Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Restart in loc de Shutdown

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009
Am urmatoarea problema de cand am instalat windows 10,cand vreau sa inchid calculatoru ,el se restarteaza.Am instalat diferite versiuni de windows 10 dar problema persista,cu windows 7 nu are aceste simptome.Am facut update la bios,am urmarit diferite tutoriale pe youtube insa nimic nu a rezolvat problema.Inca o chestie pe care am observat-o imediat dupa ce instalez windowsu cand intru la power jos acolo imi arata doar doua optiuni,shut down si restart,daca il opresc atunci imediat nu mai face restart dar cand il deschid a doua oara isi face nu stiu ce update si gata restart maxim.Dupa ce-si face acel update la power apare si a treia optiune de sleep.Placa de baza este Gigabyte GA-A55M-DS2 Daca aveti solutii va rog sa ma ajutati,multumesc.

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eu am patit la fel cu placa de baza noua ASRock Fatal1ty Z270 Gaming K4 + windows 10.
Era de la BIOS, a trebuit sa astept 3 saptamani sa scoata unul nou.

Diverse toturiale CARE ?
Ghicim noi ?
Presupun ca ai incercat aia cu fast start, hibernate, hybrid start....

Totosui, daca zici ca problema apare dupa update windoze, opreste update si fa-i manual, una cite una ;)
Sau da-le uninstall una cite una, pina dibuiesti beleaua.

#3
ucshiva

ucshiva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 26.07.2006
Deci să înțeleg că atunci când îi dai shutdown, se restartează? Dacă da, am avut o problemă asemănătoare, pe care am rezolvat-o în felul următor:

1. Intră în "Run" (tasta windows + r)
2. Scrie, fără ghilimele, "shutdown -s -t 30"
3. Enter și așteaptă 30 de secunde.

După ce se duc cele 30 de secunde ar trebui să-și dea singur shutdown.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Si de ce, ma rog, sa astepte 30 de secunde ?
Nu poate sa puna 1 ?

#5
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009
La fel face, se restarteaza.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Asta era mai mult decit clar ca se va intampla ;)

Update BIOS - ai facit la cea mai noua versiune?
De pe site oficial, da?

Diverse toturiale CARE ?
Ghicim noi ?
Presupun ca ai incercat aia cu fast start, hibernate, hybrid start....

#7
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009
Update la ultima versiune bios, de pe situ oficial.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HxrsGBobaXs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C7ieuVbAIDU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eBjHQKb86xE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Acestea sunt tutorialele dupa care am incercat sa rezolv problema.



#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ai vazut ca n-a fost greu?!
A durut ?!

Si eu le-am incercat pe toate, n-au ajutat la nimic.
Deci, 99% nu e complet compatibil Windows 10 cu placa ta de baza/BIOS.
Poti sa trimiti cumva un mesaj la Gigabyte, poate scot un update la BIOS: http://www.gigabyte....chnical-Support
Sau mergi pe Windows 7.
Sau faci shutdown manual de la buton (imediat dupa restart, cind inca mai e pe la BIOS si nu apuca sa re-incarce windows).

#9
diliuleutzudeaur

diliuleutzudeaur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 03.01.2008
Te duci in control panel->system and sercurity->power options->choose what the power buttons do->change settings that are currently unavaible si debifezi Turn on fast startup.

#10
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009
Am incercat asta din prima de nenumarate ori, nici un efect, de fapt operatiunea o gasisem in acele clipuri pe youtube, am trimis mesaj celor de la Gigabyte, altceva nu stiu ce sa- i mai fac.

#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 diliuleutzudeaur, on 22 noiembrie 2017 - 14:46, said:

Te duci in control panel->system and sercurity->power options->choose what the power buttons do->change settings that are currently unavaible si debifezi Turn on fast startup.
Deja a facut asta, este unul din clipurile de mai sus, i-am mentionat si eu mai sus.

 prison, on 22 noiembrie 2017 - 16:00, said:

Am incercat asta din prima de nenumarate ori, nici un efect, de fapt operatiunea o gasisem in acele clipuri pe youtube, am trimis mesaj celor de la Gigabyte, altceva nu stiu ce sa- i mai fac.
Pai, 99% nu prea ai ce sa faci decit sa astepti.
De ce nu mergi cu Win 7 ?

#12
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009
M-au lamurit si cei de la Gigabyte ...............de atunci am reinstalat windows 10 de 3 ori diferite versiuni si windows 7 da 2 ori,problema persista doar pe windows 10.Am roascolit google in lung si-n lat ,s-au intalnit si altii cu aceasta problema tot cu placi gigabyte ,tot la windows 10,am incercat si rezolvarile lor dar nimic nu a ajutat.Atasez raspunsul celor de la gigabyte .

Attached Files


Edited by prison, 07 December 2017 - 11:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate