Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Becuri cu "magneziu" pt. blitz și holdere - unde pot găsi?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,543
  • Înscris: 13.06.2004
Pe unde pot găsi becuri cu "magneziu" pt. blitz şi holdere pentru ele? (adică partea unde se montează becul şi bateriie). Mă interesează în special becurile cu dimensiuni mai mari, că din alea miniatură am mai găsit. Pentru cine nu ştie despre ce este vorba, erau acele becuri care aveau un fel de plasă de aluminiu pe dinăuntru (filamentul se pare că era din magneziu) şi când făceai o poză, acea sârmă se aprindea, producând lumină. Becul putea fi folosit doar o dată. Puteţi căuta cu nenea Gogu' "vakublitz" sau "flashbulb".

Attached File  5.jpg   13.5K   36 downloadsAttached File  6.jpg   81.25K   37 downloadsAttached File  exaktav-flashgun.jpg   296.86K   35 downloads Attached File  blitz14.jpg   154.05K   31 downloads

Edited by djl, 19 November 2017 - 19:13.


#2
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In 1975 Pentax a lansat montura K pe o camera SLR numita K2, si cu ea a lansat si Pentax autorobo - un blitz compact care avea si autoexpunere cu celula proprie.

Deci mult inante sa te nasti, exista tehnologie competitiva si acum.
Au aparut si alte tehnologii, dar toate au dezavantaje fata de autoexpunerea in timp real.
Pe langa solutia clasica cu expunere manuala dupa distanta, care e f. facil de utilizat, a aparut si masura TTL-OTF cu senzor separat in partea de jos a camerei, apoi a aparut i-TTL/p-TTL/e-TTL care da preflashuri si masoara inainte, dar toate au dezavantaje si au unele mai mari decat solutia auto aparuta in anii '70.
La preflash obosesti oamenii si clipesc sau se stramba - chiar daca se mai deschide pupila si mai reduce din ochi rosii ( mie nu-mi ies och rosii nici cu expunere manuala si nici cu expunere auto pt ca am o minima distanta/unghi intre blitz si obiectiv, si am folosit in locuri unde nu e complet bezna - chiar si in biserci am nimerit sa nu fie complet bezna...

Deci vine intrebarea, daca exista blitzuri electronice, si compacte si de toate felurile, si manuale si auto, si etc., de ce vrei vakublitz cu becuri de unica folosinta in 2017.
Daca era vorba de turnat un film cinematografic cu actiune in trecut, intelegeam.

Pot sa fac rost de ce vrei, dar nu are nici un sens nici deranjul meu si nici al tau.

Daca vrei hipstereala, foloseste flash powder cu pulbere de magneziu si pulbere neagra...

Edited by loock, 19 November 2017 - 19:36.


#3
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
asta deschide topice sa tina lumea in priza pana li se arde becul de magneziu.

La muzeu poti gasi becuri cu magneziu, acolo poti gasi.
Cand nu e atenta paza le poti fura, nu e obligatoriu sa cumperi.

Edited by radu2014, 19 November 2017 - 19:44.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,567
  • Înscris: 15.06.2004
Doar prin depozitul vreunui colectionar sau la muzeu mai poti asi asa ceva.

Eu unul am vazut asa ceva cand eram copil - un cub cu 4 becuri - era ultimul racnet atunci.ca putea fi folosit de 4 ori - doar intorceai cubul in suport.

Dupa care au aparut flash-urile cu geanta de baterii si astea au disparut. Fiind consumabile lumea le arunca.

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
http://www.flashbulb...m/BulbPrice.htm
Daca iti da mana sa comanzi....
Sau aici daca este ceea ce vrei...
http://www.ebay.com/...ress-flash-bulb

Edited by baribalu, 19 November 2017 - 21:03.


#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,543
  • Înscris: 13.06.2004
Scump, scump...  :)

View PostBlueKing-69, on 19 noiembrie 2017 - 19:37, said:

Stai relax, doar a intrebat pe unde poate gasi, asta neinsemannd [absolut deloc] ca ar si cumpara!

Zici tu?   :)

@ loock : vreau să fac de chestie câteva poze. Că în rest voi folosi blitz standard, cu xenon.

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,543
  • Înscris: 13.06.2004

View Postadicontakt, on 19 noiembrie 2017 - 19:19, said:

opa , am primit report si mi s-a sters postarea
bv ,bv nene

Dacă nu ştii să fii civilizat, asta se întâmplă.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai si care e rostul sa fie cu magneziu ? Cauta si tu un blit cu led sau xenon... suntem in 2017 nu in 1017.

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,543
  • Înscris: 13.06.2004
Nostalgia. Să mai fac poze ca pe vremuri de câteva ori. Că în rest voi folosi cu Xenon. Din n motive.
Dar de 110.000 (o sută zece mii) lumeni-secundă ce ziceți?   Posted Image

Attached File  Becuri blitz Sylvania nr. 3 110.000 lumeni-secundă p1.jpg   261.07K   16 downloadsAttached File  Becuri blitz Sylvania nr. 3 110.000 lumeni-secundă p2.jpg   232.21K   16 downloadsAttached File  Bec blitz Sylvania nr. 3 110.000 lumeni-secundă p3.jpg   244.94K   18 downloadsAttached File  Bec blitz Sylvania nr. 3 110.000 lumeni-secundă p4.jpg   247.82K   17 downloads

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce sa zic ? Nimic :)))
Totusi e funny ca e bec de unica folosinta.

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Uite iti dau eu un motiv, eram curios daca de asta vrei si am asteptat sa vad ce raspunzi.

Au fost mai multe tipuri de Flash-bulbs, cu diverse sincronizari si se cerea o camera cu sincronizare potrivita, sau una care se putea seta custom pt fiecare.
In f de timpul pana la aprindere, latenta, in f. de durata de ardere si de varful de lumina emisa, asta pt flash, si pe de alta parte in functie de tipul de obturator pe de o parte, si de timpul de expunere setat pe de alta parte, se alegeau diverse sincronizari potriviite si flash-bulbs dedicate.

Exista S, M, F, FP, X, si HSS sync.

S e slow, M e mediu, F e fast, FP / FPX e flat peak, X sync e pt cele electronice rapid, si HSS high speed sync este cu rafala pt sincronizare la timpi scurti.

La M sincronizarea din camera declanseaza cu 20 ms inainte ca sa aiba timp sa se aprinda.
La F e 5 ms, si stiu ca la zorky 4 se poate seta intre 0 pt X, 10, 20, 30 ms.
La obturatoare tip blenda in obiectiv ( leaf shutter) e posibila sncronizare la timpi scurti cu unele flash-bulbs si cu bliturile electronice, insa au fost si unele lente care nu permiteau timp scurt. Cu X sync suporta si 1/1000 cu leaf shutter.
La obturatoarele in plan focal ( cum au si zorky si SLR-urile), apare problema perdelelor care se misca, si timpii scurti se fac printr-un artificiu cu o fanta intre perdele, exista diferente mari intre camere, unele au X sync pana la 1/30, altele la 1/60, altele pana la 1/90, 1/100 (in general e fals si e 1/90), unele au la 1/125, unele pana la 1/140, 1/160, 1/180, 1/200, 1/250, 1/300, si la 1/400 si 1/500 ajung doar la cateva DSLR-uri anume care au electronic direct pe senzor obturarea, dar sunt rare.  D70 are pana la 1/500s, D40 are 1/400 zis si 1/500..., iar D40X are 1/200.
Camerele cu obturator in plan focal pot expune tot cadrul cu flash doar in doua moduri:
1. solutia veche, flash bulb FP si priza de sincronizare FP pe camera, care sa fie si functionala...
2. solutia moderna, mod dedicat HSS, suportat si de camera si de blitz dedicat sincronizat special care lumineaza in rafala pe toata durata deplasarii fantei obturatorului, in general pana la 1/4000, insa in mod HSS scade mult puterea blitzului pt ca se imparte in mai multe flashuri.

Eu am la K2 3 prize de sincronizare, am patina X sync, am PC X sync, si am si PC FP.
Cu FP si flash-bulb dedicat FP, K2 poate sincroniza pana la 1/1000 care e si cel mai scurt disponibil pe camera.
Altfel pe X sincronizeaza pana la 1/125 care oricum e buna.
Pt. a capta si lumina ambianta, atmosfera, lumini si pe pereti mai departati, se foloseste uzual si timp de expunere mai lung de 1/125, evident cu riscul de miscare a pesonajelor in cadru...
La K2 pot seta manual, dincolo de 1/1000, 1/500, 1/250s, si 1/125, 1/60, 1/30 etc. pana la 8 secunde. ( nu doar 1/8s ci chiar ana la 8s).
Pe auto ( AV) expune de la 1/1000s si pana la minute, si are rost cu blitz doar daca folosesti pt fill light si ai idee bine ce faci si cum expui.
Cu MZ-S am si 1/40 si altele, si are X sync pana la 1/180 s, si HSS pana la 1/ 4000s
*ist D are X sync pana la 1/150 s si HSS 1/4000s

Cred ca ai intrebat recent ce-i cu FP ( flat peak).
Asta e - cu flash bulb dedicate FP ( nu oricare...) si cu priza FP functionala, se poate expune cu obturator in plan focal la timpi mai scurti decat cu X sync.
La leaf shutter nu e problema asta.

Edited by loock, 20 November 2017 - 00:39.


#12
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,543
  • Înscris: 13.06.2004
Am unul din ăla cu obturator central (leaf shutter). Selecţie X sau M. E un "Canon" canonet.
La "Minolta" SRT-102 am X şi FP (să mă uit pe manual să văd cum se folosesc celelalte care nu-s FP)
La "Zorki" 4 să studiez manualul... am reuşit să-i zgârii lentila... să vedem cum va face poze. Bine, poate găsesc un alt obiectiv. Din greşeală o dată m-am jucat cu rotiţa aia şi când am făcut poze cu unul cu Xenon (blitz electronic...)   Posted Image
Dar care e diferenţa dintre S, M şi F? Un aparat vechi care-mi place, "Exakta" Varex Ia avea F, M, X. Dar nu găseşti unul din ăla ieftin...

Edited by djl, 20 November 2017 - 00:38.


#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Ti-am explicat foarte clar mai sus.

La S se declanseaza blitzul cu 25ms (poate si 30 la unele) inainte de deschiderea maxima a obturatorului.
La M cu 20 ms.
La F cu 5 ms
La X cu 0 ms
La zorky 4 am setare continua de la 0 si pana la 25, are marcat 0, 5, 10, 15, 20, 25

Ce obiectiv ai stricat ?
Eu pe zorky 4 am un 50 f 2 cu antireflex si diafragma cu 9 lamele care asigura o diafragma relativ circulara si in zona f 2.4-2.5.
De la f2.8 inca este usor rotunjita diafragma, dar de la f4 la f22 este destul de eneagonala ( poligonala cu 9 laturi)

Edited by loock, 20 November 2017 - 00:52.


#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,543
  • Înscris: 13.06.2004
Un "Industar" 50/2.8
La "Minolta" SRT-102 pot seta blitzurile cu magneziu care sunt non-FP la maxim 1/15-1/30 secunde, şi dacă se mişcă subiectul sau aparatul  Posted Image
La "Zorki" 4 maxim 1/30 secunde. Hmm, parcă am reuşit să fac cu el fără să iasă mişcate.
La "Canon" Canonet maxim 1/30 secunde dacă-s F, toate vitezele dacă-s M. Deci cu am se pare doar F-uri (trebuie însă să mă mai uit), tot maxim 1/30 secunde.

Edited by djl, 20 November 2017 - 01:13.


#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Atentie la zorky 4 ca are un obturator mai lenes care e cam adormit de la o utilizare la alta, si mai intai trebuie trezit din somn, mai ales la setarea 1/30s
Cand nu a mai fost folosit o vreme, cand se inchide perdeaua are un lag mare la inceput, mai ales daca e pusa camera vertical cu vizorul sus, dar e adormit si orizontal uneori si poate sa dureze si o secunda sa se inchida, si asta la setare de 1/30 s....
Trebuie facute mai multe declansari inainte sa bagi filmul, si pana la urma se estompeaza problema, pana data viitoare...
La timpi mai lungi (are pana la 1 sec.) uneori se blocheaza deschisa la 1/15s de ex. si ramane asa...
Plus ca se seteaza f aiurea timpii, are 1/30 separat dincolo de B, si apoi incepe cu 1/1000s si se duce pana la 1 s insa greoi de pozitionat, trebuie ridicat si apoi coborat pe pozitie si sunt f apropiate, etc..
La timpi mai scurti iar pare mai OK, insa cred ca e bine sa fie trezit oricum...
Are un vizor mic si metalic, nu are exponometru, cred ca mai bine o lasi in dulap.
Eu am facut fotografii bune cu ea in anii '90, si a fost a bunicului care punea un fotograf sa ne faca poze cu ea in anii '70..
Am poze color de atunci - anii '70, pe Agfa...
Am expus la inceput manual dupa un tabel cu tzaspe randuri si tzaspe coloane si trebuia calculat in f de toate, ora, latitudine, luna, tip de cer si de nori, tip de subiect, locatie, umbra, diafragma, timp, etc., dar in final ieseau expuse bine.

FP are rost cu becuri dedicate FP doar daca vrei sa tragi cu un SLR care are priza PF functionala, ca sa setezi timpi mai scurti. Becul FP arde mai mult timp, suficient cat sa acopere tot defilamentul fantei obturatorului, in f de modelul de camera insa mai poate varia. La K2 avand 1/125 suporta cu FP si 1/1000.
Daca ai un SLR cu FP dar cu X sync mai lent, probabil ca nu suporta toate 1/1000 si trebuie sa vezi in manualul camerei care e cel mai scurt timp suportat.

Edited by loock, 20 November 2017 - 01:51.


#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,543
  • Înscris: 13.06.2004
Ştiu de faza aia, că am avut probleme în trecut. Acum pare a funcţiona o.k. Ţinând cont de vechimea sa şi de faptul că nu ştiu dacă a fost gresat vreodată, e de mirare că mai funcţionează. Ah, am obiectiv "Jupiter" 8  50/2. Zgâriat bine de tot  :(
Nu am reuşit să aflu dacă becurile alea de mai sus sau astea sunt S ori M sau F.

Edited by djl, 20 November 2017 - 01:55.


#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pai scrie acolo cu ditamai fontul mare si negru - Class S- 30 milliseconds to peak illumination.
Ma refer la ultimul link.

Nici Zorky 4 al meu nu are pana la 30 ms, doar pana la 25 ms.

Edited by loock, 20 November 2017 - 02:13.


#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,543
  • Înscris: 13.06.2004
Oho... şi ce aparate aveau oare S? Că nici al meu nu are. Probabil foloseşti la fotografie statică.
Să te duci cu o vechitură de aparat prin zona centrală, să râdă lumea de tine... până iese ditamai "fulgerul".
Da' tu de unde le ştii pe astea?  :huh:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate