Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Becuri cu "magneziu" pt. blitz și holdere - unde pot găsi?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Cand am primit camera Zorky 4 mi-am luat si blitz si am vazut setarea aia de la 0 la 25 si m-am documentat si am aflat ca pt blitz electronic trebuie lasata pe zero. Atunci nu am primit prea multe informatii.
Ulterior am citit in carti si am aflat mai multe detalii.
Apoi cand am luat camera Pentax K2 black, cu tot cu manualul original si toc de piele original, si Pentax SMC 55 f 1.8, am vazut in manual ca sincroniza pana la 1/1000 s doar cu FP, si cu X sync doar pana la 1/125s.

Legat de S,M,F, am precizat deja ca la camerele cu obturator in obiectiv, leaf shutter, obturator central in obiectiv sau imediat dupa obiectiv cum e la smena, in general sunt probleme mai mici pt ca e o blenda si nu perdele cu fanta, deci se pot seta si timpi mai scurti, in f de model.

S se refera ca e slow, lent pana se aprinde becul.
Cat dureaza arderea e deja alta chestiune.
Cu obturator central se poate sincroniza in f de camera si in f de bec si la timpi mai scurti.
Se poate si la cele cu obturator in plan focal doar cu FP (sau cu HSS care e cu totul altceva - rafala sincronizata cu fanta )

Edited by loock, 20 November 2017 - 02:31.


#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Scuze, dar  de data asta chiar sung greu de cap... dacă e slow, cam ce sincronizare trebuie să folosec? Sau ce timp de expunere?

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Am explicat deja de cateva ori, becurile astea au o latenta din momentul in care sunt declansate si pana emit flashul maxim.
Din cauza asta trebuie declansate inainte ca obturatorul sa fie deschis la maxim, ca sa se suprapuna unul cu altul atunci cand e lumina.

La blitz electronic descarcarea se face cu lag foarte mic, si nu e nevoie sa fie declansat mai devreme, ci chiar atunci cand e obturatorul deschis la maxim.
Insa si ele au problema ca descarcarea avand intre 1/40000 ( 1/40 K s) si 1/1000 s, nu poti sincroniza cu perdele care fac timpi mai scurti de cat au ele X sync prin artificiul fantei inguste - la timpi scurti obturatorul se deplaseaza tot pe durata X sync, si doar fanta ingusta face timul de expune setat, prin defilare, ca la un scaner, deci daca setezi timp scurt nu expune tot cadrul.

La astea cu lag ( vakubltitz/flash-bulb) trebuie declansate mai devreme cu un timp care difera in f. de model.
Nu e vorba de timpul de expunere !!!, ci de o setare separata de care am povestit la zorky 4 care are un inel separat sub cel de timp, cu setari 0, 5, 10, 15, 20, 25.
Alte camere au priza sau prize dedicate pt unele din ele sau pt fiecare, la care doar trebuie sa conectezi cablul in priza potrivita, in f de tipul de bec.
Parerea mea e ca nu are rost sa-ti bati capul.
Singurele care ar mai fi avut rost ar fi FP-urile, si doar cu niste camere cu obturator in plan focal si cu priza FP functionala.
Insa camerele noi nu au FP.

La camerele cu obturator central / leaf shutter, numit si compur uneori dar au fost si alte modele si producatori, in general se pot seta timpi scurti si cu becurile astea, insa trebuie verificat in f de camera si de bec.

Edited by loock, 20 November 2017 - 12:08.


#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
La "Minolta" SRT-102 am sincronizare FP. Pe un alt forum am avut o discuţie în contradictoriu cu cineva care spunea că un bec FP la timpul de expunere de 1/1000 secunde îşi va pierde peste 50% din puterea echivalentă pe care o are la 1/50 secunde. Eu am citit vreo 2 comentarii în care se spunea că la 1/1000 secunde are aceiaşi putere. Cum e până la urmă.
O să încerc să aflu cam ce aparate permiteau aprinderea becului cu 30 m.s. înainte de a se deschide obturatorul. Am "Canon" Conentul cu obturator central, dar acolo nu spune nimic de asemenea becuri... ci numai de cele F şi M.
Sunt curios dacă existe lampă fulger electronică (blitz cu xenon) care să scaotă peste 50.000 lumeni-secundă şi cât costă aşa ceva.

#23
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdjl, on 20 noiembrie 2017 - 12:40, said:

..
Sunt curios dacă existe lampă fulger electronică (blitz cu xenon) care să scaotă peste 50.000 lumeni-secundă şi cât costă aşa ceva.
Vrei sa luminezi tot universul?

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Existau flashbulb-uri uzuale si comune care erau de 1 ML.

Si au existat si unele de zeci si sute de ML pt fotografie aeriana de noapte.

Legat de expunerea FP, expunerea e calculata in general pt. 1/100s si ramane asa si la 1/2000 s

Trebuie verificat daca e 1/100 s la toate becurile FP...

Insa daca expui la timp mai lungi de 1/100 s, ajunge ma multa lumina pe film, evident, si compensezi cate 1 EV  in minus pt fiecare dublare a timpului mai lung de 1/100s, adica practic inchizi diafragma cate o treapta intreaga de 1EV pt fiecare dublare a timpului mai lung de 1/100s.
La cei mai scurti nu ai probleme pt ca fanta expune bine.
1/125 e totusi mai lung de 1/100s dar nu e mare diferenta.
Daca ai insa sync la 1/140/150/160/180/200/250/300 pe obturator in plan focal, atunci e posibil sa apara probleme pt ca fanta e mai rapida, trebuie vazut in f de camera in manual, probabil unele nu mai au FP ca sa scape, trebuie vazut la fiecare.

Lumina scade mult doar in modul HSS care sincronizeaza pana la 1/4000 ( sau si 1/8000s la unele modele)
Pt ca e vorba de o rafala de blitzuri sincronizate, si tage din condensator aceeasi energie ca pt unul...

La FP arde pe toata durata expunerii calculat in general pt expunere de 1/100s ( trebuie verificat).

La K2 scrie scrie in manual asa :
- Flash electronic pe priza sau/si patina X pana la 1/125 ( in tabel, ca in text e gresit si scrie 1/60 ) are X sync la 1/125 clar pe camera, am tras mii de cadre si au iesit excelent cu 1/125s.
- Lampa flash (adica becuri/vakublitz/flashbulb) are doua variante:
- pe priza X sincronizeaza doar becuri M, MF si FP pana la numai 1/15 s !!! ( deci nu S )
- pe priza FP sincronizeaza doar becuri FP pana la 1/1000 s

Edited by loock, 20 November 2017 - 13:41.


#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
EV? Adică o treaptă de diafragmă?   Posted Image
Ai vrut să zici 1/100 secunde sau 1/1000 secunde?

@ crokodilu : dacă vreau să fac pe afară noaptea   :rolleyes:

Edited by djl, 20 November 2017 - 13:40.


#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
1/100 s.

E logic, pe vremea aia majoritatea celor cu obturator in plan focal aveau X sync la 1/30s, mai rar 1/60s si f rar 1/125s.

Nikon F avea pana la 1/60s, F2 si F3 pana la 1/80s, chiar daca alte Nikonuri aveau pana la 1/125s, 1/200s si chiar 1/250s.

Edited by loock, 20 November 2017 - 14:52.


#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Aha. Deci dacă la 1/100 secunde voi folosi diafragma de 8 la 1/250 secunde voi folosi diafragma de 5,6 şi la 1/500 secunde diafrgama de 4?
Da' cam ce număr director au blitzurile cu becuri din alea mari? Gen acele "Sylvania" de mai sus sau astea: https://www.ebay.co....9UAAOSwNnRYkHYf
Cele de mai sus nu sunt menţionate din păcate pe aici: http://www.flashbulb...hilips_ph-2.htm
Chestie mişto la becuri: holderul nu are nevoie strică de condensatori - da, îţi consumă bateria mai repede, dar la unele electronice vechi condensatorii sunt buba + nu au nevoie de tensiuni mari pentru aprindere.

Edited by djl, 20 November 2017 - 14:51.


#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
NU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Te rog citeste cu atentie !

Am scris ca folosind becuri FP ( doar FP ), si doar cu priza dedicata pt. FP functionala, expune la fel si la 1/100 si la 1/2000s

Becurile FP nu au treaba cu F, nu sunt compatibile.
F inseamna ca are lag mic la declansare, se aprinde fast.
FP inseamna flat peak - e cu totul altceva.
Si FP are un lag similar cu F probabil, de cateva ms, insa asta deja e un detaliu secundar fata de flat peak.

Corectia se face doar la timpi mai lungi, si doar atat cat arde becul, dar cat arde depinde de modelul becului si de specificatii.

Probabil ca pt 1/90 si 1/80 nu e mare diferenta.

Pt 1/60s cat are Nikon F din '59 e posibil sa fie insa n-am vazut mentionat, deci probabil ca se sincronizeaza bine si fara corectie - are un inel sub cel de timpi, cu 4 pozitii.
Insa la 1/30 si mai lung cred ca trebuie corectat - presupun, n-am verificat.

Cred ca inteleg de unde confuzia ta - Nikon are la unele camere mai noi un mod numit auto-FP si blitzuri care suporta auto FP.
Acest auto FP iar nu are treaba cu becurle FP, se face cu blitz electronic, nu cu becuri vakublitz...
Si pt ca seamana cu HSS ( a aparut inainte de HSS) sigur ca scade puterea la timpi mai scurti.

Edited by loock, 20 November 2017 - 15:10.


#29
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Am asa ceva:

https://farm1.static...07c1ae464_b.jpg

La ce ti-ar folosi?

#30
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Te referi la becuri sau la chestia în care se montează becurile?

@ loock : din tabelul ăsta cum aflu nr. director? http://www.flashbulb.../ClearBulbs.htm

Edited by djl, 20 November 2017 - 15:20.


#31
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Ambele. Insa mai este si o baterie mica de 12V, care se monteaza in blitz.

#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In primul rand sa lamuresc cu becurile.

Flashbulb types:
F - Fast bulbs, with time to peak approx. 5 ms and flash duration under 10 ms (at half peak), which could be used with X synch sockets of leaf shutters at speeds up to 1/100 s.
X - tot becuri flash, a nu se confunda cu blitzul electronic, a German class laying between types F and M, with time to peak of 10-18 ms and most common flash duration of 8-10 ms. These bulbs could be used with X synchronised leaf and focal plane shutters at speeds up to 1/30 s. ( sunt tot becuri, a nu se confunda cu blitzul electronic)
M - Medium fast bulbs, offering time to peak 18-20 ms and generally 8-12 ms flash duration.
S - Slow burning high power bulbs with time to peak approx. 30 ms. Due to long flash duration (some 20-30 ms) S type could be used with leaf shutters at speeds not higher than 1/20 s, but had guide number significantly higher than other flashbulb types.
FP - slow burning bulbs intended for synchronisation with focal plane shutters at any shutter speed. Type FT had time to peak of approx. 30-35 ms and 25-35 ms flash duration at half peak, with relatively even brightness.

Deci S e arde mult insa e mai complicat cu sincronizarea pt ca are si lag mare asa ca nu se foloseste pt timpi scurti sau nu e standard cel putin.

FP arde 25-35 ms in f de model, deci la timpi f lungi probabil ca trebuie corectat.
Insa oricum astea le iei pt timp scurt, deci poti sa nu-ti mai bati capul cu timpii lungi.

Inca ceva, timpii scurti pt FP bulb sunt doar pt. expunere si fill flash - la asta se foloseste la fill flash.
Pt. a ingheta subiecte in miscare nu e bun !!!, pt ca arde 25-35ms si iese miscata imaginea, are probabil si rolling shutter...

Nici cu F si M nu poti sa ingheti subiecte in miscare pt ca ard 10ms / 8-12 adica 1/100 s, nu doar din cauza de rolling shutter.

Doar cu blitz electronic poti sa ingheti imaginea, si asta la timpi de X sync sau mai lungi ( daca nu e multa lumina ambianta care supraexpune peste lumina de blitz, deci se recomanda X sync cat mai scurt)
Obturatorul la X sync sau mai lung e deschis fara fanta, tot odata, si prinde flashul de 1/1000s, sau 1/40 K s sau cat este.
Daca e blitz puternic pe mod auto, si subiectul e relativ aproape, si diafragma relativ deschisa, expunerea o face din durata de descarcare, si poata sa ajunga si la 1/40 K s, extrem de rapid.

E putin neintuitiv sa folosesti timp relativ lung ( 1/125s, 1/60s) ca sa expui real cu 1/40000 s, sau macar 1/1000 s, dar daca te documentezi e logic si clar.

#33
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Ah, eu tocmai pentru subiecte în mişcare doream FP-uri.  Posted Image   Deci trebuie aparat foto cu obturator central sau ceva care să sincronizeze la 1/125-1/250.
O să caut din alea mari, care sunt însă F sau M.
Păi şi atunci X-ul descris aici în fişierul PDF ataşat aici (blitzurile cu lampă cu magneziu) care e: ăla pt. becuri sau ăla pentru fulgerul electronic?   Posted Image   https://forum.softpe...0#entry21989252

Edited by djl, 20 November 2017 - 15:59.


#34
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postdjl, on 20 noiembrie 2017 - 15:18, said:

@ loock : din tabelul ăsta cum aflu nr. director? http://www.flashbulb.../ClearBulbs.htm

Acolo in tabel iti da numarul de ghid.
De ex. in coloana 4 de sub rubrica ASA, ai ASa 80-125, deci ASA 100 mediu.
Pe coloana potrivita pt asa folosit, ai in dreptul becului si al tipului de reflector !!!, numarul de ghid.

Imparti numarul de ghid la distanta in m si iti da ce diafragma sa pui.

Vad ca la FP - sunt doua modele acolo, scade numarul de ghid in relatie cu timpul de expunere setat, si asta e cam nasol pt ca se complica socoteala.
Solutia e sa ai mai multe tabele, cate unul pt fiecare timp de exunere, si sa vezi ce distanta ai in f de timpul setat.

Sper ca s-a inteles ca astea sunt pt fill light, nu pt inghetat imaginea.
Ard 25-35 ms deci o sa ai rolling shutter de 1/40 - 1/25-30 s si iese miscata imaginea daca ai subiecte neastamparate sau daca misti camera, de tele nici nu mai zic ca blurezi tot de la miscare daca tragi din mana...

Edited by loock, 20 November 2017 - 16:08.


#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Repet, poti sa expui timp f. scurti doar cu blitz electronic, care e banal din anii '60.

Cu unele simple se expune cam la 1/1000. Probabil sunt si de 1/2000 unele.
Setand camera cu obturator in plan focal la X syncul ei, atat cat este.
Insa daca e multa lumina ambianta o sa se suprapuna peste expunerea blitzului, deci e preferabil X sync la viteza cat mai mare si lumina ambianta cat mai putina, preferabil bezna.

Cu unele care au si autoexpunere cum are autorobo din 1975, se poate expune si cu timpi mult mai scurti, pt ca se opreste descarcarea blitzului mai devreme, si sunt modele uzuale care au si 1/40000 s
Mai sunt si modele la care se poate seta manual puterea la 1/2 si 1/4, 1/8, 1/16 etc
Tot asa fac, lumineaza un timp mai scurt, 1/2000, 1/4000, 1/8000, 1/16000 etc., insa depinde de la model la model cat este exact.
Au o celula pe blitz ( ma refer la blitz, dar poate sa fie si expunerea TTL-OTF din camera, cat si expunere i-e-p-TTL), care masoara lumina reflectata de subiect, lumina blitzului, si opreste descarcarea mai devreme sau mai tarziu intre 1/40 K si 1/1000.s
Unele nu sunt capabile de 1/40 K, altele doar 1/20 K, sau 1/10 K, etc.

Mai scurt de 1/40 K s se poate doar fie cu lumina stroboscopica cu o fanta deplasata mecanic, fie cu gigaLASER cu obturator electrooptic care poate limita de ex. intre 8 nanosecunde si 25 microsecunde, si mai lung desigur in f de obturatorul electrooptic si in f de timpul de depopulare al modelului de LASER.

Edited by loock, 20 November 2017 - 16:25.


#36
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,545
  • Înscris: 13.06.2004
Danke schon. Acum m-am prins. Deci dacă am un Press 40 nr. director la 1/30 secunde e de de 260, iar la 1/60 secunde 220. Dacă subiectul e la 10 m merge să pun diafragma 22?   :w00t:
Mama mia, cu aşa ceva sau aşa ceva am număr director 650 la fime de 400 A.S.A.!  :w00t:   Păi 650 : 30 = 21,6... adică dacă pozez ceva aflat la vreo 20 m distanţă (că în spaţiu deschis se pirde din lumină, mai ales noaptea) pot să folosesc diafragma de 22?   :w00t:
Păi cu 2 becuri din alea fac la 30-35 m distanţă din noapte zi. Nu e bine să fie ceva la sub 10 m când pozez cu aşa ceva  :samui:

Un adaptor interesant: https://www.flickr.c...ool-camerawiki/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate