Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 

Tv Samsung seria MU 2017

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
1777 replies to this topic

#811
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Setarile astea au fost obtinute in urma unei sesiuni de calibrare profesionala cu aparatura professionala.
Doar acestea au sanse mari Sa se potriveasca la alte tv-uri din aceeasi gama.Balansul in 20 de puncte si culorile nu se potrivesc decât pe panelul meu,din păcate pt.voi.

Mai multe detalii aici
https://forum.softpe.../page__st__1638


#812
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Sansele sunt minime sa se potriveasca..

#813
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014

View PostAndreiNR, on 16 aprilie 2018 - 12:59, said:

Sansele sunt minime sa se potriveasca..
😎

Reglajele basic,se potrivesc
spatiul de culoare pe auto are delta error sub 3 out of The box,ok pt.utilizator.

Loterie e doar la balansul de alb in 2 puncte,dar 50-50% nu ca la 6/49.
Doar cu astea si isi pot face o impresie despre cum ar trebui sa redea un tv cu reglajele basic corecte.Pentru celelalte setări ...exista Mastercard 😎
Repet doar seria MU7002.

Edited by bir75, 16 April 2018 - 13:35.


#814
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,705
  • Înscris: 31.12.2013
Bună ziua, această telecomandă : https://telecomenzit...ed-lcd-smart-3d
Este 100% compatibilă cu acest televizor ? : https://www.emag.ro/...h/pd/DCYV67BBM/

#815
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Eu zic ca este; a mers pe al meu mu6472. Nu știu ce cod are telecomanda dar arată la fel.

#816
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 11.06.2010
Mai bine te duci in piata cu modelul televizorului. Chiar daca calitatea telecomenzii din piata nu e aceeasi cu cea originala, o poti returna si iei alta, pana se potriveste. Plus ca e mai ieftina.

#817
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,391
  • Înscris: 06.11.2014
La Samsung telecomenzile clasice sunt compatibile in proportie de 99.99%, atat timp cat telecomenzile sunt destinate televizoarelor de productie mai noua (2014 incoace).

#818
ultrascri

ultrascri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 09.10.2009
Telecomanda de la Samsung-ul meu din 2009 merge la seria 2017.

#819
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,705
  • Înscris: 31.12.2013
Povestea mea e mai complicată, eu am un TV Samsung UE32F6400. care a venit cu o telecomandă Smart, și cu 0 telecomandă normală  AA59 nu mai știu cât.
Niște vecini de la sat au cumpărat acest TV : https://www.emag.ro/...h/pd/DCYV67BBM/
și nu se descurcă cu telecomanda lui. De sărbători am dus cu mine telecomanda mea AA59, și a mers perfect la TV-ul lor din 2017.
Le-am cumpărat această telecomandă : https://www.emag.ro/...v/pd/DSL5MDBBM/
acolo scrie că înlocuiește telecomenzile AA59 și BN59.
La Samsung-ul meu UE32F6400 telecomanda cumpărată de pe emag merge brici, dar cei de la sat spun că la ei tasta 5 și tastele CH UP/DOWN nu merg...
Nu mai înțeleg nimic. Eu cred că TV-ul lor are ceva, sau are activată vreo funcție care încurcă lucrurile. Când am să mai ajung acolo, am să văd.
Cum e posibil ca apăsând de 4 ori la rând pe CH UP să apară de 4 ori același program cu același număr ?
Cum e posibil ca TV-ul să schimbe singur programul ?
Ce funcții trebuiesc dezactivate, Timeshift, Instantview sau cum s-or mai numi ?

#820
alexlg

alexlg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.05.2009
Mi-am luat un Samsung 55mu7002, nu imi citeste subtitrarile in romana  prin dlna, pe stick le citeste pe cele externe si instant o vede in romana. Daca o muxez in film, apoi orice encodare nu schimba absolut deloc diacriticele. O alta problema sesizata este faptul ca imi aduce dungile orizonatale pe un 4K(3840*2160), atentie nu ma refer la filmele 4k sau full hd care sunt de fapt semi full(2840 *1860 si 1920*800) si nici nu are setari de aspect ratio. La Lg-ul vechi am tot felul de setari posibile, la acesta ioc. Am schimbat inclusiv extenesia subtitrarii din .srt in .sub, degeaba, am setat limba sistemului in romana, degeaba, am setat din soft in general settings sa aduca subtitrare implic in romana, degeaba.

#821
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Incearca  si cu alt server dlna, pe care il instalezi de proba pe un pc.Poate fi vreun bug sau poate ca nu-i compatibil cu serverul tau dlna, eu am Ku si citeste subtritrarea externa din dlna,m-ar mira rau ca Mu sa nu poata. Citeste si in specificatii, sau in help, poate scrie pe undeva de ce nu vede subtitrarea externa pe unele servere dlna.

Edited by ionutz_joe2009, 19 April 2018 - 12:32.


#822
alexlg

alexlg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.05.2009
Ce server dlna folosesti?

#823
titishor

titishor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 27.09.2007
Problema cu sub externe prin dlna de pe NAS e din 2016 pe Samsung.
Ex meu:
Tv KS7002 si un NAS Zyxell nu merg sub externe prin dlna ( cu tv-ul vechi model 2012 ES7000 nu am avut aceasta problema)
Am facut un test cu NAS Synology de la un prieten si merg sub externe.
Concluzie, sigur o sa mearga pe Synology.
Bafta.

#824
alexlg

alexlg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.05.2009
Multumesc, dar nu cumpar un server special pentru asa ceva, instalez un client de server direct pe calculator si asa utilizez serviciul de mai bine de 3 ani. Probabil sa ii fac retur.

#825
silwer

silwer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 30.05.2008
care este echivalentul seriei MU la modelele din 2018?
merita diferenta de pret intre MU6202 si MU7002?

#826
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,391
  • Înscris: 06.11.2014
In 2018 va fi seria N. N, NU si Q, ca ramane Qled-ul serie de gama, diferentiata prin nume.
Merita diferenta, inclusiv la 49".

#827
alexlg

alexlg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.05.2009
Am rezolvat problema cu subtitrarile externe, folositi ca si server dlna Samsung allshare, Serviio, Plex, Mezzmo. Plex si Mezzmo le-am dezinstalat deoarece tineau procesorul calculatorului la 100%(dual core), asa ca am ramas cu Samsung allshare si ma gandesc daca pastrez Serviio ca sa pot vizualiza filme cu subtitrari si pe Lg dar cu un singur soft, practic cu Nero nu imi citea subtitrarile pe Samsung si cu Samsung allshare nu imi citeste subtitrarile pe LG.

@silwer : Diferenta intre 6202 si 7002 este destul de mare, primul e curbat, al doilea e normal, primul are 50HZ, al doilea 100(de la 55" in sus, pana la 49 are panel tot pe 50 dar mult mai calitativ), primul are boxe de 2*10w, al doilea are 2*10w+ subwoofer de 20w(crede-ma e diferenta, abia l-am cumparat). Primul are contrast mai mic, al doilea are static 4700, vezi pe displayspecifications. Primul are pqi 1400 la cei 50hz, al doilea(chiar si la panel de 50hz) are 2300 pqi, aici e vorba de calitatea imaginii in miscare.
Insa eu nu prea sunt multumit de imagine pe cel de 120 hz facand comparatie cu LG, imaginea este foarte buna dar spre deosebire de Lg tot de 100hz, cam vad acea umbra(clouding) si de aproape vad putin de tot pixelii(stersi), la Lg imaginea era cristal chiar si de aproape, chiar si pe pogramele sd(Tlc, Comedy central).

#828
alexlg

alexlg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.05.2009
Si o poza edificatoare! Singura diferenta este subtirarea care are stalucire din setarile de subtitrare si faptul ca unele detalii sunt mai vizibile(ex:parul personajului) pe Samsung 4k cu upscaling si una dintre cauze poate fi si faptul ca televizorul mai mic este cu 1 metru mai in spate.

Attached Files


Edited by alexlg, 22 April 2018 - 06:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate