Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Zboruri cu escala

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

View Postlls869, on 25 februarie 2018 - 15:23, said:



De ce a trebuit sa alergi prin aeroport? In BGY, zona de sosiri e comuna cu partea de plecari, inclusiv decolari non-schengen. Daca ai avut bagaj de cala si mai putin de doua ore intre avioane, se schimba situatia...

Deci practic trebuia sa merg inainte pe culoarul ala, sau cum? As vrea sa stiu pe viitor caci imi e o ruta convenienta.

#38
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
salut as vrea si eu cateva informatii despre ruta Stuttgart - Iasi cu escala la Viena
am timp intre avioane 45 de minute
cursa e operata de Austrian airlines dar biletele le-am luat prin Lufthansa din Germania
Am inteles ca la cursele de linie transferul e asigurat insa am ceva emotii mai ales din cauza bagajelor de cala, sper sa ajunga
pe siteul aeroportului din Viena ei se lauda cu un timp de transfer de min 25 de minute intre avioane, ca fiind unul din cele mai rapide servici de transfer din europa centrala si de est
a fost cineva pe cursa asta, ceva experiente?
multumesc

#39
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
Aeroportul din Viena e minuscul n-ar trebui sa ai probleme, depinde insa cat de punctual e primul zbor (teoretic se stie insa ca exista pasageri in corespondenta (nu cred sa fii singurul caz) si vor face in asa fel incat sa va astepte.

#40
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
mersi :)

#41
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
In general, daca intarzierea primului zbor nu e mare, se asteapta.
O data, la o conexiune in Munchen, chiar ne-a anuntat capitanul, dupa imbarcare, ca va intarzia decolarea cateva minute pentru a astepta cativa pasageri de la un zbor de conexiune care intarziase cateva minute.

#42
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
Te-as sfatui sa ai mereu minimul necesar de supravietuire pentru 1-2 zile (lenjerie etc) in bagajul de mina.
Mie mi s-au piredut bagajele de multe ori. Nu e o chestie rara.
O data am ajuns in Otopeni la miezul noptii iarna in tricou fara bagaj la -20 de grade. Nu sint bucurestean, nu ma astepta nimeni.
Aveam doar o pereche de manusi.
Asa se invata omul minte :).

#43
dea_dimi

dea_dimi

    cocksucker

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,637
  • Înscris: 12.02.2018
Eu am vazut ca-n astfel de cazuri se pun pe bagaje etichete speciale gen rosu / oranj pe care scrie "Short transfer" si se incarca in asa fel ca baietii de la bagaje din aeroportul de tranzit sa fie la randul lor informati ca au de-a face cu un transfer rapid, si sa se minimizeze riscul ca tu sa ajungi la avion, dar bagajele tale nu.

#44
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
Multumesc de info
Transferul s-a desfășurat fără probleme. Timpul de 45 de min intre avioane a fost suficient si pt o cafea :)
Bagajele de cala au ajuns si ele cu bine la destinație


#45
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postvrajitoruldinoz, on 07 aprilie 2018 - 07:55, said:

O data am ajuns in Otopeni la miezul noptii iarna in tricou fara bagaj la -20 de grade. Nu sint bucurestean, nu ma astepta nimeni.
Aveam doar o pereche de manusi.
Asa se invata omul minte :).
Tare !
Si nu stiu sa fie vreun magazin de haine in aeroport accesibil de la sosiri. Am văzut doar Bigotti la plecări după securitate.
Cum ai rezolvat?

Edited by mihai!, 09 May 2018 - 18:50.


#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
Intimplator la coada pentru reclamatia de pierdere de bagaj am tras cu urechea la o converstie intre 2 lautari ( de etnie, baieti buni) care s-au dovedit a fi din tirgul meu si veneau din Spania cu acelasi avion dar aveau masina (tot avionul avusese probleme cu bagajele). M-am bagat in vorba, le-am oferit niste dolari sifonati de prin buzunare (de unde lei?) si m-au luat cu ei.

Bineinteles ca am dirdiit in masina dar nu a fost asa rau. Ei aveau niste cojoace de oaie. Tot drumul au vorbit numai de arestati prin Spania.
Pe la o bucata de drum au oprit sa manince la unul din multe restaurante de pe marginea drumului, si cum nu mai aveam bani mi-au cumparat si o ciorba :).

Am ajuns pe la 4 dimineata, bineinteles cu sunatul la interfon (maica-mea nu aude bine, are aparat) si intratul in casa a fost alta aventura.  Ar fi fost culmea sa ma gaseasca soldificat in fata blocului dupa atita drum Posted Image

Edited by vrajitoruldinoz, 10 May 2018 - 00:41.


#47
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,156
  • Înscris: 05.09.2007
eram curios ce zboruri cu escala mai exista din OTP. practic escala e cand avionul aterizeaza intr-un aeroport intermediar de unde mai ia/lasa pasageri.
Tarom avea la inceputul anilor 2000 OTP-Dubai cu escala in Cipru, pasagerii de Dubai ramaneau in avion. Prin 2014 am zburat  cu escala intre Aruba-Curacao-AMS dar in curacao ne-a dat jos o ora din avion fiecare pasager primind un cartonas cu un numar pe care l-am predat la intoarcerea in avion. Am mai prins vreo cateva escale dar mereu am ramas in avion(imi amintesc de Bonaire,Sao paolo si Quito).

Edited by csi1, 10 May 2018 - 03:39.


#48
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011
Salut,
Daca un zbor intern(Iasi-Otp) e urmat de un zbor Otp-Frankfurt il consideri un zbor cu escala, atunci astea sunt singurele  zboruri cu escala ''practicate '' de Tarom.
In plus, restul companiilor aeriene sunt in depresie si urmeaza sa-si inchida operatiunile...Motivul? Aduce Tarom doua aeronave noi, B 737 NG...eu aud ca ar fi ''noi'' dupa ce au fost folosite un pic de Malaeysian Airline...Sa va traiasca sefii si salariile lor babane, Taromule!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate