Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Sony vs Onkyo

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
greenFlame

greenFlame

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.03.2015
Guy's, simplu si la obiect:
Sony Ta f690 es sau Onkyo Integra A 9711?

Boxe Canton (Fonum 2000)
Stiluri de muzica preferate nu am, ascult cam orice, deci am nevoie sa se auda bine pe cam orice.
Nu vreau sa dau concert, vreau doar sa se auda bass cat mai accentuat, nu bass tip punch, mi s-a luat de el.
Sursa PC, cabluri proaste (deocamdata!). Buget 600 lei +/- sh. Site power-zone.ro ..... asta poate stiti voi alta varianta mai buna decat astea 2. Multumesc anticipat.

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005
Parerea mea e sa te duci sa le asculti personal. As inclina ONKYO...dar nu poti stii.

#3
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
+1 pentru Onkyo, Asta doar pentru ca la amplificatoarele bunicele Onkyo suna ceva mai detaliat si precis decat Sony. Nu ca Sony n-ar fi OK ,presteaza bine pe bas dar nu le au cu finetzurile.
Eu as incerca si modele de la Luxman ,din alea argintii. Nu L 550 ca e foarte scump. Eventual modele de pe la L 530 mai in jos. Sau amplitunere celebre de la Marantz sau Pioneer din alea vechi din anii '80. Sunt de notorietate pentru constructie si sunet foarte bun. Le face un recap si gata. Mai sunt scule misto pe la HK ,si mai ales Sansui ,daca gasesti.

Edited by edigee, 21 November 2017 - 20:49.


#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Din ce oraş eşti? Că dacă eşti din Bucureşti, îţi recomand un magazin   :)

#5
greenFlame

greenFlame

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.03.2015
@technics e prea departe man, sunt in jur de 300 de km, ma costa jumate din cat dau pe el drumul pana acolo, tot la onkyo ma gandeam si eu..

@edigee Pusesem ochii pe un Hk 680, dar s-a dat imediat, poate pt ca e atat de apreciat de toata lumea.....
Mai as avea cateva variante, de ex Denon PMA 980 R, Kenwood KA-7090 R (cap de serie), Rotel Ra 840 bx 4, Nad c 320 si technics su v660 si Marantz PM 78, dar min 16 ohmi a+b, e exagerat.....nu suporta boxele mele 16ohmi, si ca sa pun 4 perechi per total e exagerat.....nu cred ca o sa mai pun vreodata o a doua pereche de boxe ca sa ajung la min. 16 ohmi, dar nu poti sa stii niciodata......daca gasesc ceva ce imi place si iau, nu pot sa le conectez pe toate din cauza impedantei ridicate necesara per boxa, de asta am renuntat la marantz, ca la el imi fugise  
gandul....din restul optiunilor nu cred ca gasesc ceva pe acest site, poate ebay/olx/audioweb.....si in acestea 2 din urma nu am mare incredere, de pe ebay nu am cumpărat niciodata, nu prea le am cu comandatul de prin afara...

View Postdjl, on 21 noiembrie 2017 - 21:22, said:

Din ce oraş eşti? Că dacă eşti din Bucureşti, ĂŽţi recomand un magazin   :)
Pitesti, e cale lunga pana la Bucuresti.......:(

#6
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Vezi ca e o greseala in specificatii la Marantzul ala. Nu cred ca poti folosi doar boxe de min. 8 ohmi. Asta inseamna A+B -16 ohmi. N-am mai vazut asa ceva.
Cat despre ce impedanta suporta boxele ,nu exista un astfel de fenomen. E invers ,adica amplificatorul e afectat de impedanta boxei. Cu cat coboara mai jos cu atat mai rau. Plus ca impedanta variaza mult in timpul functionarii unei incinte. Astfel boxe cu specificatia de 8 ohmi pot ajunge si pe la 4 ohmi in timpul functionarii ,mai ales cand au de condus frecvente joase la volum relativ ridicat.
Technics SU-V 660 ,daca e asta ,nici sa nu te gandesti. Au fost niste scule mult supraevaluate care efectiv sunau prost. Alea din anii '90-2000. Alea mai vechi din anii '80 erau bune.

#7
greenFlame

greenFlame

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.03.2015

View Postedigee, on 21 noiembrie 2017 - 21:41, said:

Vezi ca e o greseala in specificatii la Marantzul ala. Nu cred ca poti folosi doar boxe de min. 8 ohmi. Asta inseamna A+B -16 ohmi. N-am mai vazut asa ceva.
Cat despre ce impedanta suporta boxele ,nu exista un astfel de fenomen. E invers ,adica amplificatorul e afectat de impedanta boxei. Cu cat coboara mai jos cu atat mai rau. Plus ca impedanta variaza mult in timpul functionarii unei incinte. Astfel boxe cu specificatia de 8 ohmi pot ajunge si pe la 4 ohmi in timpul functionarii ,mai ales cand au de condus frecvente joase la volum relativ ridicat.
Technics SU-V 660 ,daca e asta ,nici sa nu te gandesti. Au fost niste scule mult supraevaluate care efectiv sunau prost. Alea din anii '90-2000. Alea mai vechi din anii '80 erau bune.
Nu e gresit, asa cere -  a, b 8 ohmi min si a+b min 16ohmi( https://imgur.com/a/7RDPl ), si eu "am facut ochii mari cand am vazut" dar asa e......la fel ca yamaha ax700 de altfel. Nu stiu si nu cred ca exista boxe care sa urce pana la 16ohmi fiecare boxa in parte, de asta am fugit de acel marantz ca si de yamaha ax 700(stiind si ca yamaha nu presteaza exceptional pe frecvente joase)....cat despre technics stiu ca au avut si perioade bune dar si perioade proaste, o sa tin cont de sfatul tau si daca ar fi sa imi iau technics, sa fie  din '80-89 si nu '90-2000 ......
Deocamdata sunt hotarat pe onkyo, si celelalte cred ca sunt destul de potente, dar parca onkyo e peste ele.

Apreciez ajutorul tau @edigee si scuza-mi te rog eventualele greseli, scriu de pe telefon si nu prea merge cum trebuie......

Edited by greenFlame, 21 November 2017 - 22:58.


#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postedigee, on 21 noiembrie 2017 - 20:49, said:

+1 pentru Onkyo, Asta doar pentru ca la amplificatoarele bunicele Onkyo suna ceva mai detaliat si precis decat Sony. Nu ca Sony n-ar fi OK ,presteaza bine pe bas dar nu le au cu finetzurile.
Eu as incerca si modele de la Luxman ,din alea argintii. Nu L 550 ca e foarte scump. Eventual modele de pe la L 530 mai in jos. Sau amplitunere celebre de la Marantz sau Pioneer din alea vechi din anii '80. Sunt de notorietate pentru constructie si sunet foarte bun. Le face un recap si gata. Mai sunt scule misto pe la HK ,si mai ales Sansui ,daca gasesti.

Stii cum suna asta, obiectiv vorbind, edigee ?

+1 pentru <insert name here>, Asta doar pentru ca la amplificatoarele bunicele <insert name here> suna ceva mai detaliat si precis decat <insert name here>. Nu ca <insert name here> n-ar fi OK ,presteaza bine pe bas dar nu le au cu finetzurile.
Eu as incerca si modele de la <insert name here> ,din alea argintii. Nu <insert name here> ca e foarte scump. Eventual modele de pe la <insert name here> mai in jos. Sau amplitunere celebre de la <insert name here> sau <insert name here> din alea vechi din anii '80. Sunt de notorietate pentru constructie si sunet foarte bun. Le face un recap si gata. Mai sunt scule misto pe la <insert name here> ,si mai ales <insert name here> ,daca gasesti.

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Habar n-am ce ai vrut sa zici. Are you trippin' or something?

Edited by edigee, 23 November 2017 - 00:35.


#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Vreau sa spun ca poti pune orice firma in locurile puse de tine. Tu ti-ai exprimat o parere personala. Apoi vine altcineva care spune aceleasi lucruri, dar schimba numele, din afinitate pentru o firma sau alta si asa un topic din asta deschide cutia Pandorei. Chiar tu, dupa un timp, s-ar putea sa-ti schimbi parerile. Topicuri de genul asta A vs B, cu considerente subiective, nu duc decat la polemici.

Eu de ex. nu mi-as lua Onkyo (sau NAD) vreodata, pentru ca din punctul meu de vedere, sint urate cu spume, niste hidosenii din punct de vedere estetic. Dar unora le place. Nu spun ca unele sau altele sint mai bune, fiecaruia cu ce-i place.

Edited by Ion_de_la_Raion, 23 November 2017 - 01:47.


#11
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Daca vrei un sunet cat mai curat si detaliat ia-l pe asta https://www.olx.ro/o...html#4dab394473  .
Daca vrei un bas mai pronuntat ia modelul de la Sony, seriile ES suna decent, dar asa cum s-a mai mentionat sunt lipsite de detaliu .
Daca vrei sa dai petreceri si cauti un amplificator cu un atac bun si un bas punch ,ia Pioneer.
Rotel sunt amplificatoare foarte bine cotate, au un sunet bun cu bas  precis...doar ca modelul mentionat de tine are doar 40 W.
Marantz au un sunet specific, unora le place, altora nu. Sunt si modele care suporta boxe de 4 ohmi, daca asculti la nivel mare, majoritatea amplificatoarelor isi cam dau duhul (distorsioneaza).
Cu Sansui si Luxman risti sa ai probleme cu condensatorii....sunt modele cam vechi.
Personal Onkyo si mai ales Denon nu mi-au placut ,au un sunet de care te plictisesti repede, Denon e chiar obositor.
Ar mai fi asta https://www.olx.ro/o...html#4dab394473 ,pe Canton e ok. Dupa gusturile mele Nad-ul are un sunet infundat.
M-am referit la amplificatoare fabricate pana prin anii "98, chinezarii din astea noi nu as cumpara....indiferent ce scrie pe ele.
Si daca tot vrei sa-ti iei un second, iti recomand sa cauti aici https://bluebook.audiogon.com/ marca si modelul la care te hotarasti, pentru ca unii scriu in anunturi ca amplificatorul pe care-l vand are sute de wati si in realitate, multe au sub 50 W.

View PostIon_de_la_Raion, on 23 noiembrie 2017 - 01:45, said:



Eu de ex. nu mi-as lua Onkyo (sau NAD) vreodata, pentru ca din punctul meu de vedere, sint urate cu spume, niste hidosenii din punct de vedere estetic. Dar unora le place. Nu spun ca unele sau altele sint mai bune, fiecaruia cu ce-i place.

Adevarul e ca iti cumperi un amplificator sa te uiti la el cat e de frumos, nu sa asculti muzica . Daca suna ca porcu dar e frumos esti foarte impacat ?!

Edited by titoo, 23 November 2017 - 03:21.


#12
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Si inca ceva, eu am cumparat numai de pe ebay.de (Germania) si nu am avut probleme cu aparatura audio, in primul rand nemtii le pastreaza in conditii foarte bune, multe sunt ca si cum ar fi iesit de pe poarta fabricii. Mentioneaza in anunt fiecare defect sau interventie suferita de aparat. Si cand spun "am cumparat" ma refer la cateva zeci de aparate.
Cele care se gasesc pe la noi sunt intr-o mare proportie reparate, mai corect spus ar fi "carpite" cu piese ce nu corespund celor originale. Mai ales cei care au la vanzare multa aparatura audio, adunata de prin gunoaiele Europei. De aceea, daca vei cumpara de pe site-urile romanesti, ar fi ideal sa poti vedea (desface amplificatorul) si sa-l testezi minutios .

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posttitoo, on 23 noiembrie 2017 - 03:25, said:

Adevarul e ca iti cumperi un amplificator sa te uiti la el cat e de frumos, nu sa asculti muzica . Daca suna ca porcu dar e frumos esti foarte impacat ?!

Nu du discutia in ridicol. Ai ochi, conteaza si cum arata. Cine isi ia ultimul model de Audi o face doar pentru performante ?

Ti-ai lua o masina din asta ?

[ https://static01.nyt.com/images/2007/12/23/automobiles/600-Aurora1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Posttitoo, on 23 noiembrie 2017 - 03:25, said:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DsUO4eqRrNc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ion_de_la_Raion, 23 November 2017 - 11:26.


#14
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Daca e urat rau il incui in dulap, important e  sa sune bine.

#15
greenFlame

greenFlame

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.03.2015

View Posttitoo, on 23 noiembrie 2017 - 03:25, said:

Daca vrei un sunet cat mai curat si detaliat ia-l pe asta https://www.olx.ro/o...html#4dab394473  .
Daca vrei un bas mai pronuntat ia modelul de la Sony, seriile ES suna decent, dar asa cum s-a mai mentionat sunt lipsite de detaliu .
Daca vrei sa dai petreceri si cauti un amplificator cu un atac bun si un bas punch ,ia Pioneer.
Rotel sunt amplificatoare foarte bine cotate, au un sunet bun cu bas  precis...doar ca modelul mentionat de tine are doar 40 W.
Marantz au un sunet specific, unora le place, altora nu. Sunt si modele care suporta boxe de 4 ohmi, daca asculti la nivel mare, majoritatea amplificatoarelor isi cam dau duhul (distorsioneaza).
Cu Sansui si Luxman risti sa ai probleme cu condensatorii....sunt modele cam vechi.
Personal Onkyo si mai ales Denon nu mi-au placut ,au un sunet de care te plictisesti repede, Denon e chiar obositor.
Ar mai fi asta https://www.olx.ro/o...html#4dab394473 ,pe Canton e ok. Dupa gusturile mele Nad-ul are un sunet infundat.
M-am referit la amplificatoare fabricate pana prin anii "98, chinezarii din astea noi nu as cumpara....indiferent ce scrie pe ele.
Si daca tot vrei sa-ti iei un second, iti recomand sa cauti aici https://bluebook.audiogon.com/ marca si modelul la care te hotarasti, pentru ca unii scriu in anunturi ca amplificatorul pe care-l vand are sute de wati si in realitate, multe au sub 50 W.



Adevarul e ca iti cumperi un amplificator sa te uiti la el cat e de frumos, nu sa asculti muzica . Daca suna ca porcu dar e frumos esti foarte impacat ?!

View Posttitoo, on 23 noiembrie 2017 - 03:41, said:

Si inca ceva, eu am cumparat numai de pe ebay.de (Germania) si nu am avut probleme cu aparatura audio, in primul rand nemtii le pastreaza in conditii foarte bune, multe sunt ca si cum ar fi iesit de pe poarta fabricii. Mentioneaza in anunt fiecare defect sau interventie suferita de aparat. Si cand spun "am cumparat" ma refer la cateva zeci de aparate.
Cele care se gasesc pe la noi sunt intr-o mare proportie reparate, mai corect spus ar fi "carpite" cu piese ce nu corespund celor originale. Mai ales cei care au la vanzare multa aparatura audio, adunata de prin gunoaiele Europei. De aceea, daca vei cumpara de pe site-urile romanesti, ar fi ideal sa poti vedea (desface amplificatorul) si sa-l testezi minutios .

Mi-e frica sa cumpar de pe olx, dar de pe power-zone am luat si boxele, si merg fara probleme. Plus ca vinde de mult amplificatoare/boxe sh si nu prea se intampla sa fie cu probleme, de asta am incredere. Eu Harman/Kardon Hk680 voiam, dar pana am luat eu salariul s-a dat, apoi ramasesem la Nad 7240 Pe, gasisem un review pe net si avea cu mult peste puterea din acte, dar si acela s-a dat, un technics su v 85 a, desi stiam ca technics-urile nu sunt "minuni de amplificatoare", dar si acesta din urma s-a dat numaidecat Pioneer a 656 voiam, dar nu am gasit decat pe olx, si de-asta am ramas la aceste doua modele (sony/onkyo). As fi vrut cum a zis @technics, sa ma duc sa ascult mai multe amplificatoare, eventual sa si desfac, dar este foarte departe Cluj-Napoca de mine. Cat despre cumparatul de pe ebay.de sunt pro, dar nu prea stiu cum, nu am comandat niciodata de pe ebay sau alte site-uri din afara.

View Posttitoo, on 23 noiembrie 2017 - 13:28, said:

Daca e urat rau il incui in dulap, important e  sa sune bine.
Adevarat! :)

Edited by greenFlame, 23 November 2017 - 13:32.


#16
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View PostgreenFlame, on 23 noiembrie 2017 - 13:30, said:

Mi-e frica sa cumpar de pe olx, dar de pe power-zone am luat si boxele, si merg fara probleme. Plus ca vinde de mult amplificatoare/boxe sh si nu prea se intampla sa fie cu probleme, de asta am incredere. Eu Harman/Kardon Hk680 voiam, dar pana am luat eu salariul s-a dat, apoi ramasesem la Nad 7240 Pe, gasisem un review pe net si avea cu mult peste puterea din acte, dar si acela s-a dat, un technics su v 85 a, desi stiam ca technics-urile nu sunt "minuni de amplificatoare", dar si acesta din urma s-a dat numaidecat Pioneer a 656 voiam, dar nu am gasit decat pe olx, si de-asta am ramas la aceste doua modele (sony/onkyo). As fi vrut cum a zis @technics, sa ma duc sa ascult mai multe amplificatoare, eventual sa si desfac, dar este foarte departe Cluj-Napoca de mine. Cat despre cumparatul de pe ebay.de sunt pro, dar nu prea stiu cum, nu am comandat niciodata de pe ebay sau alte site-uri din afara.

Adevarat! Posted Image

De pe power-zone din Cluj am luat si eu amplificatorul, fara nici o zgarietura, nu arata deloc uzat si a mers fara probleme pana acum, il am de jumatate de an. Chestia cu garantia de 3 luni e de luat in considerare, timp il care il poti proba, desface, testa etc, si daca e ceva in neregula il timiti inapoi.

Cat despre ebay si mai ales ebay Germania am cumparat vreo 50 de produse pana acum, ce-i drept nu aparatura audio, dar toate ok. Ebay are un sistem de calificative ca okazii.ro, deci poti sa alegi un vanzator credibil cu multe vanzari la activ si scor/calificative de 100%. Poti plati prin Paypal, deci iti trebuie un card de tranzactii internationale visa/mastercard.

De pe olx e loterie, eu n-as lua de acolo decat daca as putea proba produsul inainte.

Edited by BG_183, 23 November 2017 - 14:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate