Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Programul Prima Casa 2018

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
2814 replies to this topic

#2197
AndreeaCroe

AndreeaCroe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.06.2018

View PostMandache85, on 22 iunie 2018 - 12:05, said:

Buna ziua, mă puteți ajuta cu o informație? Noi am făcut toate demersurile pentru prima casa, antecontract, notar și tot tacâmul, dosarul sa întors o data de la banca pt niste modificări, de pe data de 20 au zis că sa aprobat la București la bancă (ing) și că urmează la fondul de creditare. Normal de când trebuie să apară dosarul la ei pe site?
Nu vreau să mă gândesc că ei ne-au dus cu vorba și să ne trezim că nu se aprobă .
La sfârșitul lunii expira aplicația la bancă.
Mulțumesc anticipat
Din momentul in care cei de la banca centrala urca dosarul in aplicatie si o trimit la fond, trebuie sa apara pe site. Din momentul aprobarii la cetral, poate mai dureaza 1 zi, 2, pana o trimit la fond. Asa a fost la noi.

Pe 7.06 dosarul a fost trimis la fond, pe 13.06 aprobat, pe 19.06 trimis la banca, pe 21.06 ajuns la banca si astazi 22.06 am semnat actul de vanzare cumparare. In 5 zile lucratoare vanzatorul primeste banii in cont.

La noi a fost mai dulce asteptarea, nu ne-au plimbat pe drumuri, cu toate ca apartamentul este la et 4 si dupa facut extindere cu mansarda. Insa avea toate aprobarile. Doar atat vreau sa mentionez, prima casa nu accepta apartamente semifinisate. Accepta doar finisat.
Succes tuturor.

#2198
Mandache85

Mandache85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.06.2018
Buna ziua! Știți cam pe la ce dată sa ajuns cu verificarea dosarelor la fond? Mulțumesc

#2199
MarioGonzales

MarioGonzales

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.04.2018
Taxe notariale si bancare Prima casa prin BCR.
Dupa ce a ajuns contractul de la fond la Banca!

Apartament in val de 25.500euro:
3 rate dobanda = 1100 lei
2 asiguri (PAD+Facultativa) = 360 lei
Taxa AEGRM =100 lei
Notar =1700 lei (vanzare cumparare,tot ce cuprinde)

Poate ajuta pe cineva!

#2200
Love_My_Boo

Love_My_Boo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.02.2010
Bună ziua, ieri am semnat și noi contractul de vânzare-cumpărare. Acestea au fost costurile:
400 evaluator
‌240 opinia notariala
‌20 extras carte funciara
‌1794 depozitul colateral
‌234 comision gestiune Fond
‌1547 onorariu notar contract vânzare cumpărare
‌282 carte funciara
‌174 asigurare facultativa
‌93,07 PAD, asigurare obligatori
Pe 11.05 am semnat antecontractul, am dat 9400 lei avans pt un apartament de 40000 euro.
Pe 28.06 am devenit proprietari. Banca la care am făcut a fost ING.
Mult succes tuturor!

#2201
NeoAsh

NeoAsh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.07.2018
Buna ziua.
Vad can da eroare la accesarea Fondului.
Vreau sa verific statusul dosarului si nu pot.
Ce variante am sa verific?

#2202
George3285

George3285

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.05.2018
Buna ziua!cine a cumparat cu programul prima casa cu brd?eu astept de joi sa ajunga dosarul la fond dar mi se zice ca nu le merge aplicatia..aveti prob asta?

#2203
bobo250525

bobo250525

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2018
Eu am cumpărat cu brd dar nu am avut probleme de genul

#2204
Daniela012838

Daniela012838

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.06.2018
Este posibil sa nu mai fie fonduri?

#2205
bobo250525

bobo250525

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2018
Fonduri mai sunt. Dacă nu sunt fonduri va anunța de la banca

#2206
Daniela012838

Daniela012838

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.06.2018
Cei de la banca imi spun de 2 saptamani sa ma grabesc pt ca se termina fondurile

#2207
bobo250525

bobo250525

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2018
Se termina fondurile accesate de banca respectiva. Poți să faci rezervare pentru fonduri

#2208
Daniela012838

Daniela012838

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 14.06.2018
Cum se face rezervare?

#2209
bobo250525

bobo250525

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2018
Mergi la banca si acolo iti da toate detaliile .

Blogul Imobiliar, Blitz
Rezerva-ti creditul Prima Casa!

La final de program, bancile ofera posibilitatea tuturor celor care inca nu si-au cumparat o locuinta printr-un credit Prima Casa sa o faca ulterior aprobarii creditului. Daca nu stiati deja, puteti sa va rezervati creditul timp de un an si jumatate, perioada in care trebuie sa faceti tot posibilul pentru a va hotari ce locuinta sa cumparati.

Solutia gasita de bancile comerciale serveste la eliminarea temerilor clientilor care se gandesc ca, daca nu cumpara acum, nu vor mai avea ocazia sa o faca in viitor, pentru ca finalul asteptat, dar inca neanuntat, al programului Prima Casa este aproape.

Care sunt motivele pentru care foarte multi dintre posibilii clienti ai bancilor nu si-au cumparat inca o locuinta? Fie nu au avut un salariu suficient de mare, fie nu au gasit inca o locuinta care sa corespunda nevoilor lor, foarte multi romani sunt astazi inca in asteptarea momentului optim pentru a cumpara locuinta mult visata. Pentru toti acestia exista varianta de rezervare a creditului, care se realizeaza foarte simplu: se depune dosarul la banca iar dupa analiza, clientul primeste verdictul ca in cazul unui credit obisnuit. Singura diferenta este ca banca ii pastreaza banii pana la 18 luni, timp in care clientul se poate decide ce locuinta sa-si cumpere(sau poate astepta ca locuintele sa se ieftineasca). Practic este vorba despre un antecontract de credit.

#2210
WerBFF

WerBFF

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.05.2018
Buna ziua ...

Azi ne-au sunat de la banca si ne-au spus ca apartamentul a fost subevaluat si trebuie sa mai dam 6000 euro.

Am sunat evaluatorul si mi-a zis ca de la el a fost ok , de la banca agentul spune ca nu are alte detalii .

A mai patit cineva asta ?
Se poate sa cerem o reevaluare ?

#2211
bobo250525

bobo250525

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.06.2018
Cere la banca raportul de evaluare

#2212
MRody

MRody

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.05.2018
Dupa semnarea contractului la notar ce procedurii mai sunt de parcurs dacă mai sunt si care?

#2213
George3285

George3285

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.05.2018
'WerBFF' timestamp='1530533389' post='23154817']
Buna ziua ...

Azi ne-au sunat de la banca si ne-au spus ca apartamentul a fost subevaluat si trebuie sa mai dam 6000 euro.

Am sunat evaluatorul si mi-a zis ca de la el a fost ok , de la banca agentul spune ca nu are alte detalii .

A mai patit cineva asta ?
Se poate sa cerem o reevaluare ?

Da poti sa vb cu evaluatorul si sa-i spui exact suma din antecontract..poate modifica raportul de evaluare..

#2214
Insider_85

Insider_85

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 04.07.2018
Salut!Am un dosar la BCR ,din nefericire am ales o sucursala de mall si se misca foarte greu functionarul de acolo,deoarece are un program ciudat si il gasesc greu!Dupa lungi insistente si telefoane dupa 3 zile apare dosarul cu urmatorul status:
474097 2018-07-03 11:09:34 Solicitare în completare la banca BANCA
474097 2018-07-03 13:14:57 Solicitare în analiza la banca BANCA

Din ce am citit pe aici,am vazut ca s-a trimis la fond chiar in ziua respectiva la majoritatea!De ce la mine nici dupa 2 zile nu apare ca trimis catre fond?Ce inseamna in analiza la banca si daca aveti idee cat mai dureza sau se face update greu pe site pana apare ca e trimis la fond?Mersi!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate