Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Modem/router pentru fibra

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cod_7even

cod_7even

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.01.2008
Bună seara. As vrea sa schimb un pic "aerul" la rețeaua wifi din casa. Am modemul optic Huawei plus modem/router. Pot sa ma leg la optic doar cu router (TP-Link Archer C3200 Router Gigabit Tri-Band)  sau am nevoie sa fie și modem?
Mulțumesc.

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Nu poti, ai nevoie de ONT furnizorului de internet.

#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007

 cod_7even, on 21 noiembrie 2017 - 17:16, said:

Pot sa ma leg la optic doar cu router (TP-Link Archer C3200 Router Gigabit Tri-Band)  sau am nevoie sa fie și modem?
Mulțumesc.

Banuiesc ca te referi la "modemul optic".. nu la fibra optica direct, pt ca Archer-ul nu vad sa aiba port pentru fibra. Da, poti. Configurezi TP-Linkul sa faca el PPPoE-ul si activezi serverul DHCP

Edited by Argv, 21 November 2017 - 17:40.


#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Nu poate, are nevoie de ONT pentru fibra sa ii faca legatura cu OLT -UL furnizorului de internet, care are si functie de router si il pune in brige, dupa aceea poate configura PPPOE  pe routerul lui.

#5
cod_7even

cod_7even

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.01.2008
ONT-ul nu e modemul de fibra (Huawei).
https://produto.merc...-otica-ftth-_JM

Pentru că eu la ăsta vreau sa conectez Archer și sa renunț la modemul providerului (Vodafone station revolution).

#6
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Daca stii userul si parola in principiu nu ar trebui sa fie probleme. Incearca..

#7
cod_7even

cod_7even

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.01.2008
Costă 200€ încercarea asta... 😁

#8
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu mai bine zici tu clar de provider ai si ce Huawei ca sa nu lungim topicul pe 7 pagini?

#9
cod_7even

cod_7even

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.01.2008
Am Vodafone (Italia) cu modemul lor Vodafone Station Revolution. Modemul è legat la modemul optic Huawei (fibra) care am atașat link-ul de mai sus. Nu am vrut să intru în detalii pentru că nu sunt pe un provider din țară. Am vrut să știu dacă se poate conecta un router (fără modem incorporat - avizul celor de la Amazon) direct la modemul optic(Huawei), fără a folosi modemul Vodafone în cascadă. Dacă are rost să dau cei 200€pe Archer.

https://m.eprice.it/...cB&gclsrc=aw.ds

Ăsta e router - ul pe care vreau să îl achiziționez.

#10
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Ar trebui sa functioneze dar cel mai bine suna la suportul tehnic al furnizorului tau si intreaba..

Edited by Argv, 22 November 2017 - 17:14.


#11
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Si iar omiti detalii. Daca nu stim toata ecuatia cum am putea da un raspuns? Oricum cel mai bine ti-ar putea spune chiar Vodafone sau abonatii de acolo.

#12
cod_7even

cod_7even

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.01.2008
Tocmai asta nu voiam să fac. Să sun la ei. Pentru că măgarii, după primul an, când merge brici netul, ulterior încep să sugrume țeava. Mi s-a întâmplat și cu alți provideri. De aia nu mai vreau să stau cu jucăria lor. Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri. Cât despre dizy, ți-am dat toate piesele din ecuație, optic +modem. Ce necunoscută nu îți iese? Înțeleg că ești zeu în networking, dar dacă vrei să ajuți, încearcă să înveți să asculți întrebările "muritorilor" de rand. Ceilalți cum au reușit să îmi răspundă.
Respect tuturor!

#13
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Nu ai de la cine sa imprumuti un alt router? Orice model.. daca ala va merge va merge si TP-Linkul. Dar ai nevoie de user si parola pt autentificare. Ai acces la interfata de administrare a routerului actual?

#14
cod_7even

cod_7even

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.01.2008
Va mulțumesc pentru răspuns. Am rezolvat. Se conectează.
Închid postul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate