Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

De ce romanii adora strainii, scriu si se comporta dupa dictarea straina ca niste roboti sau zombie?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#1
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,358
  • Înscris: 11.11.2017
Nu vreau să stârnesc controverse sau acuze dar observ un trend de care nu ne mai descotorosim odată (pentru binele nostru în primul rând) și îl știți și dumneavoastră când ați fost elevi sau studenți.

Acest trend își are originea după cucerirea și romanizarea Daciei,
Ulterior stârnit în secolele 12-13-14,
Accentuat în timpul tributurilor date în stânga și-n dreapta (otomani, ruși, austro-unguri),
Sădit în adâncurile minților noastre de greci (fanarioți),   
Manifestat politic prin înlăturarea domnitorului Alexandru Cuza și pus la conducere un străin german (câștig de cauză al filogermanilor),   
Participând în Primul Război Mondial din partea Antantei (câștig de cauză filofrancezilor & filoenglezilor),
Era cât pe ce să nu fim băgați în seamă la Paris iar Brătianu i s-au dat lovituri în fund să plece,
Chiar la începutul perioadei interbelice s-a stimulat simpatie, respect & adulație față de Mussolini și sistemul fascist,   
Problemele agravându-se la începutul crizei economice ai anilor '30, încep legionarii (filogermani și ei) să influențeze lucrurile,   
Mareșalul Antonescu continuă trendul în ciuda faptului că germanii, italienii și rușii (sovietici, pe atunci) ne-au jegmănit la pământ (pactul Ribbentrop-Molotov & Dictatul de la Viena),   
Intrăm în Al Doilea Război Mondial de partea germanilor, jegmăniți de pământ din cauza lor,
Regele Mihai se aliază cu rușii/sovieticii,
”Câștigăm” războiul stând pe palierul cu cei învinși, vin la conducere comuniștii filoruși,   
Românii masacrând, torturând și jegmănind proprii compatrioți doar și pentru că unii erau comuniști (filorusi), alții fasciști (italofili, filogermani), restul liberali, conservatori șamd,
Ceaușescu face o vizită în Coreea de Nord, rămâne impresionat de sistemul juche & songun și decide să-și trateze cetățenii în același la fel cum a văzut la bunicul lui „dear leader” și așa începe declinul (filocoreean)   
Pacepa (filoamerican) pleacă din Romania și devine trădător,   
Vine Revoluția din 1989, mascată pe alocuri de serviciile secrete sovietice, engleze și unguresti cu ajutorul unor cârtițe din sistemul de securitate al statului și serviciul de informații militar,
Începe liberalizarea economiei la sfatul străinilor, privatizările, intervine faimoasa vorbă a fostului prim-ministru Roman despre industrie, „un morman de fier vechi”,
Intrăm în NATO din nevoi de siguranță față de Rusia (exemplul Ucraina-Donbas, Ucraina-Crimeea, Georgia, Cecenia, Transnistria),   
Intrăm în Uniunea Europeană și emigrează aproape 4 milioane de români fără să ne facem curățenie în propria ogradă „without a fight”,
Restul e istorie trăită și acum, în prezent...



Îmi aduce aminte de vorbele unul pamfletar american, George Carlin, care afirma că totul în țară reflectă imaginea poporului, în special clasa politică este mintea și sufletul poporului.   
De aceea, în cazul nostru, mi se pare hazliu să văd cum se vaită mulți de politicieni și că „au vândut țara”, în timp ce tot acei care se vaită de politicieni ar face exact ca ei, să se umilească în fața străinilor, să râdă forțat la glume seci sau proaste, inhalând flatulențele pe model belgian sau model elvețian sau model german sau model francez sau model japonez sau model finlandez sau ce alt model vreți voi.   
De observat, până și partidele politice „ultra naționaliste/patriotice” sunt filogermane sau filorusești.

Edited by Trexman, 19 November 2017 - 05:38.


#2
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Intr,adevar, revolutia statelor lumii se poate percepe din miscarile planetare, ce propaga unde enetgetice asemnatoare femeii in chinurile facerilor si azvarlirea Imediata implica automat o miscare de rotatie

#3
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,882
  • Înscris: 31.03.2003
jecmăni   jăcmăni  


  • 1.   A jefui.
    surse: DEX '09 DEX '98   sinonime:   jăpcăni   jefui   jumuli   jupui


  • diferențiere  A stoarce (prin forță sau prin exploatare) bunuri materiale de la un individ sau de la o colectivitate.
    surse: DLRLC   sinonime:   jefui   2 exemple  


    • diferențiere1.   A lipsi (complet) de avere.
      surse: NODEX   sinonime:   despuia   jefui   jupui   prăda


    • diferențiere2.   A priva (de bani sau de alte bunuri materiale) prin exploatare sau prin violență.
      surse: NODEX   sinonime:   jefui   jumuli
etimologie:

învechit regional   jăcmán „jaf mare” (din limba maghiară lol).

Quote

Manifestat politic prin înlăturarea domnitorului Alexandru Cuza și pus la conducere un străin german (câștig de cauză al filogermanilor),
un strain german - ajunge un german, e clar ca e strain.
Desi strainul ala a lasat ceva urme pe aici...

#4
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,332
  • Înscris: 21.11.2008
O slabiciune-viciu veche devenita aproape genetica,
intretinuta adesea furibund de Propagande cum ca Strainii stiu mai bine ce ni s-ar potrivi sau ce trebuie sa facem.

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Problema e ca strainii astia au venit intotdeauna cu bani si influenta intr-o tara vesnic saraca, deci e normal ce se intampla. Cati multimilionari ati vazut sa stea singuri si tristi la o masa in club? Apropo de postul initial, de la Antonescu pana la caderea comunismului esti total pe langa faci doar niste presupuneri si pare ca sti istoria doar din manualul de clasa a opta.

Edited by filipxxx, 19 November 2017 - 07:04.


#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Raspunsul la intrebarea ta, draga initiatorule, e foarte simplu.
De ce? Pentru ca Romania e o tara de lasi si puturosi. Pentru ca inca mult prea multi asteapta sa dea cineva ceva.
Pentru ca nu exista spirit de comunitate si nu se pune osul la munca.
Si pentru ca capra vecinului.

Si pentru ca multi din cei care ar putea face ceva stau si dau din tastatura pe forumuri in loc sa.

#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si pentru ca, vrem sa avem ca ei, dar sa nu facem nimic, ca noi.

#8
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eu pe oriunde am lucrat in strainatate m-am inteles mai bine cu strainii decat cu romanii. De ce ? pentru ca romanii sunt perfizi ,vor sa intre in gratiile strainilor , sa se afiseze , sa concureze!

#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Noi intotdeauna a trebuit sa ne aliem si sa ne orientam spre cineva pentru ca am fost prea mici ca sa contam. Am avut nevoie intotdeauna de un paravan. SI soarta ne-a mai pus si in nenorocirea asta de balcani unde lucrurile sunt mereu tulburi. Mai e si chestia ca nu am avut niciodata oameni (decat cu anumite exceptii) care sa priceapa ca pentru a fi puternic trebuie sa construiesti la interior ca mai apoi sa rezisti la exterior. Cei mai multi lideri doar s-au orientat gen "bre care e ala mai tare si mai tare in zona ca sa avem paravan?". O miscare inteligenta insa paguboasa pe termen lung. Ideea e ca trebuie sa fim suficienti de puternici de asa natura incat noi +aliatii sa contam in zona asta chiar si in situatii mai naspa. Acum e un moment in care suntem suficienti de apropiati de NATO/UE ca sa ne dezvoltam linistiti insa tocmai acum trebuie sa construim ca sa rezistam mai tarziu la ce va fi.

#10
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
cred ca doar cetatenii romani de sex feminin adora strainii ! ... :)

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Romanii sint niste zombie teleghidati prin cipul din cardul de sanatate, care contine 666. Cel putin asa spun cetatenii astia care agitau cruci in fata parlamentului:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eSSC65je5A0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Aia au reactionat asa tocmai din cauza lipsei cardului de sanatate. Inca nu erau teleghidati decat dupa vechile metode: religia, bisericile, popii...

#13
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017
foarte simplu, strainii ( si aici ne gandim la occidentali ca nu cred ca cineva ar vrea sa fie ca strainii din Africa sau India ) au reusit sa construiasca o societate, un mediu de viata mult superior a ceea ce au facut romanii. Asa ca este normal ca ei sa fie luati drept model si copiati, problema mare este ca noi copiem fara sa adoptam la specificul nostru si de aici ies dezastre ( de exemplu Cuza a copiat  modelul francez al lui Napoleon III SI A IESIT UN STAT HIPER CENTRALIZAT INTR O SOCIETATE AGRARA, care inabusa din fasa orice initiativa )

Edited by Sucre-Bolivar, 19 November 2017 - 09:18.


#14
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostTrexman, on 19 noiembrie 2017 - 05:36, said:

Nu vreau să stârnesc controverse sau acuze dar observ un trend de care nu ne mai descotorosim odată (pentru binele nostru în primul rând) și îl știți și dumneavoastră când ați fost elevi sau studenți.

1.Acest trend își are originea după cucerirea și romanizarea Daciei,
2.Ulterior stârnit în secolele 12-13-14,
3.Accentuat în timpul tributurilor date în stânga și-n dreapta (otomani, ruși, austro-unguri),
4.Sădit în adâncurile minților noastre de greci (fanarioți),   
5.Manifestat politic prin înlăturarea domnitorului Alexandru Cuza și pus la conducere un străin german (câștig de cauză al filogermanilor),   
Participând în Primul Război Mondial din partea Antantei (câștig de cauză filofrancezilor & filoenglezilor),
6.Era cât pe ce să nu fim băgați în seamă la Paris iar Brătianu i s-au dat lovituri în fund să plece,
7.Chiar la începutul perioadei interbelice s-a stimulat simpatie, respect & adulație față de Mussolini și sistemul fascist,   
8.Problemele agravându-se la începutul crizei economice ai anilor '30, încep legionarii (filogermani și ei) să influențeze lucrurile,   
9.Mareșalul Antonescu continuă trendul în ciuda faptului că germanii, italienii și rușii (sovietici, pe atunci) ne-au jegmănit la pământ (pactul Ribbentrop-Molotov & Dictatul de la Viena),   
                        
                                  
De observat, până și partidele politice „ultra naționaliste/patriotice” sunt filogermane sau filorusești.
S

#15
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Eu am observat un lucru,daca merg intr-o cofetarie in Germania sa cumpar o prajitura iar la rand ma aflu eu si un neamt ,sunt tratat asa si asa(asta pt ca sint cumparator,fereasca Domnul sa fie alta postura) dar neamtul oricum primeste mai multe zambete(valabil in oricare alta tara,personal am patit-o si in Bulgaria),in schimb,daca merg in Romania intr-o cofetarie si la rand se mai afla un neamt sau orice alta natie,pai nene,eu sunt tratat aproximativ cu curul iar strainului i se pune covorul rosu.De ce?
Ati trait sentimentul asta?
Concluzia:este o eroare undeva in codul nostru genetic.

#16
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014
Eu intotdeauna mi-am dorit sa fiu subtire ca un somalez. Ma gandesc de ceva vreme sa emigrez acolo. Poate-mi fac si operatie de inegrit pielea.

#17
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Pînã mai alatãieri erau afumați cu ardei iuți și trași pe roatã
Ieri scãpau de datorii iar azi pleacã dracului scîrbiți de conducãtori ce luptã împotriva lor
Ce poți sã ceri unui asemenea popor ????? Sincer mã mir cã mai supraviețuiește!

Aaa...și permanent am avut cel mai performant sistem opresiv...ciocoi, milițieni, securiști, polițiști, jandarmi, sereiști.. Aici se investește la greu! Cum sã dezvolți ceva?

Edited by sarac.lipit, 19 November 2017 - 10:35.


#18
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Sînt în general de acord cu ce a scris aici Trexman. Cîteva observații:
1.Tu presupui că acolo e originea acestui trend.Ți se pare logic și de aceea ești sigur că așa a fost. Poate nu a fost așa.
2. Stîrnit de cine? Din ce cauză?
3. Cînd se plătește mai mult străinilor aceștia sînt mai tare admirați? Nu mi se pare a fi adevărat.
4. Păi, spuneți că trendul e foarte vechi, deci dacă e vechi nu a fost sădit în noi de către greci ci era deja sădit mai înainte.
5.Așa este. Politicienii au considerat a fi un avantaj politic faptul că pe tronul țării stă un principe străin.
6. Era normal. România încheiase pace cu Germania și cu Austro-Ungaria în luna mai 1918 și ieșise astfel din război.
7 da, așa a fost. Asta nu e din cauza vreunui trend. Simpatie pt fascism, Musolini, Hitler, aveau și alții de ex mulți englezi, francezi, americani.
8Legionarii ar fi influențat oricum lucrurile, chiar dacă nu ar fi fost vreo criză economică. Ei au avut influență și după terminarea crizei economice , în 1932. Legionarii NU AU FOST FILOGERMANI. Am impresia că nici nu înțelegi bine ce înseamnă filogerman, filofrancez, filorus etc.
9 Mareșalul nu a continuat vreun trend. El a venit la putere cu sprijinul lui Hitler. Acesta nu a putut face vreo coaliție cu Partidul Legionar pt că legionarii refuzau colaborarea cu Hitler din cauza dictatului de la Viena. Cîtă vreme  partea de Ardeal dată Ungariei nu revenea României, legionarii refuzau categoric orice colaborare cu Germania.
Pactul sovieto-german a fost unul secret la acea dată. S-a aflat de el abia la procesul de la Nurnberg din 1946.
Se spune și se scrie a jecmăni, nu a jegmăni, dar asta nu e vreo mare problemă, adică în acest context e chiar una foarte mică.
Părerea mea este că autorul are dreptate. Este într-adevăr un trend. În mod sigur acest trend exista și în secolele 19 și 20.
Și eu am observat că în România acest trend este mai puternic decît în alte țări. În Ungaria știu că nu există așa un trend. În Polonia, unde am locuit peste 6 luni, nu există, cel puțin eu nu l-am observat. În Germania, unde locuiesc de peste 25 de ani, există acest trend într-o măsură foarte mică însă.
De ce există acest trend in România? Trexman răspunde că din cauza romanilor, a grecilor și a altora. Eu nu cred asta ăpt că memoria colectivă este scurtă, de max 150 de ani, deci poporul nu putea ține minte chestii de la romani și chioar nici chestii de la fanarioți, adică din perioada de dinainte de anul 1821, cîncd a fost răscoala li Tudor Vladimirescu în urma căreia a luat sfîrșit domniile fanariote.
Trendul este dat și perpetuat de învățăturile de la școală, liceu, facultate și de cărți, opere de artă, presă, TV, Radio, filme.
Amănunte în postarea viitoare.

View Postadycoke2, on 19 noiembrie 2017 - 10:17, said:

Eu am observat un lucru,daca merg intr-o cofetarie in Germania sa cumpar o prajitura iar la rand ma aflu eu si un neamt ,sunt tratat asa si asa(asta pt ca sint cumparator,fereasca Domnul sa fie alta postura) dar neamtul oricum primeste mai multe zambete(valabil in oricare alta tara,personal am patit-o si in Bulgaria),in schimb,daca merg in Romania intr-o cofetarie si la rand se mai afla un neamt sau orice alta natie,pai nene,eu sunt tratat aproximativ cu curul iar strainului i se pune covorul rosu.De ce?
Ati trait sentimentul asta?
Concluzia:este o eroare undeva in codul nostru genetic.
Ai observat bine. Așa este. Nu e în codul genetic. Eu știu ce este. Îți spun imediat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate