Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inlocuire Hard defect

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
NinjaToWn

NinjaToWn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.08.2012
Salut. Am HDD-ul defect (imi da des bluescreen si mai nou nu se mai deschide laptopul Posted Image ) Vreau sa pun un SSD pe laptop si sa instalez windows-ul pe el. Intrebarea mea este: pot folosi in continuare HDD-ul punandu-l pe un Caddy si sa accesez in continuare datele de pe el? Sau am pierdut tot ce era pe el?
Multumesc.

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Daca tu nu stii, noi nu avem de unde sa stim.

#3
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 27.06.2009
Poti sa bootezi de pe un stick cu linux sa incerci sa iti recuperezi datele. Daca asa nu merge, nu o sa mearga nici in caddy.

#4
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017

View PostNinjaToWn, on 19 noiembrie 2017 - 22:02, said:

Intrebarea mea este: pot folosi in continuare HDD-ul punandu-l pe un Caddy si sa accesez in continuare datele de pe el? Sau am pierdut tot ce era pe el?
Multumesc.
Palarie intr-un picioar, ghici cioperca ce este?. Daca laptopul este vechi de peste 4 ani vezi cu BIOS-ul sa-ti accepte acel SSD

Edited by iulian160380, 20 November 2017 - 07:51.


#5
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Pentru a te convinge ca hdd-ul are probleme ai putea sa folosesti HDD Sentinel.

Edited by vladutgm, 20 November 2017 - 08:52.


#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Teoretic, da, poti sa folosesti hardul vechi, pina crapa complet.
Practic, e posibil sa ai exact aceleasi probleme: bluescreen.
Si, bineinteles, pierdere de date.
Hai sa zicem ca nu pastrezi nimic important pe hardul ala, dar va deveni enervant destul de repede.
Poti sa incerci o solutie veche si nu stiu cit de buna: vezi pe unde are bad-uri (daca are) si faci partitie/partitii pe linga ele, sa nu le acceseze.

View Postiulian160380, on 20 noiembrie 2017 - 07:51, said:

Palarie intr-un picioar, ghici cioperca ce este?. Daca laptopul este vechi de peste 4 ani vezi cu BIOS-ul sa-ti accepte acel SSD
Hmm, avind in vedere ca SSD este pe SATA si, practic, din acest punct de vedere, nu e diferit de un HDD, de ce sa nu accepte BIOS-ul un SSD ?!
http://www.tomshardw...-ready-ssd.html
https://arstechnica....4f602#p24279645

#7
NinjaToWn

NinjaToWn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 19.08.2012

View Postbuyonevideo, on 20 noiembrie 2017 - 10:29, said:

Teoretic, da, poti sa folosesti hardul vechi, pina crapa complet.
Practic, e posibil sa ai exact aceleasi probleme: bluescreen.
Ma gandeam ca a crapat de tot avand in vedere ca nu pot instala nici un windows pe el caci imi da o eroare pe final de instalare (de doua ori am reusit sa intru in meniul de instalare si fiecare reinstalare de windows a durat 25 si 27 de ore Posted Image .
Am sa incerc cu caddy acum sa vedem daca pot recupera ceva si mai incolo cred ca o sa-l inlocuiesc de tot. Mi se pare o varianta mai ieftina fata de achizitionarea unui nou laptop (DELL 15.6'' Inspiron 15R 7520 Special Edition e inculpatul)
Multumesc frumos baieti Posted Image .

#8
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 07.07.2008
Nu te mai chinui cumpara un HDD nou si aia este, o sa tot iti dea erori cand ti-e lumea mai draga, intre timp poti folosi un linux boot-abil de pe stick pentru functionalitatea minimala.

#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostNinjaToWn, on 20 noiembrie 2017 - 19:34, said:

Ma gandeam ca a crapat de tot avand in vedere ca nu pot instala nici un windows pe el caci imi da o eroare pe final de instalare (de doua ori am reusit sa intru in meniul de instalare si fiecare reinstalare de windows a durat 25 si 27 de ore Posted Image .
Am sa incerc cu caddy acum sa vedem daca pot recupera ceva si mai incolo cred ca o sa-l inlocuiesc de tot. Mi se pare o varianta mai ieftina fata de achizitionarea unui nou laptop (DELL 15.6'' Inspiron 15R 7520 Special Edition e inculpatul)
Multumesc frumos baieti Posted Image .
Pai de ce nu ai spus asa de la inceput ?!
Poti sa-l arunci linistit.

Mai ieftin un laptop nou COMPLET decit un singur hard disk ?
Teoretic, NU este asa ;)
Practic, daca vrei si un spor de performanta (probabil, nu stiu ce laptop ai acum) atunci da, ar fi mai OK.

#10
mfmig200

mfmig200

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 07.07.2008
S-ar putea ca sa iti mearga pe adaptor de 2.5 inch pentru HDD extern - HDD-ul vechi si sa il poti folosi ca HDD de transfer. Eu unul nu mi-as mai tine nimic important pe el daca as reusi sa imi recuperez de acolo informatiile de care am nevoie.
Ce laptop ai - ori nu am vazut informatia ori nu ne-ai scris-o.
Daca este laptop-ul vechi depinde cat de vechi este dar in mod normal un SSD pe SATA 3 o sa il recunoasca automat. Ai cumva un laptop mai vechi si este pe IDE in loc de SATA?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate