Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Panasonic Viera LCD/LED linie subtire verticala ...

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
xpert4everus

xpert4everus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 15.10.2011
Salutare tuturor!

Rog adminii daca nu sunt prin sectiunea care trebuie sa ma mute daca e cazul.

Cu inima stransa as dori sa va anunt ca de vreo 6 luni sunt fericitul posesor in curand nefericit cel mai probabil al unui Panasonic Viera UHD 4K curved TV de 139 cm(modelul exact: TX-55CRW734 - https://www.amazon.d...z/dp/B00XPTV8E0).
De ce cu inima stransa?
Din cauza liniei subtiri, negre, punctate, ca o linie de cusut aparuta brusc in timp ce ma uitam "live" la el vinerea aceasta. Am atasat niste poze.
Am cautat si rascautat forumuri de pe-aici si de pe dincolo pentru a incerca sa gasesc o solutie, sau daca e de rezolvat ceva.
Ca sa eliminam treaba cu garantia, pe scurt, nu este. TV-ul nu e achizitionat de aici, nici garantie nu mai are (cel mai mare pacat, nu o sa mai fac "super afaceri" de-astea, m-am lecuit).
Din cate am citit eu, problema s-ar putea sa fie sau este de la o panglica, neinlocuibila sau asa. sau panel schimbat cu totul. Aruncat la gunoi, dupa ce se strica de tot. Din pacate nu sunt eu cel mai mare electronist, de aceea intreb:
chiar asta e solutia? Nereparabil? numai cu o suma cat tv-ul? panglica nu este schimbabila? sau doar o placa, nu panel-ul cu totul? nu se poate sa fie de la ceva mizerie? am zugravit de curand, desi l-am acoperit tot e posibil sa fi intrat cantitate mai mare decat de obicei de praf in el...

Nu stiu, mai ca imi vine sa refuz sa cred ca... pentru atata trebuie aruncat un tv la gunoi, sau sa ii astepti moartea si gata.

Bineinteles, as vrea sa contactez un "TV man" (sau electronist mai exact?!) pentru a putea confirma ceva mai exact. Daca aveti recomandari prin Sibiu, v-as fi foarte recunoscator.
Atasat si niste poze (nu cea mai buna calitate).

Mersi, saptamana usoara tuturor!

Attached Files



#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
E defect de panel, aproape imposibil de reparat.

#3
xpert4everus

xpert4everus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 15.10.2011

 mihaicozac, on 20 noiembrie 2017 - 10:28, said:

E defect de panel, aproape imposibil de reparat.

Mda.. ceea ce nu imi placea sa aud, clar. Sa ma astept la mai rau in urmatoarea perioada sau .. poate ramane asa? Banuiesc ca m-as putea obisnui cumva cu ideea si cu liniuta.. ce sa zic.

P.S.: costul ar fi cat tv-ul, ori?


Mersi fain.

Edited by xpert4everus, 20 November 2017 - 11:01.


#4
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Se repara cam asa:



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OeMWBkEInj8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dicdobre, 20 November 2017 - 11:15.


#5
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Reparaţia ar consta în schimbarea adezivului conductor dintre folia cu contacte a driverului de panel şi sticla frontală. La panelurile FullHd lăţimea unui traseu e de cca. 0,5mm, la 4K e probabil pe la jumătate, deci precizie mult mai mare. E nevoie de o maşină specială care presează contactele pe ecran, la temperatură controlată, şi nu ştiu dacă în Ro are cineva aşa ceva.
Sunt curios dacă ecranul frontal e asamblat în plan şi doar apoi curbat în carcasă, în cazul ăsta e posibil să apară tensiuni mecanice în funcţionare şi panelurile nu vor avea viaţă lungă. Deoarece linia a apărut aproape de centrul ecranului, unde acţiunea tensiunii mecanice e mai mare mă face să cred că am dreptate.

#6
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
Vai, cat de neplacut ca dupa 6 luni sa patesti asa ceva.
Sfatul meu este sa le scrii celor de la Panasonic Romania ([email protected]), trebuie sa te ajute cumva.

#7
xpert4everus

xpert4everus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 15.10.2011

 y0z, on 20 noiembrie 2017 - 11:43, said:

Vai, cat de neplacut ca dupa 6 luni sa patesti asa ceva.
Sfatul meu este sa le scrii celor de la Panasonic Romania ([email protected]), trebuie sa te ajute cumva.

Problema e ca nu l-am achizitionat eu, este adus de dincolo, si nu mai am contact cu persoana de la care l-am cumparat din pacate. A fost luat ca un last minute deal sa zic asa, adica la sfatul unui prieten, care cunostea persoana respectiva..Persoana respectiva zicea ca are garantia in germania unde sta de fapt, deci... sa ii contactez pe cei de la Panasonic si sa le spun.. ce? Da, asta as fi facut in alte conditii. Mersi mult de sfat.

 dicdobre, on 20 noiembrie 2017 - 11:14, said:

Se repara cam asa:



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OeMWBkEInj8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da, pare simplu :)) haz de necaz. mersi.

 mihaicozac, on 20 noiembrie 2017 - 11:22, said:

Reparaţia ar consta în schimbarea adezivului conductor dintre folia cu contacte a driverului de panel şi sticla frontală. La panelurile FullHd lăţimea unui traseu e de cca. 0,5mm, la 4K e probabil pe la jumătate, deci precizie mult mai mare. E nevoie de o maşină specială care presează contactele pe ecran, la temperatură controlată, şi nu ştiu dacă în Ro are cineva aşa ceva.
Sunt curios dacă ecranul frontal e asamblat în plan şi doar apoi curbat în carcasă, în cazul ăsta e posibil să apară tensiuni mecanice în funcţionare şi panelurile nu vor avea viaţă lungă. Deoarece linia a apărut aproape de centrul ecranului, unde acţiunea tensiunii mecanice e mai mare mă face să cred că am dreptate.


Si eu cred ca ai dreptate.

Ca si idee, o sa incerc totusi sa gasesc cel mai bun mester din sibiu si sa dau o fuga pana la el, sa vedem si o ultima parere.

Multumesc fain de raspunsuri.

#8
xpert4everus

xpert4everus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 15.10.2011

 mihaicozac, on 20 noiembrie 2017 - 11:22, said:

Reparaţia ar consta în schimbarea adezivului conductor dintre folia cu contacte a driverului de panel şi sticla frontală. La panelurile FullHd lăţimea unui traseu e de cca. 0,5mm, la 4K e probabil pe la jumătate, deci precizie mult mai mare. E nevoie de o maşină specială care presează contactele pe ecran, la temperatură controlată, şi nu ştiu dacă în Ro are cineva aşa ceva.
Sunt curios dacă ecranul frontal e asamblat în plan şi doar apoi curbat în carcasă, în cazul ăsta e posibil să apară tensiuni mecanice în funcţionare şi panelurile nu vor avea viaţă lungă. Deoarece linia a apărut aproape de centrul ecranului, unde acţiunea tensiunii mecanice e mai mare mă face să cred că am dreptate.


inca o intrebare pentru tine Mihai, daca nu e cu suparare. Damage-ul asta.. probabilitatea mare este sa se extinda rapid, sau in timp? sau exista si sanse sa ramana asa. I could live with this, decat sa platesc pret intreg pentru reparatie.
Mersi.

#9
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 14.03.2011
Pai, sa-i contactezi si sa le explici exact ce mi-ai zis mie.
Le dai serial number, atat Germania cat si Romania sunt in UE, deci ar trebui sa se repare fara probleme si aici, iar banii tot la firma mama au ajuns.
Eventual roaga persoana respectiva sa-ti faca un scan dupa actele de achizitie (factura si garantie), daca le mai are.
Eu zic sa incerci, nu ai nimic de pierdut.

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005

 xpert4everus, on 20 noiembrie 2017 - 13:53, said:



inca o intrebare pentru tine Mihai, daca nu e cu suparare. Damage-ul asta.. probabilitatea mare este sa se extinda rapid, sau in timp? sau exista si sanse sa ramana asa. I could live with this, decat sa platesc pret intreg pentru reparatie.
Mersi.
Greu de spus... poate fi un defect de fabricaţie, adică o problemă punctuală, şi să nu se mai extindă în timp, sau una generală, ar trebui să verifici pe internet dacă mai au şi alţii problema asta.
Oricum cel mai bine ar fi, aşa cum ţi s-a sugerat, să încerci cu garanţia, care ar trebui să fie măcar europeană, dacă nu globală.

#11
xpert4everus

xpert4everus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 15.10.2011

 mihaicozac, on 20 noiembrie 2017 - 13:58, said:

Oricum cel mai bine ar fi, aşa cum ţi s-a sugerat, să încerci cu garanţia, care ar trebui să fie măcar europeană, dacă nu globală.

Pai si in cazul in care eu nu am nici un act de garantie? Nasol, nu?

#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
În Vest nu se fac acte de garanţie, ajunge factura de cumpărare, care ar trebui să fie valabilă peste tot. Starea de garanţie se verifică la reprezentanţă după seria de fabricaţie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate