Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Programul Prima Casa 2018

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
2814 replies to this topic

#55
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Citat de pe site-ul ING "Avansul creditului pentru Prima Casa este de minimum 10% din minimul dintre pretul de cumparare a locuintei si valoarea evaluata."

Iar anul trecut fix prin aceeasi perioada am depus cerere pentru prima casa care mi-a fost si aprobata si mi-au cerut minim 10%.

#56
vladdrom

vladdrom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.10.2015
Vreau sa achizitionez o casa pana in 60000 euro prin programul prima casa si sunt cateva detalii pe care nu le-am inteles.
1. Daca cumpar o casa care nu este finalizata 100% (nu are centrala montata, finisajele, usi etc) cum se procedeaza? Se face rezervare de fonduri? Cand si cum se face confirmarea ca a fost finalizata?
2. Dosarul pentru credit se face in momentul in care fac un antecontract cu un dezvoltator sau cand se deblocheaza fondurile?
3. In contract nu se poate trece suma in lei ca sa nu mai fie probleme cu cursul euro?
Daca poate cineva sa-mi raspunda, ii sunt recunoscator. Multumesc!

#57
MirelaM26

MirelaM26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 17.01.2018

View PostDanGabriel1984, on 18 ianuarie 2018 - 14:01, said:

Mytzu, nu are treaba avansul cu banca.
Tu avansul il dai la dezvoltator si nu poate fi mai mic de 5% conform conditiilor PC. In rest banca iti finanteaza diferenta. Bineinteles ca la casele scumpe (peste 70000 euro), esti nevoit sa ajustezi avansul astfel incat suma de finantat sa nu depaseasca finantarea maxima oferita la PC.
Daca casa e gen 80000+, PC devine o povara pentru ca tre sa dai avans foarte mare, mult mai mare ca la ipotecar. :)

Din curiozitate intreb.... De unde ai scos tu acel 10% la ING? Pe mine ofiterul de credit de la ING Dorobanti m-a asigurat ca tot 5% e minimul. :)

Si eu stiam ca ING e singura banca ce solicita 10% avans. Anul trecut asa aveau. Scrie si pe site-ul lor "Avansul creditului pentru Prima casa este de minimum 10%".
Poate anul acesta schimba conditiile.

#58
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017
Da dar e de evitat.
Am facut o simulare la ei pe site si la CEC si in ciuda diferentei de rata de vreo 5-10 lei pe luna, diferenta de suma de plata pana la sfarsitul creditului era de "numai" 20000 de lei. Posted Image

#59
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008

View Postvladdrom, on 18 ianuarie 2018 - 14:25, said:

Vreau sa achizitionez o casa pana in 60000 euro prin programul prima casa si sunt cateva detalii pe care nu le-am inteles.
1. Daca cumpar o casa care nu este finalizata 100% (nu are centrala montata, finisajele, usi etc) cum se procedeaza? Se face rezervare de fonduri? Cand si cum se face confirmarea ca a fost finalizata?
2. Dosarul pentru credit se face in momentul in care fac un antecontract cu un dezvoltator sau cand se deblocheaza fondurile?
3. In contract nu se poate trece suma in lei ca sa nu mai fie probleme cu cursul euro?
Daca poate cineva sa-mi raspunda, ii sunt recunoscator. Multumesc!

In punctul asta, tu faci antecontract cu vanzatorul care se angajeaza sa termine casa la o anumita data. Pe baza acestui antecontract in momentul cand se accepta dosare si sunt fonduri, tu poti obtine o rezervare de fonduri pentru maxim 18 luni cu conditia sa platesti o taxa (cateva sute de lei). Daca trec cele 18 luni, rezervarea se anuleaza si trebuie sa o iei de la Zero. Dupa ce se obtine rezervarea si dezvoltatorul finalizeaza casa, el te anunta pe tine sau la banca, vine evaluatorul care stabileste daca suma ceruta de vanzator este reala. Daca totul e in regula banca da drumu la plata catre vanzator si se incheie tranzactia.

Treaba cu suma in lei este fix ce s-a discutat mai sus, stabilesti cu vanzatorul ca si la contractul de vanzare cumparare sa fie acelasi curs euro ca in ziua semnarii antecontractului.

Detalii de luat in considerare sunt multe.

View PostDanGabriel1984, on 18 ianuarie 2018 - 14:56, said:

Da dar e de evitat.
Am facut o simulare la ei pe site si la CEC si in ciuda diferentei de rata de vreo 5-10 lei pe luna, diferenta de suma de plata pana la sfarsitul creditului era de "numai" 20000 de lei. Posted Image
Da, fix dupa ce ai scris tu treaba asta am facut si eu simulare la CEC si la ING pe aceeasi suma, aceeasi perioada iese aceeasi rata lunara dar suma totala de inapoiat e mult mai mare la ING.

#60
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017
@Mytzu : Diferentele pot fi din comisionul fondului despre care (corectati-ma daca gresesc), poate fi diferit de la o banca la alta (0.45% versus 0.49% din 50% din capitalul ramas de achitat). La 12 luni, in loc de 1000 lei rata, platesti 1500-1600 de lei. Din cate am inteles ar fi fiecare rata de Decembrie indifferent de momentul inceperii creditului (e posibil sa gresesc).
In plus, nu prea inteleg de unde provin diferentele mari de suma de inapoiat pentru ca teoretic rata la ambele banci include comisioanele bancii.....
Alte diferente pot fi date de politica de acordare a creditului (daca ti se percepe commission de acordare sau nu), plata evaluatorului sa "promotie cu evaluare gratis" etc.

Apropo, eu din lipsa totala de timp datorita jobului, am contactat un broker de credite pentru a se ocupa de obtinerea celei mai bune oferte, precum si de pregatirea si depunerea documentatiei.
Serviciile brokerului pentru mine sunt gratuite, brokerul fiind platit de banca la care iti depui dosarul si te finanteaza.(au conventie semnata intre ei).
Daca sunteti din Bucuresti si vreti o recomandare, va dau cu placere. Omul e un tip foarte ok. Mi-a fost recomandat si mie de seful meu care a lucrat acum 2 ani cu el si a fost multumit.  PS: Eu nu am niciun beneficiu daca dati curs recomandarii, doar vreau sa ajut.

Edited by DanGabriel1984, 18 January 2018 - 16:04.


#61
MirelaM26

MirelaM26

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 17.01.2018

View PostDanGabriel1984, on 18 ianuarie 2018 - 16:03, said:

@Mytzu : Diferentele pot fi din comisionul fondului despre care (corectati-ma daca gresesc), poate fi diferit de la o banca la alta (0.45% versus 0.49% din 50% din capitalul ramas de achitat). La 12 luni, in loc de 1000 lei rata, platesti 1500-1600 de lei. Din cate am inteles ar fi fiecare rata de Decembrie indifferent de momentul inceperii creditului (e posibil sa gresesc)
Asa e, i fiecare an in decembrie, pe langa rata se plateste si comisionul de garantare. Asa imi apare si mie pe grafic.

#62
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
La un credit de 65000 Eur am platit comisionul 650 lei parca, si da vine in decembrie, in cazul meu - ING fix pe 31 pe la 10-11 noaptea, sa treci bine in noul an :lol:

#63
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Comisionul ala se plateste pe an, iar daca ai prima rata in iunie de ex, se calculeaza doar iunie-decembrie, dupa care anual.

#64
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010
În ultimele 1-2 luni, am văzut o creștere a prețurilor apartamentelor în orașul meu, probabil datorită începerii programului Prima Casă 2018.
De obicei, cât durează până la epuizarea fondurilor?
Vreau să urmăresc evoluția prețurilor.
Mulțumesc.

#65
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008

View Postdenis97denis, on 21 ianuarie 2018 - 23:20, said:

ĂŽn ultimele 1-2 luni, am văzut o creștere a prețurilor apartamentelor ĂŽn orașul meu, probabil datorită ĂŽnceperii programului Prima Casă 2018.
De obicei, cât durează până la epuizarea fondurilor?
Vreau să urmăresc evoluția prețurilor.
Mulțumesc.
De obicei 1-2 luni maxim. Dupa care implicit se redreseaza si piata imobiliara. De asta e bine sa faci ante contract inainte sa se dea drumu la fonduri.

@DanGabriel ce ai facut cu antecontractul vineri?

Edited by Mytzu, 22 January 2018 - 09:44.


#66
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017

View PostRealThing, on 18 ianuarie 2018 - 19:41, said:

La un credit de 65000 Eur am platit comisionul 650 lei parca, si da vine in decembrie, in cazul meu - ING fix pe 31 pe la 10-11 noaptea, sa treci bine in noul an Posted Image

Ai platit o suma....destul de ok.... Mie mi-au calculat la o simulare ING acum vreo saptamana aceeasi suma la un credit de 44340 euro. Posted Image
Pentru mine unul e brici ca vine in decembrie pt ca atunci mosul aduce ceva "caldura" pe cardul de salariu si am de unde sa suport rata marita.

View Postdenis97denis, on 21 ianuarie 2018 - 23:20, said:

În ultimele 1-2 luni, am văzut o creștere a prețurilor apartamentelor în orașul meu, probabil datorită începerii programului Prima Casă 2018.
De obicei, cât durează până la epuizarea fondurilor?
Vreau să urmăresc evoluția prețurilor.
Mulțumesc.

Totusi, e bine sa vanezi scaderea preturilor intre programele prima casa de la un an la altul (cand se epuizeaza fondurile) daca cumperi cash apartamentul. Atunci stii o treaba, una si buna.
Daca intentionezi sa iei cu credit ipotecar, nu prea e combinatie pentru ca s-ar putea sa iesi pe minus.
De exemplu, la dezvoltatorul unde am luat eu, apartamentul meu l-am luat la 860 E/MPU adica 59340 E. Acelasi apartament, acum in ajunul programului Prima Casa 2018, s-a dus in 62100 E, fix acelasi apartament dar la scara vecina care are termen de finalizare la primavera-vara.
Acum sa ma ierte Dumnezeu, dar decat sa iau credit ipotecar la 59340 Euro, mai bine iau Prima Casa la 62100 Euro. As iesi mai ieftin. Poate pare de domeniul Sci-Fi dar e adevarat. Sunt diferente mari rau de plata la ipotecar fata de Prima Casa. In cazul meu calculele erau triste. Rata de 1100+ lei versus 950-1000 lei de la Prima casa.
La o diferenta de rata de 100 lei, pe durata creditului la ipotecar platesti 36000 de lei in plus. Comparativ cu 36000 de lei, diferenta de pret la apartament, adica de circa 2800 de euro, mai ca nu o simti. Posted Image

View PostMytzu, on 22 ianuarie 2018 - 09:17, said:

De obicei 1-2 luni maxim. Dupa care implicit se redreseaza si piata imobiliara. De asta e bine sa faci ante contract inainte sa se dea drumu la fonduri.

@DanGabriel ce ai facut cu antecontractul vineri?

Am fost, am semnat. Notarul a fost total depasit si si-a cam dat peste cap programarile. Cert e ca am obtinut ce am vrut si anume cursul inghetat. Culmea, la nici 2 ore dupa ce am semnat, BNR a anuntat noul curs valabil pt vineri 19.01.2018.
Eu am semnat la 4.6514 si peste 2 ore s-a facut 4.6614. Doar din plata avansului am castigat ceva banuti. Chiar mi-au facut un typo in antecontract aka "promisiune bilaterala de vanzare-cumparare" ca mi-au trecut 2 camere in loc de 3 dar am vb la notar si mi-a zis sa le amintesc cand revin la ei pt actul aditional (vezi sfarsitul postarii pt faza cu actul aditional)
Interesant e ca am aflat ca pretul meu de 59340 este estimativ si ca de fapt pretul final este cel stabilit dupa masuratorile cadastrale. Practic ei zic 860 euro per metru patrat util si ca apartamentul are pe hartie 69 metri patrati utili. Daca la masuratori iese mai putin, imi dau bani inapoi pt ca practic scade pretul. Daca e mai mult, pun eu diferenta. Legal vorbind, diferentele + / - nu pot depasi cu mai mult de 2% suprafata de pe hartie. Per total aspectul asta mi s-a parut fair play pt ca voi plati fix ce mi se da fizic si nu ce e trecut pe hartie. Multi cumparatori iau teapa asta. Cumpara 70 metri utili si de fapt au 68. Practic pierd aproape 2000 euro.
Sa depaseasca 69 Metri patrati utili, nu cred ca se va intampla dar tinand cont ca marja de 2% inseamna 1,38 mp, daca e sa dau in plus 1000 euro, macar dau pt ca am 70 mp in loc de 69. Posted Image
La sfarsitul lunii vor iesi cadastrele si atunci voi reveni la notar sa semnez un act aditional prin care se stabileste pretul final. Posted Image

PS: Sa imi scuzati derapajele din postari (unde aparent ma bate gramatica). Am un spell checker sau auto-complete sau ceva de genul la browserul de internet si isi face de cap facand bascalie de mine.

Edited by DanGabriel1984, 22 January 2018 - 11:42.


#67
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Multmuesc. Sunt niste aspecte care nu ar trebui omise.

Eu am vorbit cu dezvoltatorul si a zis ca asa procedeaza de obicei, facem antecontract in Euro la cursul BNR din ziua respectiva, dupa care pastram acelasi curs si pentru VC.

Acum tot stau si urmaresc cursul la BNR care din pacate a urcat la 4.6656 RON. Sper totusi la o coborare spre un 4.55 sa fac si eu antecontracul ala odata :(

#68
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017
Mytzu, sfatul meu este sa iti asumi un risc si sa programezi antecontractul in cursul unei saptamani in care cursul incepe in limite pe care sa le poti include la "pierderi acceptabile".

De exemplu eu cu familia mea am vandut anul trecut la curs de 4,5970 (sau ceva de genul) apartamentul din Galati care era pe numele tatalui meu care a decedat in 2011. Practic atat eu cat si mama, respectiv sora mea am mostenit o cota parte din apartamentul respectiv.
Am vandut la acel curs. Din suma respectiva, mie mi-au revenit 20000 euro (91940 la cursul respectiv).
De atunci si pana in prezent am urmarit obsesiv cursul BNR si am suferit cand a crescut, si m-am bucurat cand a scazut. Indiferent de situatie, m-am obisnuit cu idea ca , cursul nu va reveni la valoarea de 4,597 si din start, cei 20000 de euro, nu mai erau 20000 de euro in prezent.
Martea trecuta am fost anuntat ca vineri dimineata trebuie sa merg sa semnez antecontractul. Am jubilat si m-am bucurat maxim pentru ca euro suferise cateva zile de depreciere si ajunsese la 4.62.

4,59-4.62, era o diferenta nu foarte mare si pierderea din cauza cursului era ceea ce eu  numesc o "pierdere acceptabila".
Totusi, in secunda doi, totul s-a naruit. Premierul si-a dat demisia si euro ajungea 4.66. Imi venea efectiv sa plang de ciuda. Apoi am avut o "revelatie" prin faptul ca am constientizat ca, c'est la vie, exista o constanta pe care nu o puteam modifica, iar variabilele nu le puteam influenta eu.
Am vazut joi dupa ora 13:00 ca scazuse putin cursul la 4.6514 de pe la 4.6577 parca. Stiam ca la ora 9:30 cand aveam eu semnarea, cursul va fi cel de joi, in speta 4.6514.
Mi-am asumat acest curs. Ce crezi? Dupa ce am semnat eu la curs de 4.6514, dupa ora 13:00 noul curs a fost 4.6614. :) Programarea era deja facuta pt vineri la 9.30 (constanta la care faceam referire mai sus) si cursul sau ROBOR-ul (variabilele) nu era ceva ce puteam eu sa influentez. Asa ca, am incetat sa ma mai consum pe tema asta.
Iti recomand sa procedezi la fel.
Sfatul meu este sa iti iei inima in dinti si sa iti asumi un curs de schimb si sa iti programezi semnarea cat mai curand. Am informatii ca va continua sa creasca cursul, poate si pana la 4.7.

Edited by DanGabriel1984, 22 January 2018 - 16:06.


#69
Mytzu

Mytzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.01.2008
Eu sunt sigur ca in decursul acestui an va urca aproape de 5 RON.

Problema mea este ca sunt la fel de sigur ca in cateva luni euro va reveni la 4.5 si preturile imobilelor vor scadea cu 1-3% cel putin, si mi-e ciuda ca eu nu mai am atat timp la dispozitie. Trebuie sa fac antecontract cel tarziu in prima saptamana din Februarie, si odata semnat nu mai am cale de intoarcere sa zic asa.

Tot incerc sa accept ca arunc 1-3 k EUR! Dar nu prea imi iese :)

#70
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017
Eu iti spun totusi ca la 4.5 nu va reveni, cel putin nu in timpul guvernarii PSD. Daca ai totusi un deadline pt antecontract, ar fi bine sa te grabesti. De joi, 18.01 incoace, a crescut zilnic.... Posted Image

Edited by DanGabriel1984, 22 January 2018 - 16:42.


#71
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008
http://www.economica...and_149038.html

#72
DanGabriel1984

DanGabriel1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.11.2017

View PostShpitz, on 23 ianuarie 2018 - 09:06, said:


E o conceptie gresita. Statul Roman prin intermediul Fondului, doar "gireaza" pe X-ulica care contracteaza un credit Prima Casa. Statul in sine incaseaza comisionul anual pentru fond in mod direct, plus banii perceputi de notar separat de onorariul sau, bani purtatori de titlul de "taxa pentru X.....".
Practic, in cazul unui beneficiar de credit bun platnic, statul incaseaza bani din nimic pentru simplul motiv ca "l-a girat".
Prin "girat" a se intelege ca statul a garantat pentru el conform prevederilor programului Prima Casa.
Statul nu da bani de la el in momentul finantarii creditului (ci doar in cazul rau platnicilor care nu mai platesc creditului) ca sa se puna intrebarea "De ce statul imprumuta bani cu 4.08 si persoana fizica ia Prima Casa cu 3,98?". Datorita faptului ca ponderea rau platnicilor e foarte, foarte mica, pierderile sunt mult prea mici de luat in seama.  Aceste 2 aspecte nu au nici o legatura una cu alta. Posted Image

Edited by DanGabriel1984, 23 January 2018 - 09:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate