Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa P+1+M langa Bucuresti

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
372 replies to this topic

#55
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Si care ar fi problema cu burlanul hotei ? Nu vine mascat ?
Referitor la poze , daca tot ai pus manometru la intrarea apei in casa , pune si unul dupa filtre ...si vei avea surprize !

#56
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdeliacrin, on 12 decembrie 2017 - 13:21, said:

[...] desi am vrut hota pe mijloc am reusit sa pun priza si teava in asa fel incat ma obliga sa decalez evacuarea hotei Posted Image   Sa nu faceti ca mine!!

Hota de perete?

#57
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
da, hota de perete. Eu vroiam sa o pun pe mijlocul peretelui dar fix pe mijloc am o portiune de vreo 20 cm pe care nu o pot gauri din cauza prizei si a tevii de gaze. Speranta mea e ca gura de evacuare sa poata fi oriunde in spatele acelei masti de inox si sa fie in final centrata chiar daca gura nu este...

#58
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Daca vorbim despre acelasi lucru, despre o hota de perete si nu despre una incorporabila ... evacuarea se face prin tubul vertical, instalat in masca.
[ https://mobileimages.lowes.com/product/converted/026715/026715187126.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#59
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca aveai in minte asa ceva , trebuia totul bine gindit si supravegheat. Cosul ala de tabla nu permite dezaxarea , ca este prea ingust .
Solutia este mutarea instalatiilor daca vrei sa-ti iasa " la liniuta " .

#60
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Post86-APP, on 12 decembrie 2017 - 18:31, said:

Si care ar fi problema cu burlanul hotei ? Nu vine mascat ?[...]

View Post86-APP, on 12 decembrie 2017 - 21:34, said:

Daca aveai in minte asa ceva , trebuia totul bine gindit si supravegheat. Cosul ala de tabla nu permite dezaxarea , ca este prea ingust .
Solutia este mutarea instalatiilor daca vrei sa-ti iasa " la liniuta " .


De-aia e bine sa intrebi si, abia dup-aia, sa tragi concluzii.

Edited by DIY, 12 December 2017 - 22:00.


#61
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
De-aia e bine sa intelegi si ce-am urmarit ....

#62
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Tocmai, ca am inteles Posted Image
Pentru tine pare mai important sa "contribui" decat sa vorbesti la obiect.

#63
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Corect. Prefer sa dau  un sfat sau sa fac un comentariu din care sa se priceapa mai multe , decit postări SF fara subiect.... cum mulți practica .

#64
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Ce camera tehnica curata si ordonata! La mine e un dezastru acolo Posted Image nici nu stiu de unde sa il apuc. Trebuie sa mai maschez din ele, dar nu prea pot masca mare lucru. Oi vedea cum o aranjez sa arate cat de cat decent, dupa ce pun gresia.

La hota pe care vreau sa o folosesc dupa schita asta m-am ghidat. Acuma eu nu stiu sa iti spun daca ai putea da gaura de evacuare oriunde pe acea latime de 30 cm si nici nu stiu daca te ajuta latimea asta asa mica.
Attached File  www.magazinieftin.ro-Hota-perete-Bosch-DWB097A50,-139-W-DWB097A50-330.jpg   41.45K   65 downloads

Daca vrei o hota facuta la comanda, poate ca acolo ai mai putea jongla cu latimea mastii ce inglobeaza teava de evacuare si cumva sa o centrezi in final pe perete.

Edited by dana84, 13 December 2017 - 21:35.


#65
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdana84, on 13 decembrie 2017 - 21:33, said:

Ce camera tehnica curata si ordonata! La mine e un dezastru acolo Posted Image nici nu stiu de unde sa il apuc. Trebuie sa mai maschez din ele, dar nu prea pot masca mare lucru. Oi vedea cum o aranjez sa arate cat de cat decent, dupa ce pun gresia.

La hota pe care vreau sa o folosesc dupa schita asta m-am ghidat. Acuma eu nu stiu sa iti spun daca ai putea da gaura de evacuare oriunde pe acea latime de 30 cm si nici nu stiu daca te ajuta latimea asta asa mica.
Attachment www.magazinieftin.ro-Hota-perete-Bosch-DWB097A50,-139-W-DWB097A50-330.jpg

Daca vrei o hota facuta la comanda, poate ca acolo ai mai putea jongla cu latimea mastii ce inglobeaza teava de evacuare si cumva sa o centrezi in final pe perete.


Din desenul postat se vede latimea măștii de 300 si diametrul burlanului este de 125 sau 150. Deci un oarecare spatiu de reglaj exista.
Dacă intre țeava de gaz si verticala cablului sunt 200 mm o gaura de 150 se poate da lejer. Eu as măsura pe exteriorul peretelui 90 din exteriorul țevii de gaz si as da o trecere cu un spiral de 10. Folosind apoi o carota de 150 as găuri centrat pe gaura de trecere fără grija știind ca ies la 2 cm de țeava si cel puțin 3 cm de cablu.

#66
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postpicomouse, on 13 decembrie 2017 - 23:07, said:

Din desenul postat se vede latimea măștii de 300 si diametrul burlanului este de 125 sau 150. Deci un oarecare spatiu de reglaj exista.
[...]

Nu este chiar asa de simplu. Centimetrii disponibili se pierd aproape imediat.

In spatele mastii se "pierd" vreo 4-5cm, pe fiecare parte, cu tabla mastii; partea care se aplica pe perete. Sa tai din limbile astea de tabla e cu risc. In primul rand au rol estetic. Dau o terminatie continua, inspre perete. In al doilea rand au rol de ranforsare a mastii. Tai o bucata, risti sa ai vibratii ale mastii.

De asemenea, mastile acestea sunt - de cele mai multe ori - duble. Adica sunt doua masti, una intr-alta. Asta-i modalitatea cea mai uzuala de a regla inatimea mastii astfel incat sa se potriveasca totul frumos, fara complicatii. Asta inseamna, ca in interiorul mastii ... interioare Posted Image e si mai putin loc de joaca.

Eu zi ca trebuie mare atentie si masurat de zece ori. Si mai trebuie tinut cont si de faptul ca realitatea are prostul obicei sa lucreze impotriva calculelor noastre. Nu mereu. Doar cand negociezi Posted Image  la nivel de mm si cand o abatere doare cel mai tare.

In fine ... noi batem campii aici, cu voiosie, dar nu stim nici ce tip de hota e, exact, si nici alte amanunte Posted Image Posted Image

#67
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
hai ca am facut un desen rapid. cred ca va trebui sa mut teava de gaze sau priza.
priza este la 220cm de peretele din stanga.
intre priza si teava de gaze sunt aprox 12 cm. nu incape burlanul intre ele

burlanul sigur va avea 15cm, deci singura solutie acum ar fi sa descentrez hornul ala cu 5 cm spre stanga, sa fac gaura la limita firelor de curent....
oare se vad 5 cm la distanta aia? mai rau e ca daca nu am hotarat furnizorul de mobila nu stiu exact nici ce dimensiuni vor avea corpurile, fiindca fiecare furnizor are limitarile lui si dimensiuni de corpuri anume

Attached Files


Edited by deliacrin, 14 December 2017 - 12:45.


#68
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
update: am aflat ca burlanul vine obligatoriu pe mijlocul mastii, nu se poate pune descentrat. Mai mult, cei de la Falmec nu recomanda tub flexibil ci tub fix, iar la modelele cu NRS (noise reduction system) au tuburi speciale care izoleaza fonic.
Eu m-am cam hotarat sa merg pe Falmec, unul din modelele Plane sau Plane NRS, o sa aleg in functie de buget. Modelul Plane normal are performante asemanatoare cu Bosch insa imi inspira mai multa incredere tehnologia lor si au 5 ani garantie.
In concluzie o sa mut ori firele de curent ori teava de gaze, sa vedem care varianta e mai simpla.

#69
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 29.04.2008

View Postdeliacrin, on 15 decembrie 2017 - 13:57, said:

update: am aflat ca burlanul vine obligatoriu pe mijlocul mastii, nu se poate pune descentrat.

cat e diametrul tubului?

Din pacate eu nu voi putea muta fierul din perete :(

#70
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Pai depinde de model, la cele puternice la care ma uit eu are 15 cm. Sunt unele cu 12 cm.

#71
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Postdeliacrin, on 15 decembrie 2017 - 13:57, said:

update: am aflat ca burlanul vine obligatoriu pe mijlocul mastii, nu se poate pune descentrat. Mai mult, cei de la Falmec nu recomanda tub flexibil ci tub fix, iar la modelele cu NRS (noise reduction system) au tuburi speciale care izoleaza fonic.
Eu m-am cam hotarat sa merg pe Falmec, unul din modelele Plane sau Plane NRS, o sa aleg in functie de buget. Modelul Plane normal are performante asemanatoare cu Bosch insa imi inspira mai multa incredere tehnologia lor si au 5 ani garantie.
In concluzie o sa mut ori firele de curent ori teava de gaze, sa vedem care varianta e mai simpla.
Am vazut bine pretul la o hota Falmec sau ma lasa vederea? Asa scumpa? Da ce face de e asa scumpa?

#72
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postdeliacrin, on 15 decembrie 2017 - 13:57, said:

update: am aflat ca burlanul vine obligatoriu pe mijlocul mastii, nu se poate pune descentrat.

Cam asa ma asteptam si eu ...

View Postdeliacrin, on 15 decembrie 2017 - 13:57, said:

Mai mult, cei de la Falmec nu recomanda tub flexibil ci tub fix, iar la modelele cu NRS (noise reduction system) au tuburi speciale care izoleaza fonic.

Foarte corect. Tubulatura flexibila este o ca-la-mi-ta-te d.p.d.v al performantei !!! Ti-am dat niste explicatii aici:

https://forum.softpe...sa/page__st__36

View Postdeliacrin, on 15 decembrie 2017 - 13:57, said:

iar la modelele cu NRS (noise reduction system) au tuburi speciale care izoleaza fonic [...]

Aici am niste mari semne de intrebare. Doua dintre ele ar fi:
- Ce anume izoleaza tuburile acestea? Ce tip de zgomot, adica?
- Daca se instaleaza pe calea de aer ... care este caderea de presiune pe un tub dintr-asta?

Spor!

Edited by DIY, 15 December 2017 - 20:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate