Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 

Plata prin paypal

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015
Buna seara.

Am facut o plata prin paypal fara sa am cardul activat... si spre suprinderea mea a funtionat.
Imi poate explica cineva ce s-a intamplat?? Ma asteptam sa fie respinsa plata.

Multumesc.

Edited by AzY9, 21 November 2017 - 18:10.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Plata a activat cardul.

#3
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015

View Postpasilla, on 21 noiembrie 2017 - 18:25, said:

Plata a activat cardul.

Cei 1,50$ au revenit in cont ?

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Fa un efort supraomenesc si incearca sa incropesti trei cuvinte inteligibile. Ce activare, ce card, de la ce banca, ce 1'5$?

#5
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
Poate s-a referit ca pe acel cont de paypal avea deja banii iar cardul bancar nu era adaugat.

Edited by bobo323, 21 November 2017 - 20:17.


#6
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015

View Postrumegus, on 21 noiembrie 2017 - 19:09, said:

Fa un efort supraomenesc si incearca sa incropesti trei cuvinte inteligibile. Ce activare, ce card, de la ce banca, ce 1'5$?

Un card adaugat pe paypal trebuie verificat... site-ul iti retrage 1.5$ din contul bancar(card) si iti cere un cod din extrasul de cont. Numele bancii e irelevant.

View Postbobo323, on 21 noiembrie 2017 - 20:17, said:

Poate s-a referit ca pe acel cont de paypal avea deja banii iar cardul bancar nu era adaugat.

Nu aveam bani in contul paypal... doar pe card, iar cardul era atasat contului dar nu verificat.

#7
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Se pot face plati (intre niste limite) si fara sa fie cardul confirmat.

#8
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pana la urma, cum e? Ai zis ca ai facut o plata, apoi ca ai vrut sa atasezi un card contului pp. Te-am rugat sa te concentrezi, sa incerci sa incropesti o propozitie inteligibila, sa inteleaga si altii ce te doare. Numele bancii conteaza, ca la unele au activat by default platile online, altele, din motive de siguranta, le au blocate, restrictia, sau limita, se ridica doar la cererea titularului.

#9
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postrumegus, on 21 noiembrie 2017 - 21:43, said:

Pana la urma, cum e? Ai zis ca ai facut o plata, apoi ca ai vrut sa atasezi un card contului pp. Te-am rugat sa te concentrezi, sa incerci sa incropesti o propozitie inteligibila, sa inteleaga si altii ce te doare. Numele bancii conteaza, ca la unele au activat by default platile online, altele, din motive de siguranta, le au blocate, restrictia, sau limita, se ridica doar la cererea titularului.
A zis ca si-a creat cont de paypal, a atasat cardul (fara sa fie verificat inca) si a facut o plata.

#10
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015

View Postalexx1402, on 21 noiembrie 2017 - 20:44, said:

Se pot face plati (intre niste limite) si fara sa fie cardul confirmat.

Am inteles. E prima data cand folosesc paypal si am facut-o pt siguranta, asta e motivul pentru care m-a surprins ca n-a fost respinsa plata.

#11
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai pt plati prin paypal nu ai nevoie de card atasat, verificat, nicimacar de cont paypal, doar de un card care nu are restrictionata plata online.
Verificarea cardului e necesara de reguladoar atunci cand vrei sa retragi bani din contul PP pe card, doar atunci iti ia temporar cei 1,5$, sa vada ca acel card e al tau. Bineinteles, nu pe orice card poti face retrageri, de asta am si intrebat, dar pt tine totul e irelevant.

#12
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015

View Postrumegus, on 22 noiembrie 2017 - 09:12, said:

Pai pt plati prin paypal nu ai nevoie de card atasat, verificat, nicimacar de cont paypal, doar de un card care nu are restrictionata plata online.
Verificarea cardului e necesara de reguladoar atunci cand vrei sa retragi bani din contul PP pe card, doar atunci iti ia temporar cei 1,5$, sa vada ca acel card e al tau. Bineinteles, nu pe orice card poti face retrageri, de asta am si intrebat, dar pt tine totul e irelevant.

Cum naiba faci tu plati prin paypal fara cont paypal nu inteleg. Cardul meu nu are restrictionata plata online, fac plati online des, dar am apelat la paypal pentru SIGURANTA !!!
Nu era vorba de retrageri, ai intrebat degeaba.

Edited by AzY9, 22 November 2017 - 18:41.


#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Explic pt a suta oara pe acest forum: cand faci o plata, selectezi paypal, apoi pe pagina paypal ai doua optiuni: sa platesti cu un card, sau din contul paypal. Daca alegi cardul, introduci datele de pe card, daca alegi din cont, te loghezi in cont si daca ai bani in cont iti ia de acolo, daca nu, dar ai un card atasat, iti ia automat de pe acel card. Nu e nicio diferenta intre aceste plati din punctul de vedere al sigurantei.

#14
adybb

adybb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.07.2006

View Postrumegus, on 22 noiembrie 2017 - 21:08, said:

Explic pt a suta oara pe acest forum: cand faci o plata, selectezi paypal, apoi pe pagina paypal ai doua optiuni: sa platesti cu un card, sau din contul paypal. Daca alegi cardul, introduci datele de pe card, daca alegi din cont, te loghezi in cont si daca ai bani in cont iti ia de acolo, daca nu, dar ai un card atasat, iti ia automat de pe acel card. Nu e nicio diferenta intre aceste plati din punctul de vedere al sigurantei.
Salut rumegus,
se poate plati, fara cont paypal, cu card in ron, un pret in eur, sau tre' sa fie card in eur?
Daca da, poti sa-mi spui ce curs se folosete, cel al bancii sau paypal?
Merci.

Edited by adybb, 27 November 2017 - 00:29.


#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Orice card in lei, doar sa nu fie restrictionat pt plati online. Conversia se face by default, la cursul paypal, dar poti selecta si cursul bancii la care ai cardul, dar mi se pare ca optiunea asta exista doar in contul paypal, si acolo bine ascunsa. Eu am facut doar plati mici, sub 10-20$, deci nu m-a deranjat diferenta infima de curs.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate