Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfat achizitie TV 4K

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Salut,

Vreau sa-mi achizitionez un tv 4k cu diagonala intre 43-49 inch maxim (108 - 123 cm maxim). Din toate cautarile mele pe internet am ajuns sa ma uit la modelele urmatoare :
- Televizor Smart Android LED Sony Bravia, 123.2 cm, 49XE8077, 4K Ultra HD https://www.emag.ro/.../DDLXZ7BBM/#124
- Televizor LED Smart Samsung, 123 cm, 49MU7002, 4K Ultra HD https://www.emag.ro/...h/pd/D73V67BBM/

Atasez aici si comparatia intre ele :
https://www.displays...rison/5d782c4ba

Amandoua au 60 Hz panel, Sony e IPS iar Samsung e VA.

Providerul TV este RCS RDS, am si cartela CI+. Folosesc tv-ul pentru mediaplayer prin DLNA la vizionare filme, si din cand in cand Youtube. Restul aplicatilor nu ma intereseaza, nu ma uit la HBO GO, Netflix sau altele.
Momentan am 43MU6102 de la Samsung, insa are probleme cu sacadare de imagine, vizibila mai ales in meciurile de fotbal handbal etc, chiar si posturile TV Antena 1 HD, Pro TV HD etc.

Buget maxim 3499 RON si nu vreau neaparat 49 inch, poate sa fie si de 43, intrucat distanta de vizionare din pat pana la tv e undeva la 3 metri.

Va multumesc!

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Eu la al meu 43" am cam 1,6 metri.Daca ecranul ar fi de 55" nu m-ar deranja,da' n-am loc.

#3
eugentim

eugentim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.12.2015
la ora actuala O-LED urile sunt best dar si pretul e peste bugetul tau .daca poti face un efort financiar iti recomand un LG O-LED .

#4
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.02.2008
Pentru 3m poti cumpara cea mai mare diagonala pe care ti-o permiti. Daca vrei sa scapi de "sacadare" la Samsung trebuie sa te uiti la modele cu 120 Hz. Seria MU7000 are 120 Hz incepand cu diagonala 55". Sony sta mai bine chiar si pe modele la 60Hz, dar si aici daca vrei sa elimi problema cauta de la seria XE850 in sus.

#5
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Știu ca oled sunt cele mai bune. Nu am de unde sa pun bani. Bugetul e de 3499. Știu și eu ca 120 Hz sunt mai buni decât 60 Hz :).

#6
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Până la sfârșitul anului sau după CES-ul din ianuarie 2018 din Las Vegas ai șansa să găsești un oled la 4000 de lei, scos la mezat din cauza uzurii morale Posted Image ! De vinerea întunecată am văzut o ofertă de 4.999 lei la oled LG cu diagonală 136 cm.,nu mai rețin care magazin a avut oferta, cert este ca tv-urile sau dat ca pâinea caldă ! Posted Image

#7
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Diferența prea mare de bani. Ma interesează părerea voastră despre modelele de mai sus. Sau altceva in banii aia.

#8
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017

View Postsnapydj, on 19 noiembrie 2017 - 13:10, said:

insa are probleme cu sacadare de imagine, vizibila mai ales in meciurile de fotbal handbal etc, chiar si posturile TV Antena 1 HD, Pro TV HD etc.

Referitor la problema ta problema nu este din actualu tau televizor, in Romania nu exista nici un operator cablu tv sau DTH care sa-ti ofere imagine HD (nu mai iau in calcul FHD sau UHD)... fiind de fapt un SD cu o claritate mai buna prin tot felu' de norme de compresie. Ai sa ajungi in situatia cum am mai auzit la alte persoane sa constate ca... noul lor TV 4K vede mai prost pe cablu decat unu HD Ready sau FullHD cu toate functiile lui de procesare a imaginii si sunetului pe care le are din soft. NUMAI pe satelit ai sa vezi posturi cu calitate HD, FHD si 4K si asta numai posturi de afara (in special cele din Germania)
Referitor la subiectul topicului..... mergi pe Sony, au culorile mai vii, sunetul este mai clar si mai profund si in timp n-ai probleme cu sursa de alimentare si panel-urile cum au Samsung-urile.

Edited by iulian160380, 19 November 2017 - 15:38.


#9
martens

martens

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.02.2008
Ai citit ce-am scris mai sus?
49MU7002 sacadeaza exact ca 43MU6102, indiferent de sursa si continut. Calitatea imaginii e mai buna pentru continut cu scene intunecate, fiindca are glow mult diminuat si o rata de contrast mai buna, pentru sport insa sufera de mai mult ghosting din cauza ecranului VA mai lent.

49XE8077 sacadeaza mai putin, mai precis in functie de sursa si continut. deci vei simti o imbunatatire in ceea ce priveste miscarea. Pentru a elimina total problema solutia e 120Hz. Cat despre calitatea imaginii, aceasta e comparabila cu cea a 43MU6102.

Edited by martens, 19 November 2017 - 15:51.


#10
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Un singur Philips in banii aia are 120 HZ. Dar e Philips....
https://www.emag.ro/...2/pd/DZQ5C3BBM/

#11
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Sa inteleg ca nu stie nimeni exact care ar fii alegerea cea mai buna dintre cele doua?

#12
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Alege Samsung-ul ca are conectica mai buna Twin tunner activ, BT). Plus ca e o serie mai evoluata decat XE80xx, care-i entry level 4K cu Android (adica e un XE70xx cu android, nu cu Opera).

#13
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

View PostiZet, on 20 noiembrie 2017 - 08:47, said:

Alege Samsung-ul ca are conectica mai buna Twin tunner activ, BT). Plus ca e o serie mai evoluata decat XE80xx, care-i entry level 4K cu Android (adica e un XE70xx cu android, nu cu Opera).
Așa as fii vrut și eu dar nu vezi mai sus, zice lumea ca și pe ăla o sa am sacadarile de la mu6102. Dar nu știu dacă ei vorbesc in cunoștința de cauza, chiar dețin televizorul , sau isi dau cu părerea. Dacă intr-adevăr ar face așa , rămân la 43mu6102 și aia e. Pentru ce sa mai cheltui 300€ in plus...

#14
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
MU70xx sta mai bine pe imagine (contrast, culori, miscare). E drept ca e tot pe 60Hz, dar e procesarea mai buna. De ceva, il iei online si ii faci retur in 14 zile, daca nu e ok.
XE80 n-are rost sa iei, ca e echivalentul lui MU61xx, adica un entry level.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate