Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Filtru anunturi ajax sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
S-ar putea ca intrebarea sa sune ca o prostie pentru ca nu am cunostinte prea avansate, dar merita sa incerc, si poate macar un raspuns ma va lamuri :))

Vreau sa creez un site cu anunturi publicitare in asp.net ... asta fiind un proiect personal pe care incerc sa si invat. Am o nelamurire in privinta paginii care va afisa o lista cu anunturile existente in functie de mai multe filtre ... nelamurire datorata ideii ca am de ales intre doua variante :

1. Ajax care imi va updata in timp real lista cu anunturile, respectand selectia din filtre

2. Un query care imi va returna lista cu anunturi, respectand selectia filtrelor, dupa apasarea unui buton "afiseaza lista". Filtrele ma gandesc ca se pot regasi in query sub forma clauzei "where"

Din ce am gasit pe net, ajax are avantajul ca este mai rapid, si ofera dinamicitate, dar pierde la partea SEO, pentru ca motoarele de cautare nu indexeaza ajax. Un alt avantaj ajax ..nu va fi nevoie de refresh in pagina pentru updatarea listei

S'ar putea sa am o idee total pe din'afara pentru ceea ce inseamna si la ce se foloseste ajax :))

Daca intrebarea nu respecta regulile subforumului, se poate sterge...si poate scap si fara warn 😂

Edited by AlleXyS1, 22 November 2017 - 14:03.


#2
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
poti sa ai ambele variante, e doar putin mai greu de implementat daca nu vrei cod redundant.
vezi history pe MDN, cu ala manipulezi adresele. dupa fiecare schimbare de filtre, actualizezi continutul si faci pushState cu adresa noua

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Problema ta e cel mai probabil o problemă falsă.

În mod normal, by default, afișezi catalogul cu anunțuri nefiltrate, de unde motoarele de căutare indexează.

Prin ajax, utilizatorul uman reduce selecția de anunțuri.

#4
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
La asta ma gandeam, ca motorul de cautare ar putea sa indexeze lista completa, fara sa tina cont de filtre. atunci, ajax ar fi o solutie mai buna 😬

#5
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
nu e o problema falsa. chiar e bine sa ai ambele implementari.
pt utilizator, nu doar pt seo.
nu e ceva iesit din comun sa pui o pagina in bookmarks, sau sa trimiti la cineva un link. si evident ca te astepti ca pagina sa aiba filtrele aplicate in link

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Alea sunt detalii (importante) de implementare.

Grija lui era ca ajax in filtre ar sta in calea indexarii, iar asta e o problema falsa.

El genereaza catalogul cu paginare fara niciun pic de js, apoi adauga js: pentru filtre si pentru paginare; bineinteles ca foloseste history.pushState(), dar nu despre asta isi facea el griji.

Crawlerele nu trimit formulare (filtrele sunt puse intr-un formular), ci doar urmeaza link-uri.

#7
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
Multumesc amandurora pentru idei. Daca reusesc ceva, sper sa nu uit sa revin cu un reply

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate