Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Programul Prima Casa 2018

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
2814 replies to this topic

#73
MirelaM26

MirelaM26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 17.01.2018
Cei care accesati anul acesta credit, cam la ce nivel sunt ratele? Bineinteles, in functie de suma creditului si de banca. As fi curioasa cu cat difera.

#74
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Nu o sa difere. Rata depinde doar de valoarea Robor 3M, deci de ziua de referinta in care se calculeaza rata o data la 3 luni.

Daca luati ca referinta aceeasi zi, aceeasi valoare a creditului si aceeasi durata atunci rata o sa fie aceeasi .

Edited by nonameshadow, 23 January 2018 - 22:41.


#75
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017

 nonameshadow, on 23 ianuarie 2018 - 22:37, said:

Nu o sa difere. Rata depinde doar de valoarea Robor 3M, deci de ziua de referinta in care se calculeaza rata o data la 3 luni.

Daca luati ca referinta aceeasi zi, aceeasi valoare a creditului si aceeasi durata atunci rata o sa fie aceeasi .

Corect, cu precizarea ca sunt si banci (nu foarte multe) pe care le-am vazut ca practica ROBOR 6M in loc de 3M. Momentan, dobanda la Prima Casa ar trebui sa fie sub 4% dar DAE e mai mare datorita diverselor costuri aditionale. :)

#76
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Un calcul destul de aproape de realitate il poti obtine pe site-urile bancilor folosind acel Calculator de rate.
De exemplu aici pentru CEC: https://www.cec.ro/c..._rambursare=360

#77
lentzy1984

lentzy1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 20.02.2010
Astazi am fost la raiffeisen si la cec sa vad daca a inceput programul pe anul acesta, daca au inceput sa primeasca dosare. La raiffeisen au zis ca primesc dosare ca au primit deja normele de aplicare, iar la cec au zis ca nu au primit nimic si ca abia pe 15 februarie vor incepe.  Acum nu mai stiu ce sa cred. Eu as vrea sa iau imprumutul de la cec si asa am trecut si in antecontract. Voi ce stiti s-au trimis normele de aplicare la banci?

#78
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017

 lentzy1984, on 25 ianuarie 2018 - 14:39, said:

Astazi am fost la raiffeisen si la cec sa vad daca a inceput programul pe anul acesta, daca au inceput sa primeasca dosare. La raiffeisen au zis ca primesc dosare ca au primit deja normele de aplicare, iar la cec au zis ca nu au primit nimic si ca abia pe 15 februarie vor incepe.  Acum nu mai stiu ce sa cred. Eu as vrea sa iau imprumutul de la cec si asa am trecut si in antecontract. Voi ce stiti s-au trimis normele de aplicare la banci?

Din informatiile pe care le am, fondurile vor fi deblocate dupa 15 februarie. Momentan stiu de BCR ca au inceput de azi sa primeasca dosare. De la tine aflu ca si Raiffeisen....
Cam asta e tot ce stiu.

#79
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
De la CEC si eu am acelasi raspuns, estimativ 15 februarie. Dar cei de la Raiffeisen si BCR (care de obicei au fost primii) au primit, cu siguranta vor fi disponibile si la celalte banci foarte curand.

#80
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017

 Mytzu, on 25 ianuarie 2018 - 10:50, said:

Un calcul destul de aproape de realitate il poti obtine pe site-urile bancilor folosind acel Calculator de rate.
De exemplu aici pentru CEC: https://www.cec.ro/c..._rambursare=360

Vrei sa iti zic faza tare?
La BCR doar am fost ofertat pt prima casa 2018. Daca calculatorul de pe site-ul CEC-ului contine conditiile lor pt PC 2018, BCR-ul e ceva mai ieftin.

  BCR vs CEC

suma finantata : 206243 lei

Rata BCR cf. simulare : 982 lei vs RATA CEC cf. calculator online : 994 lei

Suma totala de rambursat BCR : 353520 lei  vs   Suma totala de rambursat CEC : 357966 lei

*Ambele sume totale de rambursat cat si ratele lunare NU contin si comisionul catre fondul de garantare.
Comisionul catre fond, la BCR e de circa 500 de lei (scade in fiecare an de credit) si se plateste separat de rata lunara in luna Decembrie. (exista optiunea de a se include esalonat in ratele lunare).
E conventie generala sa se plateasca comisionul la fond in Decembrie din cate am inteles.

#81
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Uite ca ai dreptate. Pentru 298830 RON la CEC: 1440 RON / Luna iar la BCR: 1435,7 RON. Dar TOTAL de rambursat la CEC 518732 RON iar la BCR 529.801,33 RON. Unde e diferenta ?

#82
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017
probabil tu faci ipotecar la sumele alea. eu vorbeam de prima casa unde in mod fortat de lege au aceeasi dobanda.

simulatoarele pe site de obicei nu contin comisioanele de acordare, de administrare si asigurarile de viata etc impuse de banca. e posibil sa fie mai scump bcr la ipotecar pe partea de comisioane. in plus, e posibil ca cec sa iti impuna sa iei salariul la ei dar sa iti reduca din comisioane. eu simularea de la bcr o am direct din sistemul lor cu comisioanele incluse in rata.

#83
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Simularile sunt de pe site, pentru credit prima casa, nu ipotecare. Am facut un calcul pentru 70.000 EUR - 5% = 66.500 EURO (maximul pe care se acorda prin prima casa)

Edited by RealThing, 25 January 2018 - 15:45.
sters un zero in plus :)


#84
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017

 Mytzu, on 25 ianuarie 2018 - 15:26, said:

Uite ca ai dreptate. Pentru 298830 RON la CEC: 1440 RON / Luna iar la BCR: 1435,7 RON. Dar TOTAL de rambursat la CEC 518732 RON iar la BCR 529.801,33 RON. Unde e diferenta ?

Ma scuzi, acum am reprodus si eu calculul tau. Ai fost neatent la o chestie. Planul de rate de la BCR include si :

- comisionul catre fond (platibil in luna decembrie a fiecarui an)
- asigurarile casei (nu sunt sigur. e de intrebat la banca).
- evaluare apartament 370 lei (vezi inceputul planului de rate)

In planul de rate de la CEC, cele de mai sus nu sunt incluse din cate vad.

La creditul meu, la suma de 206235 sau ceva de genul, dealungul creditului eu voi plati un total de 12500 de lei commision la fondul de garantare. Tu la suma ta, vei avea probabil 16000 de lei la BCR.
Daca adaugi suma asta la CEC, nu cumva iesi mai scump? :))

#85
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
PAD-ul (asigurarea casei obligatorie) nu este obligatoriu sa fie facuta la banca de la care contractezi imprumutul.

#86
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017

 RealThing, on 25 ianuarie 2018 - 15:47, said:

PAD-ul (asigurarea casei obligatorie) nu este obligatoriu sa fie facuta la banca de la care contractezi imprumutul.

Stiu, asa mi-a zis si mie brokerul de credite care va intermedia relatia mea cu BCR-ul.

#87
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Sa inteleg ca cea mai buna oferta a ramas BCR ?

#88
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017
daca ne raportam la calculatoarele de pe site, da. asta nu inseamna insa ca Cec cand va incepe propriul program prima casa 2018, nu ar putea da mai ieftin. eu unul sunt presat de timp pt ca apartamentul actual trebuie sa il eliberez la sfarsit de martie si gasesc rezonabila oferta bcr. inca ceva, oferta primita de broker din partea bcr are rata lunara mai mica cu 8 lei fata de ce iese pe site la calculator, dar suma totala de rambursat e cu circa 180 de lei mai scumpa fata de ce e pe site. in alte cuvinte, e posibil sa nu fie actualizat calculatorul desi socotelile sunt aproape identice. Posted Image

Edited by RealThing, 25 January 2018 - 19:09.
post dublu


#89
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Pai si eu sunt cam presat.. pe saptamana viitoare as cam vrea sa am antecontract, si rezevare de fonduri daca se poate :)

#90
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017
Pai pentru depus dosarul la banca in vederea preaprobarii si rezervarii fondurilor trebuie sa ai antecontractul facut. Nu ai vrut sa te bagi cand te-am sfatuit eu si a crescut cursul. Posted Image)  Vad ca azi a scazut. Te sfatuiesc sa iti programezi antecontractul si sa speri la un curs mai mic (vad ca azi a scazut dar foarte putin).
Ce bine era daca erau in dolari casele. Azi a luat-o la vale cursul la dolar. :)))

Btw, unde iti iei casa?

Edited by DanGabriel1984, 25 January 2018 - 17:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate