Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Samsung Galaxy A5 (2017) vs Samsung Galaxy J7 (2017)

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Claudiu1182

Claudiu1182

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.08.2017
Care credeti ca merita mai mult cumparat? Tinand cont ca ambele au acelasi pret 1300 lei.

Attached Files

  • Attached File  1.png   107.74K   97 downloads
  • Attached File  2.png   57.49K   84 downloads
  • Attached File  3.png   7.41K   46 downloads


#2
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
A5 2017

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Strict dintre astea, A5 2017.
E putin mai bun dpdv hardware si e IP68.

#4
Claudiu1182

Claudiu1182

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.08.2017
Daca aveti alte sugestii sau credeti ca alte modele ar fi mai bune din punct de vedere al performantelor la un pret asemanator puteti lasa sugestii :D

#5
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Huawei P10 Lite

Comparatie intre cele 3 modele : https://www.gsmarena...4&idPhone3=8675

#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
A5 2017.

#7
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,808
  • Înscris: 26.02.2010
Daca esti pe orange/digi, ia Samsung A5, merita pentru volte si banda 38 TDD, altfel ia Huawei P10 lite la 949 de lei.

#8
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

 Claudiu1182, on 20 noiembrie 2017 - 14:37, said:

Daca aveti alte sugestii sau credeti ca alte modele ar fi mai bune din punct de vedere al performantelor la un pret asemanator puteti lasa sugestii Posted Image

Moto G5S Plus https://altex.ro/sma...b-4g-dark-grey/
Huawei P9 https://www.emag.ro/...y/pd/DP3ZC3BBM/

#9
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
Asta mi-a scapat : http://www.cel.ro/te...ck-pNSQxPDUs-l/

#10
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Poate initiatorul vrea ecran amoled.

#11
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011
eu aș alege Huawei P9 cât încă mai este la acest preț, este un fost flagship până la urmă, telefoanele din topic sunt doar telefoane midrange.

#12
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Dar parca nu prea mai merita sa cumperi in flagship vechi cand gasesti midrange la fel de bun dar mai nou.

#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 bluke424, on 20 noiembrie 2017 - 19:39, said:

este un fost flagship până la urmă, telefoanele din topic sunt doar telefoane midrange.
Eu am avut de ales intre flagship S7 si midrange mai nou A5 2017 si am ales A5 2017. Seria A5 a ajuns sa fie reincarnarea generatiei anterioare a serie S. Noul A5 2018 va avea ecran infinity display preluat de la S8 a anului precedent.

Edited by Kroghy, 20 November 2017 - 20:30.


#14
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
alegerea depinde foarte dpmdv mult de detalii si preferintele/doleantele fiecaruia.
ca detinatoare a ambelor telefoane recomandarea mea ar fi j7 (2017) dar in varianta pro adica j730gm/ds.
cateva puncte la care e peste a5:
- ecranul ofera culori mai naturale si reale
- bateria mai buna dar un minus notabil lipsa fast charge
- camera la capitolul photo considerabil mai buna, pe partea video in schimb stabilizarea/focalizarea e deficitara
-  la capitolul tactil ofera o impresie de telefon mai robust.
daca ai intrebari aditionale nu ezita.


#15
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011

 Kroghy, on 20 noiembrie 2017 - 20:28, said:

Eu am avut de ales intre flagship S7 si midrange mai nou A5 2017 si am ales A5 2017. Seria A5 a ajuns sa fie reincarnarea generatiei anterioare a serie S. Noul A5 2018 va avea ecran infinity display preluat de la S8 a anului precedent.
ai făcut o greșeală enormă. A5 2017 este o jucărie în comparație cu S7. S7-le stă mai bine literalmente la toate capitolele, nu există un lucru la care să stea mai rău (în afară de autonomie, dar tu oricum ții telefoanele în stand by și te țin cu lunile.)

hai să-ți zic explic de ce S7 este cu cel puțin 3 ani înaintea A5-ului:
- procesorul are nuclee A73/Mongoose și este de cel puțin 3 ori mai performant
- placa grafică este de 10 ori mai performantă
- de parcă nu era suficient, are și 1GB RAM în plus și memorie UFS pentru cei 32GB ROM (A5 are eMMC 5.1), ce înseamnă asta? ca o analogie, dacă era vorba de PC-uri, A5-ul ar fi avut HDD, iar S7-le SSD
- ecranul este mai bun, deși nici cel de pe A5 nu este rău, S7-le are rezoluție dublă, este mai ușor de văzut în soare și acoperă fără probleme AdobeRGB
- camera este la 3 ani distanță: senzor de aproximativ două ori mai mare, dual pixel, f/1.7, OIS, filmare 4K și slow-mo, auto HDR, suport pentru fișiere raw și control manual, procesor de imagine îmbunătățit, sunt cel puțin 5 lucruri pe care le are peste și doar unul dacă avea, deja făcea poze de două ori mai bune, aceeași cameră este și pe S8 și împreună au unele din cele mai bune camere de mobil la ora actuală
- primește upgrade-uri software majore înaintea seriei A, la fel cum seria A primește înaintea seriei J
- construcție de flagship: S7 folosește aliaj de aluminiu din seria 7000 și are GG4 atât pe față cât și pe spate, A5 are aluminiu din seria 6000 (mai sensibil în comparație cu 7000) și GG4 doar pe față
- are pachetul de funcții pe care Samsung îl oferă doar flagship-urilor, cum ar fi: placă de sunet 24-bit/192kHz, screen mirroring și alte facilități software, mai mulți senzori, wireless charging, bluetooth cu aptX și lista poate continua
- deși asta nu vine de la Samsung, având un flagship beneficiezi și de alte lucruri 3rd party: mai multe accesorii, suport software mai bun din partea dezvoltatorilor pentru jocuri/aplicații/custom ROM-uri șamd.

dacă ai făcut alegerea asta recent când diferența între cele două telefoane era de 200 lei, îți recomand să-i dai o palmă celui care te-a sfătuit să iei A5-ul.

acest lucru vine de la cineva care a avut seria J, A și acum un S7. un prieten apropiat are A5 2017 de câteva luni, chiar am luat și eu unul luna trecută după ce am vândut J5-ul pe care l-am avut înainte și l-am returnat după 2 săptămâni, mă enerva sticla de pe spate care părea că este plastic, camera nu era cu mult mai bună decât J5 și nici performanțele (nesurprinzător, ambele au procesoare cu nuclee A53 și memorii eMMC care au cam aceleași performanțe).

dar nu trebuie să mă crezi pe cuvânt, îți recomand să iei un S7 și să-l butonezi măcar câteva zile.

ontopic: recomandarea mea rămâne în continuare pentru P9 dacă certificarea IP68 nu este strict necesară (foarte important: IP68 nu garantează 100% rezistența la lichide și defectele cauzate de lichide nu sunt acoperite de garanție.)

Edited by bluke424, 21 November 2017 - 00:33.


#16
Claudiu1182

Claudiu1182

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.08.2017

 aris86, on 20 noiembrie 2017 - 15:33, said:

Daca esti pe orange/digi, ia Samsung A5, merita pentru volte si banda 38 TDD, altfel ia Huawei P10 lite la 949 de lei.

Da! Folosesc orange si digi :D

 YourFan, on 20 noiembrie 2017 - 19:02, said:

Poate initiatorul vrea ecran amoled.

Nu prea stiu sigur care e diferenta intre amoled si ips... Stiu doar ca cele ips pot avea light bleed..

 carmenclara1, on 20 noiembrie 2017 - 21:28, said:

alegerea depinde foarte dpmdv mult de detalii si preferintele/doleantele fiecaruia.
ca detinatoare a ambelor telefoane recomandarea mea ar fi j7 (2017) dar in varianta pro adica j730gm/ds.
cateva puncte la care e peste a5:
- ecranul ofera culori mai naturale si reale
- bateria mai buna dar un minus notabil lipsa fast charge
- camera la capitolul photo considerabil mai buna, pe partea video in schimb stabilizarea/focalizarea e deficitara
-  la capitolul tactil ofera o impresie de telefon mai robust.
daca ai intrebari aditionale nu ezita.

Ma intereseaza sa aleg un telefon pentru ca nu cred ca o sa il schimb prea curand.... Si as vrea sa ma tina macar toata ziua si apoi noaptea sa-l incarc, iar la restul de aspecte... nu prea ma pasioneaza jocurile pe telefon... il folosesc mai mult pentru facultate pt word/excel/pdf.... pentru a face poze.. mai mult sunt interesat de camera de pe spate sa fie cat mai buna, iar cea de pe fata (de selfie) nu mi se pare asa importanta... si il mai folosesc pentru a viziona filme/seriale..

 bluke424, on 21 noiembrie 2017 - 00:28, said:

ai făcut o greșeală enormă. A5 2017 este o jucărie în comparație cu S7. S7-le stă mai bine literalmente la toate capitolele, nu există un lucru la care să stea mai rău (în afară de autonomie, dar tu oricum ții telefoanele în stand by și te țin cu lunile.)

hai să-ți zic explic de ce S7 este cu cel puțin 3 ani înaintea A5-ului:
- procesorul are nuclee A73/Mongoose și este de cel puțin 3 ori mai performant
- placa grafică este de 10 ori mai performantă
- de parcă nu era suficient, are și 1GB RAM în plus și memorie UFS pentru cei 32GB ROM (A5 are eMMC 5.1), ce înseamnă asta? ca o analogie, dacă era vorba de PC-uri, A5-ul ar fi avut HDD, iar S7-le SSD
- ecranul este mai bun, deși nici cel de pe A5 nu este rău, S7-le are rezoluție dublă, este mai ușor de văzut în soare și acoperă fără probleme AdobeRGB
- camera este la 3 ani distanță: senzor de aproximativ două ori mai mare, dual pixel, f/1.7, OIS, filmare 4K și slow-mo, auto HDR, suport pentru fișiere raw și control manual, procesor de imagine îmbunătățit, sunt cel puțin 5 lucruri pe care le are peste și doar unul dacă avea, deja făcea poze de două ori mai bune, aceeași cameră este și pe S8 și împreună au unele din cele mai bune camere de mobil la ora actuală
- primește upgrade-uri software majore înaintea seriei A, la fel cum seria A primește înaintea seriei J
- construcție de flagship: S7 folosește aliaj de aluminiu din seria 7000 și are GG4 atât pe față cât și pe spate, A5 are aluminiu din seria 6000 (mai sensibil în comparație cu 7000) și GG4 doar pe față
- are pachetul de funcții pe care Samsung îl oferă doar flagship-urilor, cum ar fi: placă de sunet 24-bit/192kHz, screen mirroring și alte facilități software, mai mulți senzori, wireless charging, bluetooth cu aptX și lista poate continua
- deși asta nu vine de la Samsung, având un flagship beneficiezi și de alte lucruri 3rd party: mai multe accesorii, suport software mai bun din partea dezvoltatorilor pentru jocuri/aplicații/custom ROM-uri șamd.

dacă ai făcut alegerea asta recent când diferența între cele două telefoane era de 200 lei, îți recomand să-i dai o palmă celui care te-a sfătuit să iei A5-ul.

acest lucru vine de la cineva care a avut seria J, A și acum un S7. un prieten apropiat are A5 2017 de câteva luni, chiar am luat și eu unul luna trecută după ce am vândut J5-ul pe care l-am avut înainte și l-am returnat după 2 săptămâni, mă enerva sticla de pe spate care părea că este plastic, camera nu era cu mult mai bună decât J5 și nici performanțele (nesurprinzător, ambele au procesoare cu nuclee A53 și memorii eMMC care au cam aceleași performanțe).

dar nu trebuie să mă crezi pe cuvânt, îți recomand să iei un S7 și să-l butonezi măcar câteva zile.

ontopic: recomandarea mea rămâne în continuare pentru P9 dacă certificarea IP68 nu este strict necesară (foarte important: IP68 nu garantează 100% rezistența la lichide și defectele cauzate de lichide nu sunt acoperite de garanție.)

Wooow!!! :o Multe detalii in amanunt :D nu ma asteptam la asta :)) oricum sunt chestii care sunt bine de stiut si sunt folositoare si pentru cunostinta generala..  in trecut am mai avut un Samsung galaxy s3 neo, am fost foarte multumit de el .... la vremea lui :))) apoi a inceput treptat sa tina mai putin bateria si dupa 3 ani aplicatiile dadeau crash sau se mai bloca si nu mai era functionabil :))

#17
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011

 Claudiu1182, on 21 noiembrie 2017 - 00:59, said:

Nu prea stiu sigur care e diferenta intre amoled si ips... Stiu doar ca cele ips pot avea light bleed..
AMOLED-ul este un ecran emisiv (fiecare subpixel este un LED), așadar are contrast infinit (negrul este cu adevărat negru deoarece pixelii efectiv se opresc și nu mai emit lumină) și se vede mai bine la lumina soarelui.

IPS-ul, ca orice matrice LCD, este un ecran transmisiv care reflectă lumina dată de un backlit, pixelii se închid când afișează negru, dar panoul rămâne iluminat, de aici negrul care tinde spre gri închis și tendința de a avea bleeding/clouding (nu este cazul la P9/P10 Lite, au panouri mai mult decât decente.)

față de S3 Neo, vei avea un ecran mult mai bun indiferent că mergi pe A5/J7 sau pe P9/P10 Lite.

#18
Claudiu1182

Claudiu1182

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 22.08.2017
Va multumesc tuturor pentru opinii ^_^ apreciez efortul si timpul acordat :D deocamdata nu prea stiu sigur ce sa aleg :)) oscilez intre samsung si huawei... nu spun ca alte marci nu sunt bune dar nu am prea avut contact cu ele... iar iphone nu as lua sub nici o forma... 1 pentru ca e IOS si mi se pare mai... ciudat decat androidul... 2 pretul mult mai ridicat..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate