Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Ce facultate ar trebui sa urmez?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
daca esti tehnic:   Nanotehnologii; sau Chimia (legata de Studiul Materialelor noi; sau Alimentara)
daca esti teoretic: Fizica avansata

#20
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View Posttehnics, on 21 noiembrie 2017 - 23:43, said:


Lasa-i sa ma creada daca nu pot decide singuri.
Adevarul ca e foarte usor sa stii exact ce vrei sa faci si cum sa faci la 17-18 ani... . Informatia e pe toate gardurile dar e multa informatie eronata.
Eu nu vad nimic rau in a nu stii ce sa faci la 17-18 ani. Si eu la 17-18 ani voiam ca sa citez “la facultatea de calculatoare” si sa ajung in IT ca stiam ca ar fi salarii bune. Dar nu stiam ce si cum. Si de atunci mi-am tot schimbat planurile...

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postqew, on 22 noiembrie 2017 - 10:44, said:

Dar nu stiam ce si cum.
Insa altii stiau, deci tine doar de om cum transpune cunostintele acumulate, cum doreste sa cunoasca altele. Sigur ca in timp se pot schimba parerile dar tot datorita acumularii (unii incep mai devreme in a pitroci lucrurile, altii mai tarziu). Greseala pe care o fac multi e ca asteapta de la cineva (oricare ar fi acesta) sa-i lumineze ori nu asa se reuseste in viata. Acel cineva doar iti da indicatii, nu destinatii.

#22
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Tine de om dar tine si de educatie. Si nu ma refer la bunul simt si la principiile morale. Degeaba vrei sa cunosti ceva daca nu stii ce si nu esti putin indrumat (in orice fel). De aia la varsta de de 17-18 ani unii is mai confuzi decat altii.

Plus ca multi vor o reteta gata facuta, si chestia asta se trage tot din mentalitate si educatie.

#23
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Sunt destule exemple de intrebari pe forumul asta in care a facut fizica (la intamplare ales), ceva notiuni privind curentul electric si aplicatiile sale, inclusiv semiconductoare, dar intreaba ce-i aia electronica! Adica ceva educatie a primit dar nu stie sa transpuna in realitate, nu face conexiuni, nici nu se zbate dar vrea de-a gata!

Edited by neagu_laurentiu, 22 November 2017 - 11:33.


#24
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Asta e adevarat, multi vor mura in gura. Dar zic ca merita batut capul si explicat unpic ca nu e asa. Daca nu inteleg dupa explicatie asta este.

Doar ca e pacat si de ei sa le dam Informatii false(gen du-te la matematica sau la fizica sa te faci profesor) cum a dat cineva mai sus. Macar sa nu le mai inducem alte idei false in cap.

Edited by qew, 22 November 2017 - 11:53.


#25
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostVasianpetru, on 21 noiembrie 2017 - 18:57, said:

Salut sunt class a 12 a dar nu stiu ce facultate sa aleg sunt bun la mate si fizica ce sa aleg
Facultatea de Matematica sau facultatea de Fizica

#26
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postnavistar_eagle, on 22 noiembrie 2017 - 14:35, said:

Facultatea de Matematica sau facultatea de Fizica
Daca vrei sa crapi de foame si sa-si bata joc de tine toti golanii. Daca nu, calculatoare la poli. Si sa te angajezi cit mai repede undeva, ca sa inveti si ceva concret :w00t:

#27
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View PostVasianpetru, on 21 noiembrie 2017 - 18:57, said:

Salut sunt class a 12 a dar nu stiu ce facultate sa aleg sunt bun la mate si fizica ce sa aleg .academies calculatoare poli automatica sau universitate
Cat de bun esti si ce iti place sa faci - numai fizica sau mate; sau mai ales programare?

Pentru ca sunt doua lucruri diferite - modelarea matematica si ingineria software.

Daca esti chiar bun la matematica si visezi matrice, integrale sau ai vazut cum se lucreaza in anumite domenii (modelare, criptografie, grafica, AI etc) atunci te poti baga la matematica sau la fizica, dar incearca sa pleci cat mai curand in afara tarii.

Daca iti place programarea (sa faci programe pe care le vezi in mod curent firme, banci, scoli, spitale etc) atunci faci calculatoare, Cibernetica sua ceva care are chestia asta in programa.

Mai bine incerci sa vezi cateva programe din afara, incerci sa dai SAT sau AP (adv. placements) si aplici la o universitate din US - asta as face eu daca as avea 20 de ani si apetit pentru aventura (ca orice tanar). Sau poate in UK, Danemarca, Suedia.

Eu cred ca de multe ori tinerii din zona asta (18-25 de ani) nu stiu exact ce le place, din cauza ca n-au avut oportunitati sa isi gaseasca pasiunea, sa vada cum se lucreaza, sa isi vada limitele etc. Si o fac in viata profesionala. Eu nu aveam net pe vremea aia...

In plus Romania te limiteaza ca spectru de calificari si joburi - practic in afara de software dev si cateva verticale (banking, telecom) nu prea ai ce face, la modul serios.

Edited by aaaa4567, 02 December 2017 - 01:16.


#28
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011
Ca sa concluzionez (si sa accentuez):

- mai bine tine-te pe langa cineva sau chiar incearca sa studiezi pe cont propriu
- scoate capul in afara cat mai repede (mai ales in US) unde e informatica adevarata
- apoi, pe parcurs, vei putea face si facultate
- poti lua si certificari (cantaresc aproape la fel de bine, daca numai mult)
- facultate faci neaparat daca vrei cercetare (e obligatoriu PhD - dar pentru asta trebui sa fii pasionat - eu am scris o teza si nu ma sustinea nimeni, adica iti aduni materikale singur, sute e linkuri etc).
- PhD cercetare - nu te complica in Romania, I mean seriously...

#29
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postaaaa4567, on 02 decembrie 2017 - 01:16, said:

In plus Romania te limiteaza ca spectru de calificari si joburi - practic in afara de software dev si cateva verticale (banking, telecom) nu prea ai ce face, la modul serios.

Ce inseamna pentru tine "la modul serios"? In restul Europei se gasesc?
  • Domenii foarte hardware oriented? In automotive de exemplu lucreza mii de romani, in tara. Nu-s rachete spatiale, dar nici de neglijat.
  • Domenii foarte specifice/birocratice gen industria de sanatate unde trebuie sa fi mai familiar cu domeniul lor decat cu programarea? Chiar e un domeniu dupa care sa tanjeasca oamenii pasionati?
  • Statistica la scara larga?

View Postaaaa4567, on 02 decembrie 2017 - 14:43, said:

- scoate capul in afara cat mai repede (mai ales in US) unde e informatica adevarata
- apoi, pe parcurs, vei putea face si facultate

Doar ca fara a avea studii si o situatie materiala consistenta, posibil sa nu-i ofere nici viza de turist pentru US, dar mai una de munca.

Edited by dani.user, 02 December 2017 - 15:31.


#30
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdani.user, on 02 decembrie 2017 - 15:30, said:

Ce inseamna pentru tine "la modul serios"? In restul Europei se gasesc?
  • Domenii foarte hardware oriented? In automotive de exemplu lucreza mii de romani, in tara. Nu-s rachete spatiale, dar nici de neglijat.

In afara de automotive (sunt curios ce se lucreaza, insa nu cred ca ceva de varf etc) mai stii ceva? Sunt curios daca sunt listate centrele de dezvoltare pe paginile lor, nu stau sa ma uit acum.

Quote

Domenii foarte specifice/birocratice gen industria de sanatate unde trebuie sa fi mai familiar cu domeniul lor decat cu programarea? Chiar e un domeniu dupa care sa tanjeasca oamenii pasionati?

Sunt o gramada de aplicatii in domeniu biotech/healthcare, unele fara mare legatura cu birocratia din sanatate (!) Si nu vorbesc numai de biotech (proteze neurale, pancreas artifical). In afara tarii noastre, bineinteles.

Ca sa ma explic: ma refeream la altceva decat producem noi de obicei - software pentru aplicatii de tip ERP, CRM pentru HR, finante, telecom, productie de beton; alteceva decat portaluri mici, eventual pentru piata interna (de obicei, contracte cu statul etc).

Adica: produse, solutii pt computer vision, prelucrare de limbaj natural, produse sofisticate pentru securitate (cam de la cutia celor de la Bitdefender in sus), software embedded (dar mai mult decat mici divizii etc. gen Infin*on) pentru diverse industrii (automatizari, SCADA etc), chiar agricultura, software pt aerospace sau alte domenii critice. Firme, aplicatii pentru audit IT, compliance, forensics si multe, multe altele. Nu mai spun de aplicatii medii sau mari pt proiectare, statistica, modelare, analiza genomica (sequencing) etc.

In restul Europei se mai gasesc (mai ales prin tarile nordice si/sau bogate, cu cercetare etc., poate Franta, Germania etc), dar oricum mai putin decat in Statele Unite.

Scuze, am mai vazut si produsele facute de Radu Georgescu - ei, cam asa ceva, sau mai sus.

View Postdani.user, on 02 decembrie 2017 - 15:30, said:

Doar ca fara a avea studii si o situatie materiala consistenta, posibil sa nu-i ofere nici viza de turist pentru US, dar mai una de munca.

Daca ar stii pe cineva (vreo ruda etc) prin State sa ii faca primirea, sa vada cativa ani cum e viata acolo, sa faca ceva la nivel mediu, voluntariat etc, apoi sa dea acolo la facultate. S-ar putea sa iasa mai avantajat decat stand in Romania si pierzandu-si treptat apetitul si energia. Eu nu m-as vedea in ziua de azi pierzandu-mi nervii cu drumurile si cu sistemul de invatamant. Adica, vreau sa spun ca nu mi-as bate capul daca ar fi chiar si numai astea doua. S-ar putea sa prefer sa ma duc in afara, chiar la capsuni.

Nu stiu cum sunteti voi, dar pe mine ma seaca cel mai mult lucrurile repetitive - pe care trebuie sa le faci zilnic, ca o corvoada, si care nu iti aduc nimic concret, nici nu iti plac. Ca un fel de datorie catre a, b si c.

Sau alta varianta: alege un colegiu european (DK, DE) care nu are taxe, chiar si daca e pe locul 4-500 in ARWU. Eu asa as face. Eventual, poti reaplica dupa 1-2 ani la americani, dupa ce iei note bune si scoti macar 1-2 articole. Tipic: circulatia pe drumuri si mersul la posta dupa o recomandata. Sanse 80% sa ma enervez. M-am enervat si cand m-am reintors dupa luni-ani etc.

In orice caz, contraindicat clar sa ramai in Romania, ca "lasa, merge si la noi ITul, am salariu mare"). Fals: pierzi o gramada de oportunitati, e o anestezie si te apuca 35-40 de ani si vezi ce inseamna viata adevarata - te imbolnavesti, te judeci, ai de platit impozite etc. Sigur, din fata ecranului, nu e mare diferenta Posted Image, tot VStudio sau NetBeans folosesti etc.

Edited by aaaa4567, 02 December 2017 - 19:00.


#31
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015

View PostMosotti, on 01 decembrie 2017 - 19:05, said:

Si sa te angajezi cit mai repede undeva, ca sa inveti si ceva concret Posted Image
Cine te invata la munca, acolo nu se asteapta sa produci cat mai mult si mai repede?

#32
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
Daca esti începător te si invata, ar fi culmea sa se astepte sa stii

#33
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

View Postcd9, on 03 decembrie 2017 - 00:37, said:

Cine te invata la munca, acolo nu se asteapta sa produci cat mai mult si mai repede?
Evident ca (pt industrie) nu te duci fara sa stii macar 2-3 limbaje din stackul respectiv, OOP, SQL, sisteme /arhitecturi distribuite, xml. Toate astea macar the basics. Daca nu lucrez multe luni cu OOP nici nu tin minte diferenta intre abstract si virtual in OOP, dar ma uit si ti le spun.

#34
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
OOP nu are concepte precum virtual sau abstract. Astea sunt constructe intalnite in unele limbaje de programare, in altele nu.

#35
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postcd9, on 03 decembrie 2017 - 00:37, said:

Cine te invata la munca, acolo nu se asteapta sa produci cat mai mult si mai repede?
Nu, e o legenda promovata de timpiti ca te angajezi si esti productiv din prima zi. Sigur ca in functie de vechime ti se cer chestii diferite, dar ca junior ai tot timpul din lume sa inveti. De fapt inveti continuu indiferent de nivel...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate