Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Obiective vechi "Zeiss" (RDG și RFG) pe M42 x 1 - cât de bune sunt în raport cu prețul?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
Obiective vechi "Zeiss" (RDG și RFG) pe M42 x 1 -  cât de bune sunt în raport cu prețul? Că văd și la 150 Lei, și la 200, și la prețuri mai mari pe olx.
Dau câteva exemple: https://www.olx.ro/o...html#b2dba72c9f

https://www.olx.ro/o...html#ed25491c41

https://www.olx.ro/o...html#ed25491c41

https://www.olx.ro/o...html#ed25491c41

https://www.olx.ro/o...html#ed25491c41

https://www.olx.ro/o...html#ed25491c41

#2
trabaho

trabaho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 21.08.2017
si unde sa le bagi? ce sa faci cu ele in epoca telefonului cu camera foto?

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Mai sunt și oameni care știu ce să facă cu ele, nu doar să puțulească telefonul și FB.

djl, obiectivele M42 sunt alternativa mult mai ieftină și foarte bună la obiectivele scumpe "digitale" (de exemplu cele luminoase/diafragmă "mică", gen f/1.4, f/1.8 etc. au cea mai mare căutare și sunt ceva mai scumpe). Firmele serioase ofereau optică excelentă și sunt destule care bat obiective contemporane și la formulă optică, și la calitatea sticlei sau construcției.
Se folosesc adaptoare pentru fiecare montură proprietară. Necazul ar fi că pierzi autofocusul și reglarea diafragmei, adică viteză. Dacă n-ai nevoie de viteză (de ex. foto de studio, produs etc.) nu pierzi nimic.
Diferențele de preț țin de marcă, stare, proprietar. Sunt și proprietari cuprinși de febra nostalgiei, care cred că dacă e M42 (ceva mitic în mintea lor) face bani mulți indiferent. Nu-i prost cine cere, e prost cine dă, zice poporu'. Posted Image

Edited by ursamajor, 21 November 2017 - 15:25.


#4
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Zeiss si Vario Tessar nu au moarte, si nimic nu le egaleaza!

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
Acuma vezi ca Zeiss mai scria si pe obiective facute la IOR... Nu doar la cele din RDG.

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
Şi cum erau faţă de cele R.D.G. şi cum le poţi diferenţia faţă de cele R.D.G.-iste?   Posted Image

 trabaho, on 21 noiembrie 2017 - 15:15, said:

si unde sa le bagi? ce sa faci cu ele in epoca telefonului cu camera foto?

Într-un aparat foto. Pe film sau digital. Există adaptoare de la M42 la alte monturi.
Când o să pot seta manual diafragma, timpii de expunere la telefon, când o să aibă telefonul obiective mişto, atunci am să fiu atras de poze făcute cu telefonul!

 ursamajor, on 21 noiembrie 2017 - 15:17, said:

Mai sunt și oameni care știu ce să facă cu ele, nu doar să puțulească telefonul și FB.

djl, obiectivele M42 sunt alternativa mult mai ieftină și foarte bună la obiectivele scumpe "digitale" (de exemplu cele luminoase/diafragmă "mică", gen f/1.4, f/1.8 etc. au cea mai mare căutare și sunt ceva mai scumpe). Firmele serioase ofereau optică excelentă și sunt destule care bat obiective contemporane și la formulă optică, și la calitatea sticlei sau construcției.
Se folosesc adaptoare pentru fiecare montură proprietară. Necazul ar fi că pierzi autofocusul și reglarea diafragmei, adică viteză. Dacă n-ai nevoie de viteză (de ex. foto de studio, produs etc.) nu pierzi nimic.
Diferențele de preț țin de marcă, stare, proprietar. Sunt și proprietari cuprinși de febra nostalgiei, care cred că dacă e M42 (ceva mitic în mintea lor) face bani mulți indiferent. Nu-i prost cine cere, e prost cine dă, zice poporu'. Posted Image

De ce oare nu fac eu poze cu telefonul?  Posted Image   (nu am smartfăun, dar au rudele). Deocamdată nu am D.S.L.R., aşa că nu am autofocus, dar am adaptor M42 - "Minolta" SR (montura clasică pentru focus manual la S.L.R.-uri a celor de la "Minolta"). Da, ştiu cum e cu diafragma   Posted Image
M42 a fost folosit de mulţi: R.D.G.-işti (nu la toate aparatele - unele aveau baionetă *), Sovietici ("Zenit"), Japonezi ("Pentax" a folosit mult timp, "Yashica", "Ricoh"). În unele ţări M42 x 1 este cunoscută ca Montură Pentax.

* "Exa" şi "Exakta". Folisită şi la unele "Yashica".

Edited by djl, 21 November 2017 - 15:49.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Unde ai vazut acolo vario Tessar ?

In primul rand ca alea sunt aus Jena, (pe unele nici nu scrie Zeiss), facute in DDR, unele nu sunt proaste dar nu au calitatea celor RFGiste.
Probabil as prefera unele din ele in loc de Zeiss-uri Japoneze care nu-mi plac deloc cum redau.

Insa Tessar in general se strica mecanismul si altele la el, are din pacate moarte.

Mai multe din linkuri sunt stricate - scrie si acolo, unul nu mai are diafragma si e doar wide open, altul are busit inelul de filtru si nu mai poti sa pui filtre si nici parasolar - care asta e nasol, poate cu clip on sa pui daca gasesti asa ceva.

Probabil in unele e umblat, curatate de fungus, decentrate si decolimate - cine are colimator in zona...

50-uri bune si foarte bune se  gasesc si de la alti producatori, si cu AF si fara, si pe baioneta dedicata si pe m42

Etc.

Or exista unele interesante, dar altele, si nu de pe OLX.

De pe OLX care nu are un sistem decent de feedback, nu as lua nimic.

Edited by loock, 21 November 2017 - 15:48.


#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
Filtre nu am folosit. Aşa că nu mă afectează prea tare.
Deci e bine să cumpăr face to face ... ca să pot verifica.
Dar dinte un "Zeiss" R.D.G.-ist şi un "Minolta" care e mai bun?

Edited by djl, 21 November 2017 - 15:52.


#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 djl, on 21 noiembrie 2017 - 15:10, said:

Obiective vechi "Zeiss" (RDG şi RFG) pe M42 x 1 -  cât de bune sunt în raport cu preţul?
nu cat de bune in raport cu pretul...
intrebarea e alta: vinde cineva vreun obiectiv in stare buna?

ca idee uite cat costa noi:
http://www.f64.ro/ob...&dir=&per_page=

Edited by arg, 21 November 2017 - 15:56.


#10
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Nu are treaba politia cu prefectura.

Zeiss-urile alea m42 sunt niste antichitati care nu prea mai au ce cauta in epoca digitala.
Ce e la F64 sunt noutati, proiectate in mod modern si cu performate de varf pentru cei cu OCD.

Daca nu ai un motiv specific sa folosesti m42 (e.g: ai gasit Zenit 12 al bunicului in pod si crezi ca se asorteaza cu flaneluta si ghetele, vrei un look special pt pozele Macro, cum obtii cu unele obiective Meyer) iesi mai bine un obiectiv de kit modern sau cu un obiectiv manual de la Samyang.

Edited by StefanSC, 21 November 2017 - 16:14.


#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
Vreau să le folosesc la aparat pe film   :)

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
te complici cu vechituri stricate...
cele bune costa de rup si iesi mai bine cu un dslr nou si decent...

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
E si pe OLX un Zeiss Otus 85 f 1.4 la 10661 lei - cica impecabil...
Daca te pricepi sa vezi daca e defect, poti sa faci economie de peste 6600 lei ...Posted Image
Dar e pe Nikon, nu merge pe Minolta, si are doar focalizare manuala chair daca e un obiectiv contemporan.

Legat de filetul busit, eu am scris acolo si de parasolar.
Teoretic exista si parasolar clip on, dar sunt mai rare pt 50 si se desprind mai usor.
Eu nu folosesc obiective fara parasolar, chiar daca au antireflex practic infinit mai bun decat au la Canon.
Cu exceptia unui 20mm care pt FF35 are parasolar tip parabolica care nu prea face nimic si e singurul parasolar pe care nu m-am deranjat sa-l iau. Insa pe APS-C ar merge pus un parasolar pt. ca incadreaza ca un 31, dar are filet de 67..
Filtre si eu folosesc rar, dar sunt cazuri in care are rost si un filtru de polarizare, si un NDG, etc.

Edited by loock, 21 November 2017 - 16:35.


#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
Dar din alea vechi ce se vând pe olx merită vreunul?
Cam ce obiective vechi "Zeiss" se merită?

#15
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Toate "se merita".
Merita aruncate la gunoi Posted Image.

Daca tragi film si nu ai nici o pretentie, oricare din ele merita cata vreme e in mare functional si e f ieftin. Mie imi par obscen de scumpe obiectivele alea pe care le-ai linkat. la un 50-100 de lei as fi zis, dar 250-400 de lei pt obiective cu pb de fungus? Posted Image

Edited by StefanSC, 21 November 2017 - 16:36.


#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
De pe OLX care nu are sistem de feedback nu are rost sa-ti pierzi vremea.

Okazii in cel mai rau caz, insa si ala este din RO....

Poti sa iei teapa si pe ebay, insa daca te uiti ce faci si verifci sa fie vazatori cu feedback 100% la multe vanzari, sa nu fie conturi furate, sa te uiti la poze sa nu fie defecte, ai sanse mai mari sa iei ceva bun.
Insa si acolo poti sa nimeresti unele cu probleme, umblate in ele si decolimate, cu fungus, cu diafragma lenesa care se inchide lent, etc., insa macar poti sa te bazezi pe mai mult respect, bun simt, feedback indelungat la care unii vanzatori tin unii enorm si altii mai putin, poze de rezolutie mare si aratarea detaliilor si defectelor cu raspundere, caracterizari mai corecte la cei seriosi, etc

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
Văd că totuşi pe olx au pus unii poze făcute cu ele...
Decolimat = cu stratul antireflex dus?

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004

 djl, on 21 noiembrie 2017 - 15:45, said:

Şi cum erau faţă de cele R.D.G. şi cum le poţi diferenţia faţă de cele R.D.G.-iste?   Posted Image

Nu puteai, ca erau facute sub licenta lor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate