Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Camera video sport E-BODA SJ6100, 4K, Wi-Fi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#217
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Hai cu poze, detalii si impresii . Posted Image

Sunt curios cam ce diferente sunt fata de E-Boda sj6100 4K . Eu o sa astept minim un an pana mai apar si alte modele mai performante. ceva pana in 100 euro.

#218
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pRu8ZfNbf6c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lucifer76, 01 March 2018 - 09:44.


#219
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Interesanta filmare insa fara prea multe precizari .Am dorit sa descarc de pe net insa exista doar optiunea HD la descarcare . Doream sa vad pe TV pe un ecran mare filmarea.
In fine, da-ne mai multe detalii , cu ce ai facut filmarea paralela, la ce fps, ce bitrate avea originalul. Daca e o modificare mai serioasa share aici pe forum.

Vad ca Tzeposu n-a mai aparut pe aici, cred ca nu are acces la net acolo unde s-a dus. Posted Image

P.S.  abia acum cand am accesat youtube am citit ca partea dreapta a fost editata cu Kdenlive . Intrebarea mea ar fi, de unde obtine aplicatia "sharp"-ul ? Vad calitate mai buna , banuiesc ca se poate obtine acelasi lucru chiar din soft-ul camerei .

Edited by pacopaco1967, 01 March 2018 - 09:09.


#220
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu e nici o filmare paralela, e aceeasi filmare editata :).

Sharp nu e aplicatie, e efect. Orice program de editare are asa ceva. M-am jucat putin sa vad cam cat sharp suporta, merge pana la 160% fara erori evidente.

https://www.dropbox....lmu6/3.mp4?dl=0

Vezi ca e x265, trebuie ceva hardware ca sa il vezi. Eu am incercat sa vad cat de mult pot micsora un clip. Poate o sa am timp sa fac o bucata mai mare.

#221
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlucifer76, on 01 martie 2018 - 09:53, said:


Vezi ca e x265, trebuie ceva hardware ca sa il vezi. Eu am incercat sa vad cat de mult pot micsora un clip. Poate o sa am timp sa fac o bucata mai mare.
E incredibil cate detalii poate retine la un bitrate sub 3 Mb/s . Urmatoarea camera negresit va fi una cu formatul asta de codare. Spun unii ca e cu 50% mai eficient H/X265  decat H264 , deci ar fi acceptabil la Full Hd 30 fps 7 Mb/s in cazul lui E-Boda . Pentru 60 fps merge de la 12-16 Mb/s  , ce-i peste e irosire de spatiu pe card.

Posteaza o filmare editata cu aceleasi detalii ca mai sus insa pe intreg ecranul nu doar pe jumate. Un minut macar sa fie .Posted Image
Eu nu am mai avut timp sa fac nimic , daca voi ati mai modificat firmware si ati obtinut ceva rezultate pune sa incerc si eu.

#222
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
https://www.dropbox....4/test.mp4?dl=0

#223
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Frate, ai impresia ca e filmare 4K  . Chiar nu inteleg de ce nu au implementat in firmware efectele astea . Deci viitorul e H265.
Mai am o intrebare, Kdenlive are si versiunea WIN ? Sau ce editor pe XP SP2 32 biti mai obtii rezultate asemanatoare.  
E super sa am fisiere video calitate buna si dimensiune redusa.

Edited by pacopaco1967, 01 March 2018 - 23:19.


#224
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Sharp se poate da mai mult din firmware, dar apare noise. Stabilizare nu merge din camera, pentru asta trebuie sa filmeze 4K si sa faca resample la FHD. Nu are treaba codecul, cu x264 se vede exact la fel, doar ca ies fisiere mai mari. Nici macar Hero5 nu stie de x265, abia de la 6 a fost implementat, dar e scumpa rau jucaria :).

Important e ca camera sa filmeze cat de cat ok, se rezolva la editare unele chestii.
Kdenlive exista si pentru windows, eu l-am incercat in w10. Poti folosi orice editor, efectele sunt aceleasi. Doar ca costa, Kdenlive e moka. La Vegas nu imi place cum face stabilizarea, taie din imagine, la Kdenlive naiba stie ce face ca nu taie dar functioneaza super. Vezi in clipul cu comparatia, pune pauza si vezi ca este aceeasi imagine si in stanga si in dreapta, nu e taiat nimic.

X265 are un singur avantaj, marimea. Imi ies clipurile cam la jumatate fata de x264. Nu dureaza mult in plus encodingul, dar marea problema e la decodare, trebuie hardware puternic.

#225
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlucifer76, on 02 martie 2018 - 06:34, said:

Sharp se poate da mai mult din firmware, dar apare noise. Stabilizare nu merge din camera, pentru asta trebuie sa filmeze 4K si sa faca resample la FHD. Nu are treaba codecul, cu x264 se vede exact la fel, doar ca ies fisiere mai mari. Nici macar Hero5 nu stie de x265, abia de la 6 a fost implementat, dar e scumpa rau jucaria Posted Image.

Important e ca camera sa filmeze cat de cat ok, se rezolva la editare unele chestii.
Kdenlive exista si pentru windows, eu l-am incercat in w10. Poti folosi orice editor, efectele sunt aceleasi. Doar ca costa, Kdenlive e moka. La Vegas nu imi place cum face stabilizarea, taie din imagine, la Kdenlive naiba stie ce face ca nu taie dar functioneaza super. Vezi in clipul cu comparatia, pune pauza si vezi ca este aceeasi imagine si in stanga si in dreapta, nu e taiat nimic.

X265 are un singur avantaj, marimea. Imi ies clipurile cam la jumatate fata de x264. Nu dureaza mult in plus encodingul, dar marea problema e la decodare, trebuie hardware puternic.
Bineinteles ca la aceasi calitate a imaginii fisierul e cam la jumatate in cazul x265 , insa eu m-am referit la faptul ca dupa editare cand ai folosit efectul sharp (ascutit, precizie) calitatea s-a imbunatatit . Ma gandesc ca acel efect ar trebui sa fie posibil din firmware-ul camerei. Chiar si stabilizarea ar trebui sa fie posibila numai ca trebuie implementata de experti, findca chinezii care au lucrat la fw au facut totul de-a'n boulea. Deaia cand ai cumparat camera iti venea sa dai cu ea de pamant, numai ca ai descoperit alte firmw. si ai fost multumit. Acum prin editare obtii aceasi calitate ca si cu o camera scumpa. Deja au aparut camere ce stiu x265 cu pret  in jurul la 100$ cu cipset allwinner V5 . Cred ca o sa comand abia la anul ceva de pe Amazon una cu procesor V5. Stiu bine ca x265 inseamna reducerea fisierului si nu cresterea calitatii, findca eu asta vreau , reducerea bitrate si calitatea sa se pastreze.

Cred ca o sa instalez si Ubuntu pe langa XP, ceva timp in urma am folosit Linux numai ca erau unele aplicatii doar pentru Win si am renuntat.  Am laptop vechi de 8 ani , inca merge bine, VLC-ul nu poate decoda x265 pe pc-ul asta insa Media Player-ul din XP si Media Player Clasic reda cursiv . O sa inoiesc "garderoba" in viitor, acu am alte cheltuieli .

P.S. prietenul Tzeposu nu a mai aparut, eram curios cam ce filmari a facut cu Eken-ul . Cum am spus, achizitia urmatoare trebuie sa stie x265 . Posted Image

Edited by pacopaco1967, 02 March 2018 - 17:25.


#226
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
https://www.dropbox....u/comp.mp4?dl=0

Fii atent pe la sec 30, la tipa in palton. Se vede cat de importanta este stabilizarea.

Pe mine ma tenteaza un sj5000x, am vazut ca filmeaza extraordinar. Este 400 lei pe olx. Momentan nu ma grabesc cu achizitia, nici actuala nu e prea rea.

#227
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlucifer76, on 02 martie 2018 - 19:30, said:

Pe mine ma tenteaza un sj5000x, am vazut ca filmeaza extraordinar. Este 400 lei pe olx. Momentan nu ma grabesc cu achizitia, nici actuala nu e prea rea.
De ce nu cumperi ceva cu encoder x265 ? Nu are rost sa te grabesti zic eu. Nu ai rabdare un an sa vezi ce mai apare ?
Nu olx findca risti sa fie fake. Nu merita.Plus ca poate sa aiba hibe chiar original sa fie.
Procesor Novatek 96660  , senzor Sony IMX 078 (originalul) .

P.S. am vizionat clipul si e fantastic. Chiar nu pot sa cred ,la acele detalii care in original sunt mai sterse . Parca ar fi din filmele americane cu agenti FBI. Posted Image

Edited by pacopaco1967, 02 March 2018 - 19:55.


#228
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Salutare, nu am disaprut, am avut acces la net unde m-am dus, dar am zis ca revin cand ajung acasa cu un post.
Pozele imi par slabe ca si calitate, dar filmarile sunt ceva mai decente. O voi pastra, nu m-am mai complicat cu retur.
Filmari:
https://www.dropbox....HD0097.MOV?dl=0
https://www.dropbox....HD0120.MOV?dl=0
Poze:
https://www.dropbox....HD0086.JPG?dl=0
https://www.dropbox....HD0045.JPG?dl=0
https://www.dropbox....HD0076.JPG?dl=0

Nu am poze cu ea la suprafata, toate pozele sunt facuta in apa, doar 2-3 filmari facute la suprafata. Tocmai pentru ca am luat-o exclusiv pentru filmat in apa.
Eventual daca e pot face acum cateva poze prin Bucuresti, nu e problema.
Cred ca pe viitor o pun pe olx, nu cred ca am ce face cu ea pe viitor in urmatoarele cateva luni.

Edited by Tz3posu, 04 March 2018 - 14:09.


#229
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
PS: Filmarile se vad mult mai bine pe pc. Daca dai play direct in dropbox se vad pixelate. Cel mai bine downloadeaza filmarile ori play in kmplayer.

Edited by Tz3posu, 04 March 2018 - 14:41.


#230
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Filmarea pe uscat e cea mai reusita cu toate ca se observa distorsiunile de geometrie a lentilelor, full hd 1920 x 1080 60 fps 23 Mb/s  zic eu ca e valoare buna, filmarea sub apa pare sa fie reusita chiar daca bitrate-ul e exagerat (44 Mb/s ? )  . Pozele arata exact ce rezolutie e senzorul .Posted Image

Poate faci si niste filmari pe cer inorat sa putem face o comparatie la lumina slaba . Noi aici ne-am bucurat de vreme inzapezitaPosted Image , pacat ca ai lipsit de aici, zile bune zapada n-a fost curatata de pe drumuri.  

Deja te invidiez pentru vacanta ta .Posted Image  , sunt plin de ciuda .  Nu puteai sa ramai acolo ? Eu unul nu m-as fi intors.  Vreau sa ne rasfeti cu filmari la suprafata, indiferent cu ce au fost filmate .Posted Image

#231
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Da, distorsioneaza cam rau imaginea si se vede cel mai bine in momentul in care misti camera si vezi cum se "rotunjesc" obiectele in lateralele filmarii.
Voi atasa si ceva filmari facute la suprafata (facute cu un iPhone 7 plus si cu un DJI Spark) pe threadul dedicat.
Il gasesti aici: https://forum.softpe.../page__st__1314

#232
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Drona nu filmeaza rau deloc. Camera...

#233
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
I know, m-am zgarcit la camera asta acvatica tocmai pentru ca nu e ceva ce folosesc prea des si nu am gasit inca un motiv sa investesc 1500 lei intr-un GoPro. Daca pe viitor o sa fie ceva ce ma va convinge ca merita si imi e de folos o sa iau un GoPro.
Pozele atasate aici sunt redimensionate si isi pierd din detalii, ele se vad mai bine pe pc, inclusiv cele facute cu drona, e chiar super ok pentru dimensiunile pe care le are. Ma tenteaza un Mavic Pro pentru ca e ceva mai performanta, dar deocamdata mai astept.

#234
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Exista camere mai ieftine decat un GoPro, cu performante asemanatoare. GoPro nu merita in regim de amator, folosita din an in paste.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z0gdN8TjufY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Uite cat de clar se vede.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tv5WreGVE0E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O comparatie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WbbRjYV2U_g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate