Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Camera video sport E-BODA SJ6100, 4K, Wi-Fi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

lucifer76

lucifer76

Bashtan

• Grup: Moderators
Eu am vazut cum filmeaza SJ4000 si pot spune ca este peste orice chinezarie, indiferent de specificatii. La cat costa, chiar nu merita sa cumperi alta. E action camera, o fixezi pe casca si mergi cu bicla saucu schiurile, nu mai stai sa faci poze cu ea :).

pacopaco1967

pacopaco1967

Guru Member

• Grup: Senior Members

View Postlucifer76, on 25 noiembrie 2017 - 14:33, said:

Eu am vazut cum filmeaza SJ4000 si pot spune ca este peste orice chinezarie, indiferent de specificatii. La cat costa, chiar nu merita sa cumperi alta. E action camera, o fixezi pe casca si mergi cu bicla saucu schiurile, nu mai stai sa faci poze cu ea Posted Image.
Mai e nevoie sa repostez detaliile tehnice ? CPU Novatek 96650 senzorul Aptina AR0330 . Procesorul poate maxim 1080 30 fps, e unul banal ce se regaseste in toate chinezariile ieftine si de slaba calitate, iar senzorul e chiar naspa ca nici ieftinaturile nu il mai folosesc. De filmat majoritatea o fac binisor daca lentilele sunt bine centrate. Sper sa intru in posesia camerei Eboda sj6100  si o sa caut vreo aplicatie sa "descoasa" ce hardware contine. Sper sa fie SPCA 6350 si senzorul Omnivision unul dintre acestea 4685,4686,4688,4689  de minim 4 megapixeli .La o camera ieftina acestea doua sunt superioare lui SJ4000  de la SJCAM.

lucifer76

lucifer76

Bashtan

Tu ai mania specificatiilor. Uite cum filmeaza SJ4000:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HsQ08wcPFeg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RemeuGprSq0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Detaliile sunt super ok.

pacopaco1967

pacopaco1967

Guru Member

View Postlucifer76, on 25 noiembrie 2017 - 15:11, said:

Tu ai mania specificatiilor. Uite cum filmeaza SJ4000:

Detaliile sunt super ok.
Specificatiile tehnice sunt foarte importante. Retine ca pentru action camera trebuie sa ai minim 60 fps recorder indiferent de rezolutie. Sunt sigur ca cei de la SJCAM  au propriul firmware foarte bine optimizat, de aia sunt interesat de ce componente se gasesc si in Eboda.
E ca la un laptop, nu vrei procesor Celeron ci unul foarte performant, poate sa aiba si SSD insa daca are procesor Celeron derivat din Atom renunti sa il folosesti findca mai mult ti-ar face nervi.
Am vizionat o filmare facuta de Eboda SJ6100 in 2,7 K si iti spun ca e fantastic pentru pretul sau, singura problema ce o avea era sistemul optic cu un mic defect, nu focaliza bine intr-o zona , centrajul optic defectuos. Banuiesc ca sunt rare asemenea defecte. In rest conteaza viteza cardului si la ce anume vrei sa folosesti. La SPCA 6350 obtii prin soft si o minima  stabilizare.
Am ajuns sa invat astfel de lucruri findca cu banii "investesc" in oameni si nu in devices-uri .Posted Image

lucifer76

lucifer76

Bashtan

Nu se mai vad filmuletele de pe acest topic, dar la detalii era jale. Nici pavelele de jos nu se vedeau clar.

pacopaco1967

pacopaco1967

Guru Member

View Postlucifer76, on 25 noiembrie 2017 - 15:47, said:

Nu se mai vad filmuletele de pe acest topic, dar la detalii era jale. Nici pavelele de jos nu se vedeau clar.
Din clipurile de mai sus s-ar deduce ca SJ4000  WI Fi are componente mai performante decat GO PRO 4  air tu ai cazut in plasa alora. Puteau fi facute cu orice camera si apoi sa scrie ce vor pe ecran . Tu trebuie sa cauti pe net camere ce au aceleasi componente cu SJ4000 si apoi sa vezi calitatea lor. Eu nu m-as baza pe ce face cate unul din asta din moment ce componentele sunt foarte slabe ca performanta.

Tz3posu

Tz3posu

Member

• Grup: Members

View Postlucifer76, on 25 noiembrie 2017 - 15:47, said:

Asa este, le-am sters eu din greseala cand am sters si alte clipuri mai vechi din cont. Le am pe card, le voi adauga din nou daca e nevoie pentru o comparatie cand primeste si paco sj6100 comandat. Poate asa vedem daca problema de calitate provine de la cardul folosit de mine.

lucifer76

lucifer76

Bashtan

Eu nu m-as lua 100% dupa clipurile puse pe iutub, am observat la ale mele cum scade calitatea. Mi-am fixat telefonul pe bicicleta sa filmez un traseu, se vedea super ok pe PC dar pe iutub pierdea o gramada de detalii.

pacopaco1967

pacopaco1967

Guru Member

View PostTz3posu, on 27 noiembrie 2017 - 11:01, said:

Asa este, le-am sters eu din greseala cand am sters si alte clipuri mai vechi din cont. Le am pe card, le voi adauga din nou daca e nevoie pentru o comparatie cand primeste si paco sj6100 comandat. Poate asa vedem daca problema de calitate provine de la cardul folosit de mine.
Am intrat in sfarsit in posesia camerei si pot spune ca asteptarile sunt cele pe care le-am banuit. Caracteristica cea mai placuta a fost slow motion, filmat HD 1280x720 120 fps si redat cu 30 fps . Filmarile cu 4k si 2,7 k nu am unde sa le vizionez, n-am incercat prin cablul hdmi, nu stiu daca o sa functioneze. Am TV ful hd  asa ca nici nu o sa observ detaliile insa pe ecranul micut al camerei imaginile sunt fara artefacte.  Rezolutia 4K este inregistrata 3840x2160 30 fps (probabil interpolat) E greu sa cred ca e nativ 4k. Cel putin asta citeste media info  despre fisiere.
Partea slaba la camera sunt pozele , imaginile , maxim 4 megapixeli. Mai e problema incarcatorului , cred ca mai mult de 200 miliamperi nu livreaza, am folosit incarcatorul de la tableta si in 40 min s-a incarcat acumulatorul. Mai  ramane problema lipsei controlului bit-rate-ului , chiar era necesara o astfel de caracteristica. Filmarile Full Hd 30 fps au bitrate de 16 Mb/s , chiar as fi vrut si la 6-7 Mb/s . Sper ca pe viitor sa apara alte firmware si sa aiba aceasta posibilitate.

Intrebari ?
Posted Image

lucifer76

lucifer76

Bashtan

Halatul, cat e halatul? :)

Baga filme, nu ne tine pe jar. Daca se poate pe dropbox, ca nu le recomprima.

pacopaco1967

pacopaco1967

Guru Member

View Postlucifer76, on 28 noiembrie 2017 - 07:10, said:

Halatul, cat e halatul? Posted Image

Baga filme, nu ne tine pe jar. Daca se poate pe dropbox, ca nu le recomprima.
Dropbox-ul imi cere win 7  sau mai sus. si eu nu am decat XP . O sa caut o solutie la problema asta . Zic eu ca ar trebui sa fie edificatoare filmarile acestea chiar daca e pe youtube.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UEi5UYoT1S8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y0UFigiLNvs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

pacopaco1967

pacopaco1967

Guru Member

Am deconspirat numele procesorului din Eboda SJ6100 4K WiFi, se numeste Allwinner 3V, cpu cu performante modeste insa poate fi programat sa para ca filmeaza si 4K, si 2K  dar nu poate mai mult de 1920x1080 30 fps.. Plus ca nu suporta iesire video pe HDMI full Hd . Nu intelegeam de ce cand am conectat pe iesirea hdmi nu arata clar si aspect ratio aberant.
In fine , pretul de achizitie de 190 ron zic ca e acceptabil. Camera suporta mod web cam , are zoom electronic . . . . per final e util ca si camera auto sau supraveghere video  wi-fi.

Mai ramane sa descopar tipul de senzor. Modelul SL 609  ar include Sony IMX 179 dar ma indoiesc ca ar fi in aceasta camera.

Edited by pacopaco1967, 28 November 2017 - 11:29.

lucifer76

lucifer76

Bashtan

In al doilea clip, copacii din stanga se vad in ceata. Ciudat, cei din mijloc sunt ok. Ori e lentila murdara, ori compresia iutub e de tot rahatul.

pacopaco1967

pacopaco1967

Guru Member

View Postlucifer76, on 28 noiembrie 2017 - 13:03, said:

In al doilea clip, copacii din stanga se vad in ceata. Ciudat, cei din mijloc sunt ok. Ori e lentila murdara, ori compresia iutub e de tot rahatul.
Orice ar fi pana la urma n-am mai rezistat si am demontat camera bucata cu bucata, si am descoperit asa :

Procesor Allwinner V3, (nu V3s care e mai slab).
Senzor Sony IMX179 -L
Memorie 2 Gb Hynix dd3
Wifi cip RTL8189 ES.

Am cautat datashet-urile componentelor si am fost placut surprins sa descopar ca senzorul e de 8 Megapixeli, procesorul e capabil de max 1080p 60 fps, suficient pentru mine aceste specificatii.
Nu am un aparat foto sa fac niste macro-uri reusite , a pozat doar cand am desfacut camera. Deci nu am imagini cu componentele insa le-am vazut cu ochii mei .Posted Image

Attached Files

Edited by pacopaco1967, 30 November 2017 - 13:57.

lucifer76

lucifer76

Bashtan

Poate îți raman piese dupa ce o montezi ;).

pacopaco1967

pacopaco1967

Guru Member

View Postlucifer76, on 30 noiembrie 2017 - 15:19, said:

Poate îți raman piese dupa ce o montezi Posted Image.
Deja o am ansamblata si functioneaza impecabil. Nu sunt incepator in chestii tehnice.

Specificatiile o plaseaza in randul produselor cu un raport pret performanta bunicel . Eram nelamurit daca are CPU V3 sau V3s  findca e deosebire neta intre cele doua in favoarea primului . V3s are inglobat ram de 512 Mb DDR2 avand capsula qpf 128 pini.

Ce probleme am intampinat ? Am observat ca ratele de biti sunt aiurea stabilite , spre exemplu  1080x1920 30 fps are 16 Mb/s iar la 1280x720 30 fps are 21 Mb. In cazul rezolutiei 3840x2160  30 fps bit-rate 21 Mb/s .

Sper pe parcurs sa remediez anormalitatile acestea.

Edited by pacopaco1967, 30 November 2017 - 16:40.

G_Smith

G_Smith

New Member

• Grup: Junior Members
Va salut,
De 2 zile,am primit si eu camera de la emag, chipurile noua dar cu semne evidente ca a mai fost probata de cineva...in fine.
Fara sa discut de capacitatile foto/video, ma deranjeaza un zgomot ca de bruiaj(un pacanit ascutit) ce apare pe filmarea cu sonor; zgomotul apare doar in momentele in care se inregistreaza efectiv sunet si este insotit si de dungi orizontale discrete pe filmare (2k si 4k, atat am testat deocamdata). Ati intalnit si voi asta?

pacopaco1967

pacopaco1967

Guru Member

View PostG_Smith, on 01 decembrie 2017 - 10:07, said:

Va salut,
De 2 zile,am primit si eu camera de la emag, chipurile noua dar cu semne evidente ca a mai fost probata de cineva...in fine.
Fara sa discut de capacitatile foto/video, ma deranjeaza un zgomot ca de bruiaj(un pacanit ascutit) ce apare pe filmarea cu sonor; zgomotul apare doar in momentele in care se inregistreaza efectiv sunet si este insotit si de dungi orizontale discrete pe filmare (2k si 4k, atat am testat deocamdata). Ati intalnit si voi asta?
La mine e curat sunetul ,  si imaginea e curata insa alta problema am descoperit. Pe rezolutia 1280x720  30 fps are bit-rate exagerat, la 21 Mb/s , pe cand la 1920x1080 30 fps bitrate este de 16 Mb/s. Cred ca chinezul s-a cam plictisit sa munceasca pe bani putini.Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate