Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Casa P+1+M langa Bucuresti

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
372 replies to this topic

#19
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
e prima oara cand ne luam proiector, vrea dolby atmos (cica o sa imi placa si mie)...insa bureti nu am pus din pacate nicaieri....
proiector a luat deja un Sony hw45es de black friday insa l-ar schimba cu un Epson tw9300 ca sa il poata monta mai in spate si sa avem diagonala mai mare...
nu stiu cum sa tragem cablurile, inca putem da jos rigipsul ar fi o problema cu folia - alte gauri...nu e chiar recomandat. Am mai putea pune niste grinzi de lemn aparente si sa ne folosim de ele.
De bureti de ce ziceai? pentru soundproofing sau ca sa se auda mai bine?

Edited by deliacrin, 21 November 2017 - 21:50.


#20
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdeliacrin, on 21 noiembrie 2017 - 17:14, said:

- as verifica cu atentie proiectul de structura  - am constatat ca nu e foarte dificil de inteles, daca te uiti pe el si cauti distante si grosimi poti intelege ce e in el si poti verifica daca se potriveste cu arhitectura. De exemplu, la noi a fost o diferenta de 10 cm la latimea scarii intre proiectul de arhitectura si cel de structura Posted Image
Desi eu am verificat proiectul de structura, am avut exact aceeasi problema. Am avut podestul de 90 cm pe arhitectura (cum am vrut eu) si de 100 cm pe structura (plansa copy-paste din alt proiect). S-a cofrat si turnat conform proiectului de structura, si din cauza asta am podestul mai mare si treptele mai mici. Eu as fi vrut invers.

View Postdeliacrin, on 21 noiembrie 2017 - 17:14, said:

stalpii nostri fiind de 25cm au avut enorm de mult fier si unii etrieri erau prea aproape de cofrag si nu se vibra bine => am avut segregari pe care le-am reparat cu sika
Segregari am avut si eu...
Eu stiam ca la structuri in cadre stalpii trebuie sa fie de minim 30 cm...

View Postdeliacrin, on 21 noiembrie 2017 - 17:14, said:

la majoritatea stalpilor betonul s-a intins pe langa zidarie si a trebuit sa tencuim mai gros.
Idem si la mine.

View Postdeliacrin, on 21 noiembrie 2017 - 17:14, said:

- nu as mai lucra cu nimeni de care ajunge sa imi fie sila:
Exact asa am patit si eu cu tencuitorii...Posted Image

Scriu toate lucrurile astea ca poate te ajuta sa te linistesti daca vezi ca nu doar la tine se intampla.
Eu, mai pe la inceput, credeam ca am eu o problema...ca pe jurnale aproape nimeni nu scrie si despre greseli. Daca te iei dupa jurnale toti is geniali la ales si la strunit echipele, la negociat preturile, la coordonat doreii, samd...

#21
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Wow, deci nu va jucati. Pai in rangeul de pret 10.000 lei nu va tenteaza mai degraba un 4K. Deja au scazut pe la 8000 lei nu mai tin minte modelul exact, parca era ceva epson. Trebuie sa fie sublim. Spre ce diagonala tintiti? 150’’? Prin bureti ma refer la panouri fonoabsorbante, nu la soundproofing, ca doar nu se supara vecinii daca duduie putin boxele in timpul star wars. Au rol de tratament fonic, strunesc reflexiile sonore si schimba mult experienta. In lipsa acestor reflexii (ecou) imaginea sonora este mult mai bine definita, poti localiza mult mai precis sunetul si boxele tind sa dispara din peisaj, ramane doar sunetul. Scrie in continuare pe jurnal, nu te lasa.

#22
danmannx

danmannx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 03.08.2007
Pe partea audio ce buget aveti alocat? Cine este fericitul producator ce va va desfata auzul? Ce amp, ce surse, ce boxe, ce configuratie, ce cabluri???

#23
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
.

View Postkolfleading, on 21 noiembrie 2017 - 21:50, said:

Scriu toate lucrurile astea ca poate te ajuta sa te linistesti daca vezi ca nu doar la tine se intampla.
Eu, mai pe la inceput, credeam ca am eu o problema...ca pe jurnale aproape nimeni nu scrie si despre greseli. Daca te iei dupa jurnale toti is geniali la ales si la strunit echipele, la negociat preturile, la coordonat doreii, samd...
Frumos zis colegu'...si adevarat.
Problema e ca sint unii care nu suporta criticile si de aia se feresc sa posteze...(printre care si eu....)

Edited by viotl, 21 November 2017 - 23:49.


#24
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View Postdanmannx, on 21 noiembrie 2017 - 22:42, said:

Pe partea audio ce buget aveti alocat? Cine este fericitul producator ce va va desfata auzul? Ce amp, ce surse, ce boxe, ce configuratie, ce cabluri???

Mai baietiiiiiiii, asta era jurnal de constructie nu doar de man cave!! Doamneee, sunteti ca in reclama aia cu barbatii care se bucurau la frigiderul de bere.
Feteloooor! Help! O sa-i zic barbatului sa deschida un topic cu boxele lui, eu acum ma zbat cu faianta, gresie si parchet...
Boxe Q acoustics, subwoofere svs, amplificator marantz si nu mai stiu altceva. Cabluri inca nu.

View Postkolfleading, on 21 noiembrie 2017 - 21:50, said:

S-a cofrat si turnat conform proiectului de structura, si din cauza asta am podestul mai mare si treptele mai mici.

Pai in proiect trebuia sa fie si latimea, inaltimea si nr treptelor. Ei nu si-au dat seama ca nu iese ca in plan? Cum sa le iasa mai mici?!

View PostBylly00, on 21 noiembrie 2017 - 22:04, said:

ce diagonala tintiti? 150’’?

cica 150, da

View PostBylly00, on 21 noiembrie 2017 - 22:04, said:

doar nu se supara vecinii daca duduie putin boxele in timpul star wars.

nu, dar mai dorm si copiii :D

#25
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdeliacrin, on 22 noiembrie 2017 - 00:19, said:

Pai in proiect trebuia sa fie si latimea, inaltimea si nr treptelor. Ei nu si-au dat seama ca nu iese ca in plan? Cum sa le iasa mai mici?!
Proiectul de arhitectura era conform cu ce am cerut eu, podest de 90 cm.
Proiectul de structura era copy-paste de la alt client, podest de 100 cm.

Desi eu am verificat si comparat cele doua proiecte, tocmai acest amanunt mi-a scapat.

S-a executat conform proiectului de structura.

#26
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Oooo, deci aici ne plangem fiecare de ce a iesit prost ? :D
Nu de alta dar am si eu o lista ... sa-mi ajunga.

La mine prostia cea mai mare a fost ca am avut incredere in dirigintele de santier, super recomandat.
Tot ii zic sotului ca ne iesea casa asta cu cateva mii de euro bune mai putin daca nu aveam asa mare incredere in diriginte si verificam eu de la inceput totul. Da, stiu ca toate se repara, mai mult sau mai putin, insa toate reparatiile costa. Cele majore le-au mai reparat si pe banii lor, dar cele minore sa zicem, gen ziduri strambe si care nu sunt in vinclu ... evident pe banii mei. Atat cat s-a putut repara.

Si ce ma enerveaza cel mai tare e ca toti vin si dau vina pe cei dinainte. De departe cei care mi-au facut viata cea mai grea dupa ei au fost cei cu tencuiala. Desi si astia erau recomandati, tencuiau manual, mi-au cerut 20 de ron/mp indiferent ca e interior sau exterior. Am zis ok, dar atata cer, sa indrepte ce nu a iesit bine la rosu. Mda. Asa bine au indreptat incat si acuma mai am mici valuri pe pereti. La care nu mai am ce sa le fac, dar fiind alb si mat totul nu e chiar asa grav. Insa daca era colorat ...
Si nenea care mi-a facut sarpanta, da, si el. A fost chinul de pe lume sa inchid stocatura si pazia ca sa pot da cu decorativa pentru ca nimic nu era la boloboc sau in vinclu acolo. Nu erau abateri mari, la ochi nu se vedeau, daca as fi inchis clasic nu cred ca ar fi fost probleme. Insa cand plachezi cu osb + xps cam trebuie sa fie drept, altfel trebuie taiat osb-ul acela tot in unghiuri de toate felurile

Ce sa mai zic de faptul ca mi-au facut un zid in plus si au uitat la o camera sa imi faca geam. Sau ca au uitat un rand de caramida la etaj si mi-am dat seama doar dupa ce au decofrat centura si am vazut ca sunt doar 10 randuri in loc de 11. Toate trec :)

Hai sa alegem gresie si parchet si sa speram in amintiri mai placute de la montajul lor. Am eu ceva emotii si cu astea.

#27
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Dana..cam asta-i realitatea..Dirigintele in multe cazuri ii doar pe hartie..iar pe teren beneficiarul sta in brate cu proiectul..sau doarme noaptea in pat cu cateva planse..ca apoi a doua zi..sa verifice totul faptic/tehnic/ochiometric cu nivela si ruleta la purtator. Cu un pic de planificare..multe chestii din astea se pot evita. Eu faceam sedinte cu ei (doreii) de cateva ori pe sapt daca era nevoie..si-i bagam in conferinta si pe sefii lor din birouri..incat sa nu existe situatii neprevazute..Au mai aparut si de astea..insa pe mine cel mai mult ma deranjeaza cuvantul care nu se mai respecta..termenele care se prelungesc cu saptamanile..etc.

#28
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View Postdana84, on 22 noiembrie 2017 - 13:59, said:

Hai sa alegem gresie si parchet si sa speram in amintiri mai placute de la montajul lor. Am eu ceva emotii si cu astea.

apropo de gresie si parchet dupa ce m-am sucit si iar sucit ce sa pun la parter cred ca voi renunta la 100% parchet si voi pune o gresie in hol, bucatarie, ca sa ma asigur ca si zona aia de iesit pe terasa e mai protejata de copii care alearga cu nisip pe tenisi, musafiri care nu se descalta etc...
Si pentru ca ma pasioneaza designul interior ma chinuie talentul sa fac acea trecere mai misto, nu o simpla dunga si sa vezi ca imbinari intre placi de parchet taiate oblic si gresii voi avea Posted Image  Cam in mijlocul casei vor fi deci trebuie sa iasa bine.

Deci apropo de ce zicea cineva mai devreme, eu nu cred ca a treia casa ar iesi neaparat mai bine fiindca depinde de oameni pana la urma.

#29
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ultima mea patanie:
Am inchiriat 100 mp de schela pentru termosistem .... a venit omul cu o duba, a descarcat, am semnat contractul (ca primarul) si aia a fost acum o luna jumate... azi dimineata a venit dupa schela... in loc de 28 de H-uri (picioare de schela) si 28 de podini erau doar 23 de H-uri si 23 de podini deci cate 5 lipsa plus vreo 20 de diagonale lipsa... Asta de unde am inchiriat schela a scos contractul: 28 de buc...pe teren 23 de bucati...cica mi-ar fi furat meseriasii din schela (bai ma lasi !?! ca doar nu e un cui ) ...zic asta este cat costa sa le platesc ...am dat banii si gata. Posted Image Posted Image Posted Image

#30
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postdeliacrin, on 22 noiembrie 2017 - 16:52, said:


apropo de gresie si parchet dupa ce m-am sucit si iar sucit ce sa pun la parter cred ca voi renunta la 100% parchet si voi pune o gresie in hol, bucatarie, ca sa ma asigur ca si zona aia de iesit pe terasa e mai protejata de copii care alearga cu nisip pe tenisi, musafiri care nu se descalta etc...
Si pentru ca ma pasioneaza designul interior ma chinuie talentul sa fac acea trecere mai misto, nu o simpla dunga si sa vezi ca imbinari intre placi de parchet taiate oblic si gresii voi avea Posted Image  Cam in mijlocul casei vor fi deci trebuie sa iasa bine.

Deci apropo de ce zicea cineva mai devreme, eu nu cred ca a treia casa ar iesi neaparat mai bine fiindca depinde de oameni pana la urma.
Mie imi plac imbinarile cat mai invizibile, trecerile cat mai drepte si line :D
Dar sunt curioasa cum o sa iasa trecerile astea oblice.

Urmatoarea casa iese mai bine pentru ca stii la ce sa te uiti si stii cand sa spui stop, punct si de la capat cu altii. Fara jena :D

#31
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

View Postbrawnie, on 22 noiembrie 2017 - 23:10, said:

am semnat contractul (ca primarul)

si eu tot asa am semnat...au lipsit la sfarsit doar 3 podele, insa tipul a fost dragut, noi i-am zis ca o sa le mai cautam (aveam munti de gunoaie in curte) si el a zis ok si gata...

#32
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdeliacrin, on 22 noiembrie 2017 - 00:19, said:

Mai baietiiiiiiii, asta era jurnal de constructie nu doar de man cave!! Doamneee, sunteti ca in reclama aia cu barbatii care se bucurau la frigiderul de bere.
Doar ti-am zis ca ai nimerit in cartierul potrivit...

View Postdeliacrin, on 22 noiembrie 2017 - 00:19, said:

nu, dar mai dorm si copiii :D
Asa crezi tu? :D

#33
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Aproape ca ma faceti sa ma simt prost ca am concediat, deja, doi constructori si ... arhitecta. Ei nu preau au inteles de ce (cica merge si-asa !!!) dar mie mi s-au parut greseli grave. Mai ales ca n-am venit cu avioane ... am vrut si eu, ca tot omu', niste unghiuri drepte, niste fundatii ca-n proiect, niste drenuri facute in spiritul legilor fizicii, nu impotriva lor ... Deh! Pretentii.

Edited by DIY, 23 November 2017 - 01:40.


#34
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
De concediat toti am concediat, doar ca trebuia mai mult si fix atunci, cand esti la inceput si nu prea stii cu ce se mananca constructiile astea, ce e acceptabil si ce nu (cel putin eu nu am stiut) ... ca sa iasa asa cum vad eu acum ca ar fi trebuit sa iasa in final.
Am un vecin care imi zicea ca doar la rosu a schimbat vreo 10 echipe. Nici nu le mai tinea numarul. Si na, zicea ca el era toata ziua pe santier in perioada constructiei si urmarea absolut tot. Ceea ce eu chiar nu am cum sa fac. Unii mai trebuie sa si lucram ca sa avem bani de construit :D sau sa asteptam pana la a doua tinerete ca sa strangem.

Nu zic ca nu sunt echipe responsabile, care sa lucreze bine fara sa fie supravegheate. Sunt. Dar tare putine. De cele mai multe ori mai scumpe decat majoritatea.
Asa sunt cei care au preluat in primavara casa tencuita si cu sapele turnate. Lucreaza incet, bine si in final iese si scump (pentru mine, pentru ca pentru ei, cum orice lucrare dureaza mai mult decat la altii care se mai si grabesc si le mai fuseresc, probabil ca e o suma okish, nimic wow). Dar daca ne intelegem sa faca ceva, apoi acel ceva iese drept si daca e cazul, la milimetru. Exceptie cazurile in care nu se putea nicicum din cauza greselilor anterioare, dar si acolo se straduiau sa iasa cat mai bine.

#35
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,537
  • Înscris: 03.04.2013
Neata...
Iti dau mare dreptate, @dana, by the dot.
As mai completa ca asta e, asta-i Romania azi, si ca nu avem incotro decit sa ne documentam cit putem si sa alegem bine...cit putem, sa stam cu ochii pe ei si sa ii corectam cit putem....si sa invatam sa nu ne imbolnavim de nervi, sa traim cumva cu nereusitele.
  Una din probleme e ca multi, foarte multi proprietari nu se pricep si nici nu le pasa mult de ce fac constructorii, ii lasa sa isi vada de ale lor..iar cind vii tu cu "pretentii" considera ca esti client dificil. Asta in conditiile ca tu ceri lucruri absolut simple si normale, precum o zidarie dreapta, un cofrag drept, segregari minime. Si cind insisti, unii isi iau jucariile si pleaca (precum @puisor, acolo pe linga tine).
  Nu ma pot plinge mult de ai mei la rosu. Asa, ca chestie - cind i-am informat ca punem distantieri de plastic la armatura placilor si stilpilor s-au crucit. Cica, sint singurul care le-a cerut asa ceva, si au o multime de case construite in oras, majoritatea din ele la oameni foarte potenti financiar. Si am inteles cind am golit toate magazinele din oras de distantieri, pur si simplu nu erau pe piata pentru ca nu era cerere, inclusiv la dedemn. Deci, ca sa intelegem cum se lucreaza.
  Macar...am avut multumirea, satisfactia ca cei care au tencuit au laudat peretii si placile, ca fiind mai bune decit majoritatea.

#36
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eu nu pot sa ii sufer pe doreii in general. Ii vezi pana si in trafic ca au un cacat de camioneta si fac drifturi cu ea dimineata cand se duc la munca , e incredibil. Unii dorei , echipe , firme fantoma de constriuctii cu patroni ghertoi au facut din meseria asta umila si onesta ceva de tip mafiot .De ce ? Pentru ca le merge treaba , au cu cine, au beneficiari de treaba si autoritatile la fel permit. Exemplul lui Brownie tepuit de cei cu schela. In alte tari doreii sunt educati in meseria lor inainte de a intra in domeniul muncii si nu oricine ajunge meserias respectat in firma.

Edited by Benderbut, 23 November 2017 - 06:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate