Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Schimbare scoala de soferi

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Salut. Imi cer scuze ca deschid aici un topic, probabil nu am ales categoria buna.
M-am hotarat sa dau si eu de permis, dar cum sunt progranat tocmai in mai, pentru ca sa e in Vaslui si locurile sunt ocupate pe o durata de luni bune am zis sa ma grabesc. Imi doream doar sa fac legislatia si apoi sa fac ore cat mai multe pe masina.
Acum apare problema, am sunat un instructor la recomandarea unui amic, imediat ma si inscris, am platit legislatia, am facut medicalul si am completat toate actele, inai te sa merg la legislatie mi-a cerut un avans... Am ramas putin surprins dar l-am dat.
Ieri (luni) am avut prima zi de legislatie, nu mi-a placut. Trebuie sa facem aproape 2 saptamani de legislatie, vorbeste mult, mai mult citeste, profesorul e foarte ingamfat... Astazi de exemplu in 45 de min ne-a predat semnele, o parte din ele, sensul giratoriu, si intersectiile, apoi ne-a pus niste intrebari fulger cu variante de raspun, in functi de raspunsul dat si de explicatie ne trimtea in prima sau in ultima banca... Ultima banca e ca un fel de pedepasa pentru ca atat tabla cat si monitorul pe rezolitia de 1280 * 720 sunt prea mici ca sa vezi din fundul clasei :))
Acum, in seata asta am vb cu un al instructor si mi sa spus ca pot schimba scoala, dar nu ma clarificat daca pot schimba si profesorul de legislatie pe langa instructor.
Stiu, voi pierde banii platit pe legislatie si e ok; nu e nici o problema. Sunt sanse sa pierd si avansul dat actualului instructor, asta e viata, dar as dori sa stiu macar daca exista o sansa sa schimb scoala. De maine nu vreau sa ma mai prezint la ore si nici sa mai dau ochii cu ei. Nu imi place sa invat de fric, vreau sa invat de placere, iar daca nu voi fi pregatit atunci voi cadea si voi invata din nou pana voi reusi. Dar nu vreau sa invat din sala, din obligatie, de frica. Efectiv, imi e frica sa mai merg la orele de legislatie, presimt ca daca mai merg la orele astea va veni si agresiunea fizica. Asa oameni plini de ,,ei,, nu am vazut in viata mea. Astept sfatul vostru. Daca nu se poate ultima solutie e sa pierd atat banii pe legislatie cat si banii oferiti avans instructorului si sa astept un an pana expira dosarul si fisa medicala, apoi sa depun dosarul din nou si sa refac totul de la zero.... asta e.
Sa fiu inscris la doua scoli nu pot pentru ca figurez la vaslui... in nustiu de monitor... nu ma pricep la chestiile de genu. Din acest motiv ca intreb daca exista o sansa sa schimb scoala complet.

#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Tu crezi ca te ajuta cu ceva 'scoala' asta? Treci prin ea ca gasca prin apa si gata. Invata legislatie dupa carte si fa alea +1000 exercitii care se dau la examen.

Edited by rid, 21 November 2017 - 23:54.


#3
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

 rid, on 21 noiembrie 2017 - 23:54, said:

Tu crezi ca te ajuta cu ceva 'scoala' asta? Treci prin ea ca gasca prin apa si gata. Invata legislatie dupa carte si fa alea +1000 exercitii care se dau la examen.
Fix asta imi doresc sa fac dar profesorul a spus clar din primele minute ,,daca vreau nu va trec pentru ca pot, sunteti la mana mea oricum, eu decid daca va trimit pe masina sau va tin aici,,. El e si profesor, e si secretar, e si instructor la scoala unde e secretar si profesor de legislatie

#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Ai chestionare pe telefon. Dacã faci punctaj n-are ce-ți face, te trece la oraș.
Nu pierde timpul cu toate prostiile.
Cînd faci 26 din 26 dai sala.  Termini școala și ești programat la oraș
Gata!

Edited by sarac.lipit, 22 November 2017 - 00:18.


#5
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

 sarac.lipit, on 22 noiembrie 2017 - 00:15, said:

Ai chestionare pe telefon
Nu pierde timpul cu toate prostiile.
Cînd faci 26 din 26 dai sala.  Termini școala și ești programat la oraș
Gata!
Multumesc pentru sfat. A spus sa nu facem pe telefon, sau pe alte site-uri. A oferit el doua site-uri de pe care sa cumpar pachete cu chestionare, cica ,,tot ce e gratis nu e bun,, :(
Am ales prost rau scoala. Acum as vrea enorm de mult sa o schimb cu o alta scoala.... tot din oras.

#6
Cossta

Cossta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 17.07.2012
Tu crezi ca scoala te face om ? Pune mana pe carte si invata ca nu conteaza ce profesor si ce scoala ai. Tu crezi ca ala e buricu' pamantului ? Nici nu e obligatoriu sa te duci la legislatie, invata acasa comod mai bine. Spui ca stai un an acasa si pierzi niste bani ? Permisul de conducere e un fleac in viata, il iau si chiorii si agramatii.

#7
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

 Cossta, on 22 noiembrie 2017 - 00:32, said:

Tu crezi ca scoala te face om ? Pune mana pe carte si invata ca nu conteaza ce profesor si ce scoala ai. Tu crezi ca ala e buricu' pamantului ? Nici nu e obligatoriu sa te duci la legislatie, invata acasa comod mai bine. Spui ca stai un an acasa si pierzi niste bani ? Permisul de conducere e un fleac in viata, il iau si chiorii si agramatii.
Iti multumesc pentru sfat, atunci daca maine nu rezolv mare lucru cu schimbatul scolii, in momentul cand ma simt pregatit iau legatura cu el sa dau sala. Oricum, de ceva timp fac chestionare si pot sa zic ca ma descurc pentru inceput.. Atat doar ca... in 2 zile... Mi-a pierit tot cheful de permis si am ajuns sa zic ca ,,se poate trai si fara el,,... Cand il aud cu fraze de genu ,,daca acasa faci 26, la mine faci 10 iar la sala mare faci 4,,... si tot asa.

#8
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
O sa pierzi banii dati acolo si avansul. Scoala poti sa o faci oriunde si de cate ori vrei, pana la urma conteaza dosarul care il depui.

#9
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

 logy, on 22 noiembrie 2017 - 00:42, said:

O sa pierzi banii dati acolo si avansul. Scoala poti sa o faci oriunde si de cate ori vrei, pana la urma conteaza dosarul care il depui.
Pai tocmai ca dosarul e depus la scoala lor... Am sa vad maine, si eu cred ca voi pierde avansul dat la instructor chiar daca nu am facut nici macar o ora cu el.

#10
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Pai la urmatoarea scoala de soferi, o sa ti se faca alt dosar, acolo in dosar scrie cine ti-a fost instructor de legislatie, practica, etc. Normal ar fi sa poti sa te bagi pe vechiul loc la programare. La programare poti sa mergi in locul la altcineva, daca el accepta asta. La noi in judet erau programarile peste cateva luni, apoi s-a mai bagat ore suplimentare sa faca fata si au fost locuri libere in luna aceasta, un prieten care era programat in ianuarie si-a schimbat programarea pe noiembrie, cand si-a depus el dosarul nu era loc liber in noiembrie.

#11
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

 logy, on 22 noiembrie 2017 - 00:51, said:

Pai la urmatoarea scoala de soferi, o sa ti se faca alt dosar, acolo in dosar scrie cine ti-a fost instructor de legislatie, practica, etc. Normal ar fi sa poti sa te bagi pe vechiul loc la programare. La programare poti sa mergi in locul la altcineva, daca el accepta asta. La noi in judet erau programarile peste cateva luni, apoi s-a mai bagat ore suplimentare sa faca fata si au fost locuri libere in luna aceasta, un prieten care era programat in ianuarie si-a schimbat programarea pe noiembrie, cand si-a depus el dosarul nu era loc liber in noiembrie.
Programarea la sala mare am facuto singur online, nu are treaba cu scoala. Scoala doar te pregateste teoretic prin legislatie si practic prin orele de pe masina. Eu momentan nu am terminat nici una. Sunt abia la a doua zi de legislatie, partea teoretica. Unde nu imi place deloc de profesor.... Am explicat aici de ce. Si ma gandeam ca am posibilitatea sa imi schimb scoala si sa platesc din nou partea teoretica, adica legislatia. Dar sa imi iau banii, cei 600 dati avans instructorului pentru partea de instruire pe masina... nu am favut nici o ora, iar avansul era in mod normal pentru cele 15 ore. Apoi urmand sa mai platesc alte 15 ore

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Presupun ca ai un manual de legislatie. Iti recomand sa-l studiezi si la curs sa vezi ce nu ai inteles si sa-l bombardezi pe prof.

Cu tot respectul, sa inveti la scoala si acasa sa iti dai seama ca nu intelegi e cam invechit (demodat). La facultate (si la master) ne-au zis profii din start: ei ne vor preda niste definitii (sa avem habar ce scrie in manual) si studiul se face acasa, apoi discutii pe subiect la curs. Adica, in cazul tau, la cursul 2 (ca primul e introductiv si se explica cu ce se mananca soferia) voi veniti deja cu capitolele lecturate (invatate) si el explica ce nu ati inteles (eventual va arata cum se procedeaza in trafic).

#13
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
In Vaslui faci programare la sala daca nu ai terminat scoala? Ce? Posted Image

Acum incep sa inteleg de ce dureaza atat.

Eu am dat sala la 2 zile dupa ce am terminat scoala si mi-a fost predat dosarul. La traseu am fost programat dupa 3 luni.

Scoala poti sa o schimbi, te duci la alta scoala si intrebi acolo ce trebuie facut. Dar, mai mult ca sigur o sa-ti faca un dosar nou la ei, si o sa te ia de la 0.

Edited by A-d-r-i-a-n, 22 November 2017 - 13:17.


#14
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

 A-d-r-i-a-n, on 22 noiembrie 2017 - 13:17, said:

In Vaslui faci programare la sala daca nu ai terminat scoala? Ce? Posted Image

Acum incep sa inteleg de ce dureaza atat.

Eu am dat sala la 2 zile dupa ce am terminat scoala si mi-a fost predat dosarul. La traseu am fost programat dupa 3 luni.

Scoala poti sa o schimbi, te duci la alta scoala si intrebi acolo ce trebuie facut. Dar, mai mult ca sigur o sa-ti faca un dosar nou la ei, si o sa te ia de la 0.
Nu e asa... Cand te-ai inscris la o scoala esti trecut in evidenta... La judetul de unde faci scoala. Am fost astazi. Pot face transferul abia dupa ce dau sala mica si o iau. La legislatie nu ma mai duc, nu vreau sa-i mai vad fata acelui profesor. Prefer sa invat acasa, sa o cad, si sa o dau din nou.

#15
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013
Ca sa revin cu o actualizare. Am zis sa nu ma mai prezint la ore si sa invat acasa. Am citit cartea si am rezolvat cateva chestionare. La examen, a fost simplu, ne-a pus la calculator pe fiecare si ne-a bagat intr-un program gen cum e pe drpciv, unde a trebuit sa facem un chestionar. Cine facea minim 22 trecea si putea face ore pe masina. Cine nu, mai statea acasa si revenea sa o sustina din nou.
Am luat cu 22. Din 22 de elevi doar 4 au luat, printre care si eu.

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Felicitari si succes la aplicarea teoriei in tafic! Mai ales la ce nu scrie in manual: atentie distributiva la bizoni! Sambata seara era sa fiu facut sandvis la Universitate de doi prosti care vroiau sa intre in banda mea (cu mine cu tot, nici macar nu au vazut ca sunt langa ei). Eram in giratoriu, banda 2 (din 3), sensul spre Piata Romana. Benzile 1+2 inainte, banda 3 spre standa (spre Cismigiu/Eroilor). Cel din dreapta (banda 1) vroia sa ocoloeasca fara semnalizare si asigurare pe unul intrat cu putin cu botul, iar cel din standa (banda 3) fara semnal de intrare in banda sa o ia inainte.

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 danidica, on 21 noiembrie 2017 - 23:47, said:

M-am hotarat sa dau si eu de permis, dar cum sunt progranat tocmai in mai, pentru ca sa e in Vaslui si .....
esti sigur ca nu te-ai programat la inmatriculare?

 danidica, on 02 decembrie 2017 - 02:29, said:

Am luat cu 22. Din 22 de elevi doar 4 au luat, printre care si eu.
fassss
ia si fa aici chestioarele:
https://www.i-drpciv...re-auto-drpciv/

 danidica, on 02 decembrie 2017 - 02:29, said:

Am citit cartea si am rezolvat cateva chestionare. ...
cateva?
am "rontait" 2 carti (alea facute de cei care fac testele oficiale) de 2 ori cap-coada da' le visam si noaptea.... si cu toate astea in trafic dai de niste situatii de te scarpini in cap si dupa 2 zile tot nu intelegi cei ai de facut...

p.s. de oug 195 si regulament nu mai pomenesc...

Edited by arg, 04 December 2017 - 12:44.


#18
danidica

danidica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,583
  • Înscris: 09.09.2013

 arg, on 04 decembrie 2017 - 12:43, said:

esti sigur ca nu te-ai programat la inmatriculare?


fassss
ia si fa aici chestioarele:
https://www.i-drpciv...re-auto-drpciv/


cateva?
am "rontait" 2 carti (alea facute de cei care fac testele oficiale) de 2 ori cap-coada da' le visam si noaptea.... si cu toate astea in trafic dai de niste situatii de te scarpini in cap si dupa 2 zile tot nu intelegi cei ai de facut...

p.s. de oug 195 si regulament nu mai pomenesc...
Inteleg, dar eu zic ca in doua saptamani, defapt 10 zile am facut ce am putut. Nu uita, din douazeci si ceva doar patru au reusit sa ia si totusi am luat. Deci nu am stat. Mai am de invatat, stiu, si asta voi si face. Acum nu mai am 10 zile la dispozitie, am 2 luni.
Ba, sincer, mi-a placut ironia ta cu inscrierile inmatriculari, dar ta asigur ca nu acolo m-am inscris. E asa tare decalajul pentru ca asa e in zona mea. Acum te programezi online si peste 3 luni e posibil sa ai norocul sa intri pe traseu. Intelegi tu?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate