Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Drept mostenire

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Gabrisamp

Gabrisamp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.11.2017
Salutari domnilor ,am si eu o intrebare : in urma decesului tatalui meu acum 4 ani a ramas un teren cu casa undeva in provincie la care propietar era tatal meu desigur ,mama e in viata si mai am o sora si un frate care datorita distantei nu se pot deplasa ca sa ne intalnim toti pt a trece acea locatie pe numele meu (ne-am pus de acord ca-mi cedeaza dreptul lor) si intrebarea :
-ce acte trebuie sa faca fratele si sora mea ca sa pot intra eu in posesie !?,cu mama pot sa merg eu direct la un notar fara probleme !? e neaparat necesar sa fie si ei de fata !?

#2
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Succesiunea s-a dezbatut?
Daca nu, trebuie sa faci dezbaterea succesorala.
Persoanele care nu se pot deplasa pot merge la cel mai apropiat notar si dau declaratie de renuntare la succesiune.

Edited by paznicmare, 20 November 2017 - 21:34.


#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 Gabrisamp, on 20 noiembrie 2017 - 21:26, said:

pt a trece acea locatie pe numele meu (ne-am pus de acord ca-mi cedeaza dreptul lor) si intrebarea :
-ce acte trebuie sa faca fratele si sora mea ca sa pot intra eu in posesie !?,cu mama pot sa merg eu direct la un notar fara probleme !? e neaparat necesar sa fie si ei de fata !?
Ideea e ca nu "se trece" samd... se dezbate succesiunea, toate partile implicate merg la notar, renuntatorii vor da declaratii de renuntate in fata notarului, mama ta deasemenea trebuie sa renunte daca vrei totul sa vina la tine altfel ea mosteneste un sfert si tu 3 sferturi (cu renuntarea celorlalti). Cel ce preia plateste taxele aferente actelor notariale, cei care renunta nu platesc nimic. Mai trebuie imi se pare certificat fiscal.

Edited by andreic, 20 November 2017 - 22:12.


#4
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
+ ca toate persoanele care" renunta", trebuie sa fie majore,cadastru, etc

Edited by OPEDI, 20 November 2017 - 22:31.


#5
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007
Cadastru nu trebuie.

Nu e clar ce a spus inițiatorul la început: tatăl era unic proprietar ? Dacă da, prin renunțarea mamei și a fraților devine el unic (în urma dezbaterii succesiunii, evident). Dacă tatăl și mama erau coproprietari 50-50, atunci partea mamei rămâne la ea, și inițiatorul va moșteni integral partea tatălui, adică 50%.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Fratele + sora = declaratie la notar de renuntare completa la succesiune.
Stie notarul ce sa scrie acolo.
Atentie: vor renunta complet si definitiv la TOATA succesiunea, adica teren si ORICE altceva mai este, casa, etc. etc. etc......

Apoi, daca vrei sa fie TOTL pe numele tau, face si mama ta exact acelasi act.
Daca dezbati succesiunea cu mama ta impreuna, veti avea fiecare 50% (cum s-a spus mai sus) si ea trebuie sa-ti vinda tie partea ei (e cel mai sigur asa) si te costa inca o tona de bani acest contract de vinzare-cumparare (da, poate sa iti vinda pe 10 lei, dar taxele se calculeaza la valoarea reala a bunurilor).
Din nou, te sfatuieste mai bine notarul.

#7
Gabrisamp

Gabrisamp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.11.2017

 buyonevideo, on 21 noiembrie 2017 - 09:39, said:

Fratele + sora = declaratie la notar de renuntare completa la succesiune.
Stie notarul ce sa scrie acolo.
Atentie: vor renunta complet si definitiv la TOATA succesiunea, adica teren si ORICE altceva mai este, casa, etc. etc. etc......

Apoi, daca vrei sa fie TOTL pe numele tau, face si mama ta exact acelasi act.
Daca dezbati succesiunea cu mama ta impreuna, veti avea fiecare 50% (cum s-a spus mai sus) si ea trebuie sa-ti vinda tie partea ei (e cel mai sigur asa) si te costa inca o tona de bani acest contract de vinzare-cumparare (da, poate sa iti vinda pe 10 lei, dar taxele se calculeaza la valoarea reala a bunurilor).
Din nou, te sfatuieste mai bine notarul.
Idea e ca sora si fratele meu nu vor sa vina sa ne intalnim intrucat stau departe (in strainatate )  si asfel vin pe rand si ei cand pot in Romania ,deci pot face actele de renuntare fiecare la un notariat cand mai vin in tara!?? ce acte au nevoie fiecare pt acea procura !? mai ales ca sora mea are acum alt nume fiind casatorita ! Pe de alta parte nefiind vorba de o valoare importanta a propietatii (sub 3000 euro) nu vor sa ne organizam sa ne intalnim si ai inteleg...!!

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Conform legii, trebuie sa va intalniti toti mostenitorii la notar pentru deschiderea succesiunii. Practic se face cerere in scris care va fi înscrisă în registrul succesoral al notarului public si de regula, notarul public, personal sau printr-un delegat, va face inventarierea bunurilor succesorale.
Numai pe bază de declaraţie scrisa sau probe administrate în cauză se va stabili dacă succesorii au acceptat succesiunea în termenul legal.
Declaraţiile de renunţare la succesiune şi cele de acceptare sub beneficiu de inventar se înscriu într-un registru special.
Notarul public stabileşte o dată la care se va dezbate succesiunea şi emite citaţii pentru toate părţile. La data respectivă, se dezbate succesiunea, iar dacă toate părţile sunt de acord cu propunerea notarului, acesta emite în 20 de zile actele necesare pentru toate părţile implicate.
Nu conteaza ca sora ta si-a schimbat numele in urma casatoriei din moment ce trebuie sa se prezinte la notar cu certificatul de nastere si cel de casatorie care sunt acte mai mult decat doveditoare pentru stabilirea identitatii.
Cam asta e

#9
Gabrisamp

Gabrisamp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.11.2017
E peste poate sa vina un notar in provincie la 100km de bucuresti sa evalueze s.am.a.d.  pt ce am eu acolo ,oricum fratele si sora mea nu se vor deranja niciodata pt asa ceva in primul rand pt ca nu merita ,valoarea  propietati e f modesta ,mai mult i-ar costa biletele de avion si zilele nelucrate pierdute .

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Gabrisamp, on 21 noiembrie 2017 - 10:33, said:

E peste poate sa vina un notar in provincie la 100km de bucuresti sa evalueze s.am.a.d.  
Nu vine niciun notar să evalueze moștenirea, au grile și în funcție de alea ți se stabilesc taxele. Succesiunea se dezbate pe ce bunuri declarați voi, nici inventar nu vă face nimeni.

Fratele și sora pot da declarația de renunțare la consulatul românesc din țările pe unde sunt acum.

Edited by althea, 21 November 2017 - 10:39.


#11
Gabrisamp

Gabrisamp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.11.2017
Asa e alta poveste,  in acest caz  intreb ce acte trebuie sa prezinte ei pt optinerea declaratiei ca sa stiu ce sa le spun !? banuiesc ca in primul rand certificatul de deces al tatalui meu...
pe de alta parte pe propietatea respectiva am act de vanzare -cuparare facut in noiembrie 1989 ...!! iar de la primaria locala am un certificat de punere in posesie pe 1000m chiar daca in realitate sunt 2700m  !!! am inteles ca se poarta situatia descrisa de mine si altora .
La vremea respectiva nu am putut sa fac direct pe numele meu intrucat aveam alta propietate ....cum tatal meu nu figura cu alte propietati a fost el cumparatorul ...desigur eu am platit la vremea respectiva dar....nu mai conteaza frati mei si-au dat acordul tacit dar ...eu insist sa-mi legalizez dreptul mai ales ca de 15 ani e totul in paragina  (casuta e distrusa in totalitate ,terenul e nelucrat tot de atita timp , mai mult am platit anul trecut refacerea gardului ....intrucat vecini ,sateni treceeau pe acolo cu oile ca pe maidan ...)
E un sat uitat de lume ,drumul pana acolo e neasfaltat de 25 de ani ,amintiri...peisajul ma face sa mai doresc sa reanod ceva din ce a fost si eventual ce mai poate oferii ..!!

Edited by Gabrisamp, 21 November 2017 - 10:58.


#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Declaraţia de acceptare sau de renunţare a succesiunii poate fi depusa la un consulat sau ambasada romaneasca de oriunde dar numai în formă autentică si nu la orice ambasada poti legaliza semnătura pe contracte, acte de donaţie, acte de tranzacţie judiciară sau alte acte care vizează transmiterea de bunuri ori alte drepturi (in UK nu se poate),iar dezbaterea succesiunii se realizează numai de către notarii din România.
De asemenea, conform codului civil, in cazurile prevăzute de lege (se poate aplica in acest caz sau nu) sau la cererea celor interesaţi, notarul public, personal sau printr-un delegat, va face inventarierea bunurilor succesorale.
Daca s-a schimbat ceva intre timp –nu mai stiu.
Cel mai simplu ar fi sa vizitezi un notar sau pur si simplu sa cauti pe internet art.1103 Cod civil iar pentru actele necesare la ambasada/consulat, poti consulta saitul corespunzator aici    http://www.ambasada.ro/1/ambasade.html

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Naijax, on 21 noiembrie 2017 - 11:12, said:

Declaraţia de acceptare sau de renunţare a succesiunii poate fi depusa la un consulat sau ambasada romaneasca de oriunde dar numai în formă autentică  .......
Declarația de renunțare/acceptare SE DĂ, nu se depune la consulat. Se face ca și la notar: se dă în fața consulului și are aceeași valoare.
N-am zis că se dezbate succesiunea acolo! E vorba doar de declarațiile de care el nevoie.

În rest, nu înțeleg ce zici tu cu legalizarea semnăturilor etc. Oricum n-are legătură cu subiectul.


 Gabrisamp, on 21 noiembrie 2017 - 10:45, said:

Asa e alta poveste,  in acest caz  intreb ce acte trebuie sa prezinte ei pt optinerea declaratiei ca sa stiu ce sa le spun !?
Fă tu un drum la notarul unde veți dezbate succesiunea și vorbește cu el.  
În principiu au nevoie de certificatul de deces (să întrebi notarul dacă ei pot să ducă o copie) + act de identitate / pașaport + certificatele de naștere + cel de căsătorie pentru sora ta.

#14
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007

 buyonevideo, on 21 noiembrie 2017 - 09:39, said:

Daca dezbati succesiunea cu mama ta impreuna, veti avea fiecare 50% (cum s-a spus mai sus) si ea trebuie sa-ti vinda tie partea ei (e cel mai sigur asa) si te costa inca o tona de bani acest contract de vinzare-cumparare (da, poate sa iti vinda pe 10 lei, dar taxele se calculeaza la valoarea reala a bunurilor).
Dacă e nevoie de vânzare, trebuie cadastru în prealabil.

#15
Gabrisamp

Gabrisamp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.11.2017
Eu vreau sa-l optin ca si mostenire nu sa-l cumpar de la mama si frati si nu am nici de gand sa-l vand ,altefel preferam sa cumpar lejer o propietate identica ,probabil era si mult mai simplu .

#16
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,759
  • Înscris: 18.04.2007
Am pomenit de vânzare-cumpărare dacă mama ta e deja proprietară pe o parte din teren+casă (în cotă indiviză). Dacă înainte de succesiunea după tată nu are nimic în proprietate (din imobilele despre care discuți), atunci prin renunțarea celorlalți obții tu totul, fără cumpărare.

#17
Gabrisamp

Gabrisamp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.11.2017
Doar tatal meu e trecut ca propietar pe actul de vanzare -cumparare .

#18
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 Gabrisamp, on 21 noiembrie 2017 - 09:48, said:

Idea e ca sora si fratele meu nu vor sa vina sa ne intalnim intrucat stau departe (in strainatate )  si asfel vin pe rand si ei cand pot in Romania ,deci pot face actele de renuntare fiecare la un notariat cand mai vin in tara!?? ce acte au nevoie fiecare pt acea procura !? mai ales ca sora mea are acum alt nume fiind casatorita ! Pe de alta parte nefiind vorba de o valoare importanta a propietatii (sub 3000 euro) nu vor sa ne organizam sa ne intalnim si ai inteleg...!!
N-au nevoie de nici un act.
Nu-i intereseaza actele terenului / casei, de exemplu.
Scriu ca renunta la orice pretentie la succesiune si aia e.
Se poate face si in strainatate: ambasada/consulat, chiar si la notar din tara respectiva.
http://notariatirimi...-sau-declaratie
IN REZUMAT: pentru a trimite din strainatate in Romania o declaratie sau procura care sa va serveasca interesele, sa poata fi folosita la intocmirea unui act notarial, cel mai sigur este sa va adresati Ambasadei sau Consulatului Romaniei in tara respectiva. Daca acest lucru este prea anevoios, si sunteti intr-o tara de drept latin, adresati-va unui notar al tarii respective, dar atentie: declaratia sau procura sa fie incheiata in forma AUTENTICA, apoi APOSTILATA sau SUPRALEGALIZATA, dupa cum cere legea tarii respective. Apoi trimiteti procura in original in Romania. Daca va aflati intr-o tara care nu este de drept latin, nu va ramane decat solutia Ambasadei sau Consulatului, sau sa veniti personal la notar in Romania pentru a rezolva problema respectiva.

 Gabrisamp, on 21 noiembrie 2017 - 12:29, said:

Eu vreau sa-l optin ca si mostenire nu sa-l cumpar de la mama si frati si nu am nici de gand sa-l vand ,altefel preferam sa cumpar lejer o propietate identica ,probabil era si mult mai simplu .
Vorbeste cu notarul, vad ca nu ai inteles.
Poate acum intelegi:
1. frate si sora dau declaratie ca renunta.

Varianta 2.1. faci succesiunea tu + mama ta =  veti avea fiecare 50%, costa succesiunea
Tu esti proprietar complet 100% doar daca mama ta iti vinde/doneaza partea ei - costa taxele notariale c*c*lau

Varianta 2.2. mama ta da declaratie ca renunta.
Faci succesiunea si tu esti proprietar complet 100%, te costa doar succesiunea

 Gabrisamp, on 21 noiembrie 2017 - 13:13, said:

Doar tatal meu e trecut ca propietar pe actul de vanzare -cumparare .
Era casatorit cu mama ta cind a facut contractul?
DA - are si ea dreptul la mosternire.
NU - au dreptul la mostenire doar copiii.

Mergi si vorbeste cu un notar.
Crede-ma, am trecut prin asta in primavara si iti poate explica foarte simplu si rapid tot ce ai nevoie.

Edited by buyonevideo, 21 November 2017 - 13:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate