Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Toate scolile doctorale vor fi evaluate si de experti internationali, selectati de o structura a Bancii Mondiale

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,334
  • Înscris: 29.07.2013
"Toate cele 210 scoli doctorale vor fi evaluate, conform legii, cu sustinerea tuturor celor implicati in acest proces. Este vorba de universitati, in primul rand, de Ministerul Educatiei, de ARACIS, consultanti internationali selectati de o structura a Bancii Mondiale. Se va realiza, conform legii, aceasta evaluare in toate cele 210 scoli doctorale: sunt 203 scoli doctorale in universitati publice de stat, una la nivelul Academiei Romane, sase apartin de universitati private", a declarat Sorin Campeanu.


In sfarsit s-au hotarat altii sa ne faca curat in ograda :D
Poate asa se mai face o triere a "doctorilor" iesiti pe banda rulanta din cele 210 scoli doctorale.

In ultima vreme te trezeai ca orice mascarici agramat e "doctor" in niste chestii de care nici el nu auzise prea multe.


„In Romania, de la doar 1.500 de titluri de doctori in stiinte acordate timp de aproape 100 de ani, intre 1900 si 1990, in 90 de ani – 1.500 de titluri, s-a ajuns la 67.000 de titluri de doctori in stiinte in nici 30 de ani, din 1990 pana in 2017, cele mai multe, peste 30.000, in ultimii sase ani”

Intro tara in care creste economia ca un balon de sapun, e normal sa creasca si numarul "doctorilor".

În cazul majorității parlamentarilor, a demnitarilor și înalților funcționari în general, aceste studii au fost făcute în timp ce ocupau o poziție importantă în stat (parlamentar, ministru, secretar de stat etc.), deși volumul de studiu în cei trei ani de doctorat ar trebui să fie uriaș pentru ca lucrarea să aducă un plus de cunoaștere în domeniu, scrie cursdeguvernare.ro.

#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Mie mi se pare cã se face loc pentru învãțãmîntul privat ce aparține în general germanilor.
La proști merge

Edited by sarac.lipit, 20 November 2017 - 09:47.


#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postargonaut, on 20 noiembrie 2017 - 09:40, said:

"Toate cele 210 scoli doctorale vor fi evaluate, conform legii, cu sustinerea tuturor celor implicati in acest proces. Este vorba de universitati, in primul rand, de Ministerul Educatiei, de ARACIS, consultanti internationali selectati de o structura a Bancii Mondiale.
Cred ca vor gasi o cale sa evite consultantii internationali. Nu le convine sa li se strice sistemul doctoral, celor care il patroneaza.

#4
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postargonaut, on 20 noiembrie 2017 - 09:40, said:

"Toate cele 210 scoli doctorale vor fi evaluate, conform legii, cu sustinerea tuturor celor implicati in acest proces. Este vorba de universitati, in primul rand, de Ministerul Educatiei, de ARACIS, consultanti internationali selectati de o structura a Bancii Mondiale. Se va realiza, conform legii, aceasta evaluare in toate cele 210 scoli doctorale: sunt 203 scoli doctorale in universitati publice de stat, una la nivelul Academiei Romane, sase apartin de universitati private", a declarat Sorin Campeanu.

In sfarsit s-au hotarat altii sa ne faca curat in ograda Posted Image

Corect.

#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
Scoala doctorala a trecut la sistemul de 3 ani din 2005, odata cu implementarea sistemului de la Bologna. Perioada este foarte scurta, nu prea ai timp suficient sa termini cu date exacte, iti trebuie cel putin cativa ani dinainte sa culegi date. Desi in unele domenii, 3 ani este la limita si sa zicem ca te poti incadra in termen, in schimb in cadrul stiintelor pamantului, iti trebuie 5-6 ani lejer ca sa aduci un aport calitativ stiintific. Pe vremuri, doctoratul avea o durata intre 7-10 ani si puteai sa te inscrii de la 40 de ani, dupa ce aveai date acumulate. Acu promovarea in cadrul universitatilor si in cercetare este conditionat de titlul de doctor.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai o sa faca un control, totul o sa fie bine, dupa ce pleaca aia, iarasi isi fac de cap Posted Image

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postsarac.lipit, on 20 noiembrie 2017 - 09:46, said:

Mie mi se pare cã se face loc pentru învãțãmîntul privat ce aparține în general germanilor.
La proști merge

Mie prosti imi par aia care isi fura singuri caciula (pina la nivel de ministru invatamintului sau prim ministru) si dupa aia ciripesc ca au altii ceva agenda.

#8
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postf300, on 20 noiembrie 2017 - 09:57, said:


Mie prosti imi par aia care isi fura singuri caciula (pina la nivel de ministru invatamintului sau prim ministru) si dupa aia ciripesc ca au altii ceva agenda.
Aici ai dreptate
Sunt numiți pe funcții. Și eu aș numi un tãntãlãu sã-mi fac afacerile cu statul. Tu nu?

#9
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postsarac.lipit, on 20 noiembrie 2017 - 10:10, said:

Și eu aș numi un tãntãlãu sã-mi fac afacerile cu statul. Tu nu?
Mentalitatea asta este reala sau se gaseste doar in literatura ? Chiar exista in realitate oameni care gandesc asa, pot sa ii vad si eu, sa pun mana pe ei si sa spun ca sunt reali ? Sau este doar fictiune si literatura cand vine vorba despre oameni care doresc sa profite, sa tepuiasca, sa ii rada in fata celui naiv ?

#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
eu nu inteleg ce treaba are Banca mondiala cu educatia din Romania. Se pricep astia si la scoli doctorale?

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Singurul efect notabil va fi o avalansa de " renuntari " la titlul de doctor , in special in mediul politic .

#12
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postargonaut, on 20 noiembrie 2017 - 09:40, said:

"Toate cele 210 scoli doctorale

:surprise:
210 scoli doctorale in Romania?

#13
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,967
  • Înscris: 14.09.2004

View PostPollux, on 20 noiembrie 2017 - 11:11, said:


Posted Image
210 scoli doctorale in Romania?

Pai nu e psd partidul cu cadre care trebuie scolite ? Au creat infrastuctura. La pariu ca in 8 ani 40-50% din votantii PSD or sa aiba doctorate ...Posted Image

#14
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Post_Smiley_, on 20 noiembrie 2017 - 10:35, said:

eu nu inteleg ce treaba are Banca mondiala cu educatia din Romania. Se pricep astia si la scoli doctorale?

se pricep la orice fel de consultanta. sunt mercenari.
in principiu nu fac ei nimic, dar angajeaza consultanti de specialitate - orice specialitate este nevoie. si au grija sa ii selecteze pe cei mai redutabili din domniul lor.
astia n-au mama sau tata. nu pot fi mituiti. daca le dai o treaba de facut, astia o duc la capat, indiferent de cost. (oricum costul nu este niciodata la ei.)

eu i-am vazut la lucru pe un proiect de infrastructura.

Edited by Pollux, 20 November 2017 - 11:21.


#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
suna tare dubios ca o banca sa decida cine evalueaza scolile romanesti :(
daca era vreun grup de scoli cu renume, sau ceva de genul asta, ar fi sunat mai bine. dar o banca....

#16
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

View Postargonaut, on 20 noiembrie 2017 - 09:40, said:

...
„In Romania, de la doar 1.500 de titluri de doctori in stiinte acordate timp de aproape 100 de ani, intre 1900 si 1990, in 90 de ani – 1.500 de titluri, s-a ajuns la 67.000 de titluri de doctori in stiinte in nici 30 de ani, din 1990 pana in 2017, cele mai multe, peste 30.000, in ultimii sase ani”

Intro tara in care creste economia ca un balon de sapun, e normal sa creasca si numarul "doctorilor"....

Clar la noi e si din cauza coruptiei. Dar numarul de "doctori" a crescut si in vest enorm, iar la fel ca aici si acolo multi sunt doctori degeaba.
http://blogs.science...tudents-in.html
"That year, more than 93,000 students obtained their doctorate — twice as many as in the United States and six times more than in Japan. Around 26,000 of the newly granted Ph.D.s were in science, mathematics, and computing."
Intrebarea merita pusa: in ce sunt restul "doctori"?

#17
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postargonaut, on 20 noiembrie 2017 - 09:40, said:

"Toate cele 210 scoli doctorale vor fi evaluate, conform legii, cu sustinerea tuturor celor implicati in acest proces. Este vorba de universitati, in primul rand, de Ministerul Educatiei, de ARACIS, consultanti internationali selectati de o structura a Bancii Mondiale.
Adica de catre evreii?Posted Image

#18
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Va dati seama cam cat de competenti sunt astia de la banca (fie ea si mondiala) sa verifice doctoratele. :death:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate