Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Camera video sport E-BODA SJ6100, 4K, Wi-Fi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
264 replies to this topic

#19
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlucifer76, on 20 noiembrie 2017 - 11:48, said:


Poti da detalii hardware despre modelul original ? Intreb asta in cazul in care o clona oarecare are aceleasi componente sa incarc firmware SJ-CAM pentru  o functionare asemanatoare cu originalul ?

#20
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
https://sjcam.com/product/sj4000/

#21
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Carevasazica original de la mama ei SJCAM SJ4000 WiFi are senzor foto de 3,15 megapixeli.Si sa mai dai 100 euroi pe asta ?  Apai clonele au senzor de 4 megapixeli. Deci mai important e software si nu doar in hardware.

O sa fac o incercare totusi cu Eboda si in caz de insucces o sa ma orientez spre altceva. Sper sa apara pana la urma cineva ce stie si detaliile tehnice hardware  sj6100-4k-wi-fi.

#22
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Asta pentru ca SJCam filmeaza doar fullhd (suficient pentru mine sincer, chiar nu vreau 4k, vreau fullhd 60 fps cel mult). Fac si eu o incercare cu e-boda, sunt pe emag ceva SJCam...

#23
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostTz3posu, on 20 noiembrie 2017 - 16:13, said:

Asta pentru ca SJCam filmeaza doar fullhd (suficient pentru mine sincer, chiar nu vreau 4k, vreau fullhd 60 fps cel mult). Fac si eu o incercare cu e-boda, sunt pe emag ceva SJCam...
Chiar nu cred in performantele 4k de la Eboda, e mai mult marketing si un soft special prelucrat sa adauge la fisiere video caracteristici umflate. Ma intereseaza particular detaliile tehnice hardware, findca acolo se poate face ceva rescriind firmware superior ce foloseste intregul potential al procesoorului. Daca SJCAM a obtinut imagini bune pe un senzor de 3 Mp inseamna ca procesorul poate prelucra imaginea astfel sa para real 12 megapixeli .

#24
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
In seara asta ma duc sa o ridic, in cont imi apare ca e in showroom. O sa o testez prin casa sa vad cum filmeaza pe fullhd (nici nu ma obosesc sa testez 4k, nu imi e de folos) si ce poze face si daca e ceva de capul ei o pastrez...daca nu...retur.

L.E.: In cont imi apare ca au ajuns, dar tocmai am primit un sms ca produsele vor ajunge pe 23.11...who knows, o sa astept mesaj de la ei, probabil e vreo eroare in cont de apar deja ajunse.

Edited by Tz3posu, 20 November 2017 - 18:43.


#25
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Am ridicat camera, era ajunsa cum era specificat in cont.
Ca prima buronare acum seara cu filmat si foto in camera pare slabuta, dar ii mai dau o sansa maine pe zi cand o sa deschid pozele si filmarile pe laptop. Momentan doar am conectat camera la telefon prin wifi si m am uitat la filmari si foto pe telefon.
Aplicatia e cam naspa, mi a dat crash pe iphone de 3 ori din 4 utilizari. Cred ca e prima aplicatie pe ios cu care am probleme de genul.
Cand e conectata la wifi ecranul se inchide si vezi doar pe telefon si o controlezi din aplicatie, mi se pare naspa ca daca iesi din setari functia wi fi se dezactiveaza si trebuie sa te duci mereu in setari pentru o noua conexiune.
Mno, e primul contact cu o astfel de camera si poate aveam eu asteptari prea mari. O compar aici cu ce obtin dintr un iphone 6. Nici nu se compara pe lumina artificiala dintr o camera nici la foto nici la video, avantajul este lentila wide si atat.

Revin maine in functie de timp si cu ceva poze si video pe lumina naturala.

#26
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Te rog daca ai rabdare sa faci niste screen print cu extensia fisierelor , detalii despre codecul audio/video, bit-rate, ceva despre rezolutiile si frame-urile suportate, Posted Image

#27
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postpacopaco1967, on 20 noiembrie 2017 - 18:00, said:

Chiar nu cred in performantele 4k de la Eboda, e mai mult marketing si un soft special prelucrat sa adauge la fisiere video caracteristici umflate. Ma intereseaza particular detaliile tehnice hardware, findca acolo se poate face ceva rescriind firmware superior ce foloseste intregul potential al procesoorului. Daca SJCAM a obtinut imagini bune pe un senzor de 3 Mp inseamna ca procesorul poate prelucra imaginea astfel sa para real 12 megapixeli .
Pai tu pana la urma vrei sa faci poze sau sa filmezi? Pt ca pt filmare FHD si un senzor de 2Mp e suficient daca nu vrei zoom digital oarecum lossless. Asta probabil are 3 Mp pt stabilizarea digitala a imaginii. E mai importanta marimea senzorului decat rezolutia cand vine vorba de filmare. Asta cu conditia ca celelalte caracteristici sa fie identice.

#28
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vdeOv5LOhlk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Am apucat sa fac cateva poze si filmulete in drum spre munca in aceasta dimineata, per total nu sunt multumit de rezultate. O  voi returna maine, daca o doreste cineva sa ma anunte, totul este ca nou in cutie, doar camera scoasa si testat putin.
Pozele si filmuletele au fost facute fara carcasa rezistenta la apa, probabil ar afecta doar sunetul, imaginea teoretic este la fel.
Pozele sunt departe de aia 16mp mentionati(nu ca m-as astepta sa aiba 16 dar...), iar filmuletele mi se par cel mult 720P, am filmat doar cu setarea 1080 60fps (dupa spusele lor, desi eu nu ii cred).
Repet, am ca si reper de comparatie pozele si filmuletele pe care le fac cu un iphone 6.

Am atatsat ceva detalii tehnice din poze si filmulete si cateva poze ce vad ca sunt modificate de forum dar va faceti o idee...
Aici 2 filmulete, unul de la metrou si unul de la suprafata.
Exterior: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7dxtDvArNco?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Interior-Metrou: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OVyqeWlLdl8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#30
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Filmele mi se par acceptabile, doar nu faci filme artistice cu camera.

#31
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Nu faci filme artistice dar probabil am eu asteptarile prea mari si compar ce scote produsul asta de 190 lei cu ceva mult mai scump.

#32
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlucifer76, on 21 noiembrie 2017 - 10:52, said:

Filmele mi se par acceptabile, doar nu faci filme artistice cu camera.
Chiar sunt acceptabile la un produs de 200 lei. Anterioara camera de la Evolio scotea niste poze foarte proaste , banuiesc ca senzorul e acelasi ca la SJCAM SJ4000. Camera Eboda pare sa aiba un senzor de 4 megapixeli, nu ca ar fi stralucita insa e suficienta pentru nevoile mele.

@Tz3posu . . .  multam pentru ajutor , eu o sa o pastrez, sper sa aiba viata cat mai lunga si sa nu crape imediat dupa garantie.Posted Image

#33
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Inca un detaliu si care se pare ca e foarte important, cardul de memorie neaparat unul foarte performant, altfel calitatea video si foto are de suferit. Am citit pe un formul aceste detalii si se pare ca sunt reale.

#34
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu am pus pe iutub un un film facut cu telefonul la 4K. Filmul se vedea super pe PC direct, dar algoritmul de recompresie de pe iutub il facuse sa arate destul de nasol. Cel putin frunzele copacilor in timp ce mergeam rapid aratau oribil. Poate ne lamureste posesorul daca filmele nu ii apar si lui mai bine pe PC.

#35
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Cardul folosit este un Hama microSDXC, 64GB, UHS  
Pe pc se vad puuutin mai bine nu cu mult, problema apare daca dai fullscreen, daca le vizualizezi pe mobile sau tableta atunci e ok, deci pentru retele sociale ce scoate camera e decent. Daca vrei pentru amintiri deja e slaba, iar eu pentru asta o vreau.

#36
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostTz3posu, on 21 noiembrie 2017 - 15:35, said:

Cardul folosit este un Hama microSDXC, 64GB, UHS  
Pe pc se vad puuutin mai bine nu cu mult, problema apare daca dai fullscreen, daca le vizualizezi pe mobile sau tableta atunci e ok, deci pentru retele sociale ce scoate camera e decent. Daca vrei pentru amintiri deja e slaba, iar eu pentru asta o vreau.
Din opiniile altora se pare ca nu e performant. Pe  micro-card scrie 80 MB/s  probabil e vorba de megabiti(Mb/s)  si nu megaocteti (MB/s). A recunoscut cardul de 64 GB ? Pe site-ul Eboda spune doar de 32 GB.
Totusi pe youtube filmarea apare doar in rezolutia HD 1280x720. Speram sa apara ceva la rezolutia 1920x1080 . Inca un  detaliu te rog sa-mi dai, daca are si posibilitatea  controlului manual al bit-rate-ului .

Edited by pacopaco1967, 21 November 2017 - 15:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate