca sa sufar de depresie ,anxietate ,fobie sociala si nici cu tratament sa nu imi fie bine?De ce permite Dumnezeu suferinta?De ce altora le este bine si altora nu?De ce Dumnezeu alege asta si ingaduie asta?


Da. Te-a creat si ca sa te bucuri, si ca sa suferi.

Din urmatoarea povestire ai putea sa intelegi mai bine:



Buddha Shakyamuni a povestit odata o parabola discipolilor sai, numita “Parabola celor patru sotii”.

Era odata un om care avea patru sotii. Acesta a devenit la un moment dat foarte bolnav si tragea sa moara. Simtindu-se singur in apropierea sfarsitului i-a cerut primei sale neveste sa il insoteasca in lumea de dincolo.

“Scumpa mea sotie”, a spus el, “te-am iubit zi si noapte si te-am ingrijit toata viata mea. Acum trebuie sa mor. Vrei te rog sa vii cu mine oriunde m-as duce eu dupa moarte?” La aceste cuvinte se astepta ca ea sa fie de acord, insa raspunsul ei a fost urmatorul:
“Dragul meu sot, stiu ca m-ai iubit intotdeauna si ca acum trebuie sa mori. Din pacate a sosit vremea sa ne despartim, insa eu nu pot sa te urmez. La revedere, dragul meu.”

Atunci el si-a chemat a doua sotie si a rugat-o si pe aceasta sa il urmeze in moarte. I-a spus:
“Draga mea, stii bine cat de mult te-am iubit. Uneori imi era teama ca m-ai putea parasi, dar am tinut de tine cat am putut. Te rog, vino cu mine,”
A doua sotie s-a exprimat fata de el intr-un mod cam rece: “Dragul meu, prima nevasta a refuzat sa mearga cu tine. De ce nu as proceda si eu la fel? La urma urmei nu m-ai iubit decat pentru interesele tale egoiste.”

Zacand in pat, omul a chemat-o pe a treia sotie si i-a adresat aceeasi rugaminte. Aceasta i-a raspuns cu lacrimi in ochi: “Dragul meu, imi pare rau de tine si cand ma gandesc la mine ma intristez si mai tare. De aceea te voi insoti doar pana la cimitir. Aceasta o consider ultima mea datorie fata de tine.” Asadar si a treia sotie a refuzat sa mearga cu el in moarte.

Aducandu-si aminte de a patra nevasta, de care insa nu ii prea pasase niciodata si pe care o tratase intotdeauna ca pe o sclava, aratandu-se mai tot timpul nemultumit de ea, a zis sa incerce din nou. Se indoia ca aceasta i-ar fi putut accepta cererea avand in vedere comportamentul sau fata de ea, insa frica si singuratatea pe care o simtea erau prea puternice. Spre surprinderea lui aceasta a acceptat bucuroasa:
“Voi merge cu tine, dragul meu. Indferent ce s-ar intampla sunt hotarata sa fim impreuna pentru totdeauna. Noi doi nu putem fi despartiti.”

Aceasta este povestea unui om care avea patru neveste. Buddha a incheiat prezentarea ei cu urmatoarea concluzie: “Fiecare barbat sau femeie are patru neveste sau soti.” Ce semnifica asta?

- Prima “nevasta” este corpul nostru pe care il iubim zi si noapte. Dimineata il spalam pe fata, il imbracam si il incaltam. Ii oferim mancare. Avem grija de el ca de prima nevasta din poveste, insa din pacate trupul nostru – prima nevasta, nu ne poate insoti dupa moarte.

- A doua nevasta reprezinta averea, lucrurile materiale, banii, proprietatile, faima, pozitia sociala si slujba pentru care muncim atat de mult sa le obtinem si sa le pastram. Nici acestea nu au cum sa ne urmeze dupa moarte. Am venit in aceasta lume cu mainile goale. De-a lungul vietii avem iluzia ca am obtinut o avere insa in momentul mortii mainile noastre sunt din nou goale. Nu ne putem pastra bunurile materiale si succesul dupa moarte, asa cum a doua nevasta i-a spus sotului ei: “M-ai tinut aproape datorita egoismului tau. Acum insa trebuie sa ne despartim.”

-Ce se intelege prin a treia sotie? Toti oamenii au o a treia sotie. Aceasta reprezinta relatiile pe care le avem cu parintii, fratii si surorile noastre, toate rudele, prietenii si societatea in general. Acestia ne vor insoti cu lacrimi in ochi cel mult pana la cimitir, le va parea rau de noi si vor fi tristi, insa nu ne pot ajuta cu mai mult.

-A patra sotie este singura care il va insoti pe om dupa moarte. Aceasta este karma noastra care ne urmeaza oriunde am merge, asemenea sotiei credincioase.
Tineti minte cuvintele: “ Am cautat bogatii in lume si Tu esti singura bogatie pe care am dobandit-o. Am cautat pe cine sa iubesc si Tu esti unicul Iubit pe care l-am gasit demn de iubire. Ma aduc pe mine Tie ca jertfa. “

Cuvantul karma provine din sanscrita, kri – a face. Orice actiune este karma. Din punctul de vedere al intelesului tehnic, cuvantul mai semnifica de asemenea si rezultatul actiunilor, iar din consideratii metafizice, el mai inseamna uneori si rezultatul la care s-a ajuns prin actiunile noastre anterioare.

Scopul omenirii este cunoasterea…..Nu placerea, ci – repetam – cunoasterea este tinta omenirii. Placerea si fericirea se sfarsesc repede. Izvorul tuturor nenorocirilor din lume care ne mahnesc, il constituie faptul ca oamenii, in nepriceperea lor, considera ca placerea este idealul spre care trebuie sa nazuiasca. Dupa un timp oarecare, constata ca fericirea nu constituie adevaratul drum spre fericire, si ca atat suferinta, cat si placerea sunt doi mari invatatori deopotriva de buni pe drumul catre cunoastere.

Atunci, omul intelege ca invatat tot atat de mult de la rau, cat si de la bine, pentru ca placerea si suferinta, trecand prin sufletul sau, il impregneaza cu diverse imagini, iar rezultatul acestor impresii reunite este ceea ce se numeste “ caracter “. Daca vom examina caracterul omului, vom vedea ca el este in realitate un tot al inclinatiilor, al nazuintelor mintii lui si ca atat bucuria cat su suferinta sunt factori echivalenti in formarea caracterului. Raul si binele, in proportii diferite, plasmuiesc caracterul, iar in anumite cazuri, suferinta este un invatator mai bun decat fericirea. Studiind marile caractere ivite pe lume, am putea evidentia in marea majoritate a cazurilor, ca suferinta a contribuit mai mult decat bucuria la formarea omului, saracia mai mult decat bogatia; vom observa ca loviturile au aprins focul interior mai rapid decat laudele.

...

#27
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Boss, incearca sa vezi partea plina a paharului...

#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 AlynutzTigerAtlantic, on 22 noiembrie 2017 - 20:48, said:

De ce ne-a creat Dumnezeu?Ca sa suferim?De ce m-a creat pe mine ?Ca sa sufar de depresie ,anxietate ,fobie sociala si nici cu tratament sa nu imi fie bine?De ce permite Dumnezeu suferinta?De ce altora le este bine si altora nu?De ce Dumnezeu alege asta si ingaduie asta?

Dumnezeu ți-a creat doar trupul, duhul tău este veșnic și el însuși un dumnezeu. Deci, toată vina, pentru toată suferința ta, o porți tu și numai tu. Cu toate acestea, Dumnezeu nu te lasă și te ajută zilnic, cât de mult poate (și poate exact cât îi îngăduie dumnezeul din tine, dumnezeul tău adică). Și, în final, va scăpa pe toate duhurile, deci inclusiv pe tine, de orice durere și orice suferință.

Edited by Dorel666, 22 November 2017 - 22:13.


#29
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 YourFan, on 22 noiembrie 2017 - 22:04, said:

Boss, incearca sa vezi partea plina a paharului...
Bun sfat. Chiar am sa incerc si eu sa ma bucur de binecuvantarile vietii. Am sa incerc sa le dau ignor necazurilor.
Multumesc.

#30
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 karax, on 22 noiembrie 2017 - 20:50, said:

Cica prin suferinta devii mai docil. Numai ca daca devii docil devii un robotel, o papusa cu sfori.

Dacă este așa, cum se face că prea multă suferință adunată face ca ”mămăliga” să explodeze?!

#31
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
Active Posts 384...80 topice. Urmas sau inaintas al lui halflife.

#32
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 68x95, on 22 noiembrie 2017 - 20:52, said:

Dumnezeu nu exista. Ai fost la consult de specialitate?

https://forum.softpe...eu-rugaciunile/

Dacă Dumnezeu nu există, cum se face că te crezi Dumnezeu?!

#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Phobos, on 22 noiembrie 2017 - 21:57, said:


Scopul omenirii este cunoasterea…..Nu placerea, ci – repetam – cunoasterea este tinta omenirii.
...

Nu cred!  Mai degraba mantuirea, devenirea morala prin experimentarea dura a realitatii... Cunoastearea fara devenire e egala cu zero.
Bubuie lumea de intelepti, lipsiti de calitati morale.

#34
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 androholic, on 22 noiembrie 2017 - 20:55, said:

Crazi ca numai tu suferi? Stai linistit ca sufera si alti oameni. Eu sunt unul dintre ei. Viata asta aproape ca m-a doborat......sunt la pamant cu inima. Posted Image Nu-mi plang de mila, spun doar un adevar trist. Sper sa imi gasesc tihna odata si odata.....Golgota  mea e prea dureroasa. Posted Image

Prea multe gânduri, prea multe planuri, prea mult socoteli și  mai ales prea multe îngrijorări. De aceea inima ta nu mai poate și îți face semne disperate să te mai oprești!

#35
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

 Dorel666, on 22 noiembrie 2017 - 22:15, said:

Dacă Dumnezeu nu există, cum se face că te crezi Dumnezeu?!

Cred ca ai gresit topicul Posted Image
https://forum.softpe...-sunt-dumnezeu/

Edited by 68x95, 22 November 2017 - 22:29.


#36
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

 68x95, on 22 noiembrie 2017 - 20:57, said:

Ba nu Posted Image
Altfel il percepeam.
Dar e cool sa dai vina pe altcineva pentru problemele tale.

Uite: te crezi infailibil!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate