Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Programul Prima Casa 2018

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
2814 replies to this topic

#2773
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Ce inseamna ca un bloc este finalizat? Adica este finalizat daca se mai lucreaza in interior, la finisaje?

#2774
Madade07

Madade07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.03.2018
In principiu un bloc este finalizat atunci cand exista toate facilitatile de a te muta in el.
De exemplu, apartamentul pentru care am platit eu avans a avut finisajele terminate in luna mai anul trecut. A fost facuta racordarea la curent si apa, insa nici in ziua de astazi nu avem gaze trase.
In functie de fiecare banca, se poate accepta sa vina evaluatorul chiar daca nu sunt anumite lucruri finalizate. Insa finisajele din cate stiu trebuie finalizate.
La noi a evaluatorul a venit chiar si fara gaze trase, alte banci nu au acceptat acest lucru unor vecini din acelasi complex.

Si ca tot am deschis subiectul despre gaze, cei care ati optat pentru apartament in constructie, in cat timp v-au fost trase?
Deja mi se pare ca a trecut mult prea mult timp si suntem amagiti mereu cu termene care se tot prelungesc.

#2775
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Gazele dureaza peste tot minim un an din momentul in care s-a dat solutia tehnica si s-au incasat banii pentru bransament, Situatie absurda, intrucat oameni care au teava de gaze prin fata portii nu se pot racorda, intrucat cererile sunt tratate in ordinea primirii si sunt pusi pe picior de egalitate cu cei care au nevoie de executia unei coloane subterane de 500 m sau chiar mai mari. Si asta doar pentru ca Distrigaz refuza sa acorde drept/autorizatie de executie mai multor firme pe aceiasi zona. practic se ajunge la situatia in care o firma cu 10 angajati care a castigat licitatia de executie pe un judet sa aibe in executie 100-200 de lucrari de diverse complexitati. Iar acolo unde patronetele a fost zgarcit sunt mari probleme, intrucat nu poate face fata. Si nu recunoaste, caz in care, pentru a nu pierde contractul, apeleaza la diverse tertipuri gen depune un dosar incomplet la primarie, astfel incat sa fie respins si sa mai castige timp....

#2776
stiguletz

stiguletz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.03.2008
La cum arata cursul leu-euro , doar eu de pe aici o sa ajung  in imposibilitatea de a plati diferenta de curs valutar?Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
BNR-PSD aceeasi mizerie!!

Edited by stiguletz, 23 January 2019 - 10:17.


#2777
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Ai creditul in euro?

#2778
stiguletz

stiguletz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.03.2008
Creditul Prima Casa e in lei. Apartamentul se vinde in euro. Creditul s a aprobat la un curs care e mult mai mic fata de cel de acum. Ghici cine plateste din buzunar diferenta? Posted Image

#2779
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Mi se pare o mare prostie. Vrei sa zici ca pe contract ati trecut pretul in euro? Fara sa pui cursul de la data aia?

#2780
stiguletz

stiguletz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.03.2008

View PostVarfDeAtom, on 23 ianuarie 2019 - 11:28, said:

Mi se pare o mare prostie. Vrei sa zici ca pe contract ati trecut pretul in euro? Fara sa pui cursul de la data aia?
Pretul  la cursul de la data aia. Dar pretul final se stabileste la cursul din data semnarii contractului de v-c. Cam asa sunt facute toate antecontractele.

#2781
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 04.09.2008

View PostVarfDeAtom, on 23 ianuarie 2019 - 11:28, said:

Mi se pare o mare prostie. Vrei sa zici ca pe contract ati trecut pretul in euro? Fara sa pui cursul de la data aia?

Se practica tot felul de magarii de genul acesta. Dezvoltatorii vor banii in EUR la cursul din ziua respectiva (semnare contract V-C) si acest lucru nu este negociabil de cele mai multe ori (indiferent de avans, care se achita la cursul din ziua semnarii antecontractului). O alta practica e sa fixeze cursul + 0.1 ptr cand e gata proiectul (ex EUR e 4.65 la semnare antecontract/avans, deci fixam 4.75 peste 1 an cand e gata si se semneaza contractul V-C), ca sa evite situatii de genul depreciere semnificativa RON.

Edited by greywolfact, 23 January 2019 - 11:47.


#2782
stiguletz

stiguletz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.03.2008

View Postgreywolfact, on 23 ianuarie 2019 - 11:45, said:

Se practica tot felul de magarii de genul acesta. Dezvoltatorii vor banii in EUR la cursul din ziua respectiva (semnare contract V-C) si acest lucru nu este negociabil de cele mai multe ori (indiferent de avans, care se achita la cursul din ziua semnarii antecontractului). O alta practica e sa fixeze cursul + 0.1 ptr cand e gata proiectul (ex EUR e 4.65 la semnare antecontract/avans, deci fixam 4.75 peste 1 an cand e gata si se semneaza contractul V-C), ca sa evite situatii de genul depreciere semnificativa RON.
Nu rezolvi nimic pt ca banca iti da suma de pe antecontract, la cursul de 4.65, diferenta pana la 4.75 o platesti din buzunar.

#2783
Madade07

Madade07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.03.2018
Si noi suntem in aceeasi situatie. Apartamentul nu a fost gata la data pe care au transmis-o initial, asa ca am facut 3 prelungiri la antecontract. De fiecare data am insistat sa inghetam cursul la ziua respectiva, pentru ca nu e vina noastra ca nu sunt gata. Prima data chiar am spus ca renuntam. Dar nu i-a interesat.
Cursul a luat-o razna, azi a ajuns la 4.7569.
Cred ca dezvoltatorii isi freaca degetele de bucurie...

#2784
stiguletz

stiguletz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.03.2008

View PostMadade07, on 23 ianuarie 2019 - 13:07, said:

Si noi suntem in aceeasi situatie. Apartamentul nu a fost gata la data pe care au transmis-o initial, asa ca am facut 3 prelungiri la antecontract. De fiecare data am insistat sa inghetam cursul la ziua respectiva, pentru ca nu e vina noastra ca nu sunt gata. Prima data chiar am spus ca renuntam. Dar nu i-a interesat.
Cursul a luat-o razna, azi a ajuns la 4.7569.
Cred ca dezvoltatorii isi freaca degetele de bucurie...
PE  de o parte e vina dezvoltatorului ca nu si a respectat termenul. Toti fac la fel. Iti pun in antecontract un termen care nu are nici o treaba cu data cand iti dau cu adevarat toate actele. Pe de alta parte programul Prima Casa in sine e gresit conceput. Te obliga sa faci credit in Lei cand toate imobilele sa vand in Euro. Eu momentan sunt pe minus cu 4000 de lei din cauza acestui curs valutar exagerat. Si inca n-am semnat. Ca sa concluzionez: PRIMA CASA NU E PENTRU CEI SLABI DE INIMA. NICI PENTRU CEI SLABI LA BUZUNAR. Te incurajeaza sa te scalzi intr-un rahat de care nu-ti vei mai dori sa auzi vreodata. Posted Image Posted Image

Edited by stiguletz, 23 January 2019 - 14:59.


#2785
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Poststiguletz, on 23 ianuarie 2019 - 11:42, said:

Pretul  la cursul de la data aia. Dar pretul final se stabileste la cursul din data semnarii contractului de v-c. Cam asa sunt facute toate antecontractele.

Depinde ce anume ai negociat, de exemplu eu am semnat antecontractul in luna August si CVC in luna Aprilie a anului urmator, dar la cursul de la data semnarii antecontractului (adica cel al lunii August).

#2786
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

View Poststiguletz, on 23 ianuarie 2019 - 14:44, said:


PE  de o parte e vina dezvoltatorului ca nu si a respectat termenul. Toti fac la fel. Iti pun in antecontract un termen care nu are nici o treaba cu data cand iti dau cu adevarat toate actele. Pe de alta parte programul Prima Casa in sine e gresit conceput. Te obliga sa faci credit in Lei cand toate imobilele sa vand in Euro. Eu momentan sunt pe minus cu 4000 de lei din cauza acestui curs valutar exagerat. Si inca n-am semnat. Ca sa concluzionez: PRIMA CASA NU E PENTRU CEI SLABI DE INIMA. NICI PENTRU CEI SLABI LA BUZUNAR. Te incurajeaza sa te scalzi intr-un rahat de care nu-ti vei mai dori sa auzi vreodata. Posted Image Posted Image
Programul Prima casa nu e gresit conceput. Majoritatea romanilor primesc salariul in RON. Vina o au investitorii ca folosesc tot felul de smecherii si a noastra ca acceptam sau nu ne interesam bine.
Investitorii astia imobiliari sunt niste jigodii! De ce sa scriu pe contract pretul in euro cand noi folosim RONi?

Edited by VarfDeAtom, 23 January 2019 - 17:11.


#2787
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006

View PostRealThing, on 23 ianuarie 2019 - 15:50, said:


Depinde ce anume ai negociat, de exemplu eu am semnat antecontractul in luna August si CVC in luna Aprilie a anului urmator, dar la cursul de la data semnarii antecontractului (adica cel al lunii August).
Si noi am procedat la fel. Antecontractul precizeaza clar ca suma de plata in RON la cursul BNR din data semnarii antecontractului. Cursul este mentionat si pe antecontract.

Pentru cei care ati semnat prelungiri, daca aveti dovada ca s-a prelungit contractul din vina dezvoltatorului, ii puteti ameninta ca ii dati in judecata pentru recuperarea diferentei de curs valutar dintre data la care trebuia finalizat imobilul si data perfectarii tranzactiei.

#2788
aalinalex

aalinalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.05.2009
Buna, sora mea are fonduri rezervate de anul trecut si ieri i-a fost trimis dosarul la fond pentru aprobarea finala.

Din experienta recenta, cat dureaza pana la aprobarea la fond?

Multumesc!

#2789
Madade07

Madade07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 29.03.2018
Buna,

Mie mi s-a aprobat dupa 2 zile.
Insa cunosc pe cineva pentru care in luna decembrie a durat aproape 3 saptamani.

Succes!

2019-01-29 14:22:05 Solicitare în completare la banca
2019-01-29 16:28:35 Solicitare trimisa catre FNGCIMM
2019-01-29 16:31:24 Solicitare în procesare automata la FNGCIMM
2019-01-30 08:42:22 Solicitare în analiza la FNGCIMM
2019-01-31 08:09:36 Solicitare în analiza la FNGCIMM
2019-01-31 10:21:27 Solicitare aprobata de catre FNGCIMM

#2790
aalinalex

aalinalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.05.2009
Tot istoricul de la fond:

2019-01-31 18:35:01 Solicitare în completare la banca BANCA
2019-02-01 11:19:50 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM
2019-02-01 11:21:53 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
2019-02-01 14:02:13 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
2019-02-04 08:25:57 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
2019-02-04 12:10:55 Solicitare returnata pentru date incomplete BANCA   (au vrut certificat energetic pe numerele cadastrale rezultate dupa dezmembrare)
2019-02-05 14:44:44 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM
2019-02-05 14:46:46 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
2019-02-06 11:08:52 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
2019-02-06 12:41:53 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
2019-02-06 15:58:31 Solicitare aprobata de catre FNGCIMM FNGCIMM


Am observat ca actualizarile in site apar 2-3 ore mai tarziu fata de momentul raportat.

Edited by aalinalex, 07 February 2019 - 12:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate