Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Service Auto Racemi IASI

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 09.03.2006
Vreau sa va povestesc despre debandada si nesimtirea din acest service auto din orasul IASI situat pe strada NICOLINA NR. 64 (LANGA GARA INTERNATIONALA)

Ma duc si eu ca omul imi speranta ca voi remedia unele probleme la masina motivat fiind ca au preturi mai mici ca la alte service-uri.

Ma duc la ei vorbesc cu un baiat care parea ca ar coordona activitatea acolo il intreb de programare si nu vrea sa-mi faca spunandu-mi sa vin maine dupa orele 13.

Vin dupa 13 pierd vreo 2 ore in care nici nu am fost bagat inseama si se tot bagau masini iar cind il intreb pe pusti de ce nu ma baga si pe mine imi zice ca a bagat masina x ca nu dureaza mult etc...etc..

Plec frustrat de nesimtirea baiatului respectiv si cu gandul ca nu voi mai calca niciodata pe la ei.
La felul cu se comporta am sentimentul ca nici treaba nu fac.

Daca a mai patit cineva la fel in acest service il rog sa posteze ca sa nu mai ajunga nimeni in situatia mea sa piarda timpul aiurea pe acolo.

Edited by juannn, 22 November 2017 - 18:44.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Morala povestii este: nu exista ieftin si bun.

#3
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Stai linistit, e cam greu sa gasesti si scump si bun. Eu am platit 700 ron doar manopera la un service pentru operatiuni care mi-ar fi f*t*t o juma` de sambata ca sa le fac eu. Si mi-au dat buleala pe toate planurile, asa ca o sa-mi mananc timpu` cand o mai fi nevoie, ce naiba sa fac?

#4
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006
Ora programarii e ora la care aduci masina, nu ora la care cineva incepe sa lucreze la ea.
In service auto nu e ca la tren, nu poti stii exact cat dureaza o lucrare.

Greseala lor ca nu ti-au comunicat asta.

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Parca sunt timpi normati pe fiecare operatiune service. Si de obicei dureaza mai putin decat e normat. Deci se poate stii cat dureaza :)

#6
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 12.09.2017
Am fost de mai multe ori la Racemi si in maxim 30min - 1 ora am intrat, daca te cheama la o anumita ora vii si tu cu 10 min inainte si intrebi cand te poate lua in primire ca sa stie de tine. Am observat ca unii stau si asteapta sa fie invitati dar daca nu te bagi si tu in seama pe acolo vei sta mult si bine.

#7
cipus

cipus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 08.09.2006
Normativele se aplica in condiții ideale care de cele mai multe ori nu sunt îndeplinite.
Ce norma poți sa aplici cand nu se desface un șurub ruginit de 10 ani ?
Si sunt multe alte cazuri. O geometrie de roti durează 20 de minute. Daca reglajele sunt înțepenite/ruginite poate sa dureze 2 ore. Asta e cel mai mic exemplu.
In acest fel e foarte greu sa te ții de programări.
Din exterior totul pare foarte simplu dar nu e deloc asa.
Același lucru este valabil si la Itp. Daca ai o reinspectie din partea RAR totul de decalează cu minim 1 ora si 30 min. Daca ai doua pe zi decalarea se duce la 3 ore. Cum sa te mai ții de programări ?

Pentru inițiatorul topicului îmi cer scuze in numele unității care o conduc si sper sa ne îmbunătățim serviciile pentru a înlătura pe cat posibil orice neplăcere cauzată.
Marius Piu



#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Pai uite. Un schimb de ulei si filtre e normat pe la 2-3 ore si dureaza jumatate de ora. Un schimb de placute de frana la fel dar exemplele astea uitati de ele Posted Image
Cand ai programare la un service nu te astepti ca la ora programata sa iti intre masina in lucru. Dar daca la ora 13 am programare am pretentia ca un mecanic sau alt angajat sa imi preia masina la ora 13 chiar daca o baga in lucru la ora 15, sa imi ceara un numar de telefon si sa ma sune cand e gata. Nu sa stau in curte la service pana se elibereaza un post de lucru ca sa imi preia cineva masina.  Cel putin asa mi se pare normal si asta inseamna sa ai un minim de respect pentru clientul acela. Corectati-ma daca gresec.
Ca ati dat exemplul geometriei. Unde o duc eu sa fac geometria dupa ce schimb personal ce e de schimbat daca am la ora 10 progamare atunci la ora 10 imi preia cineva masina, de obicei o persoana de la receptie, uneori, mai rar un mecanic. Ma suna cand e gata sa merg dupa ea. Uneori dupa o ora, alteori dupa 3.

Se fac programari la ITP? Unde merg eu nu se fac. Mergi, te pui la rand si primul venit, primul servit.

Edited by PoeOvidiu, 24 November 2017 - 21:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate